گرامیداشت روز جهانی زن در تهران

دو شعار بر تارک این مراسم میدرخشید :
زنده باد هشت مارس روز جهانی زن؛
زنده باد برابری زن و مرد
 
 
در مراسم روز جهانی زن که توسط چند زن شریف و امیدوار به آینده ی روشن برگزار شده بود شرکت کردم.
هر چند بدلیل طولانی شدن جلسه ی رضایت گیری برای یک محکوم به اعدام ، موفق نشدم از ابتدای مراسم باشم ، اما آنچه دیدم بسیار شور انگیز بود .
اشعار زیبایی که خوانده شد و فیلمی که به زبان کردی و با زیر نویس فارسی در مورد ختنه زنان درمناطق کرد نشین پخش کردند .
همچنین بروشور بیانیه ی بسیار جامع و کاملی که به حضار داده شد ، از جمله برنامه های این نشست بود که شاهدش بودم .
در بین مدعوین ، چند زن افغان نیز حضور داشتند . زنانی که توسط اعضای برگزار کننده ی همین مجلس باسواد شده بودند . نمونه های خط آنان نیز روی دیوار بود .
چند زن بلند بالای کرد از کردستان آمده بودند و هر کدام با محبت زیاد در کنارم قرار گرفنه و به یاد ریحانم سخنانی گفتند . 
آیا کسی باورش میشود که در کشور ما زنان ایرانی نباید با مردی افغان ازدواج کنند؟ میدانید چرا؟ چون فرزندانشان فاقد شناسنامه ایرانی خواهند بود . در این مراسم با یکی از این زنان آشنا شدم . او فرزندان جوانی داشت که شناسنامه نداشتند . راستش هر دویمان از این قانون خجالت کشیدیم . فرزندان ما به کشورهای دیگر میروند و از امکانات تحصیلی آن کشورها استفاده میکنند . اما قوانین ما به شکلی تبعیض آمیز اجازه تحصیل را از کودکان افغان گرفته است . من از روی این کودکان خجالت میکشم .
اما هر چه قوانین تبعیض آمیز وضع شود زنان و مردان نیک اندیشی هستند که عملا زشتی را به زیبایی تبدیل میکنند . کسانی که داوطلبانه به آموزش این دسته از کودکان میپردازند و با گامهای کوچک اما مداوم ،با غول جهل و بی سوادی میجنگند . 
در این مراسم مطالباتی نیز از سوی زنان مطرح شد . از جمله رفع ممنوعیت ورود زنان به استادیومهای ورزشی ، رفع تبعیض علیه زنان در قوانین حقوقی ، اجتماعی ، قضایی ، شغلی ، سیاسی و تحصیلی ، تامین امنیت زنان در برابر خشونت و تعرض و تجاوز در محیط کار ، خیابان و خانه ، ممنوعیت ختنه زنان ، پایان دادن به بی حرمتی و خشونت قانونی تحت عنوان طرحهای عفاف و حجاب در خیابان ، وضع قوانین حمایتی از زنان برای جلوگیری از سقوط زنان به گرداب مافیای تن فروشی ، پرداخت مزد برابر با مردان ، برخورداری زنان از حق طلاق ، حضانت فرزندان ، حق شغل ، و سفر ، ممنوعیت ازدواج کودکان تحت هر عنوان و بهانه ای ، ثبت هویت و دریافت شناسنامه توسط زنان ، برخورداری تمامی زنان از بیمه های درمانی و امکان انتقال آن به فرزندان ، و جلوگیری از سوءاستفاده کارفرمایان و صاحبان سرمایه از نیروی فوق ارزان کار زنان .
دو شعار بر تارک این مراسم میدرخشید : 
زنده باد هشت مارس روز جهانی زن 
زنده باد برابری زن و مرد
 
من نیز میخواهم بگویم زنده باد زنانی که با استواری در شرایط تبعیض آمیز موجود در کشور ، ناامید نشده و همچنان با تحمل مشقات بسیار بر خواسته های زنانه اما انسانی خود استوارند .
اینان از هیچ نمیترسند و با چراغ دانش و اراده بر هر سد و مانعی پیروز خواهند شد . این زنان مایه مباهات جامعه بلازده ایرانند و با همت خود و همگامی مردان شریف و نیکو رفتار راه را به سوی آینده ی انسانی خواهند گشود . اینان ندای زنان ایرانند .
 
Shole Pakravan's photo.
Shole Pakravan's photo.
Shole Pakravan's photo.
Shole Pakravan's photo.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.