تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک(30) تاریخ بایگانی اسناد مرده نیست

سال ۴۰۶ میلادی، گروه عظیمی از بربر‌ها از رودخانهٔ یخ‌زدهٔ راین(یکی از طویل‌ترین رودهای اروپا که با سرچشمه گرفتن از کوههای آلپ از کشورهای سوئیس، آلمان، فرانسه و هلند عبور می‌کند) گذشتند و با ویران‌سازی هرآنچه که در مسیرشان بود وارد سرزمین‌های امپراتوری رم غربی شدند. گروهی از آنان اسپانیا را هم تصرف کرده و حتی مناطقی از آفریقای شمالی را به اشغال در آوردند. مدتی بعد اروپا به یک موزاییک از پادشاهی‌ بربرها تبدیل شد.

در قسمت پیش به وقایع بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلادی؛ ازجمله به فراز و فرود امپراتور روم کنستانتین یکم یا کنستانتین کبیر که در سال ۳۱۳ میلادی؛ کمی بعد از آخرین و شدیدترین آزار و اذیت مسیحیان در روم، بهمراه «لیسینیوس»؛ طی فرمان میلان Edict of Milan مسیحیت را مذهب رسمی روم معرفی نمود، اشاره شد.
به منظور حفظ وحدت در مسیحیت کنستانتین کنگره آرل Council of Arles را و شورای نیقیه First Council of Nicaea نخستین شورایِ کلیساییِ جهانی را تشکیل داد. کنستانتین توانست ژرمن‌های موسوم به «ویزیگوت» ‌Visigothi (یکی از شاخه های قبیله‌ ژرمنی موسوم به گوت) را شکست سختی بدهد.
در بخش پیش همچنین از حمله بربرها به رم، شاهنشاهی مئوریا که بر تمامی شبه‌قارهٔ هند و بخش‌هایی از افغانستان و پاکستان کنونی فرمان می‌راند، دودمان هان در چین و از پادشاهی «یاکس نون آیین» در تیکال صحبت شد. تیکال هم اکنون در خاک کشور گواتمالا قرار دارد،
اکنون به مهمترین وقایع بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلادی اشاره می‌کنم.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
بربر‌ها از رودخانهٔ یخ‌زدهٔ راین گذشتند
از ۳۹۳ تا ۴۲۳ میلادی فلاویوس هونوریوس Flavius Honorius امپراتور روم بود و او مدت کوتاهی کنستانتیوس سوم (فلاویوس کنستانتیوس) Flavius Constantius را نیز با خود شریک کرد، اما کنستانتیوس سوم تنها ۷ ماه پس از رسیدن به مقام امپراتوری بر اثر بیماری درگذشت.(۴۲۱ میلادی)

در زمان آنان ایتالیا همچنان در وضعیتی ناامن به‌سر می‌بُرد و ویزیگوت‌ها بار دیگر حملات خود را از سرگرفتند. آنان در طول چند سال گذشته توانسته بودند از نواحی میانی دانوب عبور کنند و سال ۴۰۵ میلادی، کوه‌های آلپ را هم درنوردیدند و به سوی ایتالیا سرازیر شدند.
سال بعد (۴۰۶ میلادی)، گروه عظیمی از بربر‌ها از رودخانهٔ یخ‌زدهٔ راین(یکی از طویل‌ترین رودهای اروپا که با سرچشمه گرفتن از کوههای آلپ از کشورهای سوئیس، آلمان، فرانسه و هلند عبور می‌کند) گذشتند و با ویران‌سازی هرآنچه که در مسیرشان بود وارد سرزمین‌های امپراتوری رم غربی شدند و ازجمله موگونتیاکوم Mogontiacum (ماینز امروزی) را به اشغال خود درآوردند...
...
تا قبل از این تاریخ، ورود بربرها به امپراتوری رم به شیوه‌ای صلح آمیز بود و مهاجران در ارتش رم یا کارگر کشاورزی در مزارع استخدام می‌شدند. اما این بار بربرها تحت تاثیر اقوام هون که از استپ‌های آسیا به اروپا هجوم آورده بودند مسلحانه به امپراتوری رم تاختند. گروهی از آنان (واندال ها) اسپانیا را هم تصرف کرده و حتی مناطقی از آفریقای شمالی را به اشغال در آوردند.

