نظر زیگموند فروید در مورد حسام‌الدین آشنا مشاور روحانی

رسوبات ذهنی بازمانده از تفکرات بدوی و هراس ـ محور باعث پیدایش لایه های ضخیمی از تفکرات منجمد و نادرست در اذهان برخی از هموطنان در مورد مقوله هایی نظیر “جدایی طلبی” و “تمامیت ارضی کشور” و هویت طلبی بر اساس مذهب و ملیت شده اند که به نوبه خویش نه تنها باعث تبعیض و ظهور نگاه “غیرخودی” بلکه می تواند همپیوندی ملی مورد ادعای حضرات را نیز در عمل خدشه دار کند.

زاهــد ظــاهر پرست از حــال ما آگـاه نـیست

در حق ما هر چه گوید جای هیچ اکراه نیست

این نوشتار در مورد نظریه تثبیت (fixation) زیگموند فروید و وسوسه مندی روانی برخی از هموطنان از جمله حجت الاسلام حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهور در مورد اقوام ایرانی است که به محض شنیدن اسم کرد و بلوچ و غیره، بطور ناخودآگاه آن را مترادف با “تجزیه طلبی” می دانند. بعقیده من نظریه تثبیت روانی بازمانده از دوران طفولیت ذهنی که توسط  زیگموند فروید تبیین شده است در مورد این نوع افراد صدق می کند. زیرا رسوبات ذهنی بازمانده از تفکرات بدوی و هراس ـ محور باعث پیدایش لایه های ضخیمی از تفکرات منجمد  و نادرست در اذهان برخی از هموطنان در مورد مقوله هایی نظیر “جدایی طلبی” و  “تمامیت ارضی کشور” و هویت طلبی بر اساس مذهب و ملیت شده اند که به نوبه خویش  نه تنها باعث تبعیض  و ظهور نگاه “غیرخودی” بلکه  می تواند همپیوندی ملی مورد ادعای حضرات را نیز در عمل خدشه دار کند.

هفته پیش مقاله ای تحت عنوان سفر بی ثمر حسن روحانی به پاکستان نوشتم که در برخی از سایت ها انعکاس پیدا کرد. بعضی از خبرگزاری های جمهوری اسلامی نظیر خبرگزاری فارس، رجا نیوز و تسنیم نیز گزارش هایی در مورد بی حاصل بودن سفر روحانی به پاکستان انتشار داده بودند. حجت الاسلام حسام‌الدین آشنا که اکنون در قبای مشاور فرهنگی رئیس جمهور عبا و عمامه خود را به کنار گذاشته و با کت و شلوار لقب “دکتر” را یدک می کشد در مصاحبه ای  با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) و درعکس العمل به انتقادات مخالفین دولت، و شاید با ملاحظه نام “مرکز مطالعات بلوچستان” نگارنده را یک “جدایی طلب نشان دار” معرفی کردند و گفتند “نفوذپذیری برخی رسانه های خاص از طراحی های اتاق های فکر انگلیسی تا حدی است که بلافاصله از نوشته یک جدایی طلب نشان دار نتیجه می گیرند سفر کم نظیر رئیس جمهوری کشورشان به پاکستان بی حاصل بوده است و آن را در میان عموم انتشار می دهند”.

سوال اساسی اینجاست که چرا این مسئول معمم و معاونت ویژه اسبق وزیر اطلاعات و مدیر کل سابق اداره اطلاعات استان قم و داماد دری نجف آبادی (وزیر اطلاعات و دادستان کل کشور در گذشته) به نادرستی من ء بلوچ را بدون مدرک و سند “جدایی طلب نشان دار” وابسته به اتاق های فکر انگلیسی معرفی می کند؟ این تفکر تبعیض – محور از کجا نشئت می گیرد؟ چه مکانیسم روانی باعث می شود که برخی از هموطنان و از جمله مسئولین امنیتی اطلاعاتی جمهوری اسلامی واژه هایی نظیر کرد و بلوچ و عرب را مترادف با “جدایی طلبی” در ضمیر ناخودآگاه خود ترسیم کنند. انگار که این همبندی و اتصال در ذهن تبعیض گرایان بر مبنای نظریه فروید “مادرزادی” است.

