دکتر هاشم بنی‌طُرُفی به میهمانی خاک رفت

زندانی دو نظام شاه و شیخ، دکتر هاشم بنی طرفی مترجم کتاب «حیات: طبیعت، منشاء و تکامل آن» اثر الکساندر ایوانوویچ اُپارین در تهران به میهمانی خاک رفت. آن انسان فرزانه که لحظه‌ای از اندیشیدن، نوشتن و روشنگری دست برنمی‌داشت در زمان شاه سه بار و رویهم به مدت ۱٨ سال و در جمهوری اسلامی حدود ۵ سال را در زندان سپری کرد.
گریه و خنده‌‌اش همچو شمع و سحر آمیخته با یکدیگر بود. با خنده می‌گریست و با گریه می‌خندید.

سینه باید گشاده چون دریا
تا کند نغمه ای چو دریا ساز
نفسی طاقت آزموده چو موج
که رود صد ره و بر آید باز
تن توفان کش شکیبنده
که نفرساید از نشیب و فراز
بانگ دریادلان چنین خیزد
کار هر سینه نیست این آواز
ساعاتی پیش زندانی دو نظام شاه و شیخ؛ دکتر هاشم بنی طُرُفی مترجم کتاب «حیات: طبیعت، منشاء و تکامل آن»، اثر الکساندر ایوانوویچ اُپارین، به میهمانی خاک رفت.
آن انسان فرزانه که لحظه‌ای از اندیشیدن؛ نوشتن و روشنگری دست برنمی‌داشت در زمان شاه سه بار و رویهم به مدت ۱٨ سال و در جمهوری اسلامی حدود ۵ سال را در زندان سپری کرد.
...
گریه و خنده‌‌اش همچو شمع و سحر آمیخته با یکدیگر بود. با خنده می‌گریست و با گریه می‌خندید.
گریهٔ ابر بین و خندهٔ برق
درنگر تا که چیست اینجا فرق
ابر از آن گریه نعمت اندوزد
برق از آن خنده آتش افروزد
...
زندانیان سیاسی در زمان شاه با کتاب اُپارین «حیات طبیعت، منشاء و تکامل آن» همچنین «از كهكشان تا انسان» نوشته «جان ففر»، همنشین بودند.
کتاب اوپارین مفاهیم مکانیکی و دیالکتیکی حیات را تشریح می‌کرد و ترجمه آن خدمت بزرگی به زندانیان بود و همه با اشتیاق می‌خواندیم. یادم نمی‌رود که در بند دو و سه زندان قصر نه یکبار؛ چندبار آن کتاب گم و گور شد... چرا؟ چون به نظر بعضی کفر و ضاله می‌آمد.
...
اُپارین در کتابش با اشاره به این واقعیت که «آن‌چه را امروز نمی‌دانیم، فردا خواهیم دانست...»؛ به یکی از مهم‌ترین جلوه‌های حیات (گونه‌ای از آن که ما می‌شناسیم) شیوه‌ی بازتولید پروتئین‌ها، اشاره کرده و شرح داده بود تکامل مولکولی حلقه‌ی وصل کننده‌ی دنیای بی‌جان‌ ماقبل حیات و اولین شکل‌های حیات است. روندی که با پیدایش:
  • مجموعه‌‌های مولکولی (کلوئیدی-شیمیایی) دارای قابلیت خودتکرارسازی
  • به وجود آمدن آنزیم‌ها و -
  • پیدایش حیات ماقبل‌سلولی 
اتفاق افتاده است.
...
زمانیکه کتاب اُپارین ترجمه شد؛ فرایند پدید آمدن زندگی و تئوری تشریح کننده چگونگی ایجاد حیات در زمین، برای بسیاری از ما روشن نبود.
بعدها معلوم شد که بیشتر اسیدهای آمینه که گاه آنها را آجرهای سازنده حیات می‌نامند؛ می‌توانند در اثر فرایندهای شیمیایی طبیعی نامربوط با حیات نیز ایجاد گردند.
این مطلب را میلر Miller و یوری Urey و دیگر دانشمندان در طی آزمایش‌هایی در آزمایشگاه، با ایجاد شرایط مشابه با زمان بوجود آمدن حیات در زمین نشان دادند.
...
یکی از نوشته‌های دکتر هاشم بنی طُرُفی را که اشاره به زندان دارد و داستان کوتاهی است با عنوان ملاقات، همچنین شعری را که مصاحبه نامیده و بیاد «خسرو روزبه» سروده‌است، قرائت می‌کنم. داستان و شعر دکتر هاشم بنی‌ طُرُفی را از ویدئوی ضمیمه بشنوید.

