اطلاعیه ی جنبش فدرال دموکرات آذربایجان در رابطه با جدایی از « کنگره ملیت های ایران فدرال»

بند سوم بيانيه: "۳ - اکنون ما شاهد یک چرخش مهم در سیاست های آن [كنگره مليتهاي ايران فدرال] هستیم که آنرا بر خلاف مصالح و منافع خلق ها و چشم انداز حرکت بسوی آزادی و دموکراسی در ایران و برخلاف اصول و پلاتفورم خود میدانیم .

١- جنبش فدرال دموکرات آذربایجان با توجه به اعتقاد عمیق خود به همبستگی خلق ها در ایران بعنوان جزء و شرط تفکیک ناپذیری از آزادی و دموکراسی در کشورمان همواره ازخواست های دموکراتیک خلق ها دفاع کرده و در این راستا مبارزه کرده است.

۲ - در طی بیش از یک دهه از تاسیس « کنگره ملیت های ایران فدرال»، به دلیل ترکیب متفاوت اعضای تشکیل دهنده آن، و استقلال فردی آنها در پیش گرفتن سیاستی مستقل، بشرط عدم تباین با اصول مصوبه کنگره، در عمل سیاست های نا همگونی بر آن حاکم بوده است. روشن است که ما با برخی از آنها همراه و با برخی سیاست ها و تماس های سیاسی پاره ای از اعضاء همراه نبوده ایم.

۳ - اکنون ما شاهد یک چرخش مهم در سیاست های آن هستیم که آنرا بر خلاف مصالح و منافع خلق ها و چشم انداز حرکت بسوی آزادی و دموکراسی در ایران و برخلاف اصول و پلاتفورم خود میدانیم .

۴ - همانگونه که ما در اطلاعیه اخیر خود تحت عنوان « برای یک ایران دموکراتیک » اعلام کرده ایم، عربستان سعودی در بیش از نیم قرن گذشته، در کانون اصلی سیاست های ارتجاعی در منطقه، حتی ویرانی عده ای از کشورهای عربی، بوده است.

۵- متاسفانه حرکت های اخیر در نزدیکی به عربستان سعودی، و به تعاقب آن آغاز دور جدیدی از مبارزات مسلحانه در مناطق کرد نشین در ایران بعد از بیست سال، نه تنها به سود خلق کرد و جلب افکار دموکراتیک مردم کشور منتهی نخواهد شد، بلکه می تواند با به وحشت انداختن مردم مناطق کرد نشین، مانع گسترش وتقویت جامعه مدنی درکردستان گردد.

۶ - به اعتقاد ما، عملیات مسلحانه حزب دموکرات کردستان در داخل ایران، اکنون ماهیتی متفاوت از ایستادگی مسلحانه و دفاع از خود مشروع آن در دوره بعد از انقلاب در برابر یورش ارتجاعی ارتش و سپاه پاسداران را به نمایش می گذارد. این نه جنگ آزادی بخش است و نه پیکار برای دموکراسی، بلکه مشارکت در جزئی از جنگ های نیابتی در منطقه است که عربستان یکی از پایه های اصلی و منبع اصلی تامین مالی این ویرانگری ها است، که موجب مرگ صد ها هزار انسان بی گناه و بی خانمانی ده ها میلیون انسان بوده است . دشمنِ دشمن من ضروتا در همه موارد و در هر شرایطی، دوست من نیست، و خطر در همین جا لانه کرده است!

۷ - سر انجام اینکه، ما ضمن تاکید بر همبستگی خلق ها، به ویژه با توجه به سنت و تاریخ مشترک مبارزات دو خلق کرد و آذربایجان، متاسفانه ادامه ی حضوردر درون « کنگره ملیت های ایران فدرال» را برخلاف پرنسیب های سیاسی خود می دانیم و خروج رسمی خود از آنرا اعلام می کنیم.

