"ترک" شاهنامه ربطی به آذربایجان ندارد

اعتراض به موضع نماینده مجلس رژیم درباره مطلب نشریه "طرح نو"
واژه ی ترک در شاهنامه ارتباطی به مردم آذربایجان نداشته و ندارد و ترک خطاب کردن مردم آذربایجان یک اشتباه و غلط مصطلح است....اینکه شما اصطلاح ملت ترک را به کار برده اید به این معنی است که شما خود و بخشی از ایرانیان را شهروند ملت ترک می دانید و طبیعتاً شهروند ملت ایران نمیدانید!

 

 

جناب آقای بهادری *
آن کرسی که شما به آن تکیه زده اید یادگار رشادت های ستارخان و باقرخان و جانفشانی مشروطه خواهانی است که عمرشان را در راه سربلندی ملت ایران وقف کردند. پارلمان جایگاه اراده و صدای ملت است، آنها ایستادند تا اراده ملت، بالاترین اراده باشد، این ایستادگی به نام ملت و برای ملت بود؛ ملت تاریخی و قدیم ایران که قرار بود با مناسبات و اصول جدید امور خود را اداره و سعادت خود را تامین کند.

هرچند در چهل سال گذشته مفهوم دولت و ملت در ایران با بی توجهی و حتی مخالفت های قدرت حاکم به حاشیه رانده شد و این موضوع باعث شده تا آگاهی و ارزشهای ملی در میان دولتمردان و مسئولین مملکتی ما به ندرت یافت شود، اما دست کم از آن شخصی که وظیفه نمایندگی ملت ایران و شهروندان این ملت را می پذیرد انتظار می رود اندک آشنایی با معنا و مفهوم ملت و آرمان های مشروطه و تشکیل مجلس در ایران داشته باشد.
آقای بهادری! شما در بیانیه اخیرتان چندین بار از عبارت ملت ترک! استفاده کرده و مطلب روزنامه طرح نو در باب داستان هفت خوان رستم شاهنامه را توهین به ملت ترک! قلمداد کرده اید.

آیا کسی که بر کرسی نمایندگی ملت ایران تکیه می زند نباید معنی و مفهوم ملت را بداند!؟ اینکه شما اصطلاح ملت ترک را به کار برده اید تنها دو معنی می تواند داشته باشد، یا خود و بخشی از ایرانیان را شهروند ملت ترک می دانید و طبیعتاً شهروند ملت ایران نمیدانید! یا اینکه قائل به حضور چند ملت در ایران هستید، که این خود خلاف اصول دولت-ملت مدرن در ایران، خلاف اصل مبداء مشترک و همزیستی ایرانیان در طول چند هزار سال و حتی خلاف نص صریح قانون اساسی کشور است که تنها یک ملت به نام ملت ایران را به رسمیت می شناسد.

شما در بیانیه اخیرتان، به دلیل آشنا نبودنتان به تاریخ ایران، داستان مذکور از شاهنامه را به اشتباه خطاب به مردم آذربایجان برداشت کرده اید.

آیا کسی که کرسی نمایندگی ملت ایران در مجلس را در اختیار دارد، نباید با بدیهیات تاریخی ایران آشنا باشد و بداند که بار معنایی اصطلاح ترک در شاهنامه چه بوده و خطاب به مهاجمانی استعمال شده که به میهنمان ایران حمله کرده اند؟ آیا نماینده مردم شریف ارومیه در مجلس نباید بداند که واژه ترک در شاهنامه ارتباطی به مردم آذربایجان نداشته و ندارد و ترک خطاب کردن مردم آذربایجان یک اشتباه و غلط مصطلح است و تنها به این دلیل است که زبان مردم این ناحیه در سده های اخیر بنا بر دلایل متعدد جغرافیایی از زبان ترکی اثر پذیرفته است!؟

آقای بهادری! آذربایجان زادگاه ایران دوستی، ارزش های ملی و دولت مدرن در ایران است. زمانی نمایندگی شهرهای آذربایجان را بزرگانی چون سیدحسن تقی زاده و صادق رضازاده شفق برعهده داشتند، چنین سخنانی از سوی کسی که بر کرسی آنان تکیه زده باعث تأسف بسیار است.

یقین بدانید چنین اظهاراتی از سوی یک نماینده مجلس و زیر سؤال بردن اصول و ارزش های ملی در کشوری دیگر، تبعات سنگینی برای آن نماینده در پی خواهد داشت.

امید است جایگاهی که در آن قرار گرفته اید را بشناسید و مسئولانه گام بردارید. *

اردبیل_امرداد ١٣٩۵ خورشیدى

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 * سید هادی بهادری، نماینده ی مجلس شورای اسلامی رژیم جمهوری اسلامی، در روز 3 مرداد 1395 در نامه ای مطلب "هفت خوان رستم" در روزنامه ی "طرح نو" را توهین به "ملت ترک" خوانده بود.

نامه ی سید هادی بهادری در این باره:

بسمه تعالی

جای بسیار تاسف است که امروز شاهد آن هستیم که عده ای به جای چنگ زدن به ریسمان اتحاد ،بر طبل نفاق و ستیز می کوبند و توهین به یک قوم را برای خود فخر می دانند.اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می شود که می بینیم یک نشریه که در کانون آذربایجان و شهر تبریز منتشر می شود به این موضوع دامن می زند و مطالبی توهین آمیز نسبت ملت ترک روا می دارد. ملتی که همواره در راه دفاع از میهن و ارزش های ملی و مذهبی پیش قدم بوده و در مقابل دشمنان قد علم کرده است و خیل عظیم شهیدان و خونشان گواه این مدعاست.
امروز که کشور عزیزمان ایران با انواع تهدیدات از طرف دشمنان داخلی و خارجی مواجه است،موضوع وحدت به یکی از مقولات اساسی مبدل گشته،همچنان که حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری ،همه ی گروه ها و افراد ملت را به وحدت و همدلی و سازش با یکدیگر دعوت کرده و پیوسته از وحدت به عنوان یکی از نیازهای ضروری جامعه یاد کردند.
ما قویا این مسئله را محکوم می کنیم و خواهان عذرخواهی رسمی این نشریه از ملت غیور و شریف ترک هستیم.

