داعش در آستانه قطع ارتباط با مناطق مرزی ترکیه قرار گرفت

"نیروهای دموکراتیک سوریه"، به پنج کیلومتری منبج رسیدند
"نیروهای دموکراتیک سوریه" ائتلافی که اکثریت آن را نیروهای کرد تشکیل می‌دهند و مورد حمایت آمریکا هستند، روز یکشنبه پنجم ژوئن، به شهر "منبج"، در شمال سوریه، که یکی از پایگاه‌های گروه "دولت اسلامی" است، نزدیک شدند. از دست دادن این شهر از سوی داعش، به قطع راه ارتباطی این گروه با ترکیه منجر می‌شود. مقامات آمریکایی معتقدند که اگر دسترسی داعش به مرز ترکیه از بین برود، پیروزی بزرگی در جنگ علیه این گروه است و به انزوای بیشتر آن کمک خواهد کرد.

 

خبرگزاری فرانسه به نقل از سازمان ناظران حقوق بشر سوری، گزارش داده که "نیروهای دموکراتیک سوریه" که عملیات خود را از پنج روز پیش، یعنی روز سی و یکم ماه مه آغاز کرده اند، به پنج کیلومتری منبج رسیدند.

این شهر که در استان ادلب قرار دارد، دارای اهمیت فراوانی است، زیرا در محوری قرار دارد که داعش از آن برای حمل و جابجایی نیروها، اسلحه و پول از مناطق مرزی ترکیه به سمت رقه، پایگاه مرکزی خود استفاده می‌کند.

از روز شنبه، جاده شهر منبج به دلیل تیراندازی هایی که از سوی نیروهای دموکراتیک سوریه انجام می شد، مسدود شده بود.

خبرگزاری فرانسه اضافه کرده که این عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه، یکی از چندین عملیات علیه داعش است که به صورت همزمان در سوریه و عراق در حال انجام است. آمریکا و روسیه با حملات هوایی خود از این عملیات حمایت می کنند.

ارتش آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که برای بازپس گیری شهر منبج، تاکنون هواپیماهای جنگنده این ارتش نه بار مواضع داعش در این شهر را بمباران کرده‌اند.

مقامات آمریکایی معتقدند که اگر دسترسی داعش به مرز ترکیه از بین برود، پیروزی بزرگی در جنگ علیه این گروه است و به انزوای بیشتر آن کمک خواهد کرد.

برگرفته از: 
رادیو فرانسه
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.