قدرت روزافزون حرکت ملی آزربایجان, مجلس کهریزکی و سلطنت طلبان را دو شقه کرد

تنها اعضای ترک مجلس فرمایشی نیستند که دایره گریز ازمرکز جدیدی را دردل حکومت ترسیم کرده اند, قدرت حرکت ملی آزربایجان عملا تمامی نهادهای موجود در مناطق ترک را دوشقه کرده است. پیروزی جدید دیگر حرکت ملی آزربایجان, ایجاد شکافی بس عمیق درصفوف سلطنت طلبان می باشد. دودستگی اخیر تا آنجا پیش رفته که بخش معترض خواهان عزل شاهزاده شده اند. در اطلاعیه ای که چند روز پیش ازجانب سرشناسترین های جریانات مونارکیست منتشر گردید, رضا پهلوی به خیانت متهم شده است .

حدود یکصد نماینده ترک  مجلس شواری اسلامی ایران, در نتیجه فشار فزاینده حرکت ملی آزربایجان, برای بقای سیاسی خود , افزایش قدرت چانه زنی در سهم خواهی از مجلس و دولت و سرمایه گذاری در جریانات سیاسی آینده , فراکسیون ترکها را در مجلس تشکیل داده اند. آنها تحت فشار مردم حوزه های انتخاباتی خود, چاره ای جز انعکاس برخی از خواسته های آنان  ندارند.  آخرین تدبیرفراکسیون جدیدالتاسیس, درخواست تدریس زبان ترکی در مدارس آزربایجان از وزیر آموش و پروش  دولت روحانی بود. جنجالی ترین عضو این فراکسیون نادر قاضی پور است که علیرغم دستور صریح  و اخیر خامنه ای مبنی بر پرهیز از پرداختن به گسست های قومی, هر از چند گاه در مقابل نمایندگان و  رسانه های  رسمی ,  صدای خود را بیش از بقیه بلند کرده و با رفتار های خاص خود بیش از همه در مرکز توجه قرار می گیرد.  اخیرا نیز  خبرنگاری که بر خلاف نرم معمول روزنامه نگاری , به جر و بحث با قاضی پور پرداخته و گفته بود که " ترکها در ایران اصالتی ندارند که شما  فراکسیون تشکیل داده اید!!!! " سیلی خبر سازی  دریافت کرد. تنها اعضای ترک مجلس فرمایشی نیستند که  دایر ه گریز از مرکز جدیدی را در دل حکومت ترسیم کرده اند, قدرت و فشار حرکت ملی آزربایجان عملا تمامی نهادهای موجود در مناطق ترک  را دو شقه کرده است.  

پیروزی جدید دیگر حرکت ملی آزربایجان, ایجاد شکافی بس عمیق  در صفوف سلطنت طلبان می باشد. دودستگی اخیر تا آنجا پیش رفته که بخش معترض حتی خواهان  عزل شاهزاده شده اند. در اطلاعیه ای که چند روز پیش ازجانب سرشناسترین های جریانات مونارکیست  منتشر شده, رضا پهلوی  به خیانت  به ملت ایران متهم شده است که پی آمد این اختلاف ریزش فله ای در سطحی وسیع  در سازمانهای مختلف سلطنت طلب خواهد بود. از عمده ایرادت معترضین  استفاده شاهزاده از واژه ملیتهای ایرانی, حمایت از خودگردانی  مناطق انیرانی و نام بردن از فدرالیسم  بعنوان راه حل معضل ملت های در بند  بوده است. رضا پهلوی بر خلاف دیگر رهبران آماتور تشکلهای سلطنت طلب, بخوبی  می داند که بدون تعامل با ترکها بمنظور فریب آنها , آرزوی برقراری مجدد نظام شاهنشاهی هرگز به حقیقت نخواهد پیوست. او سیاست قوام السطنه, نخست وزیر پدرش را در پیش گرفته که با امضای قراداد خودمختاری آزربایجان در زمان ضعف حکومت مرکزی وخرید زمان تا اشغال نظامی  با کمک متحدین خارجی , تمامیت ارضی ایران را دوباره بزور اسلحه بر پا کرد.  

مواضع ورشکسته جنبش شکست خورده سبز در تقابل با حرکت ملی, دفاع از کارنامه خونین حکومت خود در زمان خمینی, سکوت در برابر جنایات هولناکی همانند قتل عام هزاران زندانی سیاسی در سال 1367 که در دوران زمامداری آنها اتفاق افتاد,  عدم موفقیت در ارائه راه حل نظری تضاد  تئوری حکومت دینی ومبانی اولیه دموکراسی, به انفعال خیل عظیم  طرفدارانشان منجر شده است. بخشی از ترکان هوادار این جریان پس از سرخوردگی به حرکت ملی پیوسته اند.   

علاوه بر رژیم و طیف سلطنت طلب, آثار ریزش های فراوان در میان مجاهدین و چپ گرایان ایرانی نیز بوضوح دیده می شود. بخش های  ترک  جداشدگان با پیوستن به صفوف حرکت ملی آزربایجان, انرژی مبارزاتی جدیدی کسب کرده اند.