پانویس
در آغاز قرن گذشته، اوپارین، همچنین جان هالدین J. B. S. Haldane (زیست‌شناسی تکاملی اهل بریتانیا) اظهار داشتند که ترکیبات پیچیده شیمیایی موجودات زنده، از مولکول‌های ساده موجود بر کره زمین حاصل شده‌اند. بعدها استنلی میلر Stanley Lloyd Miller (شیمیدان و زیست شناس آمریکایی) توانست این ترکیبات پیچیده آلی را در آزمایشگاه به وجود آورد.  وی نشان داد ترکیبات آلی پیچیده می‌تواند توسط فرآیندهای نسبتا ساده فیزیکی از مواد معدنی ایجاد شود. آزمایش میلر در محیط و شرایطی انجام گرفت که بتواند بازنمایی شرایط اولیه جوی زمین باشد.
...
شعر نخست از هوشنگ ابتهاج و شعر دوم از حکیم سنایی است.
...
آهنگ آغاز و پایان ویدئو رقص مجار شماره ۵ اثر برامس و؛ آهنگ بین ویدئو «چارداش» Csárdás ، نوع دیگری از رقص محلی مجار است که پیشینه‌اش به قرن هیجدهم میلادی می‌رسد. نوازنده آن هنرمند کره ای Hyun-Su Shin است.
...
« عادل حبه»(عضو حزب کمونیست عراق) که در ایران پیش از انقلاب زندانی بوده، مقاله‌ای با عنوان «الدكتور هاشم بني طرفي في ذمة الخلود» نوشته و دستخط ایشان را هم(که عکسی از خود به زندانی عراقی داده‌) اضافه کرده‌است.
 
سایت همنشین بهار 
 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بنی طرف مرد عالمی بود ولی در آن زمان در کمون توده ای ها بود ولی چندان حزبی نبود.. زندان وکیل آباد سال 1352

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بیاد دکتر هاشم بنی طرفی که کتابش گرمی بخش محافل بود

بقول همنشین بهار: هاشم بنی طرفی از زندانیان دو نظام شاه و شیخ و مترجم کتاب وزین « حیات، طبیعت، منشاء و تکامل آن » به مهمانی خاک رفت.
خبر در گذشت بنی طرفی بر عکس ترجمه پر سر وصدا وآوازه ی کتاب مزبور اثر «اپارین» با سکوت مواجه شد، البته انتظار چنان می رفت لا اقل آنهائیکه در تئوری های خود بمقدار زیادی از این اثر سود بردند و خوشه چیدند از مترجم این اثر یادی کنند، بویژه که بنی طرفی 23 سال از عمر خویش را در زندان های دو نظام سپری کرده بود.
در دوران رژیم گذشته کم نبودند کسانی که برای تشخص و بروز روشنفکری و سیاست بازی یه جوری به این کتاب نقب می زدند و خوشه خود را به خرمن آن می آویختند، و در بعضی محافل بیان می کردند این کتاب را باید آموزشی و یا جمعی خواند.
کاش سایه منافع و سلیقه های گروهی و حزبی مانع حرمت داری مبارزان و فرهیخته گان نمی شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی عزیز.....به یکی از فراورده های جامعه استبدای و دیکتاتوری شاه و شیخ را درست در همین رابطه شما و زنده یاد دکتر هاشم بنی طرفی توان پی برد. در کشور های که پایه و سیستم اداری بر روی دموکراسی و آزادی سیاسی ساحته می شوند , خیلی طبیعی است که نخبگان, دانشمندان, دگر اندیشان در مراکز علمی و سمینارهای تحقیقی باهم آشنا شده و دوستی خانواده گی و همکاری علمی تا آخر عمر ادامه می دهند. در کشورهای خفقان مثل ما , این نخبگان ما نه در سمینار های علمی , بلکه در « زندان های» قرون وسطائی آشنا می شوند...یادش گرامی باد...مشتاقانه منتظر مقاله های بیشتر در باره این زنده یاد هستیم..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای توگلی گرامی .شما که با این مرد دانشمند در زندان بودید بی زحمت بنویسد که این مرد محترم و پزشگ حاذق عضو چه حزب و یا سازمانی بود . متاسفانه تا کنون در باره ایشان مطلبی از سوی حزبی و یا سازمانی منتشر نشده است. جای تعجب دارد که مردی 18 سال در زندان باشد و هیچ حزب سیاسی و یا سازمانی در باره این مرد حتا 18 کلمه ننویسد. جای تاسف بسیار است که مردان و زنان بزرگ کشور ما گمنام از میان ما بروند و یادی از ان همه زحمات شبانه روزی و ارزوهای انها و سرنوشت شوم انها در جهنم پلید اسلامی نشود . امید وارم جامعه پزشگان و نویسنده گان و دوستداران فرهنگ به این مرد دانشین ادای احترام کرده و تجلیلی فراخور ایشان به عمل اورند. با احساس همدردی و همبستگی با خانواده و دوستان و اشنایان زنده یاد اقای دکتر هاشم بنی طرفی .
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یا دش گرامی، در زندان وکیل آباد با هم بودیم و همانجا بود که کتابش را نوشت