در عمرم چنین کودتای "تراژدی-کمدی " ندیده ام -دنیز بایکال

کودتای ترکیه پروژه پیش ساخته
من کودتایی نمی بینم، فقط سناریوی آک پارتی و اردوغان را می بینم...
این سناریوی خودتان است، ملت ترکیه را احمق حساب نکنید...
 
 دنیز بایکال، رهبر پیشین CHP و نماینده ی مجلس از آنتالییا در باره ی کودتای اخیر ترکیه در Twitter  توضیحاتی داده است:

 در طول بیش از 40 سال زندگی سیاسی خود چه کودتاها و شکنجه هایی که ندیده ام. اما [هرگز] شاهد سناریوی چنین  تراژدی-کمدیی نبوده ام.   
ادامه میدهد :
بعد از این نمایش:  اول جماعت ( عبدالله گولان) را نابود میکنند! دوم  ارتش را از نو  طراحی میکنید( پاک سازی-بازسازی) ؛ سوم ریاست جمهوری اعلام میشود؛ چهارم مقاومت (مخالفین) را در هم می شکنند. 
بگویید، طراحی  ارتش؛ سناریو کودتا؛ نمایش ریاست جمهوریتان ؛ هرچیزتان را درک کردیم ؛ ولی این اذان 6 نوبتی تان را درک نکردیم.....(ترجمه ی آ.ائلیار)
***

 دنیز بایکال: " این سناریوی خودتان است، ملت ترکیه را احمق حساب نکنید".

بایکال گفت؛ این سناریوی کودتا متعلق به خودشان بود و بهمین خاطر پیش نرفت. رهبر پیشین حزب جمهوریخواه ترکیه (ج ح پ) در حساب خصوصی تویتر خود مبحث کودتای دیروز ترکیه را سناریوی حزب اردوغان می داند و می گوید؛ من هیچ کودتایی را نمی بینم، فقط سناریوی آک پارتی  و اردوغان را می بینم.

بایکال ادامه می دهد؛ سران نیروی مسلح از خودتان هستند، رؤسای قوا از خودتان هستند، فرمانده نیروی هوایی و همه از مردان و افراد خودتان هستند، این افراد کودتا را بر علیه چه کسی میکنند؟ به من بگویید، چه کسی مانده که نیروهای مسلح بتواند کودتا بکند؟ ارگانه کان، سفرا، کی مانده؟

بایکال اشاره می کند به اینکه این سناریو حتی مساجد را نیز به بخشی از سناریو تبدیل کرده و از مردم می خواهد که برعلیه این سناریو (کودتا) بپاخیزند، گویا عوام فریبی و نوعی تبلیغ برای جذب پشتیبانی مردم برای برنامه و طرح های آتیه خودشان است.

بایکال در ارتباط با پایان کودتا پیش بینی می کند که؛ پس از این نمایش، اول جماعت فتح اله گولان را از بین می برند، دوم طرحی نو برای نیروهای مسلح و ارتش و نظامی خواهند ریخت، سوم سیستم ریاست جمهوری را اعلام خواهند کرد، چهارم نیروهای اپوزیسیون در ترکیه را در هم میشکنند.

در پایان در ارتباط با کودتا می نویسد که؛ براستی فیلم خوبی بود، بازیگران این فیلم نیز خیلی خوب اجرا کردند، دست مریزاد.

(گویا اردوغان به پل تنگه بسفر خیلی علاقه دارد؛ قبلا هم در یک سناریو پیش ساخته، یک فردی می خواست خودش را از روی پل پرت کند و اما به طرزی معجزه آسایی بلافاصله اردوغان در آنجا بود و ایشان را نجات داد، در این سناریوی کودتا هم مجددا پل تنگه بسفر را درگیر کرده است). 

