"سخنی با بعضی از هم وطنان آذری"

هیات تحریریه محترم ایران – گلوبال،
از پاسخ به آن دسته از دوستانی که در پی انتشار نامه من به هیات مدیره ایران – گلوبال، با توصیفهای رنگارنگ مرا قرین محبت خود ساخته، با هل من مبارز طلبیدنهای نوجوانانه مرا به چالش کشیده و در واقع مرا به در غلیتیدن در لجنزار کینه ورزی قومی فرا خوانده اند، معذورم.

 

١٩ اردیبهشت ١۳٩۵ / 8 مه 2016

مطلب بالا نوشتاری است که در ٢٩ مرداد ١۳٨٩ / 20 اوت 2010 ، به دنبال انتشار مقاله اینجانب تحت عنوان "یادداشتهایی از سفری کوتاه به ارمنستان"* و در پی آن اظهارنظرها و کامنتهایی از جانب دوستان آذری، فارس، ارمنی و غیره در نشریه های اینترنتی کوروش و اخبار روز منتظر شد.

متاسفانه، تارنمای کوروش مدتی است تعطیل شده و اخبار روز هم مطلب بالا را (ظاهرا با مرورزمان پنج ساله) از آرشیو سایت خود برداشته است. جهت اطلاع، بخشی از نوشتار حاوی پاسخ به انتقادات و اظهارنظرها درمورد مطالب سفرنامه است. اما قسمتی دیگر مشخصا خطاب به بخشی از هم وطنان آذری است که در معرض القائات و تبلیغات سوء و تفکر راسیستی وارداتی قرار دارند. نظر به اینکه مواضع من در رابطه با رابطه اقوام ایرانی با یکدیگر، از جمله ارمنیان و آذریان، از آنزمان تغییری نکرده، و بلکه حتی مستحکمتر شده، جهت انتشار و اطلاع هم وطنان، از هر قوم و مذهب و نحله فکری، تقدیم ایران گلوبال می شود.

درضمن، از پاسخ به آن دسته از دوستانی که در پی انتشار نامه من به هیات مدیره ایران – گلوبال، با توصیفهای رنگارنگ مرا قرین محبت خود ساخته، با هل من مبارز طلبیدنهای نوجوانانه مرا به چالش کشیده و در واقع مرا به در غلیتیدن در لجنزار کینه ورزی قومی فرا خوانده اند، معذورم.   

 

[ ... وبالاخره ، درمحدوده و مجموعه ایران زمین، من نه اینکه هیچگونه عنادی با شما هموطنان آذری (یا ترک زبان – هرکدام که خودتان می خواهید) ندارم، بلکه دلیلی هم برای چنین عنادی نمی بینم. حتی می گویم، من غیرفارس که مایل به حفظ هویت قومی وزبان وفرهنگم در مجموعه کلی فرهنگ ایران زمین هستم و شما که خواستهای بحق مشابهی دارید، راهی مشترک درپیش داریم که با هم باید طی کنیم. شما ومن و آن هموطن کرد و بلوچ وعرب و زنان ستمدیده و کارگران ستمکش و نیز بخشهای دیگری از هم میهنانمان که به دلیل معتقداتشان حتی ازحق حیات محرومند، همه سرنشینان یک کشتی هستیم. استیفای حقوق ما برمحور حق آزادی بیان وحقوق برابر شهروندی فارغ از قومیت، مذهب، جنسیت واعتقاد سیاسی، امری است جمعی و همگانی که همه درآن متساویا ذینفع هستیم .

قدری به گذشته بنگریم واز سنتهای خوب پیشینیانمان درهمین مرزوبوم سرمشق بگیریم . آیا تاریخ مشروطیت را خوانده اید ؟ اگرخوانده اید، حتما اطلاع دارید که همگامی وهمرزمی ستارخان آذری ویپرم خان ارمنی بود که درواقع حماسه مشروطیت را آفرید. آنها ضمن اینکه به هویت قومی خود سخت پایبند بودند ، نفع ومصلحت عمومی را مد نظرقراردادند و نهایتا مجاهدتهای مشترک آنها نهضت مشروطه را به پیروزی رساند. اینکه بعدا سیرحوادث رویدادهای ناگواری را درپی داشت، بحث فعلی ما نیست، اما آنها مایه افتخار قوم وملت خود، افتخار ایران و جامعه بشری به شمار می روند.
دراین برهه پرتلاطم ازتاریخ میهنمان ، که شبح شوم جنگ برآن سایه افکنده ، ادامه راه آنها ست که می تواند امکان وشانسی برای برون رفت از بحران خطرناک کنونی به وجود آورد.
آرسن نظریان

٢٩ مرداد ١۳٨٩ برابر با 20 اوت 2010]
* http://akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=31283

 

 

با احترام و درود،

آرسن نظریان

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

مثل اینکه بدجوری چوب توی زنبورخانه پان ترکیستهای وطنی کردیم...
به چند جوجه پان ترکیست- پان آذریست که با تاسی از بزرگترهاشان به وسط پریده و نفس کش می طلبند و انتظار دارند که وقت صرف کنم و پاسخ ارجیفشان را بدهم، می گویم که می توانند عم پاسخگویی مرا در لیست پیروزی های مشعشع خود، از سنخ فتوحات رهبرشان در باکو، بگنجانند.