امپراتوری رم غربی که در دوران فتور و زوال خود قرار داشت قادر به نشان دادن واکنش نبود و مدتی بعد اروپا به یک موزاییک از پادشاهی‌های بربرها تبدیل شد.
نخستین فاتح ژرمنی رم؛ پادشاه ویزیگوت‌ها، آلاریک یکم (Alaric I) بود و حملهٔ او به رم در ۴۱۰ سرآغازی بود بر شروع زوال امپراتوری روم غربی.
از ۴۷۵ تا ۴۷۶ میلادی؛ امپراتور روم غربی رومولوس آگوستوس بود. باوجودی‌که او را در تاریخ به عنوان آخرین امپراتور روم غربی می‌شناسند، اما روم شرقی او را غاصب و دست نشانده می‌دانست و هرگز او را به عنوان امپراتور مشروع نیمهٔ باختری به رسمیت نشناخت.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اوستروگوت‌ها و زاکسن‌ها
گوت‌ها یکی از قبیله‌های ژرمنی شرقی بودند و امپراتوری روم را در دوره کوچ(اوائل قرن پنجم) غارت کردند. واژه ی گوتیک که اساساً اشاره به شیوه معماری رایج در اروپای قرن ۱۶ - ۱۲ میلادی دارد؛ از نام این قوم گرفته شده است.
گوت‌ها به دو شاخه بخش شده بودند:
۱- ویزیگوت‌ها
۲- اوستروگوت‌ها
سال ۴۰۸ میلادی، بربرها عملاً به دروازه‌های اروپا رسیده بودند و آلاریک پادشاه گوت‌ها سپاهیانش را از امپراتوری رم شرقی تا یونان و کوه‌های آلپ و سپس سراسر ایتالیا هدایت کرده بود.
در سطور پیش به ویزیگوت‌ها اشاره کرده‌ام.
اوستروگوت‌ها(یکی از دو شاخه قومیتی گوت‌ها) هم؛ در کنار ویزیگوت‌ها بودند و نقش تعیین کننده‌ای در وقایع دوران امپراتوری روم ایفا کردند. شناخته شده‌ترین فرمانروای اوستروگوتی که در ۴۸۸ پادشاه استروگوت‌ها شد؛ تئودوریک نام داشت که در ایتالیا، و روم شرقی قدرت گرفت. تئودوریک؛ قهرمان افسانه‌های ژرمن بشمار می‌رود.
...
بعدها زاکسن‌ها Saxones یعنی اقوام ژرمن‌ که در دشت‌های شمال آلمان سکونت داشتند، بسوی بریتانیا پیش رفتند و به عنوان بخشی از اقوام آنگلوساکسون، اولین پادشاهی متحد انگلستان را تشکیل دادند.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آتیلا رهبر قوم هون
هون‌ها قومی صحراگرد از مغولستان بودند که در سده‌های چهارم و پنجم میلادی به سوی غرب مهاجرت کرده و در موازات آمودریا(رود جیحون)، کوچ‌نشین‌هایی تأسیس کردند. آتیلا رهبر آنان بود. وی بزرگ‌ترین امپراتوری اروپا را از رود اورال تا دانوب تحت تاثیر قرار داد و از مخوف‌ترین دشمنان امپراتوری‌های روم غربی و شرقی بود. رومیان به آتیلا باج می‌دادند تا کاری به کار رم نداشته باشد.