... دیکتاتورهای سناریوساز نمی توانند با عوام فریبی هم مردم خود و هم دنیای دمکراتیک را فریب دهند، ترکیه بایستی مسیر دمکراسی پلورال و غیرمتمرکز را درپیش گرفته و به آن احترام بگذارد و به حقوق انسانی و خواسته های بحق مردمان متنوع و رنگارنگ خود احترام بگذارد و ...(ترجمه ی  ایمیل رسیده)

 ***
 
 
 
 
    متن ترکی متنهای فارسی را تکمیل میکند
و محتوای کلی آن درقسمت فارسی آمده است
 
Deniz Baykal’dan ‘Darbe Girişimi’yle ilgili şok tweet 
16 Temmuz 2016 16:18
 
CHP eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal, “Darbe Girişimi” ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Twitter hesabından açıklama yapan Deniz Baykal, “40 yıllı aşkın siyasi hayatım boyunca, ne darbeler gördüm, ne işgenceler gördüm. Böyle “trajikomik” bir “darbe senaryosu” görmedim.” dedi.
 
 
Baykal’ın açıklamaları şöyle:
 
“Bu şovdan sonra; Bir, Cemaat yok edilecek. İki, Ordu dizayn edilecek. Üç ,Başkanlık ilan edilecek.
Dört, Muhalefetin direniş gücü kırılacak.
Ordu dizayn…
Darbe senaryonuzu, başkanlık şovunuzu, selanızı, her şeyi anladık da, şu 6 vakit ezanını anlıyamadım. Muhteşem şov ve başkanlık adımları.
Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi senaryoyu kurarlarsa kursunlar. Bir burdayız, senaryolarını, yüzlerine vuracağız.
40 yıllı aşkın siyasi hayatım boyunca, ne darbeler gördüm, ne işgenceler gördüm. Böyle “trajikomik” bir “darbe senaryosu” görmedim.”
 
Deniz Baykal twette
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ترکیه طبقه متوسط شهری بسیار آموخته، آزموده و استواری دارد. متاسفانه درس خوانده های ایرانی جامعه ترکیه را چندان نمی شناسند. به نظر من طبقه متوسط آن کشور که بسیار گسترده و ریشه دار است، در برابر نیروهای واپس گرا که از روستاها به شهرهای بزرگ سرازیر شده اند و پایه اجتماعی حزب حاکم کنونی اند، مقاومتی دلیرانه می کند تا از لائیسیته و دموکراسی پاسداری کند. اردوغان می خواهد مقاومت آن طبقه را درهم بشکند. اما گمان نمی کنم در دراز مدت پیروز شود. این را هم بگویم که از جر یان کردی جدایی خواه، قشر بسیار نازکی از کردها دفاع می کنند. بسیاری از کردها به آن کشور عمیقا دلبسته اند. چون هست و نیست شان را مدیون آن کشور ند.
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حسین کلاهی عزیز،
متد و نگاه درست ، در برخورد به یک حادثه و رویداد اجتماعی، نگاه شی واره یا « شئ» دیدن چیزها ست. که اصطلاحاً روش و نگاه « واقعی» یا
واقعگرایانه، گفته اند. شئ دیدگی هم میشود. ولی واژه ی واقعی در زبان فارسی، در اینگونه موارد خوب رسا نیست. و منظور را بهتر نمیرساند. و درک مورد را مشکل میکند.
نگاه شئ واره، در رابطه با یک حادثه ، به دین معناست که ، چه ما خواسته بودیم و چه نخواسته بودیم ( عمدی و غیر عمدی)، چه حادثه شوخی بوده یا جدی، چه بازی بوده یا دشمنی، چه ساختگی و مصنوعی بود، یا طبیعی، بهر حال ، حادثه ای در خارج از ذهن ما اتفاق افتاده و تأثیراتی را سبب شده و یا خواهد شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کودتا با پشتبانی غرب انجام شده است . حالا که شکست خورده از راه دیگر کار اردوغان را یکسره خواهند کرد.
اینکه کودتا کار اردوغان بود این را باید جوک قرن دانست. و این تبلیغات از طرف انهایی منتشر شده که در پشت کودتا هستند
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست گرامی، حسین کلاهی، شما می گوئید: ( ..... اردوغان برای محکم کردن وضع خودش و تار و مار کردن مخالفانش خودش این صحنه سازی را کرده! ..... ) دوست گرامی، کدام صحنه سازی را کرده؟ آیا کشته و زخمی شدن صدها تن صحنه سازی است؟ آیا میلیاردها دلار زیان صحنه سازی است؟ سخن از کشته یا زخمی شدن یکی دو تن نیست بلکه صدها تن است و سخن از یکی دو دلار زیان نیست بلکه میلیاردها دلار است! دوست گرامی، حسین کلاهی، این سخن شما که می گوئید کودتای ترکیه صحنه سازی دولت ترکیه برای تار و مار کردن دشمنانش بوده است مانند سخن رژیم آخوندی است که دختری بی گناه به نام ندا آقاسلطان را در برابر چشم همگان کشت و سپس گفت کشته شدن ندا آقاسلطان صحنه سازی دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برای بدنام کردن این نظام بوده است