 

با توجه به انفعال و استیلای روحیه یاس در اپوزیسیون سرتاسری و  فتح سنگرهای ایدئولوژیک پوزیسیون و اپوزیسیون نظام ایرانی-اسلامی توسط حرکت ملی آزربایجان و تشکل های دیگر وابسته به ملل در بند  ایران فعلی, آینده روشنی در انتظار منطقه است.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
باز هم پوزش برای غلط املایی و تایپی/راستش من به شدت خسته ام و یک شهروند تحت فشارهای روحی و مادی زیادم/مثل میلیون نفر مردم ایران در رنج های بسیار هستم/ولی در این فرصت شاید اندک می خواهم حقایقی بگویم.
من سالهاست این سایتهای اپوزیسیون مطالعه کردم/ سه بخش کلی است/ یک دست فحاش و عقده گشا هستند و در حد پلپوللیست ها هستند کخ چیزی از سیاست و حکومت و فلسفه . اخلاقیات معرفت کافی ندارد/ دست دوم مزدوران اجنبی و داخلی استبداد مذهبی اند که فدفشان تفرقه و تدوام استبداد است/ دست سوم مبارازن واقعی هستند که اغلب از متانت و شخصیت هستند از فعال حوقو زبنان تا اتینیک تا ناسوسیانلست ایرانی. من به ان دوسته جاهل و مزدور کرای ندارم که به نظرم اقلیتی بیش نیستند/ روی سخنم دسته سوم است یعنی مبارزان واقعی راه دمکراسی خواهی و حققو بشر/ بدهی است این دسته سوم بنا بر تعالق ایدئلوژیک و اتنیکی یا عرق ایرانی،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بخاطر اندکی غلط املایی و تایپی غذرا میخواهم
عزیران هم وطن از گروه اتنیکی یا ایدئلوژیک... من سالها مطالعه کرده ام و خودم اشتابهات زیادی و پیشفرض هایی نادرستی در مردم فعالان قوق اتنیکی داشتم. منم زمانی تحت تاثیر دروغ و فریب استبدا بودم و گمان میکردم اینها باری تجزیه و تضعیف ایران است. با این وجو شکی نیست اندک عناصرزی دارند به نام حقوق اتنکی اتش تفرقه می افکنند. این اندک درواقع مذور همان مستبدادن و عوامل دشمن ایارنند. ولی اکثریت فعالان حققو انتیکی به دبنا حقوق اتنیکی هستند. سوئیس و المان و امریکا فدارلی دمکراسی واقعی دارند. مردم سالاری غیر دینی دارند و هرگز تجزیه نشدند. پس ایارن هم با یک مدل برگرفته تجزبیات موفق المان و سوئیس و امریکا می تواند هم تمامیت ارضی اش حفظ کند و هم حقوق اتنیک ها برآورده اند.
چرا من مثلا نوعی فارس از تدریس زبان مادری هم وطن ترک زبانم نارحت باشم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سایت رادیو فردا استثنا- به کاربرای فارسی زبان خراسانی- اجازه داد اندکی از نگاه سوم به وضعیت مشکلات تداوم استبداد در ایران بخصوص از نوعی استبداد مذهبی ولایی در این 27 سال اخیر بپردازد. مسائل انقدر وسیع و پیچیده است که نیا به مقالات طولانی دارد ولی کمابیش دیگران به این موضوع پرداختند. هر کسی بسته به ایدئولوژی و هویت مورد تعلش مسائل از زاویه خودش بررسی می کند و کمتر خودش جای دیگری می گذارد ف یک فارس یا ترک کمتر خودش جای دیگری می گذارد.
من در امتداد نظریات "نگاه سوم خراسانی" در این سایت عرایض تکمیلی بیان می کنم..
اول باید واقعیت را دید (. نه لزوما پذیرفت)/بین واقع بینی و واقع پذیری تفاوت است. مثلا واقعیت وجود استبداد مذهبی است ولی ما چنین واقعیتی نمی توانیم بپذیریم، که اقلیتی چند هزار نفری از فارس و ترک و کرد و عرب و شمالی و جنوبی... به اسم اسلام تسیع و امام زمان، هر گونه ظلم و فساد و

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این مطلب و کامنت ها بخوانید/راه حل نجات ایار از استبداد مذهبی و رسیدن فدرال لیبرال دمکراسی

https://www.radiozamaneh.com/246441

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کاری چند سال پیش در ایجاد شورای ملی صورت گفت طی چند بند، مثل اصل اعلامیه حقوق بشر، حکومت غیر متمرکز دمکراتیک (فدرال لیبرال دمکراسی)، حقوق اتنیک ها و ادیان و مداهب در حد حرمت اعاقاد شخصی و خصوصی...
می شود یک پیش نویس مختصر از اصول قانون اسای هم باشد، مانند چند اصل مهم که ضامن نظام فدرال لیبرال دمرکاسی باشد. مانند تمامی مقامات ومیئولیت های بلندپایه و ارکان نظام مانند ریاست قوه مجریه، مقننه، قضاییه، دیوان عدالت اداریف سازمان بازرسی، ریاست ارتش، ریاست پلیسف طی پروسه نامزدی کاملا مردمی بهع راس مستقیم بگذارد. یکی بهرتین شیوه ها، مانند بسیاری کشورهای دمکراتیک، جمع آر ی لاقل نیم میلیون رای است و با بررسی یک کمیسویون از صحت نیم رای و عدم تخلف و سوسابقع جزایی، وارد پرورسیه انتخابات شوند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پیروی درج کامنت های خراسانی در اینک زیر رادیو فردا/پیشنهاد یک شورای متحد نیورهای تحول خواه ایرانی برای برقراری فدرال لیبرال دمکراسی.

از «حیدربابا» تا فراکسیون ترک‌زبان‌ها
http://www.radiofarda.com/a/f7-tork-fraction-in-10th-parliament/27966543.html

کشوری کنونی ایارنف هر جور تفسیر ترایخی کنید از ایجادشف به هر وجود خارجی دارد. از تنوع قومی وز بانی (اتنیکی) برخودرا است.
دست کم دو نسل در نظام استبداد مذهبی سوخته اند. این نظان استبدادی به مراتب پرقدرت تر از نظام استبداد شبه سکولار پهلوی است.
کافی تعداد نیور یمسلح و پلیس وارتش و ساوام پهلوی با نهادهای امنیت و نظامی این استبداد مذهبی (آخوندی-سپاهی) مقایسه کنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به عنصر بهمن موحدی(بامدادان):
فرد پانفارس بنام بهمن موحدی در کامنتهای خود، و برای پیشبرد مقاصد خاص خود، ضمن لجن پراکنی علیه حرکت ملی مردم آزربایجان، مدام از علائم فاشیستی، نازیستی و توهین و تحقیر استفاده میکند میخواهد اینگونه القاء کند که تمام مخالفین فاشیسم پانفارس، از جمله خواست حرکت ملی مردم آزربایجان که به مذافشان خوش نمی آید گویا غیردمکراتیک است. در صورتیکه خوانندگان بخوبی میدانند که افکار عقب مانده و پارینه سنگی (عنصر بهمن موحدی بامدادان) بغایت فاشیستی و نژادپرستانه است. پانفارسهای تجزیه طلب از یک سو با انکار حقوق مسلم زبانی فرهنگی، ملی مدنی، اقتصادی،آزادیهای سیاسی و حق تعیین سرنوشت ملت های غیر فارس، جغرافیای موسوم به جهنم ایران را به بازداشتگاه عمومی بدل کرده اند، از سوی دیگر با تحمیل زبان و فرهنگ فقیر و کولی خود بر دیگران، در واقع کشتی پوسیده و زوار در رفته تمامیت ارضی را با سرعت
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این فرد پان ترک به نام دیرنج مین ائللی در نوشته های خود، و برای پیشبرد مقاصد خاص و برای لجن پراکنی علیه مخالفین خود، مدام از علائم نازیستی و فاشیستی استفاده می کند و می خواهد اینگونه القاء کند که تمام مخالفین این تجزیه طلبان پانترک و یا به قول خودشان حرکت ملی آذربایجان جنوبی، دارای افکار فاشیستی و نژادپرستانه هستند. پان ترکهای تجزیه طلب خودشان به غایت فاشیست و راسیست هستند و نمایندگان ارتجاعی ترین شکل ناسیونالیسم قومی و نژادی هستند. و واقعاً خنده دار است که تمام مخالفین خود را متهم به داشتن افکار نژاد پرستانه می کنند. البته این راهم باید بگویم که پان ایرانیستهای افراطی که دارای افکار شوونیستی هستند در زمره فاشیستها و راسیستها قرار می گیرند و مانند این فاشیستهای تجزیه طلب پان ترک ، نژاد پرست می باشند.
به امید روزی که تمامی افکار پانی و شوونیستی و راسیستی از جهان رخت بربندد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
استفاده و لوث کردن علائم فاشیستی در غرب ممنوع است . یهودیان اروپا به اینگونه لوث کردن ها فوری اعتراض میکنند . پان ترک اسکاتلندی این ساست چون در تمام زمینه های سیاسی اجتماعی فرهنگی تاریخی، ناشی و بیسواد است مرتب یاید به وی درس روشنفکری داد .مغوبزادگان کخ به نسل گرگ و شغال و سگ افتخار میکنند ، خوفی ندارند از هر ابزار و نشانه پلیدی و تنفر استفاده نمایند . پاسخ اینها را یک روز تودههای میلیونی ایرانی با مشت آهنین خواهند داد تا از بریتانیای کبیر به سیبریه نزد اجداد اسکیمویشان پرتاب گردند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بذار اروم اروم کل طرفداران این حرکت ملی وخواسته هاشون در رسانه های ایران مطرح بشه افکار عمومی ایران با خیانت این افراد هم به کشور ایران وهم به مذهب تشیع اشنا بشه بهانه لازم واسه یک سرکوب واعدام دسته جمعی فراهم میشه ودر راس اعدام شده ها هم همین نماینده ارومیه خواهد بود کل اذربایجان رو از این افراد پاکسازی میکنه ولکن تا اون روز بهانه واسه کشتار واعدام وسرکوب تو یک استان شیعه رو تو افکار عمومی ایران نداره لذا حکومت صبر میکنه خودشون بهانه های لازم رو بدهند تا برخورد با انها بشه مطالبه کل جامعه چه ملی گرا چه مذهبی مثل حمله مجاهدین به خاک ایران که بهانه شد واسه خاوران در سکوت کامل ملت ایران الان هم صبر کنید یک مقدار ندای تجزیه طلبی شدن بالا بره به گوش همه ایران برسه بهانه واسه جمع کردن این به اصطلاح حرکت ملی اذربایجان فراهم میشه همون کاری رو باهاش میکنند که با مجاهدین ملی مذهبی ها و...کردند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب چادی لطفا فرار نکن
من از شما خواستم در عصری که میتوان عکس ماهوارهای خانه خودتان را از نرم افزارهایی مثل گوگل ارث پیدا کنید محل دقیق این منابع اذربایجان را به ما و سایر خواندگان نشان دهید بعلاوه میزان و درامد (البته که شما ها مانند انگل از منابع بقیه استفاده نمیکنید و گاز و نفت و بنزین تان از جنوب فارس نشین نمیاد و ایضا دلار نفتی خوشمزه )
برای نمونه
معدن مس سونگوز= 1.5 میلیارد دلار ارزش = یک ششم بودجه سالانه تورکستان جنوبی(افغانستان)
منابع نفت مغان دارای 4 ملیون بشکه نفت به اندازه صادرات دو روز نفت ایران
بجهت اعتراضی که خواهی کرد لینک معرفی تورکستان جنوبی را از سایت رسمی جمهوری اذربایجان میگذارام
turkistanjenubi.wordpress.com

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

جناب اسامه
مهمتر از منابع خواندن دخل با خرج است. الان شما منابع ایران را با چند کشور دیگر شریک هستید.
حساب کنید چند میلیارد دلار برای لبنان و فلسطین و سوریه و عراق و جدیدا یمن و قبلا سودان و جزایر قمر و ... هزینه میشود. میلیونها اشغالگر افغانی و عراقی و پاکستانی ( که بیشتر بلوچهای فعلی ایران از همینها هستند) درصد بالایی از منابع و امکانات و بودجه و فرصتهای شغلی و ظرفیت بهداشت و درمان ایران را می چاپند 50 درصد جرائم کرمان را انجام می دهند و در همین کامنتها خواندم باعث بیکاری 75 درصد کارگران مشهدی شده اند جرم و جنایات آنها می دانید چه هزینه ای برای بودجه کشور دارد؟
اکثر بودجه ایران توسط حاکمان صرف بیگانه و اجنبی می شود و می بینیم که هنوز برخلاف همه دنیا سربازی اجباری هست و بر عکس گذشته مدارس پولی شده و 20 میلیون ایرانی بدون بیمه و چند میلیون بیکار و 2 میلیون معتاد و چند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای حسن جداری، مساله اساسی اینست که اولویت مبارزه شما و کسانی که مثل شما فکر می کنند، اعاده حیثیت ملی و هویت ملت ترک آزربایجان است و یا جنگ طبقاتی است؟ چون بنظر حرکت ملی آزربایجان کسانی که اولویتشان دین و یا ایدویولژی باشد، خطر آن وجود دارد که بخاطر وابستگی های دینی و ایدیولوژیکی با همدینان و هم مسلکان غیر آزربایجانی متحد شده و به حرکت ملی از پشت خنجر بزنند و رل ستون پنجم را بازی کنند، چون تغذیه فکری آنها از چشمه های دیگری آب می خورد،
مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تورکانگرگ زاده ارزوی ما ایرانیان این هست که در ایران نه کارمندی تورک باشد و نه سربازی هرچه زودتر شر را کم کنید ما نه علی خامنه ای تورک میخواهیم نه سر لشکر عباس قره باغی تورک که ارتش ایران را دو دستی تقدیم اخوندها کند
لحظه ای که شما رخصت بدهید و ایران را برای ایرانیان بگذارید ان روز روز پیشرفت اساسی پس از 500 سال حکومت نحس قزلباش است
تا حکومت به دست تورکان است ...........مرد ازاده بی زر و نان است
زر = طلا
خوش امدید ....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب چادی
قمشلو و تورک اغال نتوانستند منابع اذربایجان را به ما نشان دهند شما حداقل بجز معدن سونگوزو چهار ملیون بشکه نفت مغان چند تا دیگر از این منابع را در یک مقاله در بخش دیدگاه بگذار یا حداقل چند تا لینک به ما بده از این هزاران ملیارد منابع

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در پاسخ به کامنت آقا ی ترک آذری آذربایجان، نخست باید این نکته را روشن کنم که نظرات اینجانب در باره مساله ملی با " تبریزی" فرق فاحش دارد . اینجانب در نوشته های خود، در گذشته، نظرات شوونیستی ایشان را بارها مورد انتقاد دندان شکن قرار داده ام. شما آقای ترک آذری به فرد ناشناسی که به کامنت من ایراد گرفته و مرا متهم به اعتیاد به مارکسیسم کرده است ، ایراد گرفته و جواب درست و در خور تحسینی به وی داده اید . به این قسمت کامنت تان ایرادی وارد نیست . همانطور که نوشته اید ناسیونالیسم، تردیدی وجود ندارد که بسیاری را به ناچار به فاشیسم سوق میدهد. شما در بخش دیگر کامنت کوتاه خود، چنین اظهار نظر کرده اید که موافق جداری و تبریزی نیستید " ولی منتقد آنها هم- منظورتان همان فرد ناشناس میباشد- حال بهتری ندارد" خوب ! ممکن است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای ناشناس نوشتند که: آقای حسن جداری و تبریزی به تصور من ۱۷ رکعت نماز پرولتاریای جهان متحد شوید بیشتر به شماها حال می دهد تا مساله ملی .........باور کند، شما به مارکسیسم معتادید ، افراد معتاد هرگز و در هیچ جا قابل اطمینان نیستند".

