دو فاجعه تروریستی مشابه , دو برخورد کاملا متفاوت – حادثه مونیخ

در شگفتم که با توجه به آنچه که اتفاق افتاد, حاملان فرهنگ کلاسیک ایرانی با وجوه تشابه فراوان با علی, چگونه کنار امدند؟ چطوراز خود سوال نکردند که تا چند در صد همانند علی هستند. مگرنه اینکه اکثریت بزرگ ایرانیها با علی درایمان به دکترین راسیستی نژاد آریائی , همفکرند و پروائی از بیان آن حتی در اروپا ندارند.مگر نه اینکه خود را برتر و ترک و عرب را فرودست می شمارند.اگر فاجعه ای با این ابعاد, این جماعت را به تفکر وا نمی دارد, آینده ای مخوف در انتظار همه ماست و ظاهرا از دعوت به عقلانیت هم کاری ساخته نیست

از روزی که آندرس بهرینگ برویک تروریست, 77 نفر را در جزیره اوتویا به قتل رساند, روشنفکران, سیاسیون و مردم مبهوت نروژ, همه خود را در مقابل یک چرا ی بزرگ یافتند که نیازمند جوابی قانع کننده بود. علاوه بر متخصصین و صاحب نظران, همه ملت , بسته به وسع فکری خود, برای یافتن پاسخی معقول, در مطبوعات و رسانه های دیجیتال و محافل عمومی به بحث و تبادل نظر پرداختند. هدف ممانعت از تکرار فجایعی اینچنینی و ترمیم آبروی  لکه دار شده کشوری بود که از خیلی نظرها سرآمد ممالک  دنیاست, از جمله مبارزه همه جانبه و سیستماتیک با  رسوبات نژادپرستی  موجود در بطن جامعه . این حادثه لایه های زیرین نحله های فکری مختلف را در معرض دید عموم قرار داد و آنچه را که پنهان بود و بدلیل ملاحظات سیاسی بیان نمی شد آشکار ساخت. از پی امد های مثبت این مناظره ها, کاسته شدن از تعداد نروژیهائی بود که همواره تصور می کردند, مهاجرت به زیان جامعه است و خارجیها صرفا بدلائل انساندوستانه به کشور راه داده می شوند و میهمانند. لکن با درک منافع اقتصادی ناشی از حضور خارجیان نظرشان عوض شد و در یافتند که سیاسیون این همه سال آنها را فریفته اند و بنوعی جبر در کار بوده است. روانشناسان مطرح  بیماری آندرس را  از نوع حاد   narcissistic personality disorder تشخیص دادند. مبتلایان به این بیماری از خود بزرگ بینی مفرط, علاقه فراوان به قرار گرفتن در مرکز توجه,  دون مایه و پست شمردن برخی از انسانها رنج می برند.

از روزی که علی سنبلی در گرامیداشت پنجمین سالگرد جنایت اوتویا, در رستوران مکدونالد با سردادن شعارهای نژادپرستانه ضد خارجی و شلیک به افراد مظنون به تعلق به ملتهای اتنیکی  ترک و عرب , 9 نفر راکشت, اکثریت  قریب به اتفاق  روشنفکران, سیاسیون و مردم عادی و دیاسپورای ایرانی فارس محور ککشان هم نگزید. تعداد معدودی که پیگیر ماجرا بودند بدنبال مفر و بهانه ای می گشتند تا  از میزان مسئولیت خود و جامعه ایرانی حتی الامکان بکاهند. بسیاری از کسانی که  بدنبال چرائی حادثه  بودند ,افسردگی علی را تنها عامل پنداشته و پرونده را بستند. اینان غافل بودند که علی دقیقا از همان بیماری رنج می برد که آندراس نروژی بدان مبتلا بود. او خود را آلمانی, آریائی و برتر از دیگران می پنداشت. از اینکه ایزوله بوده و در مرکز توجه قرارنداشت رنج می برد. ترک و عرب و بسیاری از خارجیهای دیگر را  در حد و اندازه خودش نمی دانست و آنها را از نژاد پست بشمار می آورد. تعدادی علی را چون بزرگ شده آلمان بود خودی ندانسته و آگاهانه  ارتباطی با فاجعه بر قرار نکردند. انگار که اروپا ماشین مشهور پرولترسازی مایاکوفسکی را -که در دوران شوروی جهت شستشوی مغزی شهروندان استفاده می کردند -بکار می گیرد. هزاران نفر در شبکه های اجتماعی جمهوری اسلامی را ملامت کردند که  اصلا چرا به ایرانیهای خارج از کشور پاسپورت می دهد!!!!. فراموش کرده اند که خروج 8 ملیون از ایران مشکل کمبود مسکن, آلودگی , فضای آموزشی, بیکاری و غیره را بشدت تخفیف داده است و باحتمال زیاد اگر خودشان کشور را ترک نکرده اند, راه گریز نیافته اند.  ده ها هزار نفر در تویتر او را فلسطینی نامیدند  تا از خود سلب مسئولیت کنند. آنها چهره علی را شبیه اعراب فلسطین تشخیص داده بودند و  همین ظاهرا برای اطمینان از ادعایشان کافی بود. خلاصه کلام اینکه, علی همه چیز بود جز خود اینها, در صورتیکه قضیه کاملا برعکس است.