والسلام
دکتر سید هادی بهادری

 

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خیلی درد داره موجودی مث تو حتی سواد درست نوشتن نام اذربایجان نداره!!!!! یک سرچ نکرده هزاران نقشه و نامه که از اذر نوشته شده ندیده... یه بیسواد که مغزش همچون توالت کانال های مزدور بیگانه هستش و حتی نام خودش هم تغییر میده! فردا ناموسش هم میفروشه..... ما هم باند میگیم از جنازه متعفن پیشه وری درس عبرت بگیر "ملت پانتورک" که خود اذربایجان وطن پرست بوی گندتون نابود میکنه به وقتش....درسته تمام زندگیمون شده دشنه تیز کردن برای همدیگه! ولی اشکالی نداره وجود بی ارزش ما فدای خاک وطنمون... عاشقانه تجزیه طلب و مزدور قلاده به گردن رو خواهیم کشت پاینده ایران تا اببببد بسوز از نام ایران

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این کدواژه های دروغ و بی ارزش بهتون اویزان دیگه همیشه!!! فاشیست! شوونیست! پانفارس و...... مثال خوبی زدی! اون افریقای جنوبی انگلیسی زبان شده توسط استعمار هم "انگلیسی نیست" انگلیسی زبان شده.... اذربایجان هم که هر بیسوادی میدونه حتی جهانگردان عثمانی هم نوشتن تا همین 500 سال پیش پهلوی زبان بودن و کم کم با زور ترکی شد... اینو هم بدون من گیلانی هستم مادرم اذری هیچ دشمنی نه با سیاه و یهود و ترک و عرب و کرد و گیلک و...... ..... ما نژاد ستیز نیستیم ما ایراندوست هستیم.... امثال توبا سفسطه گری چهار تا نئونازی روانی رو به همه میچسبونید تا مزخرفات تهوع اورتون بیرون بریزید....اتفاقا اتفاقا نژادستیز تر از پانترک وحشی وجود نداره! با همه کس دشمنی خونی داره پس محترمانه میگم "ببند اینجا رادیو فردا نیست

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
افغان= افغانستان -بلغار= بلغارستان -ترکمن= ترکمنستان-عرب= عربستان- هند= هندوستان-بلوچ=بلوچستان- آذر=آذربایجان-ترک= ترکیه و و و..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سلام. افغان= افغانستان بلوچ= بلوچستان بلغار= بلغارستان عرب=عربستان ترکمن= ترکمنستان آذر=آذربایجان ترک=ترکیه و و و.وقتی که ترکها بعد از کشتار ارامنه به وحشی گری محکوم شدند برای گریز از این بد نامی از زبان آذری و فارسی(به مقدار کمتر) در پایه گذاری زبان ترکی استفاده کردند. در ان زمان همان طور که واقف هستید مسافرت به سبک امروزه با هواپیما و یا اتومبیل انجام نمیشد.وقتی هم کسی از اروپا به ایران ویا هر کشور همجواری مسافرت میکرد از ترکیه میبایست عبور میکردو مسلما در وحله اول با زبان ترکی اشنا میشد و بعد وقتی که به آذر بایجان میرسید می گفت(به آذری ها) شما همه ترک هستید. وما چون از ان اول دهن بین بودیم و اروپایی ها رو برتر از خود می دیدیم حرف انها را قبول میکردیم. هیچ وقت ترک=آذر بایجان و آذر=ترکیه نمیشه .حالا چرا دهن بین. همه ما این ضرب المثل را شنیدهایم(نخواندهایم) فلانی مثل گرگ باران دیده