 

جنبش فدرال دموکرات آذربایجان

١٠ مهر ١٣٩٥ – ١ اکتبر ٢٠١٦

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از استعفای دوستان فدرال دموکرات آذربایجان خیلی متأسف شدم! کنگرۀ ملیتهای ایران فدرال بدون تردید احتیاج به یک تشکیلات جدی و با تحربه آذربایجانی بمانند شما را دارد.
با احترام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب بی نام, کرد ها کدام تشکیلات منسجم مردمی را دارند که ما نمیدانیم؟ آزربایجانیها از یک محله تبریز . یا اورمی باندازه همه تشکیلات کرد ها باهم نیرو دارند. منتها نیازی به ترور و جنگ مسلحانه نمی بینند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر ملت آذربایجان مثل کردها دارای تشکیلاتهای سیاسی- نظامی منسجم و شعور ملی سطح بالاتری بود، به شعارهای میدان فوتبال تیم تراختور بسنده نمیکرد و اینهمه بدو بیراه بمبارزه مسلحانه کردها نمیگفت. احزاب کرد ایرانی بایستی ازسیاست افراطی پان کردیسم دست برداشته و با اعلامیه های رسمی آمادگی خویش را به دیالوق در باره مرزهای آذربایجان و کردستان هم چنین سیستم اداری دموکراتیک آینده در مناطق ترک و کردنشین اعلان بکنند. دیالوق با سازمانهای سیاسی آذربایجان( بدبختی سیاسیون آذربایجان در این هست که تا حالا موفق نشده اند یک سازمان، جبهه و یا پارلامنتی را که مورد قبول همه شان باشد بوجود بیاورند و به نمایندگی ازطرف همه شان به مذاکره با دیگران بنشینند) سبب فرو ریختن ترس آزربایجانها ازجنبش ازادیبخش کردها و نزدیکی بآنان خواهد شد.بله ! برای رسیدن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به اقای تک نماینده جنبش دمکراتیک اذربایجان،، میشه برای ما توضیح دهید که شما کی عضو کنگره بودید!؟ شما خودتان نوشته اید که سالها فعالیت خود را معلق کرده اید، و یا نوشته اید( در عمل سیاست های نا همگونی) کنگره داشته، این ناهمگونی در حقیقت از سوی شما نبوده است که سالها فعالیت خود را معلق کرده اید، مگر در ان زمان بهانه عربستان بوده!؟ نه شما فقط دو نفر بودید که به بهانه مختلف فعالیت نمیکردید و حالا در کنار سلطنت طلبان و رژیم ایران انتقاد از کنگره میکنید که هیچ ربطی به سفر دو نفر به مراسم حج را ندارد، و در ضمن در مورد کردستان و درگیری، کمی خودتان را جای کردها و ظللم روا شده بر انان قرار دهید. ممنون

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
امید است که دیگر جریانات مدعی مانند حرب طراز نوین توده و فدائیان مواضع خود را در برابر اهداف جنگ طلبانه تجزیه طلبان روشن کنند . ساز مان جمهوری خواهان به درستی این اقدام جنگ طلبانه حزب دمکرات را محکوم کرده است . :

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما برخلاف سنت و رسم کشورهای مردن غربی که شما میهمان و ساپورت میکنند از خق حدایی و خق چند ملیتی می گویید.
اما یک بار بیایدی از ملت های دروغینی به دست استعمار درست شده در این صد و اندی سال بگویید.
این تابو ملت جعلی کُرد بشکنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بنا بنوشته متن اطلاعیه در طی بیش از یک دهه از تاسیس« کنگره ملیت های ایران فدرال» میگذرد حالا شما باین نتیجه رسیده اید ؟!. آیا فعالیت خودتان را دراین مدت چگونه ارزیابی میکنید ؟ بقول آقای ب افشار " متاسفانه دلایل آورده شده برای جدایی همان شابلون نگاه از زاویه اپوزیسیون سراسری ایران میباشد " البته اگر بجای اپوزسیون سرتاسری ، احزاب و سازمانهای سرتاسری از قبیل " راه کارگر ، حزب توده ، و اگثریتی وو" نوشته شده بود بیشتر عمق مسئله را بیان میکرد. "جنبش فدرال دموکرات آذربایجان " بیشتر در چنبره افکار کمونیستی سنتی که جدیدن بعداز فروپاشی کشور های موسوم به شرق به لقب "چپ "مزین شده است گرفتار است . اگر این افکار بر شما ها مسلط نبود شما خیلی وقت ها بیش باید جدا می شدید . یادآوری میکنم تعویض اسم مشکلی را حل نمی کند.دموکرات های چپ آذربایجان ، سوسیالیست های آذربایچان ، وو مهم و تعیین کننده