آتیلا در آغاز به ایران حمله کرد و با شکست سختی مواجه شد. حمله‌ای که او در سال ۴۴۱ میلادی به امپراتوری روم شرقی کرد باعث شد تا تصمیم به حملات بیشتری به سوی غرب بگیرد. وی در اروپا شهرهای بسیاری را نابود و غارت کرد. آتیلا آن چنان محبوب مردم خود بود که وقتی مرد، در عزای او به جای اشک ریختن رگهای خود را می‌زدند و خون خود را می‌ریختند.
جوزپه وردی، در اپرای Attila, König der Hunnen (آتیلا پادشاه هون) از به آتیلا اشاره دارد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دورهٔ یاماتُو در ژاپن
یاماتو در اصل نام مناطق اطراف شهر ساکورایی در استان نارا در ژاپن امروز بوده‌است. این نام بعدها به روی همان استان گذاشته شد و همچنین به عنوان نام باستانی کشور ژاپن به کار رفت. یاماتو به صورت عمومی، معنای ژاپن و مردم ژاپن را با خود دارد. اما در اینجا به دوره یاماتو اشاره دارم. از دودمان یاماتو، به‌عنوان «قدیمی‌ترین حکومت سلطنتی جهان» نام برده می‌شود.
از ۴۲۵ میلادی و دورهٔ یاماتُو Yamato-jidai؛ گورپشته‌های بزرگی با شکل‌های مختلف بر جای مانده‌است. ساده‌ترین‌شان دایره و چهارگوش و متمایزترین آن‌ها به شکل سوراخ کلید است.
نشان قبیله که «هانی‌وا» نام داشت در اطراف کوفون‌ها دفن می‌شد. (کوفون به معنی گوژپشته است)
کوفون‌ها برای دفن درگذشتگان طبقه مسلط جامعه ساخته می‌شدند.
حکومت یاماتو در بخش‌هایی از شرق استان اوساکا حاکم بود. در آن دوران جامعه‌ای به غایت اشرافی با حاکمانی جنگ‌سالار گسترش پیدا کرد.
کم‌کم به قرون وسطی می‌رسیم.
توجه داشته باشیم که گذشته؛ پیش‌درآمد اکنون است و تاریخ، به قول دکتر محمود کویر «بایگانی اسناد مرده نیست. حضور در آیینه پریشان گذشته‌هاست...»
 
تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک؛ ادامه خواهد داشت

400 - 500
 
406
Rhine crossing
On the last day of the year, a barbarian horde rossed the frozen River Rhine from Germany to invade the Roman Empire. They swept through Gaul until they reached the Pyrenees.
407
Britain, farewell
Constantine III, a general serving in Britain, declared himself emperor. He crossed to Gaul, taking the troops remaining in Britain with him, Britain no longer had links with the Roman Empire. After 450, Angles, Saxons, and Jutes from Denmark began migrating into southern and eastern Britain. 
410-453
ATTILA THE HUN
Attila was the leader of the Huns nomadic warriors from Central Asia who had settled in what is now Hun Attila united the Huns led them on a series of raids plundering everything in their path and striking fear into the hearts of the Romans.
Troublemaker
Attila was nicknamed the "scourge of God", meaning that he wanted to make trouble. His long skull was due to the Huns' custom of binding babies' heads.
KEY DATES
433 Attila became the ruler of the Huns.
441 He began raiding the Eastern Empire.
451 Attila was defeated at the Battle of Chalons.
453 He died of a nosebleed on his wedding night.
Fierce warriors
The Huns attacked the Eastern Empire year after year, draining it of men and resources to defend itself, superb riders, the Huns controlled their horses at speed as they rained arrows and javelins on their enemies in Attila invaded Gaul but left after being defeated by an army of Romans and Goths at the tattle of Chalons in central France
410
Sack of Rome
Alaric, leader of the Visigoths, invaded Italy and captured me. He asked for gold and i ver in return for sparing it. When this was refused his troops looted the city. In 455 Vandal raiders from North Africa sacked Rome even more thoroughly.
425
Japanese burial mounds
The Yamato rulers of Japan were building large, keyhole-shaped burial mounds (kofun) The largest, the Daisen-kofun, was said to be that of Emperor Nintoku. Yamato Japan had close links with China and Korea.
Guardian boar
When the Yamato rulers were buried, large clay figures of animals such as boars, horses, and chickens were placed in and around the kofun mounds. These guardian figures are known as haniwa.
476
Rome falls
Italy was virtually the only part of the Western Empire still under imperial rule. Odoacer, a barbarian general in the Roman army, overthrew the last emperor, a young boy called Romulus Augustulus, to make himself king of Italy. After 500 years, the Roman Empire in the west was at in end The Eastern, or Byzantine, Empire with its capital at 
Constantinople, survived until 1453
493
Ostrogoths take over
Theodoric, ruler of the Ostrogoths, invaded Italy and replaced Odoacer as king after a three-year campaign. He made his capital at Ravenna on Italy's Adriatic coast, and adopted Roman customs.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر همنشین بهار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام بر شما دوست عزیز
بحث «تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک»؛ که از داستان تکامل و انسان‌های اولیه آغاز شده و تا دوران کنونی ادامه خواهد داشت، در مورد تجربه و حافظه گذشته بشر است. فلسفه تاریخ - کشف قوانین عامی که بر روند رویدادها حاکم است - نیست. با مسامحه؛ «علم تاریخ» یا بهتر بگویم بیان رویدادهاست. من داده‌ها و اطلاعات مربوط به روزگار سپری‌شده را یافته؛ جمع‌آوری و سازمان داده‌ام و گرچه در وقایع‌نگاری صرف نمانده‌ام اما از تحلیل و تفسیر روابط بین‌ این وقایع و اینکه چگونه و چرا رُخ داده‌اند، گذشته‌ام. (از جمله به این خاطر که بدان اشراف کافی ندارم.) توجه داشته باشیم که تاریخ یک علم است؛ و کرونولوژی، بخشی از آن.
از زنده یاد حمید مومنی در قسمت ۳۶ و ۳۸ «خاطرات خانه زندگان» یاد کرده‌ام. راست می‌گفت آن انسان شریف که تاریخ، تنها سرگذشت جنگها و شکست و پیروزی نیست.
با کمال احترام: همنشین بهار
تصویر همنشین بهار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام بر شما دوست عزیز
بخشهای آغازین «ناریخ جهان از ماموت تا فیسبوک» را لطقاً ببینید. آنچه شما فرمودید(دو هزار سال دیگر تاریخ فرهنگ غرب...و نه فقط تاریخ هزار ساله سده‌های میانه) بیان شده، همچنین «فرهنگهای چند هزار ساله قدیمی در چین و هند و مصر و ایران» و نیز روم و یونان و مکزیک و پرو...
بگذریم که معرفی یونان به عنوان خاستگاه تاریخ‌نگاری برخاسته از سیاستی است که سعی دارد همه‌ی فضایل علمی را تنها مستند به غرب کند. درحالیکه شماری از آثار تاریخی در خاورمیانه، به پیش از هرودوت و هومر اشاره دارند. در منطقه بین النهرین و عیلام به آثار شگفتی برمی‌خوریم. ازجمله الواح گلی مربوط به حماسه گیلگمش در منطقه اکد و بابل و یا الواح گلی کتابخانه آشوربانی پال یعنی «قانون حمور ابی». همچنین کشف یک زیگورات کهن در جیرفت با قدمت بیش از پنج هزار سال...
با کمال احترام: همنشین بهار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ایران 63 سال تاریخ دارد.یعنی از ساال .1933
تصویر همنشین بهار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سَلجوقیان؛ دودمانی ایرانی و ترک‌تبار بود که در سده‌های یازدهم و دوازدهم میلادی، بر بخش‌های بزرگی از آسیای غربی و ایران فرمانروایی داشتند. آنان در اصل غزهای ترکمان بودند که در دوران سامانی در اطراف دریاچه خوارزم (آرال)، سیردریا و آمودریا می‌زیستند.
غز(اوغوز) اشاره به مجموعه مردمان ترک است. «سنگ‌نبشته اورخون» نیز که ترکان اولیه را توصیف می‌کند، به غزها اشاره دارد.
سنگ‌نبشته اورخون قدیمی‌ترین نمونه‌های موجود از زبان ترکی باستان ، در دو بنای تاریخی واقع در دشت اورخون در مغولستان امروزی میان سال‌های ۷۳۲ تا ۷۳۵ میلادی نگاشته شده‌اند.
با این یادآوری که مردم ایران چه ترک چه غیر ترک همه عزیز و دوست‌داشتنی هستند، اجازه می‌خواهم این بحث را ادامه ندهیم.
باکمال احترام: همنشین بهار
تصویر همنشین بهار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در مورد سنگ‌نگاره های منطقه تیمره
مجموعه‌ای از سنگ نگاره‌های ایران در منطقه‌ای به نام «تیمره» واقع شده‌است. تیمره نزدیک شهرستان‌های گلپایگان، الیگودرز و خمین قرار دارد و بیشتر آن در منطقه جغرافیایی گلپایگان بین کوچری و غرقاب است. گفته می‌شود در منطقه تیمره(نزدیک خمین)، قدمت بعضی از سنگ نگاره‌‌ها که تصاویر بزکوهی و...در آن نقش بسته به چهل هزار سال پیش برمی‌گردد. واقعش روش‌های علمی مانند آزمایش موسوم به نیمه عمر کربن، پتاسیم آرگون و تعیین جهت قطب مغناطیسی (magnetic polarity chronology) و یا مقدار اورانیوم توریوم که برای تعیین تاریخ دوره‌های پارینه سنگی به کار می‌رود، هنوز بر روی آثار به‌دست‌آمده از تیمره انجام نشده‌، و به همین دلیل نمی‌توان به‌طور دقیق صحبت از چهل هزار سال پیش کرد. (ادامه دارد)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مورخ جوانمرگ و فدایی شهید ؛ حمید مومنی میگفت تاریخ ، تاریخ جنگها ، شکست و پیروزی نیست . اولین قدم اینست که شما زمان و محل شرح وقایع را مشخص کنید چون جهان بزرگ و زمان تاریخ نامحدود میباشد . بجای پرداختن به جنگ و اشغال کشورها توسط شاهان و حاکمان جنگجو و قلدر ، مردم و فرهنگ و اندیشه و سازندگی و پیروزی نیروهای مردمی را نشان دادن ، هنر است . شرح بورژوایی و بی طرفانه وقایع تاریخی خاص محافل درباری و شکم سیران و بی خیالان است . بقول حمید مومنی توصیف روابط اجتماعی و اشاره به جامعه و مردم شناسی و رودررویی طبقات در نبرد اجتماعی مهمتر است از شعار " تاریخ در خدمت تاریخ " است . درطول تمام تاریخ بردهها و برده داران ، فئودالها و رعایا ، بورژوازی و کارگران ، روحانیون و پدران مقدس کلیسا و روشنگران از جان گذشته ، شاهان و طبقات محروم ، در نبردی آشتی ناپذیر در حال رقابت و جنگ و فراز و گریز بوده اند که در شرح

