نامه رهبران در بند یئنی گاموح به رهبر جمهوری اسلامی ایران

در مورد اتفاقات اخیر آذربایجان
اینجانبان به عنوان فعالان ملی و زندانیان سیاسی تورک از شما به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران می خواهیم جهت جلوگیری از هر نوع فاجعه انسانی مربوط به اعتراضات و ناآرامی های قومی که مسولان از هم اکنون آن را به دخالت دیگر کشورها نسبت می دهند، و به عنوان مسئول اول تعیین سیاست های کلی نظام سکان دار اصلاحات واقعی در زمینه مسایل ملی- اتنیکی باشید.

رهبر جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای خامنه ای

با سلام

ضمن محکوم کردن توهین به ملت تورک و سرکوب اعتراضات مردمی اخیر به عرض می رساند:

در روزگاری که بخشی از فساد سیستمی و دزدی های مسولان رده های مختلف در قالب اختلاس و حقوق های نا متعارف رو شده است و با وجودیکه تورم، بیکاری، رکود و ناهنجاریهای اجتماعی بیداد میکند؛ و اعتیاد بنیان خانواده ها را از هم پاشیده است؛هنوز اسب شوونیسم به شدت میتازد. اقدام اخیر روزنامه طرح نو در توهین به تورکها ،اولین موردی نیست که با قصد تحقیر تورکها و مخصوصا کودکان و نوجوانان تورک انجام می گیرد. روزنامه ای که اقدامات، سیاست ها، مندرجات و مخصوصا لجن پراکنی های آن علیه فعالان ملی آذربایجان به وضوح از وابستگی آن به نهادهای امنیتی پرده بر میدارد. بی شک تکرار و استمرار این نوع اقدامات در دولت های مختلف توسط نهادهای مختلف از جمله صدا و سیما، روزنامه دولتی ایران، کتابهای تاریخی مدارس و ... بی هدف نیست. به علاوه سیاست های تکمیلی دیگر رژیم از جمله رد صلاحیت کاندیداهای هویت گرا از مناطق مختلف آذربایجان جنوبی در انتخابات مختلف کشور، سرکوب شدید اعتراضات مسالمت آمیز مردمی و هویت گرایانه، عدم صدور مجوز برای احزاب ملی آذربایجان و محاکمه غیرعلنی و غیرعادلانه موسسان آنها، دستگیری فعالان سیاسی مدنی آذربایجان در دولت های مختلف و اعمال فشار بر آنها، اعمال محدودیت در نامگذاری فرزندان آذربایجان به نامهای ترکی و اسامی مغازه ها و بنگاههای تولیدی و تجاری در شهرهای مختلف، برداشتن نام آذربایجان از مناطق اردبیل، زنجان، آستارا و... به بهانه ایجاد استانهای جدید، سیاست های منجر به تغییر ترکیب جمعیت برخی از شهرهای آذربایجان و ... همگی بیانگر این است که این نوع سیاست ها مخصوص جناح خاصی از اصول گرا و اصلاح طلب نیست، بلکه سیاست کلی نظام میباشد. خوش بینانه ترین فرض ممکن برای اتخاذ چنین سیاستی، تهدیدانگاری آذربایجان و هویت ملی آن و تلاش برای مهار و مدیریت آن میباشد. گذشته از چرایی اتخاذ این سیاست و مفروضات اولیه آن، واقعیت های دنیای جدید و بالاخص رویش جنبش ملی آذربایجان جنوبی شکست این سیاست را به وضوح نشان می دهد. سیاستی که حتی با استخدام خبره ترین کارشناسان نیز سرنوشتی جز اتلاف منابع و فجایع و بحرانهای انسانی نخواهد داشت. اما علی رغم ظهور نتایج فعلی این سیاست، چشم انداز روشنی از احتمال تغییر اساسی در آن مشاهده نمی شود. چرا که شووینسم مرکزگرا و اقتدارگرای فارس در ایران نهادینه شده است.

گذشت زمان نشان داده است که شوونیزم نهادینه شده کنونی با سیاست های اقناعی حاضر به قبول واقعیت چند ملیتی بودن ایران نیست ولی نمی تواند با سیاست سرکوب، تحریف، اغفال و دادن امید واهی، اقدامات صرفا نمایشی و تبلیغاتی و حتی گروگان گیری به ظاهر قانونی جنبش های مشروع ملی-اتنیکی را از حرکت باز دارد؛ و این روند نمی تواند در شرایط کنونی بیش از این دوام بیاورد. تغییر اساسی گریزناپذیر است با توجه به تجارب جهانی نیز تغییر این نوع سیاست ها یا با یک حرکت اصلاح گرایانه از بالا انجام می گیرد و یا توسط عصیان مردمی از پایین به سرانجام می رسد.