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
1 - کوردها با ادعاهای ارضی شان به آذربایجان نوعی اعلام جنگ به آذربایجانیها کردند. ما در شرایط جنگی با کوردها بسر میبریم و هر گونه همکاری با آنها به ضرر آذربایجان است. فدرال دمکراتهای آذربایجان جریانی ضعیف هستند و بودن یا نبودن آنها در کنگره ملیتهای ایران فدرال تاثیر چندانی در کنگره نخواهد داشت ولی کوردها برای بیشبرد سیاستهای خود از همین اسم خالی هم سود میبردند. همانطوریکه دیگر دوستان اشاره کردند فدرال دمکراتهای آذربایجان در خروج ار کنگره بسیار دیر کردند. جدایی از کنگره باید بخاطر توسعه طلبی های احزاب کورد باشد نه به خاطر اتخاذ سیاست جنگی حزب دمکرات و یا سیاست دیبلماتیک حزب دمکرات کردستان.
2 - به نظر من ارتباط و برقراری دیبلماسی با عربستان که کشوری سرمایه داری، فاشیستی و مذهبی و ارتجاعی است اشتباه نیست با این شرط که از اصول خود عدول نکنی. حاجی و مسلمان و داعشی نشوی و غیره. احزاب

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اظهار نظر مثبت آقای اقبال کمی شک بر انگیز است، کسانی که با نوشتن کتاب و مقاله بزبان فارسی ادبی عملا خادمان تکامل زبان فارسی هستند و ضد عرب بودنشان ناشی از پانیرانیزم بودنشان می باشد، خادمان ادبیات زبان فارسی نفعی برای آزربایجان نمی توانند داشته باشند و فقط نام آزربایجان را یدک می کشند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بطور یقین تصمیم بیرون آمدن از تشکل ایران فدرال تحت هژمونی جریان زیاده خواه از قبیل حزب دمکرات درست است. اما دوستان اگر به منافع ملی آزربایجان حساس بودند بنا به دلیل زیاده خواهی ها و ادعای ارضی احزاب کرد از اول باید وارد این تشکل نمی شدند. متاسفانه دلایل آورده شده برای جدایی همان شابلون نگاه از زاویه اپوزیسیون سراسری ایران میباشد که عامل خارجی را برجسته میکند در حالی که تشکل فدرال دمکرات آذربایجان خوب میدانند که حزب دمکرات با کمک مالی عربستان در درجه اول به نا امنی در منطقه و در نهایت قصد ضبط اراضی آزربایجان را دارد اگر کمی عرق ملی در این آقایان بود باید به همین دلیل آن جریان حزب دمکرات ساخته را ترک میکردنند. ولی سالها با ماندن منفعل شان در این جمع تنها به سیاست های حزب دمکرات مشروعیت داده و در میان جنبش ملی منزوی شدند .
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تصمیم درستی ست . اما خیلی دیر کردید.
وقت اش موقعی بود که پیشنهاد همکاری داده بودند.همان اول اول.
ماهیت ناسیونالیسم را نشناختید. چرایش را باید خودتان بیابید.
روی مقوله ی ناسیونالیسم کرد دقیق تر بیاندیشید.
جنگ نیابتی را دیدید، بکوشید « توسعه طلبی ناسیونالیسم » هم را ببینید.
تصویر دیرنج مین ائللی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نماینده فدرال دموکراتها, با دهن کجی به همه ازربایجانیهای شرکت کننده درهتل هیلتون لندن, به تنهائی ودرخفا به سازمانی با فرادستی حزب دموکرات وعضویت ایرانگرایان فدرالیست پیوست وبا وجود ادعاهای ارضی مستمر وتوسعه طلبی حزب دموکرات هرگز به فکر جدائی نیفتادند.عربستان سعودی از فرقه ها و گروههای سنی همانند کردهای مسلح حمایت میکند و طبیعتا این با مصالح ازربایجان همسو نیست. اما ظاهرا پیشبینی کشتار و پاکسازی قومی توسط کردها هم دلیل جدائی نبوده, بلکه آنها تنها از اینکه اکراد به جنگ نیابتی پیوسته اند ناراحتند!! دفاع احساسی شما از حقوق دیگران تا زمانیکه کشور مستقل خود و حق سخن در مجامع بینالمللی نداریم, سودی نخواهد داشت و زیان آور است.