زیگموند فروید پدر علم روانکاوی در مورد توضیح علمی این نوع پندارها و رفتارها نظریه معروف و بحث برانگیزی بنام تثبیت شخصیتی روانی (fixation) دارد که در حقیقت از مراحل تثبیت تحریک دهانی ـ روانی دوران طفولی آغاز می شود و به معنای ماندگار در شخصیت و ضمیر ناخودآگاه فرد برای همیشه حک می شود و تا وقتی که حل نشود فرد در آن مرحله گرفتار می ‌ماند. فروید معتقد است که فرد تحت تأثير انگيزشها و تعارضات عمدتاً نا آگاهانه می باشد و شخصيت فرد بر اساس تجربه‌هاي اوليه زندگي او شكل مي‌گيرد و بر اساس آموزه های مکرر ادامه پیدا می کند. تجربه‌هاي القایی هر مرحله نيز می تواند باعث تثبيت دائمی آن شود که در بدبینانه ترین شکل آن ممکن است به روان ‌گسیختگی یا اسکیزوفرنی متوهم سیاسی ـ فرهنگی منجر شود. سابقه طولانی امنیتی اطلاعاتی حجت الاسلام حسام‌الدین آشنا می تواند در توجیه و تفسیر افکار نهادینه شده وی تا حدی سودمند باشد. اما ابهام همچنان باقی است که چرا علیرغم حمایت بخش وسیعی از کردها و بلوچ ها از دولت روحانی و شرکت آنها در انتخابات، مشاوران ایشان و بسیار از دولتمردان و مسئولین حکومتی جمهوری اسلامی همچنان اسیر اندیشه های بدوی دوران طفولیت ذهنی و تبعیض ـ محور هستند که بخش وسیعی از مردم ایران را به اصطلاح “جدایی طلب” و غیر خودی (بر اساس گفته علی یونسی دیگر مشاور رئیس جمهور و وزیر اطلاعات سابق) می دانند؟

دوستی نزدیک رئیس جمهور و حجت الاسلام حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی وی که چندین سمت دیگر از جمله معاونت سیاسی دفتر رئیس جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری ونماینده رئیس جمهوری در صدا و سیما نیز دارد، به  سال ١٣٧٦ باز می گردد. زمانی که شورای عالی امنیت ملی به دبیری حجت الاسلام حسن روحانی حصر آیت الله منتظری در منزلش را تصویب نمود و حجت الاسلام حسام‌الدین آشنا نیز در آن دوران معاون و داماد وزیر وقت اطلاعات، یعنی آقای دری نجف آبادی بود و از این رو با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در این مسئله همکاری بسزایی نمود. براستی روزگار تلخ و غریبیست که از یک سو حجت الاسلام حسام‌الدین آشنا همانند رئیس خود حجت الاسلام حسن روحانی قبای دکترا به تن کرده و بسیاری از مردم  که متاسفانه به فقدان حافظه تاریخی گرفتارند، از این دو انتضار دارند تا “اینان” این بار از “محصورین” این دوران رفع حصر کنند. حال گله من ء به اصطلاح “جدایی طلب” جای خود دارد؛ که بقول حافظ: هر که خواهد گو بیا و هر چه خواهد گو بگو، کبر و ناز و حاجب و دربان بدین درگاه نیست. این چه استغناست یا رب وین چه قادر حکمت است؛ این همه زخم نهان هست و مجال آه نیست.