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ظاهرا طبق فرمایش جناب هاوار هاوار، این جماعت از همان ازمنه قدیم به جای جنگ و مقاومت در برابر دشمن خود، تنها به توهین و فحاشی مشغول بوده اند. به قول معروف: تو اونور جوی من اینور جوی فحش بده فحش بستون!
....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نویسنده این مطلب واقعا به قدری به این نوع از تفکر نژاد پرستی عادت کرده است که نمی تواند بفهمد که حتی در صورت ترک نبودن آذربایجانی ها که هستند، باز شما حق ندارید چنین مطالبی را منعکس کنید. قرار نیست چون ما سیاه پوست آفریقایی نداریم به سیاه ها توهین کنیم و بگوییم در جنوب ما سیاه پوست نداریم آنها را آفتاب سیاه کرده است! به هر دلیلی در ایران خیلی ها درست و یا نادرست خود را ترک می دانند. به هر دلیلی حداقل دو میلیون لا اقل ترکمن داریم که ترک هستند و عمال خودتان هم در مورد ترک بودن آنها شکی ندارند و شما حق ندارید مفاهیم نژادپرست گونه شاهنامه را که در قدیم شاید مهم نبوده است امروز در یک نشریه برجسته کنید. بهتر است به جای آن فقط حماسه دو شخص را بازنویسی کرده و به کودکان معصوم ارائه کنید. امیدوارم کمی درس انسانیت را پاس کنید و الا روزهای بدی در انتظارتان است. این نوع نگاه فاشیستیک و توسعه طلبانه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب جما نارویی
شما یا بلوچی که باید بلوچی هم بدانید و بتوانید بنویسید که در این صورت دو پاراگراف اول این مقاله را به بلوچی مینویسید
یا بلوچ نیستید و میخواهید سر خواننده ها را شیره بمالی که کامنت بعدی ات را هم به فارسی فرستاده یا طبق معمول یک متن بلوچی بی ربط کپی پیست کرده میفرستی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب پرویز! شما مینویسید : « در تاریخ مطلقا منطقه ایی بنام بلوچستان نداشته ایم».
این دیدگاه شما از دو حالت خارج نیست :1- یا اگاهی و اطلاعات شما در باره بلوچستان اندک و ناچیز است.!
2- و یا اینکه مفهوم و معنی تاریخ را بدرستی درک نکرده اید.
طبق اخبار تاریخی برای اولین بار بصورت کتبی ، بلوچها به عنوان یک ملت از قرن دهم میلادی توسط تاریخدانان و جغرافی دانان عرب «بلوص» و یا قوم «بلوچ» نامبرده میشوند. متالفان قرون وسطی (ال- مقدسی، ابوال- قاسم ابن هیکل و غیره) این بخش شرق میانه را قبل از نادرشاه بلوچستان نامیده اند.
دانشمند و جغرافی دن مشهور تورک کاتبچلبی در کتب«جهان نما» نقشه مملکت بلوچستان را که مربوط به 360 سال قبل میباشد ترسیم کرده. http://www.parsine.com/fa/news/66392/%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با درود ، ارى ميشود زبان يك ملت را تغيير داد ، مانند زبان كشور مصر كه امروزه عربى است ، اما قبل از هجوم تازيان مصريان و فراعنه قبطى زبان بودند ، امروزه زبان قبطى كاملا از بين رفته است دوست گرامى. يعنى در مصر امروزى حتى يك گويشور به زبان قبطى وجود ندارد، يا تمام كشورهاى شمال افريقا كه امروزه عربى صحبت ميكنند ، ديرزمانى قبلا به زبانهاى ديگرى تكلم ميكردند ، مانند مراكش و الجزاير كه زبان امازيق داشتند ، سرخپوستان امريكاى جنوبى امروزه همه اسپانيايى زبانند و زبان هاى مادرى خودشان متروكه شده است


عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
قرار بوداین جما نارویی فرزند جلیل خان به بلوچی بنویسد حالا اسم را کرده محمد بلوچ که گوش را سنگین کند که انگار نه انگار ما ازاش خواستیم به بلوچی بنویسد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به takin

آریانا از آن کلمه های جعلی و بی ریشه ای است که شما افغانستانیها دلتان را به آن خوش کرده اید . چیزی به اسم آریانا در تاریخ نداشته ایم. بلخ شاهنامه هم عمدتا بغداد فعلی بوده که همزمان با مهاجرت انبوهی از ایرانیان در زمان ساسانیان ازعراق مرکز ساسانیان به خراسان قدیم برده شده. مثل شهر طرطوس در تریکه فعلی که به طوس گذاشته شده یا نام رودهای جیحان و سیحان در ترکیه فعلی که به آسیای میانه منتقل شده. اصلا در تاریخ جایی به اسم پشتونستان یا افغانستان نداشته ایم. پهله کوهستان غرب ایران. سیستان اولیه هم شمال عراق بوده.
پشتوها یا افغان های اصلی، یهودی الاصل هستند ( بنا به تحقیقانت دانشمند هندی که در مجله تلگراف انگلیس منتشر شده) و تا زمان صفویه در کوهستان شمال غرب هند ( شمال پاکستان فعلی) در اطراف کوه سلیمان به شکل بدوی زندگی می کردند و گاه و بیگاه به سیستان قدیم که عمده آن در جنوب

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زابل فردوسی کجااست؟
برای اطلاع خوانندگان باید عرض کنم زابلی که فردوسی از آن حرف می زند در خاک فعلی ایران نیست و این شهری که در بلوچستان رضاشاه اسمش را عوض کرد و آنرا زابل نام نهاد ربطی به زابل شاهنامه ندارد. زابل در بلوچستان هست اسمش حسین آباد بود و رضاشاه انرا عوض کرد همه مردم بلوچ این را می دانند . زابل فردوسی در افغانستان هست و هنوز هم اسمش زابل هست و نگاه کنید به نقشه افغانستان و در زابل واقعی هیچ فارسی زندگی نمی کند و مردم به زبان پشتو صحبت می کنند.و

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای ارسا م محمودی . خشم و ناراحتی شما بیشتر از بابت جمله ، ملت تورک آزربایجان است . وبقیه نامه بهانی است برای پوشاندن این خشم . ما تورکهای آزربایجان بشما و افرادی مثل شما گفته بودیم پنبه ها را ازگوش های تان بیرون آورید . حال در مجلسی که از فیاترهای گوناگون گذشته است .فریاد و صدای رسای ملت تورک بگوشتان رسیده است . راستی در اعتراض این دو و سه روز لغت ملت تورک آزربایجان در خیابان ها شنیدید . بیاید همه باهم بگویم زنده باد ملت تورک آزربایجان