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نه جانم درست خوانده ای. اینها آثار ترک ها از 140 هزار پیش است. این پارسها عادت دارند خودشان را بجای فرهنگ عظیم ترک جا بزنند. ما گول نخواهیم خورد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-ازاینکه تاریخ را باهرزحمتی بمایادمیدهی ممنون شماهستم.برداشت هاحق هرکسی که ازنوشته های شماداشته باشد.لطفا درمورد آثارتاریخی 40 هزاریا4هزارساله منطقه خمین که جدیدا موردقهرنژادپرستان فارس واقع شده اگرمطلبی ویااطلاعاتی دارید ماراشرمنده خودنمایید.درپیغام های تلگرامی درایران آنهارا مربوط به آثارتورکان قدیم اعلام کرده اند.اگردرست است یانه وچون شماازآن منطقه هستیدلطفا روشنگری فرمایید.درتلگرام های ردوبدل شده بین مردم چهارهزارساله ولی درسایت تابناک چهل هزارساله نوشته شده است .متشکرمیشوم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب همنشین بهار گرامی ! نگار برای شما بعنوان فردی مسلمان و مذهبی ، تاریخ فرهنگی غرب فقط شامل 1000 سال تاریخ قرون وسطی میباشد . از 3000 سال تاریخ ثبت شده فرهنگی غرب فقط یک سوم آن بین قرون 15-5 میلادی ، دینی ومسیحی است . 1000 سال پیش از مسیح ، تاریخ فرهنگی یونلن و رم پیش از زمان هومر و سقراط و دوران اسطوره ای و دوران فلسفه طبیعی، شروع شده بود .و بعد از پایان سدههای میانه ، تاریخ فرهنگی غرب شامل دورهای رنسانس و هومانیسم و روشنگری و عصر نو میباشد . اگر شما عنوان مطالب خود را از عصر ماموت میگذارید ، انتظار ما نیروهای دمکرات و لیبرال و چپ اینست که به دو هزار ستال دیگر تاریخ فرهنگ غرب نیز بپردازید و نه فقط به تاریخ 1000 ساله سدههای میانه یا قرون سیاه وسطی که دین و کالیسا با تفتیش عقاید و انگیزاسیون ، روشنفکران و معترضان و رنجبران را به سیخ کشیده بودند و در تپه های آتشی مثل جردانو برونو .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پس ورود ترکها به خاورمیانه و قفقاز و آسیای صغیر و ایران ، در چند قرن پیش ؛ یعنی با به حکومت رسیدن سلجوقیان شروع شد . آذری ها یا زبانشان ترکی شده و یا اینکه ترک هستند و در هر دو حالت یا باید به ترکستان باز گردند و یا اینکه از آنان ترک زدایی گردد . حال باید پرسید ریشه سلجوقیان در کجا بود ؟ در مغولستان یا در چین غربی ؟ یعنی از نژاد زرد مانند مردم آسیای شرقی مثل تایلتد و برمه و ژاپن و فیلیپین و اسکیموهای سیبریه .