اما بعقیده من مشکل فقط معممین کت و شلوار پوش تازه به دوران رسیده نیستند که با تغییر لباس بتوانند اندیشه های ذهنی خویش را نیز عوض کنند؛ بلکه این معضل روانی ضمیر نیمه هوشیار بخش قابل توجه ای از هموطنان است که گرفتار این “پیوند” می باشند. پیوند و همبندی نادرست ذهنی که در عمل نه تنها باعث توجیه بلکه ارتکاب ظلم و تبعیض و سرکوب می شود. نمونه آن داستان پر آب چشم و مستمر ستمگری از کشتار و سرکوب کردها و ترکمن ها و عرب ها و بلوچ ها در آغاز انقلاب گرفته تا به خبر امروز رسانه ها که مناطق بلوچ نشین استان کرمان و هرمزگان و همچنین استان سیستان و بلوچستان را محرومترین سرزمین در ایران می خوانند که در آن نه تنها بیسوادی بیداد می کند بلکه مردم حتی آب آشامیدنی نیز ندارند. آیا بعد از ٣٧ سال گله و شکایت و ناله و استمداد بی وقفه، این محرومیت از نظر سیاسی پیشامدین و یا از نظر اقتصادی اتفاقی است؟ آیا اگر این مردم سواد و آگاهی سیاسی می داشتند، با درصد  بالای ٧٥ درصد در انتخابات نظام شرکت می کردند و بر تبعیض درنهشتی و ناروایی و محرومیت خویش با انگشتان مرکبی خود در انتخابات صحه می گذاشتند و امثال حسن روحانی را انتخاب می کردند که به هیچکدام از وعده های دهگانه  مندرجه در بیانیه شماره ٣ خود در مورد احقاق حقوق اقوام، ادیان و مذاهب (تاریخ ١٣ خرداد ١٣٩٢) عمل نکرد، و امروز خود را توسط افرادی با عقبه امنیتی و اطلاعاتی (همانند خودش) احاطه کرده است که بلوچ ها را “جدایی طلب” می خوانند، و بر اساس این ذهنیت معیوب ظلم و نابرابری بر علیه بلوچها را توجیه می کنند.

عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

شنبه ١٤ فروردین ١٣٩٥

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
واو واو عجب ادبیاتی . مفلس ؟؟ دیگر در مقابل این همه فحاشی چه بحثی می تواند باشد؟ من نمی دانم چرا در این سایت هر کس از حرف دیگری خوشش نمی اید او را به جمهوری اسلامی ربط می دهد ؟ مثل اینکه این راحت ترین راه خود را خلاس کردن از منگنه است. اقای دوشکی شما خود را بالای اسمانها برده و با عقاب تشبیح کرده ای اما حتی ان رستم زابلی هم قلابی بود
چنان که شاعر گفته.( رستم یلی بود در سیستان که او را من اورده ام در این داستان.) یعنی شاعر رستم را در داستان بزگ کرده. و گر نه یک پهلوان در حد محله خودشان بود.
اما شما گفتی مرا به حدس می شناسی نه اقا بنده دقیقان شما را از زمانی که ان مقاله ( راحل مسالمت امیز مسئله ملی در ایران)
را نوشتی تقریبان دور بر 10 سال پیش می شناسم از دور همین.
اقای دوشکی مفلس بنده اجازه دارم همان مقاله را در این سایت منتشر کنم به نام شما ؟؟؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دکتر دوشوکی بزرگوار. همه جنابعالی را می شناسند و داستان ضد سلطنت بودن خود را هم منتشر کرده اید. کسی که چشم به خوان و شام سلطنت طلبان دارد، آنچنان تند با نظام پادشاهی و سیستم استبدادی فردی مبارزه نمی کرد و نمی نوشت. از این نوع علی کوته له های ناشناس .... فراوان هستند که در ایران گلوبال عقده های خودشان را خالی می کنند. لازم نیست جواب خزعبلات و وراجی هر پان ترکیست عقده ای و ضد ایرانی را داد. برای این بیسواد گذار از استبدادی پهلوی به حکومت اسلامی بخشی از پروسه تکامل بوده. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای علی
حدس می زنم جنابعالی کدام مفلس مصیبت زده و هذیان گویی هستی و چرا اینگونه ریاکارانه با نقابی پوشیده اما سخت "پریشان حال" مطالب کاملا کذب و دروغین می نویسی که از آن چرک نانجیبی و بیسوادی می چکد. فقط خواجه حافظ شیرازی نمی داند که من سلطنت طلب نبوده و نیستم. آن زمان که من بر علیه شاه شعار می نوشتم، توء بدبخت عکس شاه روی پیشونیت بود. حالا اومدی اینجا جا نماز آب بکشی، احمدی نژاد نقابدار و دروغگو !

