پژوهشگران: انسان دو بار گرگ را اهلی کرد

در دوران سگ کشی (حیوان آزاری) در حکومت اسلامی در ایران، بازتاب پیامد کار تیم تحقیقاتی در دانشگاه آکسفورد بریتانیا در باره سگ ها خواندنی است.

 

دویچه وله نوشت:

این که سگ بهترین دوست انسان، زیرگونه اهلی گرگ است روشن است. آن چه روشن نیست این است که گرگ چگونه اهلی شد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اهلی شدن گرگ در دو منطقه صورت گرفته است.

از مدت‌ها پیش این موضوع که سگ در اروپا اهلی شده یا در آسیای شرقی مورد مناقشه بوده است. اینک تیمی تحقیقاتی در دانشگاه آکسفورد بریتانیا با بررسی‌های ژنتیکی به این نتیجه دست یافته که سگ در هر دوی این مناطق اهلی شده است.

بر اساس این کار مطالعاتی، سگ‌های امروزین از گرگ‌هایی منشاء گرفته‌اند که در دو منطقه اروپا و خاور نزدیک جدا از هم زندگی ‌می‌کرده‌اند.

تا کنون بسیاری از دانشمندان تصور می‌کردند که سگ تنها یک بار اهلی شده و بعد از اهلی شدن در زیستگاه‌های انسان‌ها گسترش یافته است.

تیم پژوهشی بین‌المللی فوق به ریاست گرگر لارسون ژن‌های حدود ۶۰ سگ را که بین ۱۲هزار تا هزار سال پیش می‌زیسته‌اند، با ژن‌های حدود ۲۵۰۰ سگ امروزین مقایسه کرده است. نتیجه این قیاس که در مجله علمی ساینس به چاپ رسیده این است که نیاکان اولیه سگ‌های دوران معاصر اروپا و آسیا پیش از این در مناطقی منفک از یکدیگر می‌زیسته‌ و جداگانه تکامل پیدا کرده‌اند.

رانده شدن گونه اروپایی

بررسی‌ها بر روی بقایای سگی که حدود ۲۸۰۰ سال پیش در ایرلند می‌زیسته نتیجه برجسته‌ای در این تحقیقات به دست داده است. مقایسه ژن‌های این سگ با سگ‌های اروپایی امروزین نشان می‌دهد که سگ‌های اروپا و آسیا در آن زمان با یکدیگر تفاوت بارزی داشته‌اند.

ترکیب این دو زمانی آغاز شد که سگ‌های آسیایی همراه انسان‌ها به اروپا مهاجرت کرده و در برخی مناطق سگ‌هایی که پیش از این در آن جا زیست می‌کرده‌اند را رانده‌اند. این نتیجه با یافته‌های باستان‌شناسی نیز مطابقت دارد.

هر دوی این بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۱۰ هزار سال پیش هم در اروپا و هم در آسیا سگ‌ها می‌زیسته‌اند. تنها در آسیای مرکزی است که تا کنون وجود سگ‌ها در ۶ هزار سال قبل ثابت شده است.

برگرفته از: 
http://www.dw.com/fa-ir/%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%DA%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D9%87%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF/a-19305328
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با تا بحال با چه کسانی در ایران زندگی میکردیم که خبر نداشتیم. خدایا این خلق را تو از از کجا آوردی و روسر ما خراب کردی؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گرگها با مادر و دختر خود سکس نمیکنند ولی در بعضی جوامع و ادیان آزاد است. طرف فهمیده , در کدام جوامع و ادیان چنین کار آزاد است.
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به نظر می رسد تحقیقات و پزوهش ها در باره فعالیت زیرشکمی حیوانات توسط گروه های وابسته به حوزه های دینی انجام گرفته باشد؛ چراکه تنها با عینک آخوندی می توان هستی گرگ ها را با کارهای زیر شکمی شان ارزش گذاری و تبیین کرد؟!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گرگ تنها حیوانی است که با مادر و خواهر خود سکس نمیکند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شاید یک بار دیگر لازم شود.