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
....به این نتیجه میرسیم که نه تنها ترک شانامه ترک آذربایجان نیست بلکه حتی ایرانی شاهنامه هم ایرانی جغرافیای سیاسی کشور ایران هم نیست چون ایرانی که فردوسی از آن بحث می کند به استثناء زابل و طوس (مشهد) در آنسوی مرزشرقی ایران ( نیمه شمالی افغانستان وتاجیکستان فعلی یا آریانای قدیم و پشتونستان یا همان پهلوا قدیم) قرارگرفته و نه تنها آذربایجان وعراق عجم جزو آن نیست حتی سرزمین پارس (استانهای فارس و کرمان فعلی)هم جزء آن نیستند و به کررات از آنهابه عنوان غیر ایرانی (بخوان غیر آریانایی) یاد شده۰ دوم اینکه توهین کردن به ترکها و زنان در صورتیکه مخاطبش ترک و زن هموطن نباشد قباحتی ندارد و جایزشمره میشود۰

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای محمودی با ملت ملت کردن که ملت درست نمی شود. ملت ایران یک مفهوم و درک نادرستی هست و غیر واقعی می باشد چون ما مردمی به اسم ایر نداریم که از آن ملت ایران در بیایید.اساس ملت از مردم هست ما مردم فارس داریم و ملت فارس و ترک و کرد و عرب و بلوچ و همچنین ملت بدنبال مردم می آید. پس ایران چیست اگر ملت نیست؟ ایران یک سرزمین هست یک محدوده ای جغرافیای است و یک فلات هست در سرزمین ایران که در این محدوده جغرافیای ملل مختلفی زندگی می کنند. اگر ما بیاییم یک محدوده از این جغرافیا را دورش خط بکشیم و بگیم اینجا ایران هست و بقیه ایران نیست واقعیت از

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب جما نارویی فرزند جلیل خان از انجایی که یک بلوج باید طبیعی زبان بلوچی هم بداند لطف کنید دو پاراگراف اول این مقاله را به بلوچی بنویسید که دیگران بدانند که شما بلوچی و خوانندگان را دراز گوش فرض نکرده اید و اگر قصد داری کامنت بعدی را هم به فارسی بنویسی دلیل بلوچی ندانستن خودات را برای خوانندگان بنویس

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای محمودی
امثال آیت الله تهرانی ها وعلی سنبلی ها وسلیمان تکابی ها و... فقط ضد ترک هستندبرای امثال اوفرق نمی کندترک کجا باشد
علی سنبلی که درمونیخ آلمان دست به جنایت زد هم همین افکار فردوسی داشته است درحالی که ازجامعه عقب مانده بود ولی خود را برتر ازترکها وعربها می دانست .
علی سنبلی فارس درحالی که به تمام آلمانی توصیه می کرد دورشوند ولی جوانان ترک وکسانی که فکر می کرد ترک هستند را می کشت به آلمانی های وحشت کرده می گفت من آلمانی آریایی هستم دیگر مهاجران را آلمانی نمی دانست .
جالب رسانه های آلمانی می گفتند علی سنبلی دارایی افکار ضد ترک بوده ولی هیچ یک رسانهای فارسی زبان به این مورد هیچ اشاره ای نکردندو مدام گفتند که اوبه داعش بیت کرده بود .
حیف که تعداد9 انسان وبخصوص جوانان 14و15سال به دست این فارس نژادپرست کشته شدند ولی گوشه ای عملکرد فارس جنایت کارتمامیت خواه بر جهانیان ملاشد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آفکارشاهنامه مربوط به عصر اینترنت نیست چون از روی توهمی وپریشانی نوشته شده است این اثرچیزی جز کینه ازدیگر ونفاق درجامعه نیست.
نزدیک به 100سال گذشته که افکارفردوسی برجامعه حاکم شده که نتیجه آن را دردنیا دررتبه آزادی بیان وآزادی زنان وآزادی انتشارکتب می بینیم
در کشورهای که حقوق بشر مطرح است ورعایت می شود صحبت کردن با منطق شاهنامه جرم می باشد چون درمنطق آزاد کسی خق ندارد به فرهنگ وزبان و عقیده شخص توهین کند .
درفردای آزادی ایران جا برای افرادمثل محمودی ، ایت الله تهرانی ها ، سلیمان تکابی نیست .
وقتی درباغی باغبان نباشد هرعلف هرزی خواهد روید جامعه هم عین این باغ بی باغبان می ماند.
ببنید این فارس تمامیت خواه درکشورهای اروپایی حتی برای چند نفرشده با استفاده ازامکانات آن کشور به زبان فارسی بچه هاش درس می خواند .
ولی همین امکانات درداخل زندانی به نام ایران برای 40میلیون ترک نمی دهد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جالب انجاست که یک شخص فارس زبان یا یک سازمان فارس زبان این توحین به ملت تورک را نه محکوم کرده اند نه انتقاد
قابل توجه بعضی از تورکها که حتی از حق یک بازی کن ارمنی در رابطه با تیم تراختور دفاع می کند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
قابل توجه مسئولین و خوانندگان سایت! فردی با نام های من دراوردی اسامه مجددی و چادی با عدم درک الفبای همزیستی مسالمت آمیز بین ملل مختلف ساکن در ایران، با سخن پراکنی و دروغگو یی و تحقیر ملتهای تحت ستم سعی و تلاش دارد که به خیال واهی .... بین بلوچها و تورک ها و ...تفرقه اندازی کند.
....
ایا کامنت های تکراری و توهین آمیز این فرد ، خلاف قانون و مقررات مربوط به این سایت نیست؟!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب اسامه مجددی می گوید باید با ارسال انبوه مهاجر، آذربایجان را از نظر هویت قومی و فرهنگی از درون متلاشی کرد و عنصر ترکی را در اقلیت قرار داد . جناب اسامه اگه مساله به این راحتی بود که الان اقامت مهاجر رخارجی در آذربایجان ممنوع نبود!
اما دست بدامن بلوچها شدن برای خود شما فارسها هم خطرناک است از هول حلیم توی دیگ نیفتید.
ما جای شما بودیم بلوچها را با تطمیع و کمک مالی و خرید خانه برای آنها در پاکستان به آنسوی مرز می فرستادیم تا در بین همتباران وهم زبانان خود به خوبی زندگی کنند و متحد ایران باشند. پاکستان کجا و آذربایجان کجا! بخاطر ضربه به ما تورکها از بلوچها استفاه نکنید که دودش اول از همه به چشم خودتان می رود مثل کاری که ترکیه با داعش کرد و الان گرفتار تبعت آن است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چون اصفهانیها زرنگتر از آن بودند که تسلیم زبان ترک شوند!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای چادی ....من تورک آزربایجان جنوبی و اهل اردبیل هستم و یک ملی گرای تورک
واقعیت اینست که ما تورکهای آزربایجان تنها ملت منطقه هستیم که با ترور و امثال آن کاری نداریم اما شما فارسها کردها را اخته نمودید عربها را سوسمار خورو بلوچها را بی هویت و شمالی ها را بی غیرت گفتید ترکها را خر گفتید و ... الان همه زمان و زمین علیه شما در شرف متحد شدن هستند نژادپرستی لخت و عریان اریایی دیگر رنگ خود را باخته صادر کننده انقلاب و ترور فاشیست