حالا رنگ عوض کرده ای و شده ای شاگرد حسین بازجوی کذاب و تهمت زن. در حقیقت، دروغگویی مهارتی است که اغلب مفلسان بیچاره و فرومایه و خوار برای امرار معاش بیمقدار خویش آن را می‌آموزند. ارباب های دنی و بدسرشتت در "نظام مقدس" به من لقب "جدایی طلب" می دهند و تو با تظاهر و زبونی لقب "سلطنت طلب". زهی تاسف بر دروغ گویان حقیر ـ چه حقیقی چه مجازی. زهی تاسف بر گندم نمای جو فروش.

نبندی زان میان .. .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای دوشکی نظریه تکاملی انسان را به هم ریخت و نشان داد که انسان همیشه در حال تکامل نیست بلکه حتی می تواند در شراطی به جنگل باز گردد. رژيم سلتنطی که در ایران به زباله دان تاریخ پیوسته اما اقای دوشکی در ان زباله دان دنبال چیزی می گردد تا شاید به دردش بخورد.
سلتنت طلبها برنامای دارند که کسانی که در خارج قلم بدست هستند و یا در شراطی هستند شناخته شده و تاثیر گذار در مسائیل سیاسی و اجتماعی ایران و طرف زمینه جزب کردن را دارد روی ان شخص کار می کنند بخصوص اگر ان شخص از ملیتهای غیر فارس باشد. و با دعوت کردن به شام ، پارتی ، مهمانیهای مختلف و تحویل گرفتن طرف در این مکانها،یا تهیه بلیط هواپیما رفت و برگشت به کشوری به عنوان توریست یا شرکت در سخنرانی یا میتینک و ترتیب دیدار با رضا پهلوی و میل کردن شام در کنار ایشان. کمک مالی در صورت نیاز. تا ان شخص به راه راست علاحضرت شاهنشاه و گورش کبیر هدایت شود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من در ایران هستم، نه لس آنجلس! بهمن موحدی از آنان است که در رختخواب لم داده و کامنت مینویسد!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حیف وقتی که در جواب .... بهمن موحدی هدر دادن!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کیانوش توکلی! گوشهای ما نه دراز است و نه مخملی! تمام کامنتهای بهمن موحدی منتشر میشود و کامنتهای دیگران یا منتشر نمیشود یا سانسور میشود!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
.... های محمدرضا پهلوی خائن در کتاب پاسخ به تاریخ به درد جماعت سلطنت طلب می خورد که غیر از رقاصی و مهوش وپریوش کردن وکله پاچه خوردن در رستوران های ایرانی در لس آنجلس کار دیگری بلد نیستند. حیف وقتی که صرف خواندن کتاب یک دیکتاتور خائن به خلق ایران شود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فکر میکردم فقط در ایران اشغال شده توسط ملایان، سانسور برقرار است! تو نگو ایران گلوبال هم سانسورچی است! آن نقطه چین ها یعنی چه؟!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به جای وقت حرام کردن در این سایت، برو کتاب (پاسخ به تاریخ) را بخوان!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهتره .... بری کتاب (پاسخ به تاریخ)، آخرین کتاب نوشته اعلیحضرت همایون شاهنشاه را بخوانی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دیدی کامی محترم تناقض دارید، از یک طرف پانفارس، پانفارس می کنید از طرف دیگر می گویید شاهنشاه آریامهر!! سربسته به شما بگویم این روش ها دیگر نخ نما شده است....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به همین خیال خام باش! از خلق قهرمان ایران، بخاری برنمیخیزد. این خلق برای یک دست شله زرد نذری، تو سر همدیگه میزنند. در ضمن وقتی نام شاهنشاه آریامهر را میاری، اول مسواک بزن! اتحاد لعنتی سرخ و سیاه و منافع کشورهای غربی دست به دست هم داده و باعث سرنگونی حکومت پهلوی شدند. کاش پهلوی سقوط نمیکرد تا الآن ببینی که ایران ابرقدرتی در دنیا بود. مقایسه پهلوی با جمهوری اسلامی، مثل مقایسه سرماخوردگی با سرطان است!