یکی دیگر از شگفتی ها در جریان گزارش ماوقع, اقدامات  گروه های خاص ذی نفوذ و مرموزی بود که بمنظور تخفیف زیانهای ناشی از حادثه,  در روز دوم  نام  دیوید ( احتمالا اسم مستعار علی)  را به اسم جوانک تروریست افزودند و از علی سنبلی  به دیوید علی س. که  قدری در مایه های یهودی-صهیونیستیست تبدیل کردند. دیاسپورای فارس محور و نمایندگیهای سازمانهای تبلیغاتی جمهوری کهریزکی حتی موفق شدند در برخی از گزارشات خبری اروپا, ایرانی بودن وی را حذف کنند.  عدم شناخت جوامع غربی از فرهنگ بشدت راسیستی ایرانی, کار اینها را آسان کرده بود. شهروندان عادی غربی از اینکه یک خارجی, مهاجرین دیگر را همراه با شعارهای نژادپرستانه  به قتل برساند, تنها  با جنون در ارتباط دانسته و زیاد پیگیر قضیه نشدند. آنها از اینکه اکثریت بزرگ ایرانیها خود را آریائی و ترک و عرب را از نژاد پست محسوب می کنند ناآگاهند.

در شگفتم که با توجه به آنچه که اتفاق افتاد, حاملان فرهنگ کلاسیک ایرانی با وجوه تشابه فراوان با علی, چگونه کنار امدند؟ چطوراز خود سوال نکردند که تا چند در صد همانند علی هستند. مگرنه اینکه اکثریت بزرگ ایرانیها با علی درایمان به دکترین راسیستی نژاد آریائی , همفکرند و پروائی از بیان آن حتی در اروپا ندارند.مگر نه اینکه خود را برتر و ترک و عرب را فرودست می شمارند.اگر فاجعه ای با این ابعاد, این جماعت را به تفکر وا نمی دارد, آینده ای مخوف در انتظار همه ماست و ظاهرا از  دعوت به عقلانیت هم کاری ساخته نیست.

 

آخرین گزارش از دویچه وله 27/07/2016

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
.... این پسر بچه مورد آزار ترکها و خارجیها بوده و ٧ سال به علت تحریک برای اذیت Mobbingتحت معالجه
فاشیستهای ایرانی در اقلیت و به مراتب بی آزارتر از ترک و عرب و مسلمان هستند
http://www.tz.de/muenchen/amoklauf-muenchen-taeter-wissen-zr-6603243.html