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

بهترین راه حل برای حل مشکل پانترکیسم همان راهی هست که دولت چراغ خاموش در حال حرکت به ان است برای ساختن پروژه انتقال اب به دریاچه ارومیه از کارگران بلوچ استفاده شده که در اذربایجان استقرار میابند در اینده هم باید تا سقف نیم ملیون این مهاجرت ادامه داشته باشد
باید حالا که اذربایجان دست ما است از این فرصت بهره برد و برای همیشه کار را تمام کرد اگر از هر قومیت شناسنامه دار نیم ملیون در اذربایجان اسکان یابند برای اینده بی اب هم خیلی مفید خواهد بود چرا باید سرزمینی به ان خوبی منحصر قوم تورک باشند در حالی که تورک ها هم در انجا مهاجر اند
استانهای بیابانی مانند سیستان و بلوچستان باید به سوی مناطق اباد مثل اذربایجان تخلیه شوند
مثل استان گلستان که مال ترکمن ها بود و دولت با کوچاندن زابلی ها به این استان هم مشکل خشکسالی را حل کرد هم بافت جمعیتی تورکمن را به حاشیه برد
بقیه در ادامه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگه نظر شما صحت داشته باشه این پارسهای ساکن در اذربایجان چرا یهویی گم و گور شدند ؟ مگه میشه در طول چند صد سالی که از عمر صفویه میگذره یک منطقه ی بخصوصی رو یهویی ترک زبان کرد ؟ مگه در دوران صفوی مرکز حکومتشان اصفهان نبوده ؟ چرا اصفهانی ها ترک زبان نشدند؟ .....شما هر چقدر هم که بخواین خودتونو جرررر بدین اذربایجان تاج ایران بوده و خواهد بود و بدون تاج شاهی هیچ احمقی رو نمیتونیم پادشاه خطاب کنیم . فارس و کرد و عرب و لر و بلوچ و غیره همه هموطنان ما هستند و ملت فهیم ترک اذربایجان هر اهانتی به هر یک از ملتهای موجود در ایران رو عین توهین به خود تلقی می کند /

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای آرسام محمودی، بهتر است قبل از نوشتن قدری مطالعه نمایید. باور بفرمایید حال و حوصله‌‌ "امید دانای" دیگری را نداریم. همان برنامه "رو دست" برای هفت پشتمان کافی‌ است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
.... فردوسی هم نقش خود را ایفا کرده،و بقیه شون هم همینطور، ما ملت ترک اهمیتی به اینها نمیدیم،اگه به تاریخ نگاه کنیم، به موقعیت جهانی ملت تورک دقت کنیم، برامون کسر شان است که با این جماعت که سر بار بشریت هستند، وقت خود را تلف کنیم، روی حرف من با فاشیستچه هاست نه هموطنان فهیم فارس

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بازهم این فارسها خیلی جون سخت هستند رومیها با اون همه قدرت در برابر ترکان نابود شدند اما فارسها هنزو چند میلیونی هستند! امروز ساخته های رومیان و یونانیان مهمترین درامد است برای ترکیه در حالی که خبری از خود رومی و یونانی نیست. مسجد ایاصوفیه اول کلیسای رومی بود. عربها هم هزار سال رعیت ترکها بودند تا اینکه استعمار انگلیس آمد و با تشویق ناسیونالیسم عربی عثمانی را تکه پاره کرد در حالیکه همه این عربها باید دوباره به زیر پرچم ترکیه بروند و عثمانی نوین درست شود البته بشرطی که کاری به کار شیعه آذری نداشته باشند.
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به راسیست پان ترک ع. ب. تورک اوغلی
قدری ادب داشته باش و متوجه باش که چه می نویسی ، من نمی دانم که چرا آقای توکلی فحشنامه های تو را درج می کند، تو به هموطنان گیلک و مازنی توهین کرده ای و نمی دانم که چرا این فحشنامه شرم آور تورا منتشر کردند. در ضمن هر توهینی که به شاعر محبوب ایرانیان فردوسی کردی من آنرا حواله می دهم به شاعر دستمال بدست و ... مال محمدحسین بهجت شهریار که مداحی شاه وشیخ را می کرد و در زمان پهلوی از دفتر فرح، ماهیانه پولهای هنگفت می کرد و در زمان شیخ نیز کارش به جایی رسید که در شب شهادت موسی خیابانی شعری را به خمینی تقدیم کرد و در آن از قاتلان موسی خیابانی تجلیل کرد ودر خیانت به مردم تا حدی جلو رفت که در رثای!!! دو موجود پست وبی ارزش به نام سیدعلی خامنه ای و اکبر هاشمی رفسنجانی شعر گفت.
در ضمن زنده یاد امیرمختار کریمپور شیرازی به هیچ وجه به شما و آن افکار نژادپرستانه و