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کامی جان، چه شده است که واژه پانفارس را به زبان می آوری ومرا متهم به پانفارس بودن می کنی ، شما که طرفدار رژیم پهلوی بودی وبه اعلیحضرت شاهنشاه آریامهر افتخار میکردی وبه ارتجاع سرخ وسیاه لعنت میفرستادی واز دلار هفت تومانی وارزش داشتن پاسپورت ایرانی سخن می گفتی حالا چه شده است پانفارس، پانفارس، میکنی. اینرا بدان بنده مخالف هرچه پان هستم از هرنوع آن واز شوونیسم ونژاد گرایی وقومیتگرایی وناسیونالیسم افراطی وپان گرایی متنفرم . بنده چون مدافع تمامیت ارضی ایران هستم از سوی پان ترکهای تجزیه طلب شانتاژکار ومغلطه کار ودروغگو به پانفارس بودن متهم شدم!!! دشمنان ایران وخلق ایرانی عبارتند از1- رژیم جنایتکار وچپاولگر جمهوری اسلامی وحامیان خارج نشین آن 2- تجزیه طلبان پان وقومیتگرا که شمل پان ترکها وپان کردها وپان عربها می شود 3- سلطنت طلبهای طرفدار خاندان ساقط شده پهلوی. خلق قهرمان ایران در زمان مناسب خود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این بهمن موحدی پان فارس، همیشه یکی به میخ میزنه و یکی به نعل!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عکس و چهره و نام این پانترک Azad را میشود کجا دید ؟ این 3-2 تجزیه طلب راسیست آذری با تان های مغولی کی هستند که اسنجا ترور شخصیت میکنند و ایان نوروز در اینجا غایب بودند و به ایران رفته بودند تا حقوق بازنشستگی شان را بگیرند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهمن آقا! مگرشما هوادار رژیم پانفارس اسلامی نیستی؟ از کجا معلوم است؟ خوانندگان نه چهره ات را میشناسند، نه کسب و کارت را. شما اگر راست میگوئی چرا چهره ات را در اروپای آزاد از خوانندگان پنهان میکنی؟ از که میترسی؟ شاید فکرمیکنی شخصیت خیلی مهمی هستی؟ آیا از رجوی، رفسنجانی، خامنه ای، اوباما، سلمان رشدی، پوتین و آنگلا مرکل مهمتری؟ شما اگر فردا درایران کاره ای بشوی، میخواهی خودت را درسندوق پنهان کنی؟ مگر از آقای توکلی مهمتری؟، کسی که جرئت نمیکند، چهره خود را بخوانندگان نشان دهد، به چه درد سیاست میخورد؟ چه اعتمادی میشود به او کرد؟ آیا آدم سیاسی، باید مثل امدادهای غیبی خود را از خوانندگان پنهان کند؟ شاید فکرمیکنی کامنتهایت دنیا را تکان خواهد داد، و انقلاب خواهد کرد، و مردم شما را بعنوان رئیس جمهورایران تعیین خواهد کرد؟ آیا درچنین صورتی، بازخود را در صندوق پنهان خواهی کرد؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
رظا جان! کمی قواعد دستور مطالعه کن. همه چیز را بهم نریز! دستور و قواعد ، و درست نویس دیگه دوصت و دشمن نمی شناسه. در ظمن ، سعی کن خدا وکیلی به مسئله املاع و انشاع دقت کنی، و مقرارت صلیس نویسی را به سورت ملا لوغاتی در نیاور. هیف است، دستور و فواید درصت نویسی. گوربانت خوش کلام.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان ، من گمان می کنم کسانی که در ذیل این مقاله به دکتر دوشوکی توهین وحمله کردند ویا به دروغ خود را بلوچ معرفی کردند طرفداران رژیم جمهوری اسلامی هستند وصد البته تجزیه طلبان پان ترک در ترور شخصیت وشانتاژ ومغلطه اینها را همراهی می کنند من هزار بار دیگر هم می گویم جمهوری اسلامی از فعالیت تجزیه طلبان پان سود می برد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا رضا
کسی که سواد نوشتن کلمه فرصت را ندارد، اینچنین بیسوادی ارزش جواب دادن و بحث کردن ندارد. این ....اینقدر بیسواد است که نمی داند ملتی بنام ملت سیستان و بلوچستان وجود ندارد. امان از بیسوادی.
امان از جهل مطلق

