عضویت عربستان سعودی در شورای امنیت سازمان ملل متحد

عربستان سعودی می تواند حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد داشته باشد به شرط اینکه در این زمینه پیش قدم شود و کاندیداتوری اش را برای عضویت در شورای امنیت اعلام کند .

با توجه به شرایط داشتن  اولین اصل اساسی رعایت حقوق بشردر عربستان سعودی یعنی تامین حق مسکن خوراک بهداشت آموزش و پرورش و فراهم نمودن یک زندگی با معیار رفاه و خوشبختی برای شهروندانش که طبق گزارش های درج شده  دراکثر رسانه ها عربستان سعودی  سومین کشور خوشبخت در جهان است که مردم این کشور از زندکی احساس رضایت و خوشبختی  کرده اند ودر لیست  آمار 20 کشور صنعتی در جهان قرار دارد  .

اما اگر عربستان  از نظر حقوق بشر یک درصد خیلی ناچیز زیر سئوال جوامع بین المللی است  که  در پاسخ باید گفت در هیج کشوری در این جهان پهناور حقوق بشر به طورصد درصد  رعایت نشده است و نقض حقوق بشر در تمام کشورها به چشم می خورد اما در مجموع عربستان سعودی توانسته است در بین کشورها در سطح جهانی دارای ارزش و اعتبار حقوق بشر باشد .

 و در مورد حقوق زنان نیز عربستان دارای جایگاه خوبی برای زنان این کشور بوده است و داشتن یا نداشتن حجاب برای یک زن نمی تواند ملاک حقوق بشر باشد چرا که حجاب در عربستان سعودی اختیاری است نه اجباری چنانچه سیاستمداران زن از دیگر کشورها  وقتی  وارد عربستان سعودی می شوند کاملا آزاد هستند  و می توانند با پوشش  اسلامی باشند یا بدون حجاب اسلامی  باشند  پس در عربستان سعودی حجاب اختیاری است نه اجباری   .

 برگردم به اصل مطلب در این مقاله ام  پیشنهاد من این است  که  زمان حق وتو برای 57 کشور مسلمان به رهبری عربستان سعودی یا به هرحال ترکیه  در شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است که اگر عربستان سعودی پیش قدم شود و عضو شورای امنیت بشود  در درجه اول  57 کشور مسلمان را وارد صحنه اتحاد بین المللی در امر تصمیم گیری های مهم جهانی کرده است و حق وتو نیز خواهد داشت  که وقتی عربستان سعودی به نمایندگی این 57 کشور عضو سازمان ملل توانستند حق وتو داشته باشند شورامی امنیت می تواند یک تحول جدید ایجاد کند که با ورود عربستان به عنوان 6 کشور عضو شورای امنیت به جای حق وتو برای یک کشور حق وتو برای 2 کشور مد نظر باشد به عبارتی اگر قبلا 4 کشور در مقابل یک کشور قرار داشتند از این به بعد  4 کشور در مقابل 2 کشور قرار می گیرد یعنی سیستم قبلی شورای امنیت تغییر می کند و حق وتو به  2 کشور می رسد نه به یک کشور یعنی اگر قبلا روسیه می توانست برای  4 کشور تصمیم کیری کند از این به بعد باید کشور دیگری هم مابل به وتو باشد به همراه روسیه پس اگر 5 کشور وتو نکردند یعنی روسیه اتوماتیک وار وتو اش یعنی مخالفتش کنسل می شود یعنی لغو می شود    . 5 عضو دائم در شورای امنیت سازمان ملل متحد  امریکا انگلیس چین روسیه فرانسه از حق وتو در شورای امنیت برخوردار هستند .

 با توجه به اینکه این 57 کشور مسلمان با جمعیتی  بیش از یک میلیارد و دویست میلیون  مسلمان که بیشتر در قاره اسیا افریقا سکونت دارند و در حال حاضر هیچ  نماینده ای از این 57 کشورمسلمان  در شورای امنیت سازمان ملل نیست به نظر می رسد ضرورت  عضویت عربستان سعودی از طرف این 57 کشور مسلمان لازم می باشد و باید این عضویت صورت بگیرد.

 عربستان سعودی در حال حاضر رهبر ائتلاف بیش از 35 کشو.ر مسلمان بر ضد تروریسم را بر عهده دارد و این ائتلاف 35 کشور به ابتکار عربستان سعودی در سال 2015  صورت گرفت .  با توجه به شرکت بیش از 30 کشور مسلمان در همراهی با عربستان سعودی در مبارزه جدی با تروریسم بین الملل جایگاه عربستان سعودی در بین کشورهای مسلمان تائید شده است .