http://www.iranglobal.info/node/29281

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ائلیار عزیز، سلام
کامنت زیر را بنده دیروز صبح در زیر برخی مقالات به اصطلاح تحلیلی دوستان شما در ایران گلوبال گذاشتم. من ترکیه را خوب می شناسم. و مدت هاست تحولات آن را به دقت دنبال می کنم. در میان هم وطنان آذربایجانی، شما تنها کسی هستید که اوضاع ترکیه را خوب آنالیز می کنید. من ترکی را در ترکیه فراگرفته ام. برای پی بردن به آنچه در آنجا می گذرد باید به منابع ترکی مراجعه کرد. هم زبانان شما مثل آقای لوایی با جانب داری به اوضاع ترکیه می نگرند

اردوغان برای محکم کردن وضع خودش و تار و مار کردن مخالفانش خودش این صحنه سازی را کرده. کاملاً آشکار بود که ساختگی است. بیچاره کسانی که از هر سو در این صحنه سازی کشته شدند. از اردوغان، این هفت خط کلاش همه چیز بر میاد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-برای اولین بارپس ازسه سال واندی به نوشته آقای تبریزی جعلی مثبت دادم.آنهاییکه شک وتردیددردموکراسی تورکیه دارند؛لطفا پیام نویسنده وبرنده جایزه ادبی یونسکوآقای یاموک رابخوانند.
وپیامی هم به چپ های متوهم وپان ایرانیست درلفافه چپ دارم ؛آنهامعتقدبودند که تورکیه همه دستورات واوامرامریکا رااجرامیکند.
حال سئوال این است ؛که چراآمریکا واسراییل دولت تورکیه راازاین کودتا باخبرنساخت؟
دوم.چرادولت تورکیه درحمله به عراق پایگاه های خودرادراختیارامریکانگذاشت؟
سوم-چرا هنگامیکه آمریکاازتورکیه برای حمله به ایران همکاری نخواست تورکیه جواب مثبت نداد؟
چهارم -چراآمریکا واروپا دراین پنج سال باتورکیه درموردبشاراسدهمکاری نکرد؟
پنجم-چرااروپا وآمریکا درمورد خرابکاری باگروه پ کا کا باتورکیه همکاری نکرد؟وبلکه به آنهاکمک نظامی کردظ/
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این داستان خنده دار که چند پندارباف آن را ساخته اند و در آن آمده است دولت ترکیه خودش با دست خودش کودتائی شکست خورده را راه اندازی کرد تا برنامه هایش را پیاده کند مانند داستان سینما رکس آبادان است که کسانی در بیست و هشتم مردادماه سال ۱۳۵۷ سینما رکس آبادان را آتش زدند و صدها تن در این آتش سوزی کشته شدند و سپس کسانی نیز این داستان را ساختند که ساواکی ها این سینما را آتش زده اند تا حضرت ایة الله العظمی خمینی را بدنام کنند

http://www.iranglobal.info/node/23343

آیا در ترکیه صدها تن کشته و زخمی شده اند، میلیاردها دلار زیان به بار آمده است، شیرازه ارتش و بسیاری از سازمان های گرداننده کشور گسیخته شده است تا دولت ترکیه برنامه هایش را با کودتائی ساختگی پیاده کند؟! گویندگان این سخنان اگر خواسته شان طنز و شوخی نباشد و به راستی این پرت و پلاها را باور دارند باید روانپزشکان آنها را درمان کنند!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این نوع کودتاها را به لوایی و پانترکهای از این دست تبریک میگویم.