مهندسی گسترده در انتخابات زاهدان

مشخص نیست با چه نوع مهندسی پیچیده مصالح نظام توانستند آیت الله جنتی را در ته لیست ١٦ نفری خبرگان تهران جاسازی کنند. اگرچه باید اعتراف کرد که حتی عزرائیل هم از حذف جنتی ناکام مانده، چه برسد به دیگران. اما اتاق فکر نظام برای حفظ تنها کاندیدای اصولگرایان در استان سیستان و بلوچستان یعنی حسینعلی شهریاری به احتمال زیاد استراتژی مشابه ای را اتخاذ نموده. استراتژی تقلب محوری که مدارک آن حداقل در مورد زاهدان موجود است.

برای جمهوری اسلامی استانی مانند سیستان و بلوچستان با موقعیت ژئواستراتژیک ویژه،  و شرایط امنیتی، قومی و مذهبی پیچیده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل بعد از اتحاد بی سابقه اهل سنت و بلوچها و اصلاح طلبان و طرفداران دولت در زاهدان حول محور دو کاندیدای مشترک یعنی علیم یارمحمدی (ریگی) که بلوچ و سنی مذهب است و غلامرضا عزیزیان که سیستانی ـ بیرجندی و شیعه مذهب است. هر دو این کاندیداها توسط مسجد مکی زاهدان، علما و معتمدین بلوچ، اصلاح طلبان و طرفداران دولت و بخش وسیعی از سیستانی ها و بیرجندی های مقیم زاهدان حمایت می شدند. در نتیجه سرنوشت علیم یارمحمدی و غلامرضا عزیزیان بعنوان یک تیم که مورد وثوق بیش از دو سوم نحله های سیاسی، قومی و مذهبی مردم زاهدان بود، به یکدیگر بطور تجزیه ناپذیری گره خورده بود.

 بهمین دلیل تعجب آور نبود زمانی که بامداد روز شنبه  علی‌اصغر جمشید نژاد رئیس ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار فارس اعلام کرد که یارمحمدی و عزیزیان پیشتاز هستند و حسینعلی شهریاری (تنها نماینده اصولگرایان و جبهه پایداری) در رده سوم قرار دارد.  اما صبح شنبه  یعنی زمانی که محرز شده بود یارمحمدی و عزیزیان پیروز انتخابات مجلس شورای اسلامی شده اند، به ناگاه گویا معجزه ای غیر مترقبه  رخ می دهد. زمانی که هیچکدام از کاندیداها و یا نمایندگان آنها حضور نداشتند، ناگهان ٣٥ صندوق آکبند مملو از رای به فرمانداری زاهدان تحویل داده می شود. حیرت آور اینکه حتی نمایندگان فرمانداری زاهدان که در کنار این صندوق ها حضور نداشتند با تعجب، اما در نهایت با تسلیم تمکین می کنند و شمارش ٣٥ صندوق آکبند آغاز می شود که گویا هدیه غیبی امام زمان به نماینده اصولگرایان بوده است. زیرا بعد از شمارش ٣٥ صندوق غیبی شهریاری از عزیزیان با تفاوت اندکی پیشی می گیرد و یکبار دیگر نقشه های استکبار جهانی توسط دستهای غیبی امام زمان در استان ناآرام سیستان و بلوچستان بر آب می شوند. این وضعیت مایه نگرانی و اعتراض مردم را در پی داشته است و خبر می رسد که برخی کاندیداها نیز به جد پیگیر این قضیه هستند و اعتراض و شکایات شان را به مراجع قانونی ارائه و ابلاغ کرده اند. اما ظاهرا این تصمیم از بالا است که بخاطر مصاح نظام در تهران اتخاذ شده. در نتیجه شکایات و اعتراضات قانونی در زاهدان ره بجایی نخواهد برد.

 استراتژی تقلب در زاهدان به سه شیوه هماهنگ اعمال شده است. اول با استفاده از بیش از بیست هزار شناسنامه که در اختیار شهریاری و تیم او قرار داشته. از این شناسنامه ها در انتخابات گذشته نیز استفاده شده است. دوم از طریق ٣٥ صندوق غیبی که صبح روز شنبه به فرمانداری زاهدان آورده شدند. در صورتی که از نظر زمانی و لجستیکی همه صندوق ها حداکثر تا دو ساعت بعد از پایان رای گیری می بایست به فرمانداری تحویل داده می شدند. سوم از طریق آوردن تعداد بسیار زیادی از عوامل بسیج زابل و روستاهای اطراف آن به زاهدان برای رای دادن به شهریاری. امری که کاملا غیرقانونی است. دیدئوی ضمیمه بخوبی اعتراضات مردم زاهدان را در کنار اتوبوس مملو از رای دهندگان زابلی در زاهدان نشان می دهد.  لینک به دیدئو:  

لینک به ویدئو  https://www.youtube.com/watch?v=Z1zpxvaiuAw

 

 

عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان

دوشنبه ١٠ اسفند ١٣٩٤

doshoki@gmail.com

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
استراتژی تقلب در غرب آزربایجان هم به همین سه شیوه اعمال می شود. اول با استفاده از بیش ازدویست هزار شناسنامه که در اختیار کردهای مهاجر عراقی و تیم های تروریست در زمان شاه و شیخ قرار گرفته( مرجع مصاحبه صادق زیبا کلام تئوریسین رفسنجانی) . همچنین هر کرد دارای چندین شناسنامه و دارای چندین ملیت است که هم در ایران هم در عراق و هم در ترکیه رای می دهد.از این شناسنامه ها در انتخابات گذشته نیز استفاده شده است. دوم از طریق نامزدی یک نماینده کرد در برابر تعاداد زیادی نماینده ترک . سوم از طریق آوردن تعداد بسیار زیادی از کردها بصورت سازمان یافته از بانه و سنندج و ... برای رای دادن در شهرهای غرب آزربایجان. همه این موارد در یک انتخابات آزاد تقلب محسوب می شودو باعث ابطال نتایج می شود ولی در مملکت گل و بلبل این کارها را اسمش را می گذارند بصیرت آریایی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من هم از قوم و خویشان نزدیکم که در زاهدان زندگی می کنند. همین حرف های آقای دکتر دوشوکی را شنیدم. خیلی ها می گویند تقلب شده. نمی دانم چرا آقای دوشوکی اسم تقلب را مهندسی می گزارد. حقیقت هم همین است رژیم هر کاری که بخواهد در سیستان و بلوچستان انجام می دهد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حالا وقتی ما ترکها مدارک مربوط به تقلب در نقده را نشان می دهیم می گویند پان ترک تجزیه طلب . همین برنامه تقلب در سولدوز(نقده ) هم پیاده شد و 20 هزار رای تقلبی به نفع نامزد کرد به صندوق ها ریخته شد تا نقده نماینده پژاکی در مجلس داشته باشد. البته چند روزی است که در نقده تظاهرات است و بنا به اطلاعات موجود میزان اشتراک 140 درصد! بوده ولی در هر صورت مثل همیشه مسئله ماستمالی میشه.