 به عبارتی این رهبری بیش از 30 کشور مسلمان می تواند باعث پیش قدم شدن عربستان سعودی برای تقاضای عضویت جهت حق وتو در شورای امنیت را زمینه سازی کند تا تقاضای عربستان در شورای امنیت مورد بحث و تصمیم گیری قرار بگیرد . شورای امنیت و 6 عضو شورای امنیت با توجه به حضور کشورهایی جون انگلیس و امریکا که نمایندگان جامعه مسیحی به حساب می ایند که بالغ بر 2 میلیارد مسیجی در سطح جهان محسوب می شود و چین و روسیه که نمایندگان غیر مسلمان و غیر مسیجی را تقریبا محسوب می شوند پس می توان به این نتیجه رسید برای انتقال حس مسئولیت بر جامعه مسلمان و شراکت دادن این 57 کشورمسلمان  در تصمیم گیری های جهانی  باعث پیشرفت در امر صلح وامنیت جهانی می شود و مشارکت نماینده کشورهای مسلمان در شورای امنیت

  ناتمام

 ویرایش شود

 1/2/2016  مهناز هدایت

 

لازم به یاد اوری است این مقاله را 2 ماه قبل نوشته ام اما فرصت نشد  این مقاله ام را کامل و ویرایش کنم 

 

برگرفته از: 
امیل رسیده
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من اگه جای خانم هدایتی بودم جواب این کامنت ها نویس ها رو می دادم این چند ساله ده ها هزار هم بیشتر صدها هزار کامنت ضد مهناز هدایتی نوشتن اما صداش درنیامد این خانم هیچ اعتراض و عکس العملی نشون نداد من بودم جواب می دادم .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
درسایت عصر امروزنوشته مهناز هدایتی وزیر امورخارجه عربستان سعودی شده چرا ما بی خبر هستیم ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عمق فاجعه پان ترک در آنجاست که یک راسیست آذری بنام " لاچین " با عینک نژادگرایی ضد فارس و ضد ایرانی به همه مسائل نگاه میکند . کمنت های مربوط به نوشته های این خانم در گذشته نشان میدهند که غالب آنان را نرکهای تجزیه طلب آذری ضد زن و ضد ایرانی نوشته اند . اشاره ما در گذشته هنوز در آرشیو این صفحه قابل ملاحظه هستند . عقب افتادگی راسیستی ناسیونالیستی قلم به دستانی مثل ایشان نشان میدهد که " توبه گرگ مرگ است " و راهی .... در پیشروی ایشان وجود ندارد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان ... اگر به عمق فاجعه شونیست فارس که در ذهن خیلی ایرانیها نهادینه شده است را بخواهید پی ببرید , کافی است که مروری به این کامنت ها که بر علیه خانم مهناز هدایتی نوشته شده است را مطالعه بکنید. تنها دلیل این همه پرخاش گری ها هم بخاطر این است که ایشان آن نامه مشهورش که به عنوان ( عشق و محبت) بود به یک « پرینس عرب» نوشت .اگر این نامه را به ( پرینس چارلز انگلیسی) می نوشت, حتم دارم خیلی از این شونیست ها پشتیبانی این خانم را میکردند. ولی متاسفانه این غیرت آریائی نیک سرشت که عرب ها را کمتر از خود می داند, هرگز اجازه نخواهد داد یک بانوی ایرانی با یک ( عرب ومرد دلخواهش ) یا رابطه داشته باشد و یا اصلآ ازدواج بکند . این همان شونیست فارس است که « حقوق بشر کورشَش» گوش جهانیان را کَر کرده است.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عصر امروزمقاله مهناز هدایتی را به اصلاح طلبان ربط داده و نتیجه گرفته است :به گزارش عصر امروز این عنصر خل و چل اصلاح طلبان معلوم نیست که در ازای این حماقتهایش برای عربستان چه دست مزدی دریافت می نماید ولی این نشان از این دارد که کلا رابطه عربستان با اصلاح طلبان از قدیم الایام خوب بوده است از مهاجرانی گرفته تا هاشمی و این احمق همه نشان از یک وحدت رویه دارد و آنهم پیوستی ناگسستنی بین اصلاح طلبان و حکومت وهابی عربستان!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خانم هدایتی ضمن درود به محضر شما بدم نمیآید یک دو بیتی از آموزگار سخن، فردوسی بزرگ برایتان بنویسم. باشد که شاید به فکر واداشته شوید. بکوشید و خوبی به کار آورید/ چو دید سرما بهار آورید. سر بی گناهان را نباید برید! ز خون ریختن دست باید کشید! عربستان سعودی چون حکومت خودمان عادت به خون ریختن دارد آن هم به شکل وحشیانه ترین نوع اش که گردن زدن است! چه شده که شما دختر خطۀ ایران زمین این همه بدبختی و گرفتاری که روی سر ملت خودمان آوار شده ول کرده اید و به فکر عربستان افتاده اید؟ معلم اخراجی شهر کنگاور محمد( اشکش) مستوفی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای پائول! آیا خودت عوض پارلمان انگلیس هستی! اگه هستی برای منهم یک جا رزرو کن. قربانت شاپالاق سالدرزاده