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
باز یک وهابی اجنبی در نقش یک ترک قلابی این بار زیر عنوان اردبیللی وارد میدان شده و می خواهد از آب گل آلود ماهی بگیرد و ترکهای شیعه آذربایجان را هیزم آتش نفرت مذهبی و تسویه حساب وهابیها با شیعه کند. در حالیکه عرب وهابی و مزدوران منطقه ای اش مثل سنی های افراطی بلوچ و افغان و پاکستانی و چچنی صدبرابر فارس شیعه از ترک آذری شیعه بنیانگزار صفویه نفرت دارند و دستشان برسد تکه بزرگه گوشمان است.
خوب اردبیلی قلابی، تو که با خوشحالی می گویی کردها دست به اسلحه برده اند آنها چه کسی را می کشند بجز شیعه آذری را؟ تروریستهای کردی و داعش امروز در مرز سرباز ترک آذری می کشد فردا در ارومیه و تبریز و همان اردبیلی که به دروغ خود را منتسب به آن می کنی زن و بچه و پیر و جوان را. بلوچ گوش به فرمان وهابیون عربستان چه کسی را می کشد بجز سرباز وظیفه ترک آذری را. افغان سنی وهابی چه کسی می کشد بجز هزاره های ترک شیعه را.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
علارغم این همه اعتراض و شکایت از طرف ملت عرب الهواز و ملت تورک آذربایجان در طی سالهای اخیر حتی اعتراض نماینده گان تورک زبان مجلس باز هم دولت فاشیست و شونیست ایران و نماینده گان فارس زبان حاضر به قبول قانون ممنوعیت توهین به ملل و خلقها نمیکنند ، سوال ، چرا ‌؟ ؟ چنین قانونی در کشورهای اورپا موجود است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر از ختن تا مزوپوتان فارس زبان بوده پس حقیقتا زبان فارسی در حال مرگ است که حالا بیشتر از چهل میلیون دیگر باقی نمانده است و آنهم در حال ازبین رفتن است. اگر زبان فارسی را با زبان تورکی مقایسه کنید, می فهمید که زبان کامل و برتر کدام است. تازه تاریخی که خودتان نوشته اید بخوانید. نه در برابر یونانی ها ایستادگی کردید , نه در برابر عربها و نه در برابر تورکها. حالا ببینید زن کی است؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در زمان فردوسی آسیای میانه و ختن و کاشغر در غرب چین در اختیار ایرانیانی بود که به زبان ختنی ( از خانواده زبان فارسی ) سخن میگفتند. هارولد والتر بیلی دانشمند انگلیسی این زبان را بررسی کرده و چندین جلد کتاب درباره آن و مردمان ایرانی آن مناطق نوشته است یعنی ترک در زمان فردوسی نه در ایران نه در آسیای میانه و ختن و کاشغر و خوارزم نبوده اند. این ختنیها به احتمال زیاد ترک و توران شاهنامه هستند. با مهاجرت مغول تباران به سمت غرب، ایرانیانِ ختنی و سغدی و سکایی پراکنده شدند. ایرانیان در خراسان بزرگ و ماورالنهر به این تازه واردان ترک یا ترکمان گفتند. مغول تبارانی در اطراف مرو ساکن شدند که کم کم به آنها بطور ویژه ترکمن یا ترکمان می گفتند و اجداد قزلباشان و عثمانیها هستند که با حمله مغول به ترکیه فعلی رفتند. قزلباشان علوی شدند و عثمانی سنی. با هم درگیر شدند و ترکمنهای قزلباش به آذربایجان آمدند و با

