بی بی سی (صفحه دو): نگاه قومیت ها به انتخابات پیش رو

صفحه دو آخر هفته: نگاه قومیت ها به انتخابات پیش رو
برگرفته از: 
بی بی سی

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
سلام-آقای دوشکی درچندمقاله اخیری که نوشته نشان ازتفکرتمامیت خواهی داشته است.بخوانیدازتفکرپان ایرانیستی پیروی میکند.
مردم بلوچ وسیستانی بااینکه ازدوفرقه مذهبی شیعه وسنی هستندولی درهردورژیم شاه وشیخ ازبدترین تبیض حکومتی برخورداربوده وهمیشه بعلت فقروتبعیض بشکلی باحکومت چالش داشته اند.
مبارزات مردم اصولا توسط لیدرهای سیاسی طراحی ودرجامعه بصورت مهندسی شده وجاری میشود.اگراین لیدرها نتوانند افکارخودرادرجهت سالم سازی برای منافع مردم پالایش نمایند،به مبارزات مردم آسیب وآن مبارزات رابه نقطه کورخواهندرساند.
یعنی اگرناخدای کشتی نتواندمسیرهای سالم به ساحل رسیدن راتشخیص دهندویادرراندن کشتی دچاروسوسه های شوم به افتد سلامتی سرنشینها به خطرمی افتد.
آقای دوشکی باتفکرچپ تمامیت خواهی اگردچار تفکرهمکاری باشاهزاده فراری افتاده باشد،که من هم درمقلاتش به این تفکرمشکوک شده ام بایدفاتحه ایشان راخوانده باشیم
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
اقای دوشوکی ایا راست است میگویند گفته ها مقالات شما در چار چوب دیدگاه شاه پرستان ایران است؟؟
اگر چنین نیست می توانی مقاله ای را که در سال 2004 نوشته ای((راحل مسالمت امیزمسله ملی در ایران))
دباره در سایت ایران گلوبال منتشرکنی وسابت کنی شما همان دوشوکی سال2004 هستی؟؟
با احترام علی
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
شمایی که در کودکی از پدرومادرت ، زبان مادریت را نیآموختی،جای سوال دارد! به شما در مدارس رسمی زبانی غیراز زبان مادریتان را آموزش دادند،غیراز زبان رسمی ، در منزل می توانستید با پدر و مادر و خواهرو برادر ویابا اقومتان به زبان مادری صحبت کنید! مگر اینکه پدر و مادر شما علاقه ای به یاد گرفتن شما یا آموختن زبان مادریتان به شما نداشته اند! شاید این زبانی که شما می گویید زبان مادری من، زبان مادری من، اصلا زبان مادری شما نبوده که به شما نیآموخته اند! به هر حال ما هم در تلاش هستیم که در ایران این زبان عربی-فارسی را اصلاح کرده وآموزش زبان مادری اقوام ایرانی، با ریشه ی زبان ایرانی را تقویت نماییم.البته زبان های خارجی چون عربی،انگلیسی،فرانسوی،ترکی،آلمانی،چینی و ...را برای ارتباطات بین المللی در سطح دانشگاه را حتما نیاز داریم ویا برای آموزش بهترلازم شود دانشجو به آن کشور بفرستیم.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
من موندم عزیزانی مثل موحدیان و کرمی ها و اقبالی که کپی برابر اصل حدادد عادل و ولایتی ها حرف میزنند از این حرف های خنده دار خسته نشده اند ؟
اموزش به زبان مادری حق هر انسانی هست و این چه ربطی به جنگ داره ؟
دوست من اگر دیکتاتورهای فاشیست همانند بشار اسد به حقوق انسان ها ارزش قائل میشد جنگی صورت نمیگرد ؟
چرا این جنگ در سوریه بشار اسد یا عراق نورالمالکی صورت میگرد ؟
چرا در سوئیس و دیگر کشورهای ازاد صورت نمیگرد؟
سوریه هم شده واسه ما لولو خور خوره / صدات دار نیاد و از حق و حقوق خودت حرف نزن و خفه شو چرا چون حرف بزنی و از حقوق ابتدای خودت هم چون اموزش به زبان مادری حرف بزنی ایران میشه سوریه !!
حق و حقوق ملت اذربایجان و دیگر ملت های غیر فارس را بدهید از تبععض و جنایت و فساد دست بردارید و هم چون بشار اسد در زندان ها قتل عام راه نندازید تا ایران نشه سوریه !!
آموزش زبان مادری حق ابتدایی ماست
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
کار این داعشی زابلی تمومه
بیت رهبری و اصولگرایان عزا می گیرند

عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
بلی اقای دو شوکی از فرست به دست امده خوب استفاده کرد.و زهرش را به جمهوری اسلامی ریخت.اما و اما اقای دوشوکی
دیگر ان دوشوکی سال 2004 نیست. الان اقای دوشوکی در واقع روبروی عقاید قبلی خود ایستاده است.در سال 2004 ایشان
یک مقاله خوبی نوشته بود به نام راحل مساامت امیز مسله ملی در ایران . من این مقله را تقریبان به همه رسانه های فارسی زبان با انترنت یا با نمابر فرستادم حتا به دفتر رضا پهلوی فرستادم.و به ازربایجان فرستادم. بلی تقریبان از ان موقع اقای دو شوکی عمومی شود.قلم خوبی داشت اما سلتنتصلبها زود دورش را گرفتند گفتند شما دیگر عضو شورای سلتنتصلبها هستی
بنام شورای ملی. واو دیگر ایشان با کسانی مثل رضا پهلوی همنشین شودن .بلی ایشان 180 درجه تغریر کردن
بلی ایشان کمبود داشتند و ان کمبود را نشستن در کنار رضاپهلوی پر میکرد. اقای دوشوکی ایا میتوانی ان مقاله را در ایران قلوبال دوباره انتشار دهید.؟
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
عجبا! افرادی مثل » می‌خواهند برای آینده‌ی ملت تورک آزربایجان جنوبی و سایر ملل غیر فارس تصمیم بگیرند!!!؟ قومیت‌ها!!!؟ کدام قومیت‌ها!!!؟ کدامیک دروغ است این «قومیت‌ها» یا آن «ملیت‌هایی» که در کنار «ملیت‌های ایرانِ فدرال!» گذاشته شده و برخی افراد خود‌نماینده‌پندار از قبیل «» عضو آن هستند!!!؟ امثال شمایی که به این سادگی سرِ گفته‌ی خود هم کلاه می‌گذارید چطور انتظار دارید دیگران به شما اعتماد نمایند!!!؟

لطفاً روشن نمایید کدامیک دروغ است این «قومیت‌ها» یا آن «ملیت‌هایی» که در کنار «ملیت‌های ایرانِ فدرال!» گذاشته‌اید!!!؟ و اگر امکان دارد دروغگو را به مخاطبان معرفی نمایید.

با تشکر!
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 

چرا هر بحثی و هر مقاله و ودیئو و مطلبی در ایران گلوبال تبدیل به یک بحث قومی و یا بقول خودشان ملیتی می شود؟ در مورد هر موضوعی هم که باشد، اینها بحث را بسوی جنگ قومی و فارس ستیزی می کشانند.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
خشایار راست می گوئید. شاید هم این برنامه در راستای چیدن بال و پر رهبری توسط آمریکا و انگلیس بود؟ و تحریک افکار عمومی در بلوچستان و کردستان باشد. از نقشه های انگلیس غافل نمانیم.
کاظم صدیقی امام جمعه تهران هم امروز گفت دشمن به دنبال تخریب شورای نگهبان است، می‌خواهند بال و پر رهبری را بچینند. احمد خاتمی هم از مردم خواست "تحت ‌تاثیر شایعات و دروغ‌ پردازی‌هایی که بی بی سی در فضای مجازی پخش می‌کند، قرار نگیرند. چون معلوم است آمریکا و انگلیس به این‌ها خط داده و این‌ها نباید نباشند، چون دزدگیر این‌ها قوی است و این‌ها در جایی که باشند، دشمن را ناکام می‌گذارند"
حالا پیدا کنید پرتقال فروش را. چه کسی نوکر انگلیس است. من نمی دانم.


عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
هجمه سنگینی در ایران بر علیه بی بی سی شروع شده. موضوع حذف جنتی و یزدی و مصباح (مثلث جیم) تبدیل به یک موضوع ناموسی برای کل نظام شده. به همین دلیل نظام با مهندسی و دستکاری در صندوق آرا اجازه نخواهد داد که این سه نفر حذف شوند. حکومتی که مثل آب خوردن دروغ می گه. به راحتی آدم می کشه و به قوانین خودش هم زره ای پایبند نیست، آیا نمی تونه چند صندوق رای را جابجای بکنه تا یاران رهبر به مجلس بروند؟

عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
من هم با کمت گزار بالایی (یاد بگیرند) موافقم
این چهار نفر همگی مخالف جمهوری اسلامی بودند و همه هم تند و ضد نظام حرف زدند. کرده تند تر از بلوچه بود . بلوچه تند تر از آذری بود و ..
اکنون مشکل تجزیه طلبان این است که چرا این افراد نگفته اند ما ملل مستقل از یکدیگر و آزاد هستیم و انتخابات ربطی به ملت آذربایجان یا ملت بلوچستان یا ملت کردستان ندارد.

حالا بیار و خربزه بار کن!. چطور می شود در برنامه ای که در مورد انتخابات در سراسر ایران است، بحث را کاملا عوض کرد و در مورد حق جدایی ملیت ها و حق تعیین سرنوشت ملل در بند صحبت کرد. اینها هم دست کمی از حزب اللهی های متعصب و یکدنده ندارند.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
مهرداد
آقای دوشوکی که مورد احترام من هستند اخیرا مقاله ای در همین ایران گلوبال نوشتند و گنجی و امثالهم را مورد انتقاد شدید قرار دادند. من دقیقا متوجه صحبت ایشان در این برنامه نشدم. آیا در این برنامه از همان پیشنهاد گنجی حمایت کردند؟ من که گیج شدم. دوستان این حقیر را کمک کنند.

آقای دوشوکی عزیز و گرامی که این مطلب یا ویدئو برنامه خودتان با بی بی سی را گذاشته اید، لطف کنید کمی توضیح بدهید. ممنون می شوم.

عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
فراموش کردم بنویسم که من برای همه نظرات دمکراتیک (حتی مخالف نظر من) احترام قائلم

عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
رفقا آیا امکان داره ما به بعضی از موضوعات عامه و کلی مثل انتخابات بدور از مسائل قومی بپردازیم. یا هر مسئله ای باید از پشت عینک فعالان قومی مورد بررسی قرار بگیرد. یا وگرنه از نظر این آقایون محکوم است. چند نفر رفته اند و در بی بی سی نظر خودشان را بیان کرده اند. حالا غلط یا درست. کجای این کار خجالت آور است؟ خجالت آور تعصبات کور و شوونیستی مشتی قوم پرست متعصب نفرت پراکن است.

عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آن مسئله ای که حیاتی وضروری است اینست که فعالین حقوق قومی ایران مخصوصا فعالین حقوق قومیتهایی که تحت ستم مضاعف هستند مثل بلوچها وکردها باید تلاش کنند حرکتهای اعتراضی قومیتهای تحت ستم مضاعف با دیگر مردمان ایران هماهنگ باشد واگرمثلا در تهران ویادیگر شهرهای بزرگ قیامی صورت گرفت، قیام سراسری شود وشعله قیام از شمال تاجنوب واز شرق وتا غرب ومرکز شعله ور گردد متاسفانه برعکس انقلاب خلق ایران در سال 57، بین ملت ایران در این 37 سال فاصله هایی افتاده است وتوطئه کثیف وشوم رژیم جنایتکار وپلید جمهوری اسلامی در اختلاف انداختن بین ساکنین ایران وجلوگیری از همبستگی ملی وهمبستگی اجتماعی خلق ایران تا حدی کار ساز بوده اما فاشیستهای اسلامی به طور کامل به هدف شوم خود نرسیده اند وکور خوانده اند باید ایمان داشته باشیم دوباره خلق ایران باهم متحد میشوند ویکدل ویکصدا ودر حالی که دستها را به هم گره کرده اند بر ضد رژیم
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
راسیست های تجزیه طلب آذری از این 4 نفر یاد بگیرند چگونه بحث سیاسی ،خلقی، هویتی میتوان کرد بدون اینکه راسیستی و ضد ایرانی و ضد فارس بشوند . اینها یکبار از فارس و ایرانی بشکل نژاد نام نبردند بلکه موضوع را سیاسی و دینی تجزیه و تحلبل کزدند. پان ترک که برای گرفتن بیمه بازنشستگی و ضبط اجاره خانه اش مدام به ایران رفت و آمد میکند و در اینجا با نام مستعار بجای برخورد سیاسی با دولت و آخوند ، کینه راسیستی ضد ایرانی و ضد فارس و ضد کرد را تبلیغ می نماید . لیست نام اینها را باید در لیست سیاه گردآوری کرد برای روز مبادا .
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آقای دوشوکی
من مادر چهار فرزند هستم که در هلند زندگی می کنم. همیشه هم مقالات شما را می خوانم چون آدم فهمیده و باسوادی هستید و خودتان را ایرانی می دانید. من چهار سال در زاهدان زندگی کردم و بلوچها را می شناسم و دوست دارم به همین خاطر مسائل استان عزیز سیستان و بلوچستان را دنبال می کنم. و نوشته های خوب شما را هم دنبال می کنم و خوشحالم که همچین بلوچ فعالی در رسانه ها است. اگرچه از بی بی سی خیلی بدم میاد. اما از حرف های شما مثل همیشه خوشم آمد.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
خجالت آور آن اندیشه ای است که می خواهد انسانها را بخاطر زبان، ملیت و یا مذهب در مقابل هم قرار بدهند تا همدیگر را کشتار بکنند. آنچه که در سوریه و جاهای دیگر اتفاق افتاد. چرا ما نتوانیم کنار هم و بدور از جنایات جمهوری اسلامی و شوونیست های ملی گرا و قومی گرا و ملیت گرا و و مذهبی گرا در صلح و برادری و دوستی و انسانیت زندگی کنیم.


عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
نگاه کردم. برنامه خیلی خوبی بود. هر چهار میهمان خیلی خوب حرف زدند. آقای دوشوکی هم طبق معمول بسیار روشن و سنجیده و در محدوده تمامیت ارضی ایران و در دفاع از بلوچها قشنگ حرف زدند. ایشان با این روش معتدل و سنجیده، بهترین سخنگوی مردم مظلوم و داغدیده سیستان و بلوچستان هستند. حالا چرا تجزیه طلب ها به ایشان حمله می کنند ، من نمی دانم چرا.

آنچه که من تعجب می کنم، چرا این دوستان تند و تیز هر بحثی را ربط می دهند به مسئله به اصطلاح ملت ها و ملیت های ایران؟ این یک بحث بود در چارچوب انتخابات، که اصلا ربطی به گوزن نداشت.


عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
چقدر خجالت آور است که میلیون ها انسان ایرانی که در میهنمان ایران کنار هم زندگی میکنند را از هم جدا نمود وایران را تکه پاره کرد واقوام ایرانی را ملیت خواند وبر طبل تفرقه وتشتت کوبید، ساکنین واقوام ایرانی با هر زبان و لهجه ورنگ وقومیت بر ایرانی بودن خود تاکید دارند وهیچ گاه از هم جدا نمی شوند ومنتظر جرقه ای هستند تا این سیستم قرون وسطایی که رژیم جنایتکار وچپاولگر جمهوری اسلامی باشد را روانه زباله دانی کنند، ودیگر اینکه حضرات فاشیست تجزیه طلب هیچ فرقی با آیت الله BBCندارند وآب در آسیاب رژیم فاشیستی اسلامی حاکم بر ایران میریزند وسیاست رژیم را که مبنی بر اختلاف انداختن بین ساکنین ایران می باشد پیش میبرند. درود بر دکتر عبدالستار دوشوکی بلوچ ایرانی میهن پرست، دکتر دوشوکی عزیز بدان که بعد از سرنگونی رژیم جنایتکار وچپاولگر جمهوری اسلامی قوم شریف ومظلوم بلوچ ما به حق خود خواهند رسید ودر حاکمیت
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
قوم مفهومی پیش از شهرنشینی را نمایندگی می کند آی ملت آذربایجان شهر نشین نیست؟
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
چقدر خجالت آور است که میلیون ها انسان را که در منطقه ای کاملا جدا گانه زندگی میکنند و دارای آداب و رسوم و زبان حتی دین متفاوت با فارسها هستند را اقوام و قوم نامید حضرات BBC دنبال سیاست رژیم ایران نروید ما در ایران ملیتها و ملتها داریم چطور میشود شما فارسها میگوئید اقوام خاله ام و یا اقوام دائی ام حالا میلیونها انسان را که هیچ آشنائی باهم را ندارند را نیز میگوئید اقوام ، ارتجاع را ول کنید دنبال قوم و قومیت عصر هجر نروید ما در دنیا مترقی اتنیک « ملیت » و ملتها را داریم .
عدم انتشار شده: 
false