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فرصت را با ص
می نویسند نه بآ س

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دکتر دوشوکی گرامی، بنده توهم توطئه ندارم ونمی خواهم اسم کسی را بیاورم ولی شک ندارم کسانی که به شما پان ایرانیست می گویند وکسان دیگری که خود را به دروغ بلوچ می نامند وشما را خطاب قرار می دهند وابسته به اطلاعات آخوندی هستند رژیم سعی در از بین بردن همبستگی ملی واجتماعی خلق ایران را دارد وبه مدد تجزیه طلبان پان تا حدی موفق شده است. دکتر دوشوکی عزیز، باور بفرمایید اکثریت فارس های ایران وقتی کودکان مظلوم بلوچ را می بینند که از فرط گرسنگی لاغر ونحیف شده اند قلبشان به درد می آید وبا بغض وخشم به سران رژیم لعنت می فرستند وشعله های انتقام در وجودشان شعله می کشد وقتی می بینند مادران دردمند در روستاهای بلوچستان به خاطر سوء تغذیه شیری در سینه ندارند که به نوزادان بدهند وامکان تهیه شیر خشک را هم ندارند وبه نوزادان خود چای می دهند هق هق گریه می کنند من به عینه اینها را دیده ام. دکتر دوشوکی گرامی، ایمان

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تجزیه طلبان پان ترک در اینجا یا یا به ترور شخصیت ها می پردازند و یا به نفی و انکار فرهنگ و تمدنهای دیگر، چون خود چیزی ندارند و دچار خفگی عقده و حسادت هستند، و برای اینکه توجه خودرا از موضوع قره باغ و حمله دلاورانه ارامنه منحرف کنند و دچار ناراحتی وجدان نشوند دنبال بحث های حیدری-نعمتی میروند. بارها اینجا اشاره شده که ایرادهای تجزیه طلبان آذری را نباید جدی گرفت .... هر کس به اینها پاسخ دهد ، اینها را جدی گرفته ، ایتهایی که فاقد هویت و صداقت و متانت هستند . امروز باکو بدلیل نداشتن سرباز کافی ، اعلان آاش بس یکطرفه نموده است . روسیه بدلیل داشتن یک پایپگاه نظامی مهم در ارمنستان به آذری ها.... اولتیماتوم داده . حالا علی ها در اینجا مدام از افراد اپوزیسیون ایران ایرادهای توضیح المسائلی ترکان صفویه را میگیرند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جایزه حقوق بشر (منشور کورش) ؟!!!!
....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای دوشکی اینکه اینقدر رسانه های فارسی مقاله شما را پوشش می دهند و یا برای مصاحبه با شما صف می کشند بخاطر دیدکاه پان ایرانیستی و پان فارسی شماست. و فکر نکن ادم مهمی شده ای. شما فقط بازیچه شده ای .و مصرف شما هم برای انها روزی تمام خواهد شد. من امیدوارم روزی ملت سیستان و بلوچستان این فرست را داشته باشند تا شما را در دادکاه به محکمه بکشند
....
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب موحدی گرامی
نخیر! من معتقد نیستم که اکثر هموطنان فارس یا فارس زبان دشمنان ما هستند. این یک نوع نگاه نژادپرستانه و غیر واقعی است. خیلی از بلوچها با رژیم همکاری می کنند و از خوان نعمت آن برخوردار هستند. خیلی از فارس ها از بلوچها دفاع می کنند و هزینه می دهند. نمونه بارز آن شیرزن مبارز نرگس محمدی است که خطر کرد و به زاهدان رفت و به مولانا عبدالحمید جایزه حقوق بشر (منشور کورش) را تقدیم کرد. حالا او در زندان رژیم سختی می کشد و من ندیدم که هیچکدام از ما بلوچها یا کنگره ملیت های فدرال و یا دیگر فعالان قومی و مذهبی در داخل و خارج در دفاع از این شیرزن کوچکترین سخنی گفته باشند و یا بیانیه ای صادر کرده باشند. که باید مایه بسی خجلت و شرمساری برای ما باشد.

