غبارزدایی از آینه‌ها ــ فسانه گشت و کهن شد حدیث «جزوه سبز»

تقی شهرام وانمود می‌کرد که علت اصلی ضربات وارده بر سازمان از سوی ساواک ریشه در ایده‌آلیسم و تفکر مذهبی دارد؛ و هیچکس او را به چالش نمی‌گرفت که اگر چنین است پس باید بپذیریم ایدئولوژی سازمان چریک‌های فدایی یا سایر سازمان‌های مارکسیستی نیز، مذهبی و آمیخته با ایده‌آلیسم است، و تنها ایدئولوژی ساواک و رژیم شاه که نیروهای مبارز را مورد هجوم قرار می‌داد غیرایده‌آلیستی بوده‌است!

  


رمضان امسال را با کَندوکاو در مورد یکی از اسناد مهم دهه ۵۰ (خورشیدی)؛ آغاز می‌کنم. نوشته‌ای که رنگش سبز بود اما؛ حاصلی خونین و سرخ در برداشت. جزوه سبز
...
نمونه‌ای که (پایین صفحه بصورت پی دی اف) ضمیمه کرده‌ام؛ از روی نسخه‌ اصلی(که به دلیل رنگ کاغذ آن به جزوه سبز معروف شد)، واژه به واژه، تایپ، و چندین و جند بار مطابقت داده شده و جز چند کلمه - که در نوشتار نخستین خوانا نیست - چیزی از آن کاسته نشده‌است.  
یقین دارم اگر متن آن؛ همان سال که نوشته شد (۵۲)؛ به زندان شاه می‌رسید، نقد می‌شد و تناقضات آن مورد بحث قرار می‌گرفت.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
بیش از ۴۰ سال از نگارش جزوه سبز می‌گذرد
بیش از ۴۰ سال از نگارش جزوه سبز می‌گذرد؛ و با اینکه به همت زنده یاد تراب حقشناس نسخه اصلی آن روی وب قرار گرفت، اما کسی به آن نپرداخت و در برابر چهل و چند هزار کلمه آن، چهل کلمه هم، از ریزه‌کاری‌ها و مضمون اصلی آن، نگفت و ننوشت.
از شما چه پنهان؛ سال گذشته می‌خواستم آن‌را با تراب به بحث بگذارم، و دیدگاه خودم را – بعنوان کسی که نه مجاهد بوده و نه تشکیلاتی، اما به غبارزدایی از آینه‌ها و رویدادها ارج می‌نهد - با آن انسان خاکی و فروتن، در میان بگذارم، ولی افسوس که بیماری جانکاه زودتر از من با تراب همنشین شد، و من هم آن موضوع را کنار گذاشتم و بحث تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک را شروع کردم.
(که از داستان تکامل و انسان‌های اولیه آغاز شده و تا دوران کنونی ادامه خواهد داشت)
...
البته از همان ایاّم؛ سراغ کسانی را که پیش از انقلاب، بیرون زندان در تشکیلات مجاهدین بودند می‌گرفتم تا بلکه جزوه سبز را (و نوشته‌های بین سطور آن را هم) بشکافند. می‌دانستم که محتوای آن از پاییز ۱۳۵۲ تا تابستان ۱۳۵۳ در برخی شاخه‌ها(بدون اطلاع شاخه مجید شریف واقفی)، بحث می‌شد؛ حال آن که توافق شده بود تا حل مساله در مرکزیت شاخه‌ها از انتقال آن به دیگران خودداری شود.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
جزوه سبز؛ پیش‌درآمدی بر تغییر و تحولات ایدئولوژیکی سازمان 
در غیبت امثال رضا رضایی و محمود شامخی؛ وقتی جریان تقی شهرام صاحب اختیار سازمان مجاهدین شد، تحریر جزوه سبز، و بعداً مقاله «پرچم...» که درواقع پیش‌درآمدی بر تغییر و تحولات ایدئولوژیکی سازمان بود(با اهداف خاص)، در دستور کار قرار گرفت.
...
تقی شهرام در جزوه سبز؛ بی توجه به اینکه اصل و اساس جمع‌بندی‌ها بر بن‌بست استراتژیک استوار بود و لذا باید تلاش‌ها در این زمینه انجام می‌گرفت، بحث‌ها را به سوی مباحث فلسفی سمت و سو داد تا نظراتِ از دید خودش علمی را - که می‌پنداشت مارکسیسم است - مرحله به مرحله‌ جا بیاندازد.
...
وی وانمود می‌کرد که علت اصلی ضربات وارده بر سازمان از سوی ساواک ریشه در ایده‌آلیسم و تفکر مذهبی دارد؛ و هیچکس او را به چالش نمی‌گرفت که اگر چنین است پس باید بپذیریم ایدئولوژی سازمان چریک‌های فدایی یا سایر سازمان‌های مارکسیستی نیز، مذهبی و آمیخته با ایده‌آلیسم است، و تنها ایدئولوژی ساواک و رژیم شاه که نیروهای مبارز را مورد هجوم قرار می‌داد غیرایده‌آلیستی بوده‌است!
...
جزوه سبز اگر چه به دگماتیسم مذهبی می‌تاخت ولی هنوز حرف آخرش را که همان رّد مذهب است نمی‌زد و این درست در شرایط و زمانی بود که نویسنده جزوه(تقی شهرام) خودش با مذهب تعیین تکلیف کرده بود.
اتخاذ چنین شیوه‌ای برای این بود که جلوی هرگونه مخالفت آنی و نابهنگام را گرفته و افراد سازمان را بتدریج و قدم به قدم از ایدئولوژی قبلی دور ساخته و آماده پذیرش مواضع و نظرات جدید بنماید. 
...
جزوه سبز بر خلاف «بیانیه اعلام مواضع ایدئولوژیک سازمان»(که در مهر ۵۴ انتشار عمومی یافت)، به تغییر مواضع سازمان به صورت روشن و مشخص اشاره نمی‌کرد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
تغییر نظرگاه و ایدئولوزی حق طبیعی هر آدمی‌است
اینکه تقی شهرام (به درست یا غلطش کار نداریم)، به نظرش اینگونه آمد که از «جهل اسلام» به«علم مارکسیسم» رسیده‌است، هیچ اشکالی ندارد. خیلی هم خوب است که فردی با خودش و دیگران روراست باشد و تغییر نظرگاهش را پنهان نکند. اشکال در این است که خود را مساوی حق پندارد و نظرش را به نام سازمان و انقلاب قالب کند.
...
تغییر نظرگاه و ایدئولوژی حق طبیعی هر آدمی‌است. اما او که خودش را نوک پیکان تکامل می‌پنداشت؛ هوا برَش داشته بود.
به غصب تشکیلات همت گماشت و جوّی ایجاد نمود که همه به خضوع و خشوع کشیده شوند‌(به قول خودش از ایده‌آلیسم و دگماتیسم به درآیند) و زیر عَلم او سینه بزنند تا سخت سر و عقب مانده و فالانژ و خائن لقب نگیرند...