اینجانبان به عنوان فعالان ملی و زندانیان سیاسی تورک از شما به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران می خواهیم جهت جلوگیری از هر نوع فاجعه انسانی مربوط به اعتراضات و ناآرامی های قومی که مسولان از هم اکنون آن را به دخالت دیگر کشورها نسبت می دهند، و به عنوان مسئول اول تعیین سیاست های کلی نظام سکان دار اصلاحات واقعی در زمینه مسایل ملی- اتنیکی باشید.

در صورت پذیرش این رسالت که پیش شرط آن پذیرش واقعیت های موجود و عدم سرپوش گذاری و مصون انگاری اشخاص و نهادهای خودی است، اولین اقدام در این مورد می تواند دستور آزادی کلیه دستگیر شدگان اعتراضات مردمی اخیر و محاکمه عاملان ظاهری و پشت پرده توهین  به ملت تورک باشد و در سطح وسیع تر می تواند محاکمه سرکوب گران، بازجویان، و محاکمه کننده گان غیرعادلانه فعالام ملی در سالهای قبل را نیز شامل شود. بی شک اصلاحات واقعی در این زمینه زمانی تکمیل می شود که به فرمان همه پرسی در مورد قانون اساسی فعلی، تدوین قانون اساسی جدید و به رسمیت شناختن هویت ملی و شخصیت سیاسی و حق تعیین سرنوشت برای ملت تورک آذربایجان جنوبی و دیگر ملل موجود در ایران بینجامد. برای این کار زمان بسیار تنگ است
بدیهی است در صورت عدم توانایی و یا نبود خواست و اراده لازم در پیاده کردن اصلاحات واقعی و تغییر سیاست های فعلی ، راه دوم و نهائی تغییر گریز ناپذیر خواهد بود؛
عصیان ملت ها؛ عصیان نسل جدید ، عصیانی که در هیچ کشوری نمی توان با تکیه بر هیچ سپاهی آن را به زانو در آورد. شاید ما آخرین نسلی باشیم که ضمن اعتقاد راسخ به حقوق ملی و عدم گذشت از آن ، مبارزه مسالمت آمیز و مدنی را در پیش گرفته ایم.

با تشکر

لطیف حسنی                        زندان رجائی شهر
آیت(یوروش) مهرعلی بیگلو     زندان تبریز 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای منصور حکمت سلام ، انشالله منظور و نظر مرا منفی ارزیابی نه کنید.
برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب با بسیار صبر روشنگری لازم هست.علاوه بر این دیگر آذربایجانیها با کشتن و کشته شدن به اصطلاح حال نمی کنند، بلکه با روشنگری و تشریحمسائی مشغولند.
حال سرزنش رهبران اسیر یئنی گاموح به دین شکل درست نبوده و نیست ، نشان بی احترامی به فعالان دیگر اندیش هست .
جنابعالی شیوۀ مبارزۀ خویش را جور دیگر اختیار کنید. با احترام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اینها تجزیه طلب نیستند .
اینها خواهان نگاه یکسان به همه ملت ایران می باشند .
اینها ضد نژادپرستی هستند که از سوی ازهرکسی باشد .
درکشوری توهین جرم نیست !!
درکشوری که توهین کننده تشویق می شود.
درکشوری که مجلس ودولت وروشنفکران هنوز به آن رشد نرسیدند که رفتار نژادپرستی جرم بداند.
زندانی هستند انشالله آزادشوند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
.... هر انکه در پی تجزیه ایران است هیچ فرقی با صدام وپادشاه صعودی نداره تیره ونزاد وقوم و...هم مهم نیست اذربایجان خاک ابدی ایران

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-آفرین برشماوبرتفکرانسانی وپیشرفته شما.
یاشاسون منیم میللتیمین قهرمان وقارتال اوغول لاری.یاشاسون مینیم ائلیمین دوستاقدا کی بالا لاری.
ماهمچون کوه های ساوالان وسهندوخزر(دماوند)پشیبان شمابوده وخواهیم بود.
ماافتخارمیکنیم که ملت مافرزندان بزرگی همچون شمادارد.
شماهاعزیزان ؛درگوشه قلب ماجای داشته وبرای شمادعا میکنیم وخواهان آزادی شمابوده ودراین راه تلاش خواهیم کرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این آقایان میخواهند یاسین را در گوش خر بخوانند! اما نمیدانند که نرود میخ آهنین در سنگ