مروری بر سویه های ضد ایرانی جنبش فتح الله گولن

ارتباط احمد اوبالی با تشکیلات فتح الله گولن
پیش از این در جنجال مالی 17 دسامبر 2014 که نام فتح الله گولن به زبانها افتاد و رسانه های ایرانی از وی نام بردند.. گولن از سردرمداران نورچی های ترکیه است که به طرفداری تند از اسلام حنفی شهرت دارند

. به گزارش «آذریها» جنبش گولن به صورت شبکه ای از نخبگان تکنوکرات فعالیت میکند و در نهادهایی مانند پلیس و قوه قضائیه ترکیه نفوذ بالایی به دست آورده بود. این جنبش هم چنین بیش از 15 هزار مدرسه یا کلاسهای کنکور و آمادگی برای دانشگاه را اداره میکند و به این ترتیب نفوذ و طرفدارانی نیز در آموزش و پرورش ترکیه دارد.

جنبش گولن در رسانه های ترکیه نیز نفوذ ویژه  ای داشت که در سالها اخیر به دلیل سرکوب‌های دولتی کمرنگ شده است. روزنامه هایی مانند زمان، تودی زمان و شبکه تلویزیونی سامان یولو و دهها وب سایت مهم اینترنی از این جمله اند.
حزب حاکم، اکنون فتح الله گولن و طرفدارانش را به کودتا علیه حکومت مستقر متهم میکند. فارغ از صحت و سقم این ادعا، باید دانست که جنبش گولن دارای سویه های ضد ایرانی محسوسی نیز هست. 
به تازگی انتشار یک ویدئو (اینجا) از فتح الله گولن در جمع مریدان و از اظهار تنفر عجیب وی از ایران بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته است. اما این تنها بخشی از ماجرا است.
رسانه های وابسته به گولن از بدو تاسیس به پوشش اخبار دروغین در خصوص مسائل قومی ایران به ویژه آذربایجان می پرداختند که مشخصا در راستای اهداف پان ترکیستی قابل دسته بندی است. در زیر به برخی از این اقدامات رسانه ای آشکار اشاره می شود:

1-     در دهه نود میلادی بیشتر معطوف به انتشار اخبار کذب با مضمون « دستگیری و فشار به آذریها در ایران» و... منتشر میشد.

 

 

2-    در سالهای اخیر به ویژه پس از آغاز جنگ در سوریه مطالب متعددی با رویکرد ضد شیعی، ضد علوی در روزنامه زمان و تلویزیون سامان یولو منتشر شده است.

 

 

 

3-    در سال 1390 روزنامه تودی.زمان مصاحبه مفصلی با احمد اوبالی مدیر شبکه تجزیه‌طلب گوناز انجام داد. این نخستین گفتگوی یک رسانه معتبر به ویژه انگلیسی زبان با این فرد بود.

 

 

4-    شبکه تلویزیون سامان یولو با پخش دو سریال ضد ایرانی از سال 2013 پروپاگاندای عظیمی به راه انداخت. دو سریال شوکت تپه و دولت سایه در عثمانی سویه های به شدت ایرانی داشت که سعی در سیاه نمایی از چهره ایران در طول تاریخ یافتن عمق تاریخی برای تضاد ایرات- ترکیه بود. 
سریال شوکت تپه به صورت واضحی ایران را عامل پشیبانی از پ ک ک و ستم به مردم سوریه می دانست و سریال دولت سایه در عثمانی، با رویه بارز صفویه ستیزی، ایران امروز را استمرار حکومت صفویانی می دانست که عثمانی سالها در پی نابودی اش بود.برای مطالعه جزئیات:  (اینجا)

چهره پردازی منفی از شاه طهماسب صفوی

برای دیدن یکی از سکانس های این سریال (اینجا)

 

چهره پردازی منفی از سردار سلیمانی

 

5-    حضور چهره های تجزیه طلب در رسانه های فتح الله گولن به احمد اوبالی ختم نمی شود. حضور عارف کسکین در 1392 در شبکه گوناز تی وی به عنوان کارشناس ایرانی ، یکی دیگر از اقدامات رسانه ای جنبش گولن علیه ایران بود. (اینجا)
6- القای این مضمون که ایران و عوامل ایرانی باعث ناآرامی های ترکیه مانند گزی پارک هستند که هدف تخریب روابط دو کشور صورت می گرفت.

 

باید توجه داشت که بخش مهمی از فعالیت های ضد امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، از طرف جنبش گولن حمایت میشد. اکنون که دولت منتخب ترکیه مصمم است به مقابله با این شبکه فاسد بپردازد، لازم است وزارت امورخارجه ایران در خصوص ارتباط وثیق عناصر ضد ایرانی مقیم ترکیه با این شبکه اطلاعات لازم را به مقامات ترکیه ارسال نماید.

ادعاي عجيبي كه در روزنامه TODAY ZAMAN منعكس شد!

