گوشه ای از نقض سیستماتیک حقوق زنان در ایران به مناسبت 8 مارس

این ویدیو به مناسبت 8 مارس روز جهانی زن تهیه شده است. هدف از تهیه این ویدیو نشان دادن تنها گوشه بسیار کوچکی از نقض سیستماتیک حقوق زنان و مبارزه آنها برای احقاق حقوق انسانی‌شان در ایران است. در سه دهه گذشته زنان مدام قربانی سیاست‌های تبعیض آمیز، مرد سالارانه و زن‌ ستیزانه از سوی جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند. پس از انقلاب 1357 ما شاهد سرکوب زنان بودیم و به آنها گفته شد «یا رو سری یا تو سری»

زنان زیادی علیه نابرابری و زن ستیزی مبارزه کرده و اعدام شده‌اند. زنان زیادی مبارزه کردند و در حال حاضر در زندان به سر می‌برند. زنان زیادی قربانی افکار و قوانین ارتجاعی شده و سنگسار یا اعدام شدند یا در حال حاضر در انتظار چوبه دار یا احکام سنگین هستند. در این ویدیو نام و عکس زنانی درج شده است، که از پس از انقلاب تا به امروز مبارزه کرده، زندانی، اعدام یا سنگسار شدند. عده‌ای مبارزه کردند. عده‌ای فقط قربانی شدند.
تعداد مبارزان و قربانیان بسیار بیشتر از این ویدیو است. جمهوری اسلامی ایران آمار دقیقی از زندانیان، اعدام شدگان، سنگسار شدگان و قربانیان قتل‌های ناموسی را ارائه نمی‌دهد.
لطفا هر اطلاعاتی را که در این زمینه در اختیار دارید به این آدرس ایمیل hesam.yousefi2011@gmail.com ارسال کنید تا عکس‌ها و اسامی کامل‌تر شوند و در اختیار افکار عمومی قرار گیرند.

گردآورنده و طراحی: حسام یوسفی
ترجمه از فارسی به انگلیسی: کاوه طاهری
لوگو: Hannah Franke
8 مارس 2016

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: