ملاقات حضوری دو مأمور مخفی در پاریس

اگر مأموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به همکاری فردی مطمئن نباشند، در خارج کشور و بخصوص کشورهای غربی، با او قرار ملاقات حضوری نمی گذارند. سوژه هر چقدر شناخته شده‌تر و به اصطلاح مهمتر باشد، احتیاط از جانب مأموران سرویس‌های مخفی بیشتر می شود. مقامِ مأمور مخفی هم هر چقدر بالاتر باشد، احتیاط و مطالعه رو سوژه‌ای که باید با او دیدار صورت گیرد، بیشتر می گردد. با این تفاصیل، به سه نکته هم باید توجّه خاص داشت. اول اینکه ما در مورد مأموران مخفی رژیمی صحبت می کنیم که نامش در صدر لیستِ

جناب دکتر فردوس جمشیدی‌رودباری ( برادر فدایی شهید عباس جمشیدی) در واکنش به مصاحبه‌های پرویز معتمد، بدون کمکِ سازمان مجاهدین خلق و بانک اطلاعاتی‌ آن، مطلب بالا بلندی نوشت که دیروز در سایت درج شد و بنده امشب آنرا خواندم. دیگر واکنش‌ها را هم قبلا خوانده بودم. شگفتا که هیچکدام از اینان ذهن مخاطب‌شان را روی همکاری پرویز معتمد با ساواک امروزی رهنمون نکردند و گفته‌های او را در جهت اهدافِ سازمانی معطوف داشتند که 38 سال پیش منحل شد.