دشمنان تمامیت ارضی ایران؛ زیر حمایت رسانه های فتح الله گولن

 

 
 
   
   
 
منبع: 
آذری ها
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گولن و اردوعان و کلا ترک در هر جا باشد همه سر ته یک کرباسند و همه بفکر چاپیدن ایران. مگر در دوره همین اردوغان کم پول و سرمایه ای ایران به ترکیه فرستاده شد مگر کم پروژه عمرانی و صنعتی به عنوان باج به ترکیه داده شد که تمامش از عهده خود ایرانیها بر می آید خجالت آور است . اردوغان بود که به همه مسئولان ایران توهین کرد به علویها رسما در میتینگهای خود توهین و مسخره می کند. پل سوم بغاز را علی رغم اعتراض علویها برای دهن کجی به آنها بنام قاتل علویهای ترکیه گذاشت. اردوغان بدتر از گولن نباشد بهتر نیست نمی دانم چرا ساده لوحان داخل ایران ایران را نمی فهمند.
امروز می بینیم که پروژه ساخت نیروگاه و پالایشگاه و حتی جاده سازی را به ترکیه می دهند ایا اینها از ایرانی بر نمی آید ؟ اینها همش باج است. باجگیری ترک آذری کم بود ترک استانبول هم خان یغما در مملکت بی صاحب ایران دیده و ترکتاز هجوم آورده
این تلویزیون

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حرکت ملی آزربایجان است که شما را بدست وپا زدن انداخته و خواهد انداخت. من هم هر که برای بیرون راندن فارسها از آزربایجان کمک کند قبول میکنم فارسها باید به کویر لوط برگردند.
تصویر دیرنج مین ائللی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آنچه در سایت آذریها ی وابسته به رژیم کهریزکی اسلامی ایران نشر شده, بازتابی از سیاست آخوندها در جهت استفاده سیاسی از وضعیت بعد از کودتاست. درک این موضوع نیازمند هوش سرشار نیست.
فتح الله گولن یک سنی متعصب و ضد شیعه احمق است و فعالین آزربایجانی از جمله احمد اوبالی را حتی اگر آتئیست هم باشند, صفوی و دشمن می داند و هرگز کمکی به اوجگیری آن نمیکند. روزنامه زمان بدلیل عدم وابستگی به دولت اردوغان, ملاحظه روابط سیاسی با ایران را نمی کرد و بنا به صلاحدید خود عمل می نمود. البته اگر هر گروه و کشوری به این نتیجه تاکتیکی برسد که با کمک به حرکت ملی چه مادی, چه تبلیغاتی به خودش کمک می کند سازمانهای ما باید معز خر خورده باشند که رد کنند. گون آذ با کمکهای فعالین سرپاست و گرنه اگر بودجه کلان تلویزیون "من و تو" در اختیارش بود با سریال سازی و تولیدات دیگر, ایران فارس محور را شخم می زد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بیخود دست و پاا نزنید تا اوبالی نیاید و با سند توضیح ندهد مدارک کافی‌ در این متن نشان میدهد که با گولن در ارتباط است ،عجیب است باند اوبالی چقدر بر آشفته شده از این خبرا مستند !وقت آن رسیده که حرکت ملی‌ آذربایجان از دست این دستهای آلوده رها شود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-باتشکرازشماجناب آقای توکلی من فکرمیکنم شمادرخیلی مواردمیتوانیدروشنگری کنید،ولی نمی کنید
شمامیتوانیدبه خودمشکوک ها وبه سانسورچی ها دراین مواردتوضیح دهید،که چه کسانی بانام های مختلف وازکدام کشورمتن می نویسند.من میگویم لازم نیست که شمانام کشوررابیان کنید.
شمامیتوانید،بااحمداوبالی ویاباهدایت ا ویاجواددراین موردیک مصاحبه تلویزیونی داشته باشید.
آقای تورک که من را احمداوبالی خوانده ایی متشکرم که شما بامن ویابااحمداوبالی رایکی دانسته ایی.
من ازاینکه رک وراست راسیسم ونقاط ضعف آنرا هدف قرارمیدهم ، بخودافتخارمیکنم که خدمت گذارودرراه ملت مظلوم ودریوغ فارس برای تورکان وکوردان وعرب وترکمن وسنی ودیگرادیان تلاش دارم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
احمد اوبالی شناسنامه دارد و تاریخ خروجش از ایران هم سند دارد. الکی که نمیشود ادعا کرد. پول تی وی را هم آزربایجانی ها داند که برای آنهم سند دارد. اما اگر آدمی هستید که همه چیز را می خواهید بدانید اول از کرد ها بپرسید که پول 17 تا تی وی را از کجا آورده اند. برای 30000000 میلیون آزربایجانی یک تی وی هست. در آزربایجان مستقل بیشتر خواهد شد
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در اینکه سایت آذر ی ها متعلق به جمهوری اسلامی ا یران است ، احتیاج به اثبات نداره، در متن همین نوشته از وزرات خارجه ما سخن می گوید، سوال اصلی این است که آیا آقای اوبالی ارتباط خاصی با جنبش فتح الله گلن داشته است ؟ یا صرفا مصاحبه با یک نشریه ای بوده که ایشان از ماهیت صاحب آن بی اطلاع بوده است. این موضوع را شخص اوبالی می تواند رسما بیان نماید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دروغ چرا می‌گویید سنّ ۱۷ سالگی کدام است وی تا ۳۰ سالگی در ایران بود اما اینکه تی‌ وی باز کرد میخواهم بدانم با چه پولی‌ و با کمک چه کسی‌ ؟انقلاب چی‌ حرکت ملی‌ آذربایجان ۳۰ سال است وجود دارد و احمد اوبالی ۱۰ سال است تی‌ وی باز کرده قبل از آن چه میکرد؟خوب به اسم خودش بیاد اینجا توضیح دهد ارتباطش با گلن را .چرا با اسامی مستعار مثل آنتی راسیزم و ترک اوغلی پاسخ مبهم میدهد ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
turk عزیز اولاسلام-دومامن حتی باورکن منبع خبرراکه سایت آذری ها است ندیده بودم .پس ازنوشتن متن آنرادیدم.خواستم همان لحظه درست بودن مشکوکی را اعلام کنم، صبرکردم تا الان که شماازمن بازخواست کردید.
دوست عزیزسایت آذری ها وابسته به سازمان امنیت ایران (اداره اطلاعات )است.حتی خوداین افرادی که ازاین سایت خبرومنبع میگذارند،خودشان نیزصددرصدمشکوک هستند.اگرنباشدوابسته به جناح خشن وتندروشئونیست هاهستند.باورکن به هرکسی که دوست داری من حتی پس ازنوشتن متن عکس اوبالی راشناختم.
من باافرادپان ایرانیستی که دقیقا درراستای تورک ستیزی اداره اطلاعات حرکت میکنند ،باآنهاهمکاری میکنند،رامیشناسم وچندین موردجروبحثمان به جاهای باریک کشیده شده اند.من باچشمان خودم اگراین افرادرادررفت آمدبااین سازمان مخوف ندیده بودم ،شکم کمترمیشد.احمداوبالی یک تلویزیون بزبان تورکی گذاشته ومدیریت میکندکه همچون خاری درچشمان پان ایرانیست