هم چنین چندین نفر از سربازان رشید! جمهوری آذربایجان هم فرصتی یافته اند تا در این صفحات به قمپز درکردن و شمشیر کشی های دون کیشوتی بپردازند. فعلا فقط به یکی از اینها، که در جای دیگر پاسخ هذیان گویی هایش را دریافت کرده و اینجا باز به گرد و خاک پرانی می پردازد پاسخ می دهم. اگر فرصت شد، به سراغ اراجیف گویان دیگرهم خواهیم رفت.
این آقا یوسف می فرماید: " ... اینبار تاکتیک عوض کرده و از حربه هم وطن و امثالهم استفاده کرده ای ... ". آقا یوسف

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اوایل انقلاب بود . مرحوم بزرگان نخست وزیر امام بود , اما بزودی آخوندها و طلبه های تازه به دوران رسیده , عرصه روزگار را بر این پیر مرد تنگ گردند . چنان که چندی شاه اللهی در خفا و اسلامی در صفا هم شروع به انتقاد از بازرگان کردند . ایشان مثلی بیاد ماندنی در ان زمان اظهار داشت.
ان که به ما .... بود , کلاغ ک... دریده بود !!
حالا حکایت ما و جناب آرسن شبیه همین احوالات است . کار به جایی رسیده که بعد از آخوند ها , نوچه های شاه , عار یایی ها , حالا نوبت طرفداران تروریستهای داشناک است که به ما درس دموکراسی بدهند !! جل الخالق !!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پان ارمنی عزیز! جناب ارشین نظریان! عرض بمحضرت، مردم آزربایجان خواستار تساوی حقوق ملی مدنی و زبانی فرهنگی، سیاسی اجتماعی و اقتصادی خویش است. وکیل و قیمی لازم نداریم! شما که خود را باصطلاح هموطن ما بحساب میآوری، بجای حمایت از حقوق پایمال شده مردم آزربایجان! که در زیر نعلین رژیم جنایتکاراسلامی پانفارس له و لورده میشود، جنابعالی مثل رژیم اسلامی پانفارس به ما مهر راسیستی میزنی، و ماهیت ضد تورک خود را آشکارا درانظارعموم به نمایش میگذاری. شما بجای حمایت از حقوق انسانی، ملی مدنی و فرهنگی مردم آزربایجان، با جملات خصومت آمیز و زننده میفرمائی:( بخشی از هم وطنان آزری که در معرض تبلیغات سؤ و تفکر راسیستی قرار دارید). پایان نقل قول. پان ارمنی عزیز! جناب نظریان عرض بمحضر مبارکت؛ اولا که آزری خودت هستی! ما آرزی نیستیم. در ثانی این نه مردم آزربایجان، " بلکه این شخص جنابعالی و همپالگی هایتان هستید که

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یاد قدیمها بخیر که در ایران در کافه و رستورانهای های ارمنی همه ازهر خلق و طبقه ای فرو دست و فرا دست ازری و قمی اصفهانی و شمالی به هم نوش جان میگفتند . کافه های ارمنی مرکز ارامش و مکانی برای فراموشی غمهای روزگار بود بله با همین ابجوی شمس مردم دلخوش بودند . چه جوانمردی هائی که دیده میشد و چه گذشت هائی نا گفتنی . ما مردم ایران و یا برای ما مردم ایران عرق فروشی مسیو را با مسجد بانگ نوشانوش رابا مبارزه میلی طبقاتی و گوارای وجود را با وعده بهشت و جامعه بی طبقه توحیدی و سوسیالیسم ووو عوض کردند . بجای جام برجام زدن حال سینه زن حسن و حسین و شرقی غربی شدیم و پا ک پاک باهم دشمن شدیم .در همین شهر کوچک ما چقدر ارمنی و یهودی از تراشکار ومکانیک و بزاز و طلا فروش و ارز فروش بودند همه باهم زندگی میکردند تاانقلاب همه را پر داد . چه تعداد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای نظریان شما کامنت گذاران را بچه محصل حساب کرده و خودتان را با انداختن عکس با کتابخانه فیلسوف حساب کرده ای ؟
اقا از مقاله ای که نوشته بودی در برابر منتقدین دفاع کن. ..... برو همان اخبار روز

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تظاهرات آذربایجانی ها در حمایت قره باغ امروز در تهران.فیلم مربوطه..
http://musavat.com/news/idman/tehranda-qarabag-bizimdir-bizim-olacaq-hayqirtilari-video_345890.html

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای نظریان ابتدا ازحربه بگیر و ببند در داخل ایران منظورم نامه نمایندگان ارامنه به وزیر کشور برای مجازات ترکها و همزمان نامه شما به مسئولین سایت ایرانگلوبال برای جلو گیری از درج افکار ترکها در سایت و فکر میکنم در رابطه با سایت خواستان و آرزوتان به هدف نرسید منتها اینبار تاکتیک عوض کرده واز حربه هم وطن و امثالهم استفاده کرده ای منتها با آوردن مثالهاي که در صفحات تاریخ با عناوین خیانت یپرم خان ارمنی به ستارخان و یارانش در باغ اتابک یاد شده و ستارخان و باقرخان مورد ترور دار و دسته یپرم میشود و حتما از کشتار مردم بی دفاع در خوی سلماسو مخصوصا اورمیه نیز خبردارید اگر نادرید لطف کنید تاریخ ۱۸ ساله آذربایجان نشته احمد کسروی بخش ورود ارتش عثمانی را بخوانید که حدود ۵۷ صفحه از جنایات ارامنه شرکایش آسوری ها نوشته.خلاصه اینکه امروز در سایه اینترنت وماهواره تا آن حد آگاهی و معلومات دارند