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مهناز خانم شما چرا نمی ری به جای اینکارا عضو پارلمان انگلیس بشی ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ماشاالله قدم مهناز خانم برای عربستان خیلی خیرو برکت داشته . از وقتی نامه معروف مهناز خانم به عربستان رفته از زمین و اسمان برای این عرب ها شانس و اقبال می باره خوش به حال سعودی ها .کاشکی یک نامه هم به ما می نوشتی بانو مهنازهدایتی شاعر گرانمایه بلکه شانس و اقبال سراغ ما هم می آمد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از اینکه تا کنون و این بار ، کمنت ها ، زن ستیزانه و ضد ایرانی نبوده ، تعجب است چون در دفعات قبل پان ترک زن ستیز و فارس ستیز ، با این شاعره روشنگر ، به شکل راسیستی و سکسیستی برخورد میکرد . ایشان را میتوان کپی لوایی در طرح مسائل دانست . چیزی که عوض دارد ، گله ندارد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته آقای موحدی مقاله خانم مهناز هدایتی بیشتر قابل سایت جمهوری اسلامیست تا نمیگم که:))) طنز آقای نمیگم که حرف نداشت:)))

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
همان اندازه که عربستان در یمن از پس حوثی ها برامد و همان اندازه که این اتحاد در جنگ یمن شرکت کرد و موفق بود در اینده هم خواهد بود خلاصه این دغل دوستان که میبینی مگسانند دور شیرینی (شاخ ان ها پاکستان گدا هست ترکیه هم که داره تکه تکه میشه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عربستان نتوانسته از پس چهارتا چوپون حوثی بر اید نمیدانم این خانم به چی عربها علاقه مند شده

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فردی که با نام! "نمیگم، ک"! کامنت گذاشته است ایران گلوبال را با قهوه خانه مش قنبر در میدان شوش اشتباه گرفته است، این نوع ادبیات مناسب سایتهای طرفدار جمهوری اسلامی است نه سایتهای اپوزیسیون مثل ایران گلوبال.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای توکلی گرامی، سخن شما در باب اینکه رژیم جمهوری اسلامی با سیاستهای خرد ستیزانه خود باعث شده که روحیه عرب ستیزی در بین ایرانیان رواج یابد کاملا درست است، رژیم از همان آغاز روی کار آمدنش فرقه گرایی شیعی و حمله به حکومتهای عربی سنی مذهب را در دستور کار خود قرار داده است واسرائیل در سیاستهای تجاوزکارانه رژیم هدف فرعی است ونباید فراموش کنیم که در زمان جنگ امپریالیستی وضد ملی ایران وعراق ، رژیم از اسرائیل اسلحه می خرید وبا اسرائیل بر ضد عراق همکاری می کرد نمونه هایش همکاری رژیم با اسرائیل در بمباران نیروگاه اتمی عراق(تموز 17) در سال 1981 بود.
آقای توکلی، اینکه می گویند جمهوری اسلامی ، اسلامی به حساب نمی آید کاملا اشتباه است رژیم جمهوری اسلامی رژیمی پان اسلامیستی است(فرقه گرایی شیعی) اما به خاطر اینکه از یک میلیارد مسلمان نهصد میلیون نفر سنی مذهب هستند وجمهوری اسلامی نیز