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-یک مثل فارسی است که خوب است دراینجاآورده شود.
هرچه بگندد؛نمکش می زنند=وای بروزی که بگنددنمک.
ماهمه جورش رادیده بودیم ؛که برای آزربایجان وتورکان وفرزندان آن شجره نامه نویسد.این دفعه یک سیدی که خودش بایدعرب باشد وچاره ایی برای خودشان بیابندوآمده برای ماتعیین تکلیف وراثتی نموده است.آقا کی باشد..سیدهادی بهادری..
میگویند فلانی رابه ده راه نمی دادند؛سراغ کدخدا رامیگرفت.
این شئونیست وفاشیست های حکومتی رایکی راازدربیرون نکرده آقای کاوه جویایکی دیگرراازپنجره واردمیکند.
خداپدرانگلیس ومیسیونرهای انگلیس رابیامرزد؛که برای این هاشجره نامه وتاریخ وهویت ساخت.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در حال حاضر سه ملت شامل بلوچ و کرد و عرب به مبارزه مسلحانه دست برده اند تمامی کشورهای اطراف به خون شما فارسها تشنه هستند چون با نژادپرستی و ترور و جنگ دنیا را به آتش کشیده اید همه کشورهای اطراف علاوه بر تفاوت زبانی اکثرا سنی مذهب هستند که همانند داعش و طالبان تشنه به خون شیعه جعلی اریایی
در این میان تنها ملتی که می توانست در آینده با شما در امور منطقه ای همکاری بنماید ملت تورک آزربایجان جنوبی و شمالی بودند که این توهین ها آنها را تا حد تنفر قومی کشانده است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از آنجاییکه ایران و فرهنگ عقب افتاده اش زبانزد جامعه جهانیست، چندان انتظار نمی ره که ایرانی ها هم به سطحی از شعور برسند که بتوانند از نژادپرستی فاصله بگیرند. نه ترک بودن مایه افتخار است نه فارس بودن! آنچه مهمه انسانیته! شما هم چه بخواهید و چه نخواهید آذزبایجان ترک بوده و هست و مهملات بی سر وته به ارث رسیده از رضا پالانی در جهت آسیمیلاسیون ترک ها در ایران راه به جایی نبرده و نخواهد برد!
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
روی سخن فردوسی، به هیچ وجه مردم آذربایجان نبوده است ولی با کمال تاسف عده ای راسیست پان ترک، اشعار فردوسی را دستاویزی برای افکار مسموم خود قرار داده اند و از اشعار فردوسی سوء استفاده می کنند.
روی سخن فردوسی همانگونه که از اشعار کاملا پیداست ، مهاجمان به خاک ایران در ماورای رود سیحون بوده است که در آن شرایط سروده شده است {"باید توجه کرد که فردوسی در چه شرایطی این اشعار را سروده است، فردوسی در شرایطی شاهنامه را خلق کرد که ایران مورد هجوم مهاجمان ترک قرار گرفته بود.}
اگر روی سخن فردوسی مردم آذربایجان بود چرا "قطران تبریزی شاعر" که همدوره فردوسی بود به فردوسی اعتراضی و نکوهش نکرد؟! چرا خود اهالی تبریز و آذربایجان مهاجمین ترک را خونریز خطاب کرده و نکوهش کرده اند؟
به طور مثال شاعران خود تبریز در دوران حمله مهاجمین ترک چنین سروده اند:

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-من رااین فاشیست داعشی مجبورمیکند؛جواب شایسته خودش رابدهم .کسی که نمی داندتورکان به چندتیره تقسیم میشوند؛مگرمجبوراست .... نوشته وخودرامنترخوانندگان سایت کنند.
تورک های ایغور.چاوش.باشقیر.اوغوز.تاتار.قزاق.قیرقر.ازبک.تورکمن.آزری.عثمانی.وو...داریم؛ یکی ازشاخه های آن تورک آزربایجانی است.ودرایران هم تورک های قشقایی.آزری.تورکمن.همدانی.خزر.خوراسانی ووو...داشته وریشه زبان همگی راپیوندی یاآلتایی میگویند.
آقای داعشی همفکران توخانواده پهلوی باآدمکشی وجنایت پایه گذاران مختلف تفکرداعشی درایران بودند.میخواهم به چندنمونه آن اشاره کوچکی کنم که شماتنهاپیروآنهایی وبس؛کاری ازدست شماهابرنخواهدآمدهمانطورکه اربابان فکری تونتوانستند؛انجام دهند.
آقای کاوه جویا مثل اینکه همه کاره دراین سایت بوده وازسیاست بی بی سی دراینجاهم استفاده میکند؛یعنی هرکسی که متنی وتنفرنامه ایی برعلیه تورکان مینویسد.چاپش میکند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فعالان حقوق بشر و فعالان سیاسی در شهرهای دو استان‌ آذربایجان شرقی و غربی می‌گویند چند نفر از شرکت‌کنندگان در اعتراضات شهر ارومیه بازداشت شده‌اند. گفته شده که دو نفر از این افراد هنوز در بازداشت به سر می‌‎برند.
روزنامه محلی "طرح نو" بخشی با عنوان بازنویسی شاهنامه برای کودکان دارد که در نسخه چاپ ۳۰ تیر آن از زبان یکی از جنگجویان ایرانی با مضامین تحقیرآمیز قومیتی و جنسیتی برای یک جنگجوی ترک (تورانی) رجزخوانی می‌شود. انتشار این مطلب اعتراض‌های زیادی را برانگیخته است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای آرسام محمودی گویا ملت تورک آزربایجان جنوبی که اشغال شده فارسهای فاشیست آریائی را ندانسته سفسته میفرمائید آزربایجان جنوبی همیشه تورک بوده و زبانشان و فرهنگشان و کتابهای باقی مانه اشان تورک بوده و کما اینکه از تاریخ جعلی فارسهای پهلوی گرای قلدور تاریخ و اشغالگر ملت تورک آزربایجان هیچ اطلاعی نداریرد و متاسفانه در این نامه شما به آقای بهادری که نوشته اید تماما آشغال و جای آشغالدانی سپری شدنی است گویا از اردبیل نوشته شدده است و این بیشتر مرا به تعجب ور میدارد آن شهر که سلیان پایتخت تورکان بوده و مرکز تجارت بیالمللی بوده شما را احساس کردم که تور هستید و در غیر این صورت چه غلطی دارید در آن پایتخت قدیم تورکان چنین بلبل زبانی میفرمائید خجالت بکشید و تورکان آزربایجان جنوبی میدانند که کی هستند لازم به زبن طوطی وار که کپی شده از شاهنامه فردوسی کثیف فارس آریائی پیروی مینمائید لعنت به آن شیر مادری
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بله ، کاملا درست است، "ترکی" که در شاهنامه آمده است ربطی به آذربایجان ندارد. زمانی که می خواهیم درباره شاهنامه فردوسی صحبت کنیم باید شرایط سیاسی واجتماعی دورانی که فردوسی در آن می زیست را مد نظر خود قرار بدهیم. اگر دشمن و شخصیتهای منفی در شاهنامه "ترک و "عرب" هستند به آن علت است که ایران مورد یورش حکام عرب و ترک قرار گرفته بود
و خلفای عرب و خاندان های حکومتی ترک در ایران جنایات بسیاری را مرتکب شده بودند و شاهنامه فردوسی، بیانگر مقاومت ملی ایرانیان در برابر حکام عرب و ترک است و این ادبیات فردوسی در آن زمان کاملا منطقی بود و بار نژاد پرستی و ترک ستیزی و عرب ستیزی نداشت.
اما در زمان حال، افکار وشعارهای ترک ستیزانه و عرب ستیزانه کاملا نژادپرستانه و به غایت ضد انسانی می باشد.
همانطور که در نوشته بالا آمده است"ترک شاهنامه" ربطی به آذربایجان ندارد وبه نظر من