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از سایت ایران امروزhttp://www.iran-emrooz.net/index.php/news1/63397/
""مهاجم مونیخ گرایش‌های نژادپرستانه و راست افراطی داشت به گزارش روزنامه‌ی آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه»، داوید علی اس. نژادپرست بود و جهان‌بینی راست افراطی داشت. او این موضوع را باعث «افتخار» خود می‌دانست که روز ۲۰ آوریل ۱۹۹۸ به دنیا آمده و زادروزش با زادروز آدولف هیتلر یکی است. همچنین احساس غرور می‌کرد که به عنوان ایرانی و آلمانی به «آریایی‌ها» تعلق دارد. به نوشته‌ی این روزنامه‌ی آلمانی، ایران سرزمین اولیه‌ی آریایی‌هاست. دویچه وله: به گزارش یکی از رسانه‌های آلمان، مهاجم مونیخ اگر چه به گروه‌های راست افراطی تعلق نداشت، اما آشکارا نژادپرست و از ترک‌ها و عرب‌ها بیزار بود. او احساس غرور می‌کرد که مانند هیتلر در روز ۲۰ آوریل متولد شده است.
به گزارش روزنامه‌ی آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه»، داوید علی اس.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای yenilik سابق و yazichi جدید! درجه عقده و نفرت خودت صد مرتبه از آن جوان بیمار بیشتره! نفرتنامه هات در آرشیو ایرانگلوبال موجودن. با عوض کردن نام و بازیهای مسخره با yaradiciliq ، تنها خودت را گول میزنی. به استحبارات ترکیه بگو یک هات داگ فروش دیگه استخدام کنه برای اینجا. تاریخ مصرف .... چرا نمیری ترکیه تا در شکنجه چپها و سکولارها به خلیفه اردوغان کمک کنی؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
روزنامه گاردین نیز، به نفرت این جوان قاتل نسبت به ترک‌ها و عرب ها، اشاره می‌کند. ذهنیت شاهنامه خوانان در خارج به ثمر رسیده است، در داخل ایران، که بیشتر از ۵۰ پنجاه درصد مردم، غیر فارس هستند، مردم برای فرار از دست این نژاد پرستان کزائی، به ماهواره روی آورده اند و کانال‌های ترکیه و آزربایجان را نگاه میکنند. Ali David Sonboly, 18, who was born in Munich to Iranian parents, boasted to friends that he was proud to be an “Aryan”, citing Iran as the land where Aryans originated and repeatedly stating his hatred of Turks and Arabs.
...
https://www.theguardian.com/world/2016/jul/27/munich-gunman-saw-sharing-hitlers-birthday-as-special-honour

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کسی که تو المان تو یک خانواده پناهنده به دنیا اومده هیچ ریطی به مردم ساکن ایران نداره چون یا تحت تاثیر محیط المان بوده یا خانواده ای که حکومت شیعه رو به عنوان حکومت مذهب اکثریت به رسمیت نمی شناخته که پناهنده شده تو ایران بچه ها با فرهنگ تشیع وایرانی بزرگ میشوند به شدت تبلیغ میشه که برتری انسان ها صرفا بر اساس دین ومذهب که با اندیشه وتفکر انتخاب کردند نه خون ونژاد وتبار اگر برتری باشه هیچ حس تنفری حتی نسبت به عرب شیعه عراق نیست چه برسه به دیگران از اون گذشته تو ایران مساله نژادپرستی صرفا یک اقلیت فوق العاده کوچیک که اونم بیشتر در پی ترک ایران لذا این اصلا مشکل ما در ایران نیست تربیت اون بچه به ما ربطی نداره نه به فرهنگ حاکم در داخل ایران نه اموزش وپرورش ایران این بحث ها صرفا خیال پردازی یک مشت ایرانی خارج نشین که به زور میخواد برای خودش هویت بسازه وتعریف کنه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بیما راسیست ، آن ترک نژادگرا است که دچار اوهام شده و از زبان این جوان مرده به دروغهای خود ادامه میدهد . طبق نظر روانشناسان و مددکاران اجتماعی و رسانه های سراسری مورد قبول ، هر 4 نفر تروریست در آلمان ، تحت درمان روان پریشان قرار داشته اند . اکنون بعضی از پزشکان از مقامات مسئول دولتی شکایت کرده اند که چرا ادامه هزینه درمان این افراد را دولت قبول نکرده و آنها را به حال خود گذاشته . من از طریق وبلاگ پدر علی سنبلی با وی تماس گرفتم ، و نام ابن دو آذری راسیست در این سایت را به او دادم تا او دنبال جریان قانونی باشد و از این دو نفر به دادگاه شکایت کند تا اینها یاد بگیرند از داغ فرزندان مردم ، برای اهداف کثیف ضد ایرانی و نژادگرایانه خود سوء استفاده ننمایند . و خودشان برای درمان بیماری شان سراغ پزشک بروند . این دو نفر عوامل خارجی هستند که از موضوعات مردمی درون ایران سوء استفاده نموده و آنرا لوث و