وابستگی ژنتیکی و زبانی و نژادی و قومی هیچگونه برتری برای انسانها بوجود نمی آورد. اتفاقا رژیم سخت تلاش می کند تا فعالان قومی بظاهر

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دوشوکی گرامی، آیا اتهام این آقای مسعود را هم می پذیرید که افاضات فرموده اند اکثر فارس ها با ملیت های (اقوام) ایرانی دشمن هستند!!؟ تمام ساکنین ایران در فردای پیروزی بر آخوندها حقوقی برابر خواهند داشت. خلق ایران از فارس وترک آذری وبلوچ وکرد و.... باید یک صدا ودست در دست هم بر دشمن ضد بشری که رژیم جمهوری اسلامی باشد قیام کرده ونظام سیاسی مدرن وحاکمیت دموکراتیک خلق ایران را برپا کنند.
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مسعود گرامی
من بنوبه خویش انتقاد جنابعالی را وارد می دانم و آن را می پذیرم. صحبت های جنابعالی را انتقاد نمی دانم بلکه یک حقیقت تلخ است که باید آن را پذیرفت و در رفع آن تلاش کرد. اگرچه در مقایسه با بقیه فعالان خود را کمترین و کوچکترین می دانم. بهرحال اینگونه است. خوشبختانه بسیاری از رسانه های تصویری و صوتی و همچنین سایت ها، از خبرنامه گویا گرفته تا بی بی سی و نشریه کار تا سایت راه کارگر و خودنویس و ایران پرس نیوز و پیک ایران و اخبار روز و رادیو کوچه و روزنامه انقلاب اسلامی و ایران گلوبال و عصر نو، پژواک ایران و کیهان لندن و نهاد مردمی و مهر و کمپین فعالین بلوچ و استمان و العربیه و گزارشگران و روشنگری و شهروندیار و ملیون و برخی از سایت های بلوچی و کردی و سایت خبری اهل سنت و تریبون و خیلی از سایت های دیگر مقالات این حقیر را منتشر می کنند. ولی مثلا سایت کنگره ملیت های ایران فدرال هرگز