اینگونه بود که با اِعمال روش‌های ضدانقلابی؛ نهال سرسبز و زیبایی که امثال حنیف نژاد با خون دل کاشته و آبیاری کرده بودند، شکسته شد و شهرام، و امثال وحید افراخته و حسین سیاه کلاه، در مسیر فرصت‌طلبی سلطه‌طلبانه خود به روی همرزمان خویش تیغ کشیدند و اسباب شکاف و اختلاف درونی نیروهای خلقی را به بالاترین درجه فراهم کردند.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آن نتایج خونبار و تلخ، ربطی به مارکسیسم نداشت
برخلاف دیدگاه مارکس که پویایی خاص خودش را دارد؛ آنچه بعد از سال ۵۴ در درون مجاهدین رُخ داد و آن نتایج خونبار و تلخ، هیچ ربطی به مارکسیسم نداشت. 
جزوه سبز هم به تاریخ پیوسته و باید از همین جنبه به آن نگریست؛ اما، نکات درست و درس‌آموزی نیز دارد و از این لحاظ شایسته تأمل و دقت است.
...
بخشی از جزوه سبز در انتهای اطلاعیهِ تغییر مواضع ایدئولوژیک (در صفحه ۳۱۵) - به عنوان ضمیمه سوم - درج شده‌است.
...
 
در جریان بررسی کار یکساله سازمان در بهار سال ۵۲ بعد از مشاهده یک سری نارسائیها و کمبودهایی در داخل تشکیلات که مجموعاً امر پیشرفت گروه و تکامل سازمان را در مبارزه علیه دشمن دچار اختلال می‌کرد مرکزیت سازمان تصمیم گرفت در رابطه فعال‌تری با کادرهای پائین‌تر بخصوص کادرهای درجه اولی که امکان رشد بالاتر و احراز مسئولیت بیشتری داشتند قرار گرفته و در این رابطه فعال مهم‌ترین مسائل موجود درون تشکیلاتی و وظایف کنکرت مرحله دشوار فعلی را به بحث بگذارد...
 