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این مقاله 2 بار زیر هم تکرار شده قشنگ نگاه کنید . ایراد چاپی پیدا کرده تو صفحه تون .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی عزیز!، عکس اش را زیر این شعر جانسوز مقرر فرموده، بنظر میرسه این شعر قشنگ از ایشان تمکین داشته باشد. شنیدم ایشان چکامه های عاشقانه خوبی می سراید، و در بعضی مواقع در صفحه هات وطنی قید میفرمایند. ای کاش با چنین نمونه های مسرت بخش و دلگشا، دل اهل معرفت را هر از گاهی تنویر و صفا می بخشید. تا از دریای کمالات معنوی و مهارات فنی در حوضه قلوب عزلت دیده جرعه ای بر تشنه دلان دلسوخته بارگاه حق، رحمت معرفت نموده، بحق انوار ایزدی مبذول و مشحون میفرمود. بر این سراچه دل اینجانب سلامتی عمر و دوام چکامه های آتشین و جگر سوز ایشان را به حق آغا امام زمان (عج) تعالا فرجه و شریف، در پناه امدادههای غیبی جمکران(صلوات الله علیه) مسئلت دارم. با اجازه ، دوستارتان سید ابوکشکول غیب الاسرار.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
انقلاب 57 ، تاسیس جمهوری اسلامی ایران و جنایت ها و جهالت های این نظام در داخل و ستیزه جویی آن با قدرت های جهانی و منطقه ای درخارج موجب شد که 1- یک روحیه عرب ستیزی در میان ایرانیان قوت بگیرد 2-در حالی که رهبران نا دان و بی خرد نظام ولایتی در ظاهر اسرائیل را هدف تبلیغات خود گرفته اند ولی در واقع هدف واقعی شان عرب های سنی به رهبری عربستان سعودی بوده است. 3-بالا رفتن قیمت نفت و نیازغرب به یک متحد منطقه ای موجب شد که رهبران عاقل سعودی از پول نفت خود در بخش های غیر نفتی سرمایه گذاری نمایند و با خرید پیشرفته ترین تجهیزات نظامی ،قدرت خود را در منطقه بشدت تقویت نمایند.عربستان سعودی سومین کشورجهان به لحاظ اختصاص بودجه نظامی درجهان است .بگونه ای که فروش تجهیزات پیشرفته به سعودی ها موجب ترس اسرائیل شده است.4- جمهوری اسلامی ایران نه «عربی» است و نه «اسلامی »عربی نیست بخاطر اینکه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این مقاله بیشتر به دروغ سیزده بدر شبیه است. 10 روز تاخیر داشتی در انتشار مقاله ات. خخ