دوستمان نگفتند که خودشان به کدام ایدئولوژی معتاد هستند؟؟ حتما به ایدئولوژی ناسیونالیسم اعتیاد دارند و اگر اعتیاد شان شدید باشد به فاشیسم پانترکی دچار شدند که در اینصورت بقول خودشان در هیچ کجا قابل اطمینان نیستند.
من موافق جداری و تبریزی نیستم ولی منتقد آنها هم حال بهتری ندارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب قمشلو و باکی
تشکر میکنم از دو کامنت بسیار روشنگر جناب باکی و قمشلو واقعا راهگشا بود.
حرف شما کاملا درست است باید سربازی را تحریم کنیم. تحریم سربازی بهترین کار برای حرکت ملی است. از امروز من هم بدنبال تحریم سربازی هستم و مدافع سربازان فراری ترک که از حقوق شهروندی کمتر از یک مهاجر خارجی در ایران برخوردار هستند. الان ما مردهای 40 ساله محروم از حقوق شهروندی در آذربایجان داریم تنها بخاطر نرفتن به سربازی در مرز افغانستان. افغانی و عراقی توی تهران دارد شکم و ....را با مالیات و منابع آذربایجان آباد می کند توقع داشتند جوان ترک آذری برود در مرز افغانستان دنبال نخود سیاه! چند وقت پیش یکی از همسایگان ما که سرباز فراری بود و به او پاسپورت نمی دادند در راه خروج غیر قانونی از کشور کشته شد
حالا یا قاچاقبر سربه نیستش کرده یا مرزبانها زدند مساله اینه که چند میلیون

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای حسن جداری و تبریزی به تصور من ۱۷ رکعت نماز پرولتاریای جهان متحد شوید بیشتر به شما ها حال می دهد تا مساله ملی آزربایجان، شما ها هیچگونه مرزبندی با استعمار داخلی پانفارسیسم ندارید که هیچ بلکه بیشتر در آن حل شدید، امروز حرکت ملی آزربایجان تابع احساسات نیست که هر کسی ببه ظاهر خودش را به آزربایجان بچسباند باور کند، شما به مارکسیسم معتادید ، افراد معتاد هرگز و در هیچ جا قابل اطمینان نیستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یک حرف حساب
جوانهای آزربایجان جنوبی به جای رفتن به خدمت سربازی برای فارسها بروند سوریه و برای ارتش آزاد یکسال خدمت کنند . با انواع اسلحه هم آشنا می شوند شاید یک پولی هم گیرشان آمد. هم با ایدئولوژی آزادی که برایش ملت سوریه 6 سال است خون می دهند آشنا می شوند. موقع برگشتن به آزربایجان هم کوله باری از تجربه پیدا می کنند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در مجلس قلابی رژیم جمهوری اسلامی، حتی یک نفر " نماینده" وجود ندارد که دشمن بی امان آزادی و دموکراسی و مدافع جنایات و آدمکشیهای رژیم اعدام و شکنجه نباشد. در واقع امر، این ناکسان، نماینگان مردم تحت ستم ایران نبوده، بلکه همگی، مزدوران جیره بگیر رژیم جنایتکارحاکم هستند.اگر اخیرا گروهی از این مزدوران مجلس نشین بنام "نمایندگان آذربایجان"، دار و دسته ای به وجود آورده اند ، این اقدام آنها چیزی جز دسیسه ای دیگر برای فریب افکار عمومی خلق آذربایجان و پیشبرد اهداف ضد مردمی رژیم نه میباشد. چنین تشبثاتی تنها عناصر سازشکار و احیانا وابسته به رژیم را می تواند شادمان سازد که این نظریه ارتجاعی را تبلیغ میکنند که در چهارچوب حکومت آزادیکش جمهوری اسلامی میتوان ستم ملی یا دیگر ستم های موجود در ایران اسیر و دربند را حل کرد. باید تاکید کرد که تا رژیم جمهوری اسلامی به موجودیت ننگین خود ادامه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"""" دو عامل تشدید کنندهٔ شقه کنندگی """" بعد از فرار مغزها، نوبت به فرار ماهیچه‌ها رسیده، دو کشور جمهوری آزربایجان و ترکیه با جذب "" مغز‌ها و ماهیچه‌ها "" روند شقه شد‌گی در جامعه شاهنامه خوان را تشدید خواهند کرد، برای این منظور، هر دو کشور ترکیه و جمهوری آزربایجان، باید به رشد اقتصادی ادامه دهند، بدون شک، اکثر این "" مغز‌ها و ماهیچه‌ها "" اصالتا تورک هستند که با روند فرار مغز‌ها و ماهیچه ها، بیشتر شاهد اقرار خانواده‌ها به تورک بودنشان خواهیم بود. همه شاهدیم که بازار نفت بدجوری دست و پا می‌‌زند و قیمت هر بشکه نفت حوالی ۴۰ دلار و ۵۰ دلار در حال نوسان است، با این شرایط، ملیّت نفتی‌ ایرانی هیچ شانسی‌ برای بقأ ندارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-آقای بهمن موحدی شمالازم نکرده برای مازبان ملی مشخص کنید.مازبان فارسی را اصلان برای غیرفارس هاقبول نداریم تنهابرای فارس هامحترم وقابل اجرااست وماهم به این اصل احترام میکذاریم .
زبان خودراخیلی بالاتراززبان فارسی میدانیم شمااگرآزادیخواه ومنطق نگروادعای آزادگی داری به حقوق ملل داخل ایران احترام بگذاروخودت رابیش ازاین منتراین میدان نکن.
مااکنون تعیین کننده وضعیت ها درایران هستیم ودرآینده هم خواهیم بود.
به هیچ کس اجازه نخواهیم داددرامورمادخالت بیجاکند.
حتی اگراین شخص ازبهترین فرزندان آزربایجان باشد.ماباهیچ کسی شوخی موخی نداریم.
مانیازبه قیم های بی عقل وبی منطق نداریم.
ماراشماهنوزنشناخته ایی .ماچون آتش فشان وطوفانی هستیم که میتوانیم خائنین رابراحتی باشعله های خودبه خاکسترتبدیل کنیم.
حرف های من رابایددرک کنی .
من دوست دارم عکس شماراکه درخارج تشریف داری ودرامنیت هستی مشاهده کنم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با متن نوشته مخالفتی ندارم ولی من به ویدئوی جر و بحث نادر و قاضی پور و خبرنگار گوش دادم ولی نشنیدم که خبرنگار گفته باشد: " ترکها در ایران اصالتی ندارند که شما فراکسیون تشکیل داده اید!!!!
لطفا بگویید که منبع این حرف کجاست؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در راستای سخنان جناب باکی و اینکه ما حدود 4 میلیون سرباز غایب و فراری داریم که نیمی از آنها ترک آذری هستند!!!! باید بگویم اولین راه نجات آذربایجان از زیر سلطه مزدوران فراماسونری جهانی در ایران مبارزه با سربازی اجباری است. الان با سربازی اجباری حدود یک میلیون سرباز وظیفه مفت و مجانی در اختیار نیروهای مسلح ایران و سباه است که هر حرکتی را در نطفه خفه می کنند. اما اگر سربازی اجباری لغو شود تعداد نیروهای استخدامی که باید حقوق یک کارمند را دریافت کنند نمی تواند زیاد باشد چون کشور بودجه ندارد لذا توان دشمن برای سرکوب حرکت ملی آذربایجان نصف یا کمتر میشود.
پس جوانهای ترک آذری را از رفتن به سربازی برای این فارسهای مملکت فروش منع کنید.
این فرسها به جایی رسیده اند که خودشان به دستور استعمارگران غرب که بزرگترین دشمنان ترکها هستند در مجلس بی اعتبارشان قانون تصویب می کنند برای ساده سازی تصاحب زنان و

