چرا آیت الله سید علی خامنه ای فراگیری گسترده زبان انگلیسی را مضر میداند؟
04.05.2016 - 13:56

 

 سید علی خامنه ای بخوبی  واقف است که هر زبانی گفتمان مسلط خود را دارد که در شکل دهی فرهنگ و منطق عمومی متکلمین و متاثرین آن تعیین کننده ترین نقش را بازی میکند.  در کشورهائی از جنس ایران تقریبا تمامی مبانی فکری , کدهای اخلاقی و رفتار غیر ارادی شهروندان , توسط  سیستم آموزشی مهندسی شده شکل می گیرند و بواسطه زبان به درون جامعه تزریق می گردند. زبان فارسی در ایران  حامل  فرهنگ امام زمانی با تمام جزئیات آن می باشد و اختلاطش با زبان وسیعی همانند انگلیسی میتواند مهمترین ابزار کنترل توده ها را از آیت الله ها  بگیرد. یکی از دلائل عمده عقب ماندگی فرهنگی, اقتصادی , سیاسی و اخلاقی ایران بسته بودن زبان فارسی و ادبیات فراگیر خاص آنست که  همانند دیواری به  بلندای چندین قرن, مابین تمدن امروزی و جهانبینی هائی که دنیا را از چشم این زبان می بینند  سر بر افراشته و بخش عظیمی از انسانهای وابسته به خود را  در حصر کامل قرار داده است . حکومتهای دیکتاتوری شاه و شیخ روشنفکران را با ممیزیهایشان  , افراد کم سواد را با رسانه های جمعیشان  وبدنه کل جامعه را با سامانه تحصیلیشان  کنترل نموده  و در سمت و سوی دلخواه رژیمشان کانالیزه کرده و می کنند. نرم افزار اعمال چنین کنترلی در ایران  زبان فارسیست که تمامی آرگومانهای موجود را طی 1200 سال در خود ذخیره ساخته و مباحث مخالف را زدوده است .

در یکصد سال اخیر مضاف  بر مزخرفات دینی تلنبار شده طی قرون متمادی, حمل ادبیات راسیستی موجود در بطن جامعه نیز بر جمله وظائف زبان فارسی افزوده شده است و به کمک کنترل بلامنازع  آن  ملیونها انسان متقاعد شده اند که گویا در دوران ظلمت مطلق 2500 سال پیش که نور نمیتوانست حیات داشته باشد ایران خود خود خورشید بود. سنگینی تاریخ سازیهای ناشیانه و افتخار به گذشته ای تخیلی,  توجیه بهانه وار علت غلتیدن  در تاریکی محض در دوران نورانی کنونی , مقصر جلوه دادن دیگران  در عقب ماندگی مفرط از تمدن مردم سالار قرن 21 نیز چنان آنرا شکننده ساخته است که هر گونه رقابتی از جانب حاملان دیگر فرهنگها (زبانهای دیگر) تهدید قلمداد شده و بشدت و با تمام قوا با آنها مقابله می شود. یکی از فصول مشترک فراوان  راسیسم آریائی و شیعه کهریزکی ایجاد محیطی بی رقیب جهت حضانت از زبان رسمی و تخمیر دیگر زبانهای موجود در ایران است .  گفتمان های جاافتاده در زبان فارسی مرزی بنام شاه و شیخ و کمونیست نمی شناسد و بعضا آیت الله های شیعه با نقب به  راسیسم آریائی-پارسی نهادینه شده   , در متن آن با نژاردپرستان ایرانی به رقص تانگو می پردازند. من باب مثال , آیت الله سید محمد خامنه ای اخوی ولی فقیه و رئیس بنیاد ایرانشناسی  در سخنرانی مراسم تصدی این منصب, در تجلیل از ایران باستان و کورش هخامنشی گفت: "در ایران قدیم چه دولتهای آریائی و چه دولتهای بومی ایرانی با جهاد فرهنگی بظاهر نظامی خود!!!! , توحید را در بین النهرین و سومر و مصر گسترش دادند و کورش پایه گذار فرهنگ غنی تولید علم و هنر و از مروجین اخلاق بوده است. در زمان کورش نیز روحانیون بزرگترین دانشمندان علوم مختلف و فیلسوفان عصر خویش بودند".(عینا نقل شده)

شخص آیت الله خامنه ای دلبستگی خاصی نسبت به زبان پارسی دارد و هر از چند وقت یکبار شعار "پارسی را پاس بداریم" را تکرار می کند. علاوه بر  بساط شعر و شعر خوانی ماهانه در بیت رهبری, او در یک سخنرانی در جمع اساتید ادبیات دانشگاه گفت: "زبان‌ فارسی‌ در برهه‌ای‌ از زمان‌، زبان‌ رسمی‌ بخش‌ وسیعی‌ از جهان‌ بوده‌ است‌ و در دو قرن‌ پیش‌ از این‌ در هند، آسیای‌ صغیر و ترکیه‌ امروز، زبان‌ فارسی‌ رایج‌ بوده‌ و بنظر ما در صدسال‌ اخیر یک‌ تلاش‌ حساب‌‌‌‌‌‌‌شده‌ای‌ را علیه‌ زبان‌ فارسی‌ از هند آغاز کردند که‌ دامنه‌ آن‌ به‌ تدریج‌ عثمانی‌، ترکیه‌ جدید و سپس‌ آسیای‌ مرکزی‌ را در برگرفت‌ و حرکتهای‌ گسترده‌ای‌ برای‌ محدود کردن‌ زبان‌ فارسی‌ بعمل‌ آمد. اما در عین‌ حال‌ زبان‌ فارسی‌ با استواری‌ و قدرت‌ تمام‌ پابرجا باقی‌‌ مانده‌ است‌" (عینا نقل شده )

 

تنها یک روز پس از لاطائلات رهبر, دیگر روحانیون طبق روال معمول وارد گود شده  و  خواهان محدودیت زبان انگلیسی شده اند. آخودندها  میدانند  که اگرچه زبان انگلیسی چند قرن پیش  زبان تحمیلی  استعمار بود اما اینک بیش از 90 در صد دانشجویان جهان  تزهای دکترای خود را برای جلب مخاطب بیشتر به زبان انگلیسی می نویسند. آنها بدرستی میدانند که زبان انگلیسی ناقل فرهنگهای متفاوت بریطانیائی, امریکائی, کانادائی, هندی, نیجریائی,ایرلندی, اسکاتلندی, ولزی,  آفریقای جنوبی و غیره  می باشد و علاوه برا تینها تمامی کشورهای جهان از زبان انگلیسی برای شناساندن فرهنگ و آداب خود بهره می گیرند. بعبارت دیگر دسترسی بی واسطه به متون دقیق آئینها, اندیشه ها, اخبار و جهانبینی های موجود در جهان بکمک زبان انگلیسی بسیار سهل است  و همین یک مورد کافیست که آخوندها از گسترش عمق زبان انگلیسی در ایران احساس خطر کنند.  

Missing media item.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

دیرنج مین ائللی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما