پاپ فرانسیس بار دیگر کشتار ارامنه در دوران حکومت عثمانی را 'نسل کشی'خواند

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در آغاز سفر سه روزه به ارمنستان، کشتار ارامنه در دوران حکومت عثمانی را بار دیگر 'نسل کشی'خوانده است. پاپ فرانسیس برای شرکت در مراسم یادبود این کشتار به ایروان، پایتخت ارمنستان سفر کرده است.

 

او در حضور سرژ سرکیسیان، رئیس‌جمهوری ارمنستان و هیات‌های دیپلماتیک حاضر گفت "نسل کشی" "آغاز موج غم انگیزی از فجایع بزرگ قرن گذشته" بود. به نظر می‌رسد رهبر کاتولیک‌های جهان خود کلمه "نسل‌کشی" را به متن سخنان خود افزوده بود.

سال گذشته پاپ کشتار ارامنه را نسل کشی خواند که خشم دیپلمات های ترکیه را بر انگیخت و وزارت خارجه ترکیه در واکنش به اظهارات پاپ، سفیر واتیکان در آنکارا را احضار کرد.

پیشتر برخی تحلیلگران احتمال می‌دادند که ممکن است پاپ فرانسیس از بیم به خطر انداختن موقعیت مسیحیان در ترکیه و آوارگان مسیحی که از سوریه و عراق وارد ترکیه شده اند، از واژه "نسل‌کشی" استفاده نکند.

پاپ فرانسیس امروز ۲۴ ژوئن، ۴ تیر برای انجام یک سفر سه روزه وارد ایروان، پایتخت ارمنستان شد.

قرار است او در جریان این سفر از بنای یادبود قربانیان کشتار ارامنه در دوران حکومت عثمانی در زمان جنگ جهانی اول دیدار کند.

ارمنستان می‌گوید حدود یک و نیم میلیون نفر از مردم این کشور توسط نیروهای عثمانی در جریان جنگ جهانی اول کشته شدند.

این در حالی است که ترکیه وقوع نسل کشی و کشتار برنامه‌ریزی شده صدها هزار ارمنی در زمان تجزیه امپراطوری عثمانی را رد کرده و شمار کشته‌ها را کمتر از این میزان می‌داند. ترکیه می‌گوید در جریان جنگ جهانی اول، نیروهایی از هر دو طرف درگیری کشته شده‌اند.

چندین کشور اروپایی این کشتار را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته‌اند. هر چند که ایتالیا و آمریکا رسما از به کارگیری این لفظ خودداری کرده‌اند.

اخیرا آلمان کشتار یک قرن پیش ارمنی‌ها در ترکیه عثمانی را "نسل‌کشی" دانست که در پی آن ترکیه سفیرش را از آلمان فراخواند.

ملاقات با جامعه اقلیت کاتولیک های ارمنستان بخشی از سفر پاپ فرانسیس را تشکیل می‌دهد.

ارمنستان نخستین کشوری است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی انتخاب کرده و کلیسای حواری ارمنی از قرن چهارم از کلیسای کاتولیک جدا شده است.

در جریان این سفر رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین دو کبوتر سفید را به سوی کوه آرارات، که گفته می‌شود کشتی نوح در آن جا است، آزاد می‌کند.

برگرفته از: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته بهتر است همه این را بدانند که رئیس سازمان ملل و پاپ واتیکان توسط امریکا و از راههای مخصوص خود انتخاب می شود
و در صورت لزوم از طریق این نهادها به دیگران فشار می اورد این دو نهاد هر کی را محکوم کنند یا تعریف بدون نظر امریکا نمی توانند البته در مسایل مهم. ایا کسی تا به حال دیده یا شنیده است که بانک مون رئیس سازمان ملل یا پاپ واتیکان در مخالفت با سیاست و منافع امریکا حرفی زده باشند؟؟ در فرانسه سال گذشته کسی 3 نفر جوود را کشت بانکی مون برای ان 3 نفر رسما پشت تلویزون رفت و ان قتلها را محکوم کرد اما جاهای دیگر هزاران نفرهم کشته شوند این کار را می کند؟؟
در سوریه جلو چشم همه ان قتل عامها صورت می گیرد چرا پاپ واتیکان حتی در حد حرف زدن چیزی نمی گوید؟؟
کشتارهای یمن چی؟؟ حالا قتل عام 10 میلیون سرخ پوست در کانادا و امریکا بدست اروپایی ها به جای خود
یک روز کوفی عنان رئیس سازمان ملل قبلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کشتی نوه در آرارآت مثل همان قصه چاه چمکران است.