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا توکل، داشی اینه آزادی که هر کسی هر چی خواست بگه ؟ به جان داش آکلم قسم، ما سینه چاکت بودیم. حالا هر آبجی نک قلمشو به جوهر زد و مایه شو رو پاپیروس ریخت، چاپیش می کونی؟ نکونه عاشیق شودی، داش توکل؟
مرهمت ضیاد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این مقاله خانم هدایتی در مورد عربستان یه شوخی بیمزه است یا .... کامل؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بابا اینجا چقدر این ....ها طرفدار دارن. همچین میگن که در عربستان چنین و چنان و چنان از علاقه آل سعود به مردمش و رفاه مردمش حرف میزنن که انگار از سوئیس وسوئد صحبت میکنن!!!! هه هه هه اینقدر بابا ما رو قلقلک ندین.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ما فکر میکردیم فقط نوریزاده بخاطر پول عربستان به له له افتاده! .... یک نصیحت برات دارم، برو کمی در روابط و حقوق بین الملل مطالعه کن بعد بیا اینجا اظهار نبوغ کن.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با به عضویت در آمدن عربستان در شورای امنیت سازمان ملل ، جمهوری اسلامی از بُعد منطقه ای ورقابتی که در منطقه با عربستان دارد ضربه سختی خواهد خورد.
عربستان سعودی با اینکه حکومتی ارتجاعی دارد اما خاندان سعودی لااقل رفاه اقتصادی را برای مردم عربستان به ارمغان آورده است وپادشاهی مطلقه درعربستان مانند سلطنت مطلقه ولایت فقیه در ایران نیست که مردم برایش اهمیت نداشته باشد،رفاه اقتصادی واجتماعی وامنیت وجان مردم ایران پشیزی برای سلطنت مطلقه ولایت فقیه اهمیت ندارد.
در ضمن به طور قطع با به عضویت در آمدن عربستان در شورای امنیت سازمان ملل ، فرقه گرایی شیعی وصدور تروریسم ودخالتها وشرارتهای رژیم جمهوری اسلامی در کشورهای دیگر با مشکل مواجه خواهد شد وخشم آخوندها از سعودی صد چندان خواهد شد.
عربستان اگر صداقت داشته باشد می تواند با به عضویت در آمدنش در شورای امنیت به خاتمه بحران و فاجعه سوریه کمک کند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
منظورتان از کشورهای اسلامی که زیر بار رهبری عربستان نخواهند رفت کدام کشورهاست. اگر منظور ایران است که این کشور همان کرسی اش را در کنفرانس اسلامی حفظ کند هنر کرده. اساسا الان ایران کشور اسلامی بحساب نمی آید و جزو بلوک ناسیونال -سوسیالیست شامل روس-چین-کره شمالی و ... است. قبلا من نظر خودم را دادم ولی احتمالا با پوزخند از کنار آن گذشتید. بنظر من اصولا تاریخ مصرف حق وتو در شورای امنیت سپری شده و باید این حق را ازاین 5 کشور قلدر و بی مسئولیت گرفت. همه این خلا امنیت بوجود آمده در دنیا به خاطر همین حق مزخرف وتو برای 5 کشور مزخرف دنیاست. البته مطمئن هستم که با حذف حق وتو روسیه و چین بیشتر از دول غربی ضرر می کنندچون جزو منفورترین کشورهای دنیا هستند. فقط بجای خندیدن به نظر من یک لحظه شورای امنیت بدون حق وتو را تصور کن
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
موضوع نمایندگی کشور های مسلمان در شورای امنیت از اهمیت مهمی در صلح جهانی دارد. فکر کنم دو سال پیش بود که آمریکا و غرب پیشنهاد دادند. که عربستان عضو انتخابی 10 نفره (غیر دایم )شورای امنیت شود که این کشور نپذیرفت.. هم اکنون جنگ نیابتی بین چهار قدرت منطقه ای در جریان است و کشور های اسلامی زیر بار رهبری عربستان نخواهند رفت. ترکیه در صورتی که می توانست توازنی ما بین سعودی ها و ایران بازی می کرد، کاندید مناسب تری از عربستان می بود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آمدی دیر آمدی ای شوخ چشم حالا چرا
بی وفا حالا که دل افتاده ست از پا چرا
اهل عشرت بودی و شنگول شیدا آمدی
بی وفا این زوتر میخواستی حالا چرا
"شهریارم" در غم عشقت فریادم چنان
کر کند گوش فک آه ای بلا دعوا چرا
فیصلم، ملک جهان در پای تو ریزم ولی
ناز کم کن اینهمه شور و ادعا بر پا چرا
اهل عشقیم و صفا با گلرخان در جنتیم
جای زیبا روی دیگرخالی است اغوا چرا
عشوه و نازت کند بر دل چنان قند آبها
ای ملوس کم ناز کن! این نازها با ما چرا

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب مسئول کامنها گرامی، برحسب سانسوری که شما از کامنت من کردید میتوانم صریحاً بگویم که در عربستان هیچ سانسوری وجود ندارد. من کانت خودم را بر پایه آن نامه عاشقانه خانم هدایتی به محمد ابن سلمان نوشتم ولی بجای آن چند کلمه زیبا، شما چند نقطه گذاشتید. حیف شد!
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آشنایی با شورای امنیت سازمان ملل (UNSC) بر اساس منشور سازمان ملل‌متحد، حیطه قدرت شورای امنیت شامل اعزام نیروهای پاسدار صلح، تصویب تحریم‌های بین‌المللی و اعطای اجازه استفاده از نیروی نظامی علیه کشورهای متخاصم است. تصمیم‌های این شورا به صورت قطعنامه‌های شورای امنیت اعلام می‌شود.

شورای امنیت 5 عضو دائم و 10 عضو انتخابی دارد. 5 عضو دائم این شورا در تصمیم‌ها و رای‌گیری‌های شورا حق وتو دارند. ریاست شورای امنیت نوبتی است و طول مدت آن یک ماه است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
انگار علاقه خاصی به عربها دارید ؟ پولدار باید باشد یا بی پول ؟ این علاقه در اروپا بوجود آمد یا در ایران ؟. ما قبلا میدانستیم که فارسی نویسی ات مشکل دارد . چرا یک ایرانی بجای عرب را نمی شناسی تا آترا برایت اصلاح کند ؟ تئوری من اینست که اغلب شاعران چون نثر نویسی بلد نیستند ، سراغ شعر و شاعری میروند مثل شما .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من میدانستم که روزی .... از کشورم نیز تمجید خواهی کرد. بل خصوص از حقوق بشر در کشورم از حقوق زنها. زنها در عربستان حقوقی بسیار بلاتر از زنها در سویس دارند. تازگی یکی از زنها دارای گواهی نامه راننگی شده.