برای مطالعه متن کامل جزوه سبز، اینجا را کلیک کنید

http://www.hamneshinbahar.net/pdfhtm/jozveh_sabz.pdf  


در فرصتی دیگر، جزوه سبز را به بحث می‌گذارم
...
در این زمینه
 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مردم ایران از تجزیه طلب آذری ، از سلطنت طلب ، از فاشیسم فوم گرای ترک ، از مدافعان داعش و اردوغان ، از عوامل مزدور اسرائیل و ترکیه در ایران بیزارند و اینها را در انقلاب 57 و دفاع جنگ میهنی علیه عراق نشان دادند .... . مردم ایران حامی ارامنه در حفظ ابدی قره باغ و استقلال آن هستند . مردم ایران در آینده ای نه چندان دور با کمک مجاهد و فدایی و کمونیست و ملی گرا ، حکومتی مرکزی و مقتدر و آزاد و سوسیال و منوگام علیه توحش قوم گرایی و مغول پرستی تشکیل خواهند داد و اسامی مغولی را در ایران محو و نابود خواهند کرد .ترک به ترکستان ! ایران فقط میهن ایرانیان و مهمانان مطیع آن است .زبان و فرهنگ غالب مردم ایران پارسی است . استانها و اقوام اجازه نمایش فرهنگ فولکلوریک خودرا در جشنها دارند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما مشغول میل کردن ساندیس خود باشید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلم،جامع امروز ایران ،از هرملتی که باشند،از مجاهدین وگروههای سوسیالیستهای ایدلوژیکی که موقع به دست گرفتن قدرت تبدیل به خون اشام ترین دیکتاتوری وخفقان میشند بیزارند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بنظر من ریشه گشتار و قتل عام مخالفان از دین و تاریخ اسلام بر میخیزد و به دروغ این گشتار ها را بنام مبارزه طبقاتی و مبارزه با امپریالیسم و دین برتر بما معرفی کرده اند . قتل و گشتن خوب و بد ندارد و باید انرا محکوم کرد. اعدام انقلابی شیادانه ترین سخن روزگار است که تا بحال مردم ر ا به ان سرگرم کرده اند . هدف قدرت است و ازاغاز اسلام تا امروز جنگ بر سر همین قدرت است . گشتار در سازمان مجاهدان سابق و کنونی یک سنت اسلامی است .. جنگ مجاهد با اخوند بر سر تفسیر دین است ونه حقوق بانوان و یا حقوق مردم . به نمونه عربی و شیعی ان توجه کننید. .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر شما و تقی شهرام در دوطرف زمین فوتبال بودید ، ما داوطلبان بازی ، باید به کدام یک از شما می پیوستیم ؟ به شما که دعا و نماز شب و کمیل و مرده می خوانید و بخشی از ساواک را وطن پرست معرفی میکنید ؟ یا به تقی شهرام که ادعای ماتریالیستی و دیالکتیکی همراه با لاف و گزاف میکرد ؟ ! شما بعد از اینهمه سال علاقه به مبارزه اجتماعی و مسائل روشنفکر بازی و هم زندانی بودن با افراد مشهور از طیف گوناگون ، اکنون در غرب در قرن 21 بعد از اینهمه جنایت مذهبی اسلامی ارتجاعی ، هنوز به دعای شب و دعای مرده و احتمالا به دستورات توضیح المسائل باور دارید ، چه انتظاری از دیگران داشتید که اشتباه نکنند و موجب آسیب به خود و دیگران و جنبش و مبارزه و انقلاب و عدل علی و صدر اسلام و سوسیالیسم واقعا موجود نگردند ؟ ! مواضع مذهبی اسلامی فعلی شما همانقدر تعجب آور و غم انگیز است که امثال تقی شهرام و مسعود رجوی ها دارا بودند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آن اتفاقی که در سال 54 نباید رخ می داد اتفاق افتاد وتغییر ایدئولوژی بسیار زود هنگام در آن سال صورت گرفت. دیگر امروز کوبیدن وبدوبیراه گفتن به تقی شهرام فایده ای ندارد. هر چند شهرام با تصمیم بسیار غلط خود که از سر بی تجربگی وخام بودن بود ونه از سر خیانت ، ضربه مهلکی به جنبش خلقی ایران وارد نمود وبه قول مسعود رجوی باعث شد جریان راست ارتجاعی (دارودسته خمینی) جان بگیرد ورهبری جنبش اعتراضی مردم به دست خمینی بیفتد اما ایستادگی تقی شهرام در مقطع بعد از انقلاب ضدسلطنتی در مقابل رژیم خمینی خون آشام تحسین برانگیز است. او با فدا کردن جان خود در راه خلق ومبارزه با خمینی تا حد زیادی گذشته منفی خود را جبران نمود.
در رابطه با واکنش سازمانهای مارکسیستی ایران به تغییر ایدئولوژی مجاهدین در سال 54 ذکر این نکته ضروری است که اکثر مارکسیستها از حزب توده گرفته تا بخش عمده ای از سازمان چریکهای فدایی خلق ایران