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
احمد اوبالی در سن 17 سالگی ایران را ترک کرده. اگر کسی از گذشته او خبر دارد بنویسد/ اوبالی با باز کردن تی وی یک انقلاب تاریخی برای ملت آزربایجان تورک کرده. تمام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تورک اوغلی .چرا وقتی‌ صحبت از احمد اوبالی میشود که کسی‌ وی را قبل از باز شدن تلوزیون گون از نمیشناخت ناگهان همه چیز مشکوک میشود ؟چرا همه را دعوت به سکوت می‌کنید ؟ اگر کسی‌ از گذشته احمد اوبالی مشکوک خبری دارد بگوید .چرا این عنصر مشکوک خودش یک کمی‌ از گذشته خود نمیگوید؟اتفاقا این مستند‌ترین تحلیلی هست که در ایران گلوبال در باره اوبالی نوشته شده همه لینکها و تصاویر گویای حقیقت هستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-این مقاله ومقاله نویس خودش مشکوک میزند.الکی متن نگذارید.
هم به نعل زده وهم به میخ.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای ناصر دوغان .اتفاقا دولت ترکیه چنان طرحی دارد که شبکه ایرانی‌ گولن را به ایران تحویل دهد و در قبال آن‌ حمایت مالی و معنوی دریافت کند در بین آنها آذری‌هایی‌ هستند که متاسفانه در پوشش حرکت ملی‌ آذربایجان یک عمر جاسوسی ترکیه را کردند و حالا مزدش را میگیرند البته حرکت ملی‌ آذربایجان تکلیفش با این عده جاسوس جداست و شخصاً به ملت آذربایجان و حرکت ملی‌ آذربایجان احترام قائلم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پس تا حال می نوشتید ماداگاسگارائی ها خرخ گوناز تی وی را می دهند,منتفی شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ایران گلوبال می تواند تجزیه طلب های آذری را که با گولن در ارتباط هستند با همیاری ناصر کرمی و اقبال اقبالی تحویل دولت ترکیه بدهد تا به ایران گسیل شوند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پس حالا معلوم میشه که پول تلوزیون احمد اوبالی را گولن می‌پردازد .اینها خیلی‌ مافیایی عمل میکنند تا وقتی‌ لو نرفتند حتا علیه هم نیز می‌نویسند و پهان کاری میکنند .به عنوان یک آذربایجانی به احمد اوبالی فرصت طلب میگویم شرمت باد .... پول دوست ,تو برای آذربایجان دلت نمیسوزد برای جیب خودت با گولن کنار آمدی تا از فرصت استفاده کنی‌