در همین بیانیه باردیگر به آرزوی برقراری ایران دموکراتیک اشاره کرده اید, در حالیکه حتی یک حزب ودسته دموکراتیک پر طرفدار و مطرح در ایران موجود نیست که باهم تانگو برقصید!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من نمی دانم این یک گاف املائی است یا یک دید سیاسی .امیدوارم جواب داده شود عین نوشته « ما ضمن تاکید بر همبستگی خلق ها، به ویژه با توجه به سنت و تاریخ مشترک مبارزات دو خلق کرد و آذربایجان،». خوب در رابطه با کورد ها از ملیت آنها نام برده میشود ولی در رابطه با تورکها از جغرافیا .معنی این تضاد چیست ؟ و در ضمن نشست و برخواست شما با حزب دمکرات کوردستان که اورمیه را جزو آذربایجان نمی شناسد جز خیانت به ملت تورک آذربایجان چیز دیگری نیست و خوب شد که این حج سیاسی تجاری باعث شد که این نشست و بر خواست با آنهائی که چشم بخاک آذربایجان دارند پایان یافت البته بحث با شما در جای دیگر ادامه خواهد یافت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حق جدایی یکی از حقوق انسانی است . هویت طلبان ملتهای مختلف که تحت ستم مشترک بوده اند ؛ تحت هر نام و در هر نقطه ای رزم مشترکی علیه سرکوبگران کلاسیک خود خواهند داشت . امید است دوستان فدرال دموکرات ماهم در هر کجا که هستند به مبارزه خود ادامه دهند . دشمنان کنگره ممکن است دست به تبلیغات منفی بزنند و با دمشان گردو بشکنند ؛اما کنگره همواره به مبارزه خود ادامه خواهد داد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
راه صحیح انتقاد واعتراض ایستادگی واعتمادبه حقانیت خوداست نه پشت کردن درمقاطع حساس به کسانی که به هرحال دردهای مشترکی باهم داریم .دقیقا معتقدومعترفم به این که با بعضی از اعضا مشکلات جدی داریم که نه قابل اغماض هستند ونه تسلیم می پذیرندولی دربرهه هائی هم هدف های مشترکی خودرانشان میدهند که بایدباچشمان باز دیپلماسی درستی رابرگزید.آیا توجه نداریم به اظهارات آنهائی که بهترین تورک کورد وبلوچ وعرب وغیره رامرده هاوزبون هایشان میدانند؟این نمونه کوچکی است از اصطلاح دشمن شادکردن.
تورک آزربایجانی بایدکه قویترازاین هاباشد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من از این جدائی به دلائلی حمایت می‌کنم. ۱- کسانی‌ که کرکوک این شهر ترکمن نشین را اشغال کرده اند برای اورمیه که هیچ تمام آزربایجان جنوبی تاریخ می‌‌نویسند و نقشه‌های گوناگون کردستان بزرگ را تبلیغ میکنند. ۲- با آزاد سازی مناطق تحت کنترل تروریست‌های داعش، که ترکیه نقش محوری و مرکزی در آن‌ خواهد داشت، این نفوذ ترکیه است که در منطقه افزایش خواهد یافت نه عربستان ۳- اگر به قول یارادیجیلیق، ایران از درون خواهد پاشید چرا کوتاه بین باشیم و روی آسب‌های مرده شرط بندی کنیم؟ ۴- مردم آزربایجان جنوبی، افراطی از نوع کمونیستی، پ کا کا ئی، پژاکی، اسلامیستی ، فرقهٔ منحط رجوی نیستند، پس چرا ما باشیم ؟ ۵- تا آخر فوریه، دیواری بین ترکیه و تروریست‌های پ کا کا در سوریه بر افراشته خواهد شد، گفتمانی که نیاز به احداث چنین دیواری بین آزربایجان جنوبی و تروریست‌ها ئی که به آزربایجان جنوبی ادعای ارضی دارند باید شروع شود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کار منطقی است اقای ی,,!,,,,,,,,,,,,,,,زی اعلامیه های شخصی خود را به نام کنکره ملیتها منتشر می کند و هیچگونه مسولیتی در باب ان اعلامیه ها را نمی پذیرد تا حد اقل به سوال کننده ها در مورد ان اعلامیه جواب دهد. و همچنیین حزب دمکرات کردستان از این تشکل سو استفاده می کند . اما اگر تجدید سازمان شود و با اساسنامه نوین کار خوبی است.
و از حزب دمکرات ازربایجان انتظار می رود در شرایط حساس کنونی ایران کمی به فعالیتشان بیفزایند.
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بی آنکه در باره «جنبش فدرال دموکرات آذربایجان» قضاوت سیاسی کنم؛
بیانیه منتشر شده بسیار متین، با منش (پرنسیب) و از لحاظ سیاسی اندیشمندانه و متعهد به دمکراسی بنظر میرسد.