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هارای هارای من ترکمنم
اولیا چلبی جهانگرد ترک زبان اهل عثمانی در سفری به آذربایجان درباره جمعیت آنجا می گوید مردم اهل فرهنگ و اعیان فارسی زبان هستد غیر آنها ترکمنها نیز زیادند از جمله : کوک‌دولاق ، اوشار ، دومدوم، دوميول، خلجان
می بینیم که اثری از قوم ترک نیست. جمعیتی متشکل از فارسی زبانهای بومی با ترکمنهای مهاجر از آسیای صغیر بافت جمعیتی تبریز و آذربایجان را تشکل می داده. حالا اینها قوم ترک را از کجا دراورده اند و از آن ملت ترک ساخته اند خدا می داند. شما اگر هارای هارای و هوار هوار می گویید حداقل نام درست قومی خود را بگویید مثلا هارای هارای من کوک دولاقم یا ترکمنم یا خلجانم. در بین جمعیت گروهی هم فارسی زبان بودند و امروز حق دارند به هویت قومی خود جدا از ترک اشاره کنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر ما هم به فارسها توهین کنیم, میگوتیم منظور ار فارسها طالبان یا کولی ها هستند نه شما فارسها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
منظور نويسنده خلاصه اين است كه تركمن ها و أهالي ترك آزربايجان جنوبى و بيش از نصف جمعيت تهران و تركان مشهد و قشقائى اصلا و أبدا ترك نبوده و نيستند.مانده ام كه چه جوابى به اين دانشمند؟؟!! نو رسيده ، چه جوابى بدهم . اگر در بين ملت فارس أفراد عاقلى هستند . كه به نظرم كم نيستند . جواب اين تازه بدوران رسيده را بدهند . كه أصل مسالمت آميز زيست همه إنسان ها در كنار هم را زير سوْال مى برد . بر فرض محال كه اصلا در ايران ترك نباشد . آيا شما فارس ها مى توانيد بر تركها توهين كنيد. آنوقت انتظار داشته باشيد كه خانواده هايتان در شهر هاى تركيه ، در أمان باشند . خانواده هاى شما فارس ها تنها جايي كه از ظلم و ستم همين رژيم فارس را داريد . و به آن پناه مى بريد . همين كشور تركيه است . واقعا بر شعور و توان فكرى شما نژاد پرستان فارس آريايي روس تبار ، بايد أحسن گفت . بيهوده نيست كه مقام دوم نژاد پرستى را

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از اول هم معلوم بود که ریشه این پانترکهای ضد ایران در رژیم جمهوری اسلامیست. پانترک و آخوند و پاسدار همه سروته یک کرباسند. آفرین به این جوان دلیر آذربایجانی آقای آرسام محمودی که مشت این پانترکهای مزدور رژیم را باز کرده. اخوند میخواهد با علم کردن پانترکی ریشه ایران و ایراندوستی را بکند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
توهین به زنان در شاهنامه فردوسی اصلا ربطی به زنان کره خاکی ندارد اصلا زن خطاب کردن نیمی از انسانهای کره زمین اشتباه است همانطور که تورک خواندن ملت آذربایجان اشتباه است چون زبان این ملت آذری بوده و الان به غیبت رفته و روزی روزگار ظهور پیدا خواهد کرد و یونسکو غلط کرده که اسم این زبان را در لیست خود درج نکرده آنها مثل ایرانیها اصیل فرهنگ و هنر ندارند هر آنچه هنر است نزد پارس هاست بس .اگر باور نمی کنی به چمکران احمدی نژاد نگاه کن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آرسام جان سرهمدیگرراکه نمی خواهیم بتراشیم آن مقاله مشخصا توهین به ترک هابودوتورک هم درایران عمدتا یعنی آزربایجان. دیگرچشم توچشم که........لااله الالله ...ضمنازبان ماهم ترکی است نه مثلا متمایل به تورکی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کاوه جویا این آقا نویسنده آرسام محمودی چنین مینویسد « که شما خود و بخشی از ایرانیان را شهروند ملت ترک می دانید و طبیعتاً شهروند ملت ایران نمیدانید! » و این هم شعار ملت تورک آذربایجان « هارای هارای من تورکم » خوب قضاوت با دیگران تظاهرات دیروز تبریز مشط محکمی به شونییم فارس و تمامیت خواه . اعتراض درتبريز هاراي هاراي من توركم .فیلم
https://www.youtube.com/watch?v=CWvM5N3aOAI