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب -بابک خرم دین-به نظرخودتان این هاکه نوشته اید بلند تر وبالحن وآهنگین وسرودوار حرف زدن است یا داخل بحثی علمی ومنطقی سیاسی واجتماعی شدن؟نوشته اید=شماترکان ......= پس ترک بودن مارا قبول دارید.ازطرف دیگرمیگوئید =نیاکان دروغین ترک....=یعنی که اجدادماتورک نبوده وتورکی حرف نمیزدند واسامی تورکی هم نداشته انداین پازل رابرای من حل بکنید.خیلی هم ممنون می شوم.ضمنا نقش مغول راهم دراین بین درست متوجه نشدم آرامش وسلامتیتان را آرزومندم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب -بابک خرم دین-به نظرخودتان این هاکه نوشته اید بلند تر وبالحن وآهنگین وسرودوار حرف زدن است یا داخل بحثی علمی ومنطقی سیاسی واجتماعی شدن؟نوشته اید=شماترکان ......= پس ترک بودن مارا قبول دارید.ازطرف دیگرمیگوئید =نیاکان دروغین ترک....=یعنی که اجدادماتورک نبوده وتورکی حرف نمیزدند واسامی تورکی هم نداشته انداین پازل رابرای من حل بکنید.خیلی هم ممنون می شوم.ضمنا نقش مغول راهم دراین بین درست متوجه نشدم آرامش وسلامتیتان را آرزومندم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس، در مخالفت با طرح تابعیت به فرزندان با پدر اجنبی با اشاره به «تبعات امنیتی» این طرح گفت که ما ایران را باید ایرانی نگه داریم و اجازه ندهیم یک غیر ایرانی در انتخابات شرکت کند، ما باید قداست ایران را حفظ کنیم.
حمایت ویژه نمایندگان خراسان واصفهان در مجلس از این مطرح قابل توجه ویژه است.
این اجنبی زاده ها که خیلی از آنها کرد عراقی هستند را به آذربایجان می فرستند و به جان و مال و ناموس ما مسلط می کنند.
هر لحظه ماندن در غالب مرزها با این فارسهای اجنبی پرست خیانت به ملت آذربایجان است.
الان چند میلیون جوان ترک آذری سرابز فراری داریم که از سربازی رفتن برای حکومت فارسهای افغانی خودداری کرده ا ند واز همه حقوق شهروندی و حق کار و تحصیل و خروج از کشور محروم هستند اما اینها بفکر اجنبیها و تخم صیغه های اجنبی هستند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای موحدی که نوشته بودید (( ملت ایران، تشکیل دولت خودمختار را فقط در کردستان می پذیرد )) خواهشمند است از این دموکراسی های استالینیستی زیاد تبلیغ نکنید. هم دیکتاتوری اسنتالین از بین رفته و اهم دموکراسی از نوع موحدی ها....جوک های سیاسی شما واقعآ خنده آور است ....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
منم بابک خرم دین از آذربایجان: چه خبره مرده خور هر پان ترکیست جو گیر شدن و به دست و پا افتاده اند. نه داداش ما آذری ها حتی آفتابه خود را هم به شما مغول زاده های آواره بی هویت نمی دیم که پر کنید .حتی در مورد تدریس رشته زبان و ادبیات ترکی آذری در نظرگرفته شده را ضد مصالح ملی دانیم و آنرا توهین به آذربایجان خوانده اند. و لازم به تذکر میدونیم ما آذربایجانیان تاکید میکنیم که «ریشه های آذربایجان در ایران است نه در مغولستان،ما قو م آذری از ساکنان قدیمی این سر زمین بوده و هستیم و از قدیم وجود داشته ایم و از شرافت ملی خود دفاع می کند و نمی گذارد نام نیاکان دروغین ترک تبار مغولی و و و در شناسنامه اشان بگنجانید.
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در ایران بدون آخوند و آزاد فردا، با ایجاد کمونها و شوراهای منطقه ای و استانی، مشکلات قومیتی حل خواهد شد و ما دیگر مشکلی به نام مشکل اتنیکی وجود نخواهد داشت. حق چاپ کتاب به زبان مادری و آموزش و تدریس به زبان مادری به هموطنان شریف آذری و کرد و بلوچ و ترکمن و عرب خوزستانی اعطاء خواهد شد، البته در کنار زبان ملی ایران که همان زبان فارسی باشد. یعنی آن دانش آموز تبریزی و عرب اهوازی، هم به زبان مادری خود تحصیل می کند و هم به زبان فارسی که زبان ملی و رسمی هزار سالۀ ایرانیان است.
ملت ایران، تشکیل دولت خودمختار را فقط در کردستان می پذیرد و به کردهای ایران حق خودمختاری اعطاء خواهد شد. ملت ایران این اجازه را نخواهد داد که در سایر نقاط کشور دولت های خودمختار تشکیل شود.بحث های مربوط به تجزیۀ ایران نیز اصلا از سوی ملت ایران غیر قابل قبول است و جایی برای مطرح کردن و بحث و گفتگو ندارد و خط قرمز ایرانیان
تصویر دیرنج مین ائللی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حق با شماست, احدی تاکنون قادر نبوده از خودش فرار کند. آسیمیله شده ها تا زمانی عزیزند که از خودشان دور باشند ولیکن آنها نیز در دقیقه نود با مشاهده رفتار احتمالا خشونت آمیز نژادپرستان آریائی, به طرف ما یا بعبارت صحیح تر خودشان باز خواهند گشت.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهروزجان نوشته هایت را دوباره حواندی؟ به خانم وبچه ها هم توانستی نشانش بدهی؟فقط نگاه کردند به تووچیزی هم نگفتند ؟خطابت به انسان هائی مثل من بود؟وهردومان را اگر نه همزبان اقلا جزئی ازجامعه بشری میدانی؟درکجاهاسیرمیکنی..بروندی ورواندا؟ کوه های سنجار..بوکو حرام؟..وای برهردویمان.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا بهروز خیلی تند میروی و مواظب باش کنترل از دستت خارج میشود و یک درس تاریخ برای تو : جریان علف خوردن ملت تورک آذربایجان مربوط میشود به دوره مشروطیت نه دوران حکومت ملی آذربایجان وای کاش این تجربه تلخ اتفاق نمی افتاد و حکومت با نیرنگ اینگلیس و کودتای رضا میر پنجه بدست فارسها نمی افتاد و در ضمن اگر قرار باشد کسی به آذربایجان حمله کند این فارسها نخواهد بود چون شما وضع فارسها را بهتر از همه میدانید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ما ملت ترك ، نه دشمنى با فارس هاى محترم ( نه نژاد پرست) داريم و نه با اكراد همسايه و قانع به حق و حقوق و خاك متعلق به خود. صداى ملت بزرگ ما بر عليه ظلم و ستم دست نشاندگان استعمار در ايران است كه ، بيش از ٩٠ سال است صداى همه ملت هاى آزادى خواه در جغرافياى ايران را در سينه خفه كرده أند . استعمار را با شاه بيرون كرديم. اما از پنجره با عبأ و عمامه شيخ وارد زندگى ملت هاى مظلوم ايران شد. ملت ترك ما ( آزربايجانى ، تركمن و قشقائى و...) عرب و كرد و بلوچ ، گيلانى و ....همه و همه از دست نشاندگان ارتجاع و استعمار كه به نام فارس ، نژاد روس تبار آريايي بر ملت هاى اصيل و بومى ايران ظالمانه حكومت مى كنند در رنج و عذاب هستند. لذا ملت هاى مظلوم ايران چشم به قدرت و درايت و همكارى ما ترك ها دوخته أند . تا با بدست گرفتن پرچم آزادى خواهى و عدالت طلبى به يارى همه بشتابيم. ...... اما

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مفهوم کلی مقاله علمی ومنطقی است ولی عزیزدلم هرگزفراموش نکنیم که هرکس که حرف دلمان رازد قدمش... درهمان چهارچوب ...روی چشم..باآگاهی کامل وچشمان بازجاذبه داشته باشیم تندی وتند گوئی فرهنگ آن طرفی هااست وماراهم آنچنان میخواهند .. به این منفی هاهم توجه نکنیم ..تفکری درپشتشتشان نیست..حرفه ای هستند..گفته هایتان روشن وکوبنده بود پس دردش بیشتر!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دیرنج عزیز، کلیه کسانی که آزربایجانی و ترک زبان هستند ، و دیروز و یا امروز در صف کلیه گروهها و سازمانها و احزاب سراسری فعالیت می کنند، دیر یا زود باید تکلیف خود را با زبان مادری و مرزبندی خود را با پانفارسیسم و تعلق خود را بزبان ترکی و آزربایجان معین و مشخص کنند، خوشبختانه حرکت ملی آزربایجان بشکل توده ایی و در بطن جامعه است، و رشد تصاعدی آن خیلی ها را به تفکر واداشته است، البته هستند هنوز کسانی که با چسب دوقلوی پانفارسیسم و پانیرانیسم آنچنان آمپر شم سیاسیشون به مرزهای پرگهر چسبده شده، که قادر به شنیدن و دیدن طوفانی که در راه است نیستند. شوخی نیست، ملتی را نود سال در وطن خود بزبان مادریش بیسواد نگه داری و نان شب زن و بچه اش را بزبان فارسی گره بزنی ، رساتر گر شود این ناله ها فریاد می گردد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خر داغ می کنند فکر می کنید بوی کباب است. با این کارها روز بروز به بیچارگی نزدیک می شوید. و چیزی نمانده دستتان از منابع و قدرت ایران کوتاه شود. شما ترکها در بهشت افتاده اید لگد به جهنم می زنید همین وضع را ادامه بدهید مثل زمان محاصره تبریز توسط ارتش در زمان پیشه وری به علف خوردن می افتید.
اتفاقا ما هم بی صبرانه منتظریم تا تعارفات مردم با شما ترکها و این باج داد ها برای بستن دهان شماها تمام شود آنوقت است که باید تاوان جنایایت و کشتار اجداد قزلباش خود را بدهید فعلا که ملت با شما مدارا می کند اما بترسید از روزی که پلن دوم مردم ایران درباره شما ترکها اجرا شود فعلا که دور دو رمدارا و منت کشی و باج دادن برای نگه داشتن شماست
از یک طرف نارحتم که داریم به سمت خون و خونریزی می روین از طرفی خوشحال که بلاخره روز تعیین تکلیف شما ترکها دارد فرا می رسد فکر جمع کردن آذوغه باشید. فکر زوی باشید که

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-هویت طلبی دیگرمرزهای ائدولوژی رازیرپاگذاشته وهرکس درهرائدولوژی اول به هویت خود ومرزقاعل شدن بادیگران به مبارزات خودادامه میدهد.
بمعنی دیگرهویت طلبی اکنون بالباس مذهبی وچپ وملی گرایی اول به منافع هویتی خودنگاه میکند.
درحالت های دیگرهم ازمنافع فرهنگی وادبی واتینیکی خوددفاع میکند.
اکنون هویت طلبی تنهادربین تورکان آزربایجان خلاصه نمیشود،دربین تورکمن ها تورکان خوراسان وتورکان قاشقایی هم حرف اول رامیزند.
دولت واصلاح طلبان مجبورهستندبا این موضوع عقلانی برخوردکنند.الاکلاهشان پس معرکه است.
شماچندنفرپان ایرانیست وشئونیست هم بایداین رادرک کنید.
زمانی مابیش ازده نفرنبودیم ولی اکنون حتی نزدیک صدنماینده دردرون مجلس حرف مارامیزنند.
دردرون ملت میلیونهانفرشده ایم وبقول صمدبهرنگی راه که بافتیم ترسمان میریزد.
اکنون دیگرلازم نیست ما خودراوسط میدان انداخته وخودرانشان دهیم وماهزاران ماهی سیاه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چه خوب که شما تجزیه طلبان آذری همیشه خود را از نظر کمی و کیفی یا 2 گروه سلطنت طلبان لس آنجلسی - و داعش اردغانی - مقایسه میکنید .
جمعیت کشور ایران بیش از 70 میلیون است . رقم اپوزیسیون و مهاجران ایرانی چندین هزار رقم شماست .
منظور اینکه قطره ای آلوده ، آب دریا را رنگین و آلوده نمیکند .