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حرف مسعود درست است. اگر ما بلوچها کمی اتحاد داشتیم وضعمان به این اسف باری نبود. هر کسی برای خودش دنبک و دستکی درست کرده و با یکدیگر نمی سازنند. فقط برای مطرح کردن خودشان فعالیت می کنند. من هم برای آقای دوشوکی خیلی احترام قائلم . اما باید مسئولیت خودش را بپذیرد. شما بیشتر از همه فعالیت می کنید و فهمیده تر هستید و دسترسی بیشتری به رسانه های بزرگ مثل بی بی سی و صدای آمریکا و رادیوها دارید و شما را بیشتر از بقیه بلوچها می شناسند. در نتیجه مسئولیت شما از بقیه فعالان بلوچ بیشتر است. هر کسی بامش بیش برفش بیشتر. مسئولیت پذیری شرط اول هر سیاست مداری است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مقاله خیلی خوبی است. اما ای کاش تیتر آن را می گذاشتید < توهین مشاور روحانی به بلوچها>. این تیتر خواننده بیشتری جلب می کرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چرا ایرانی از دادن لینک مزدوران اطلاعات توسط نبریزی سخت بر آشفته شد؟ تبریزی نظر داده. فقط لینک را گذاشته. این هم از عجایب روزگار است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دوشوکی. اکثر این فارس ها چه آخوند یقه چرکی و چه کت و کراواتی با ملیت های ایرانی دشمن هستند. اگرچه من زحمات شما را تقدیر می کنم و شما را آدم سالمی می دانم اما انتقاد دارم . زیرا خود فعالان ملیت ها هم اشکالات اساسی دارند و هر کسی ساز خود را می زند و برای خودترویجی شخص خویش فعالیت می کند. این در بین کردها عربها ترکها و بلوچها هم است. به عنوان نمونه خود شما بلوچها که چند فعال هستید آنقدر غرق تکروی شخصی هستید که خیلی تاسف آور است. امیدوارم از انتقاد بنده ناراحت نشود چون شما را سالم تر از همه می دانم و مطمئن هستم که انتقاد پذیر هستید.


عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا تبریزی ستاره دار! به هرچیز بدون خواند آن مطلب نظر میدهید. اول مطلب را بخوان بعد سعی کن نخود هر آش شوی. برادر آیا شما در کشوری که در آن زندگی میکنی زبان آن کشور درست و حسابی صحبت میکنی؟ روزنامه و یا کتاب مطالعه میکنی؟ آیا شما که اینهمه ادعا داری، نخواهده ملا شده ای، آگاهی سیاسی درست و حسابی کاری؟ یا برای مطرح کردن خود، فکر میکنی باید به هر چیزی باید کامنت بگذاری؟ بدون خواندن مطلب، میخواهی مطرح شوی؟ این چه خصیصه بدی است. مرتب خودت را مطرح میکنی؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای تبریزی
تشکر فراوان از این لینکی که داده بودید. خیلی روشنگرانه است. ابراهیم اصغر زاده و علی جنتی و عباس عبدی و سعید حجاریان و بقیه اصلاح طالبان و اصول گرایان همه محصول آش قلمکار همین جمهوری اسلامی هستند و از یک قماش. ببینید اینها چطور تحت عناوین اصلاح طلب و اصولگرا و اعتدالگرا و مخالف و موافق سر ملت ایران را گرم کرده اند.
این لینک شما بسیار خوب است و با مقاله خوب آقای دوشوکی همخوانی دارد. متاسفانه بعضی از این پان ترک های شونیست مثل علی همیشه بدون دلیل و ربط شقیقه را به حیوانی بنام گوزن ربط می دهند. نمی دانم شاید کار سربازان گمنام امام زمان است تا خلط مبحث کرده و هر موضوعی را لوث کنند که می کنند و ایران گلوبال هم به آنها اجازه می دهد. چون دوشوکی حداقل در مورد یکی از اینها افشاگری کرده و حالا این علی (ص) کاسه داغتر از آش شده و می خواهد به نوع دیگری ( یعنی با مسئله ملی) دوشوکی
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
درباره حسام الدین آشنا و همکارانش نگاه کردن به نوشتاری در لینک زیر سودمند است

http://www.iranglobal.info/node/51517

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقا انجه ما با این سواد کم فارسی از نوشته اقای دوشکی که خواسته خواننده را با خودش دور ایران بگرداند. و تسلط خود را به گذشته و حال سردمداران جمهوری اسلامی نشان دهد متوجه شدیم . اقای دوشکی میخواهد به گوید من تجزیه طلب نیستم.و در کنار مدافعان تمامیت ارضی ایران هستم.وکلان تا حدود زیادی با مسله ملی کار ندارم و مصحابه ها و مقاله های من این را ثابت میکند. اقای دوشکی نگران نباشید تقریبان همه ما این را میدانیم