از آن روزی که اولین پرونده مزدوران وزارت اطلاعات را به دست گرفته و وارد اتاق آقای فان ایواردن شدم تا همراه و همگام با یاران عزم جزم کرده و با وفایم در گروه ضد جاسوسی آذرخش، بساط مزدوران وزارت اطلاعات و دیگر شبکه‌های رژیم را در خارج کشور بر چینیم، 24 سال گشت. حتی اگر تجارب قبل از آن، یعنی فعالیت سیاسی- نظامی در تشکیلات و پروسه زندان را نادیده بگیرم، در این 24 سال درس‌هایی آموختم که نیاز و ضرورتِ نوع فعالیتم است. مطالعه دقیق مدارک کشف شده از شبکه جاسوسی برادران جعفری که 479 ساعت نوار مكالمه، چهار دفتر خاطرات كه مجموعاً 684 صفحه است، چهار سالنامه كه در آن قرار ملاقاتها و كارهای روزانه‌ رئیس شبکه نوشته شده و 1963صفحه گزارش، بواقع امکانی ارزشمند و شاید هم بی‌نظیر بود که مرا با خیلی از شگردها و شیوه کار وزارت اطلاعات آشنا کرد.
امروز به جرأت می توانم بگویم که اگر مأموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به همکاری فردی مطمئن نباشند، در خارج کشور و بخصوص کشورهای غربی، با او قرار ملاقات حضوری نمی گذارند. سوژه هر چقدر شناخته شده‌تر و به اصطلاح مهمتر باشد، احتیاط از جانب مأموران سرویس‌های مخفی بیشتر می شود. مقامِ مأمور مخفی هم هر چقدر بالاتر باشد، احتیاط و مطالعه رو سوژه‌ای که باید با او ملاقات شود، بیشتر می گردد. با این تفاصیل، به سه نکته هم باید توجّه خاص داشت. اول اینکه ما در مورد مأموران مخفی رژیمی صحبت می کنیم که نامش در صدر لیستِ تروریزم جهانی است و معروف‌ترین شخصیت‌های سیاسی را در همان کشور و حتی شهری که قرار است ملاقات در آنجا صورت گیرد، ترور کرده است. دوم اینکه سوژه مورد نظر، یک مقام اطلاعاتیِ سابق و آنهم شناخته شده است که چنین افرادی معمولاً مورد استفاده سازمان‌های امنیتی کشور محل سکونت خود قرار می گیرند و این موضوع و یا احتمال، باز هم بر احتیاطِ مأمور مخفی اعزام شده از جانب یک رژیم تروریستی می افزاید و به قول معروف "دُم به تله نمی دهد" و چنین خطر و ریسکی را به جان نمی خرد. سوم اینکه قرار ملاقات نه در داخل سفارت جمهوری اسلامی که طبق قوانین و عُرفِ بین‌المللی نباید به حریم آن تجاوز کرد، بلکه در بیرون سفارت تعیین شد و این خود بیانگر عدم نگرانیِ مأمور مخفی اعزامی، از جانبِ فرد مورد نظر می باشد. جناب پرویز معتمد خودش اعتراف می کند که به دفعات با یکی از سرگردگان وزارت اطلاعات و آنهم نه در ایرانِ تحت حاکمیت خودشان، بلکه در کشور مدعیان مبارزه با تروریسم، یعنی فرانسه ملاقات حضوریِ از پیش تعیین شده داشته است و این نشان می دهد که آنها به همکاری کردن او تردید نداشتند و چه بسا طعم شیرین آن را هم چشیده بودند.
امیدوارم همۀ کسانی که پرویز معتمد به آنها درخواست ملاقات داده و آنها درخواستش را پذیرفتند و یا نپذیرفتند، جزئیاتِ درخواست و یا ملاقات را انتشار دهند تا درسی برای همه ما باشد. از پیروان راستین حمید اشرف، یاران صدیق عباس جمشیدی و دیگر ایرانیان آزاده هم انتظار می رود که سازمان اطلاعات و امنیت فرانسه را تحت فشار قرار دهند تا طی گزارشی فعالیت‌های اینگونه پرویز معتمد را به اطلاع عموم برساند. یقیناً چنین اقدامی نتیجه مطلوب خواهد داد و این به سود جنبش است. باشد که چنین شود.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر امرالله ابراهیمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان پرسیدند که منظورتان از دو مأمور مخفی کیست؟ همانطوری که در متن آمده، منظور یکی از سرکردگان وزارت اطلاعات به نام جوادی که گویی او هم الان به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران وصل شد و دیگری پرویز معتمد است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تکلیف پرویز معتمد و ساواک مشخص است . این وسط نقش ایرج مصداقی چیست ؟ دلال است ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
وقتى كه خود پرويز معتمد إقرار مى كند كه بطور رسمى از رژيم و يا به عبارت روشن تَر از وزارت اطلاعات تقاضاى حقوق معوقه و دوران بازنشيتگى اش را كرده است، بر هر صاحب عقلى روشن مى شود كه او دست همكارى به سوى رژيم دراز كرده است . و باز هم وقتى جريان ملاقات هايش را با مهدى سامع ، عضو شوراى ملى مقاومت رجوى را بر همگان فاش مى كند. به خوبى روشن مى شود كه نيروهاي اطلاعاتى فرقه رجوى و ساواك آخوندى و ساواكى هاى معذول فرا خوانده به خدمت رژيم فاسد فارس آخوندى و همكار سلطنت طلبان ، همه و همه در مواقع ضرورت بأهم دوستانه نشسته و قهوه هم ميل مى كنند. و برأى اجراى أهداف مشترك شان ، عليه ملت هاى ايران دست دوستى و همكارى مى دهند، آنچه را كه پرويز معتمد فاش نمى كند، همين همكارى نيروهاي اطلاعاتى مشترك شاه و شيخ و رجوى است ، كه در اين نشست ها و جلسات قهوه خورى دوستانه و درخواست كمك نماينده رهبرى

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

دلیل هایی که آوردی قانع کننده است. اگر پرویز معتمد ضد رژیم فعلی می بود، کمیسر رژیم بی پروا و با خیال راحت عمل نمی کرد. لپ این مطلب این است که پرویز معتمد معتمد رژیم بود.عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای بهمن موحدی ، شما نوشتین "رفیق مهدی سامع" در همان دیدار اول با پرویز معتمد ساواکی و ساوامائی، دریافت که او برای وزارت اطلاعات آخوندها کار می کند.
اقای موحدی ، اگر واقعن اینطوریه بود ، دیدارهای بعدی مهدی سامع با او را چگونه توجیه می کنید؟ معتمد از 5 دیدار صحبت می کند.

تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"رفیق مهدی سامع" در همان دیدار اول با پرویز معتمد ساواکی و ساوامائی، دریافت که او برای وزارت اطلاعات آخوندها کار می کند. عناصر ساوامائی و ساواکی نمی توانند مبارز برجسته ای مثل رفیق مهدی سامع را که عمری با رژیم های شاه و شیخ ، پیکار کرده است فریب دهند.