چرا بلوچها با امکانات و شرایط ۱۰۰ سال قبل زندگی می‌کنند؟

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در بازگشت از سفر خویش از بلوچستان در چهارمین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور در تهران سخنرانی کرد. وی در سخنرانی خود گفت " در فاصله ۱۰ دقیقه‌ای از زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، حدود ۲۵۰ هزار نفر از مردم با امکانات، شرایط و استانداردهای ۱۰۰ سال قبل زندگی می‌کنند". وی همچنین گفت که دو لشکر برای "ایجاد امنیت و جبران نبود توازن" در استان سیستان و بلوچستان مستقر هستند، در حالی که هزینه

 نگهداری این دو لشکر در بلوچستان "دو برابر نیاز سرمایه‌گذاری" برای توسعه این استان است.  ویدئو کوتاه سخنان وزیر کشور (اینجا را کلیک کنید)

فقر مطلق در بلوچستان

قبل از پرداختن به مقوله فقر مطلق، باید توضیح داد که مراد از "بلوچستان" نه فقط استان سیستان و بلوچستان بلکه مناطق وسیع تاریخی بلوچ نشین در استانهای خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان نیز است، زیرا همه آنها در فقر و محرومیت سرنوشت مشترکی دارند. و اما وزیر کشور به احتمال زیاد در باره آلونک نشینان محله شیرآباد زاهدان صحبت می کرد که بر اساس گزارش خبرگزاری مهر حتی از داشتن آب لوله کشی و برق محروم هستند و دولت از ارائه خدمات به این شهروندان غیررسمی خودداری می کند و سال ها است که توجهی به نیازهای اولیه این افراد نشده است.

شیرآباد اگر چه معروفترین محله حاشیه نشینان شهر یک میلیون نفری زاهدان است، اما تنها محله حاشینه نشین مرکز استان سیستان و بلوچستان نیست. زاهدان چندین محله حاشیه نشین و فقیر دارد. در سراسر استان ۶۴ منطقه حاشیه نشین وجود دارد.  خبرگزاری مهر تصویری وحشتناک اما واقعی از فقر مطلق، شیوع بیماری های مختلف، ناامیدی،  کوچه های غیربهداشتی و خاکی، تکثر واحدهای مرغ پر کنی در جوار خیابان، زباله های پراکنده، عبور کانال های فاضلاب از میان محله ها و تجمع معتادان خیابانی  و محرومیت  کامل از خدمات شهری ترسیم می کند.

 فقر و حاشیه نشینی نه تنها در مرکز استان بلکه در بقیه شهرهای استان از جمله زابل، و چابهار که حکومت جمهوری اسلامی آن را نگین توسعه جنوب شرق کشور می خواند، همچنان در حال گسترش است. بیش از ٤٠ درصد مردم بلوچ در چابهار در فقر مطلق و در حاشیه نشینی، در حال گزران عمر هستند و بس. قریب به دو سال پیش در مقاله ای بنام "ترسیم فقر مطلق مردم بلوچستان در آغاز دهه زجر" به تفسیر به مقوله فقر و حاشیه نشینی در بلوچستان پرداختم و اینکه این مردمان نگونبخت در دیار خویش مانند سیاره ای گمشده در طوفان غبار همیشگی فقر و درد، بیگانه‌ای بیش نیستند و اشک‌هایشان تا زانوان جاری است و اسیر ارواح خبیثه‌ای هستند که هدفمندانه آن‌ها را با نخ موئین به سرنوشت سیاهی به زنجیر کشیده است. سهم آن‌ها از زندگی "هیچ" است ـ هـــیــچ! سرزمینی که در آن فقر به‌ مثابه قضا و قدر اجتناب‌ ناپذیر پذیرفته شده است.

تبعیض رسانه های فارسی زبان برونمرزی بر علیه بلوچها

شوربختانه غصه فقر و درد بلوچها چه در استان سیستان و بلوچستان و یا در دیگر مناطق بلوچ نشین استان های مجاور (خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان)  برای بسیاری از هموطنان یک داستان تکراری و شاید هم برای بعضی ها مروری قصه وار اما خسته کننده است. شاید هم به همین دلیل اکثر رسانه های فارسی زبان برونمرزی کمتر به مسائل بلوچ ها و بلوچستان می پردازند. بعنوان مثال اگر به تیتر اخبار و گزارشات روزانه این نوع رسانه ها مراجعه کنیم، تقریبا روزانه و حقا به درستی به زندانیانی می پردازند که بخاطر عقیده یا فعالیت های حقوق بشری به زندان افتاده اند و بسیاری از هموطنان برای آزادی آنها کمپین های مختلف براه انداخته اند که امری بسیار زیبنده و قابل ستایش است. اما کمتر رسانه ای به دستگیری و زندانی شدن یک دختر بلوچ بنام آمنه عیسی زهی پرداخته است. تنها گناه وی بیان این حقیقت بوده که  اهل سنت به عزا داری وسینه زنی باور ندارند و جزو شعائر و مراسم دین اسلام نیست.

اداره اطلاعات استان هرمزگان وی را بجرم ایجاد تفرقه، تحریک احساسات مردم و توطئه بر علیه وحدت مسلمین جهان دستگیر و زندانی کرد. برخی از علما و فعالین بلوچ این بیعدالتی را رسانه ای کرده اند، اما رسانه های فارسی زبان برونمرزی هیچگونه تمایلی برای انعکاس این خبر ندارند. این در حالی است توهین بر علیه مقدسات اهل سنت در رسانه های داخل ایران رواج دارد. در اواخر مرداد امسال مهران مدیری در یکی از برنامه های دورهمی و پر طرفدار  تلویزیون شدیدا به اهل سنت توهین کرد. بیش از بیست نفر از نمایندگان فراکسیون اهل سنت مجلس در تذکر کتبی خواستار برخورد جدی با عوامل تولید و مجری برنامه دورهمی  شدند. حتی علی مطهری نایب رییس مجلس، که ریاست مجلس را برعهده داشت در پاسخ به تذکر محمد قسیم عثمانی دراین باره گفت: "توهین به افراد اهل سنت کار زشتی است و صدا و سیما باید عذرخواهی کند. اما نه تنها هیچگونه عذرخواهی صورت نگرفت، بلکه آب هم از آب تکان نخورد. اما با یک دختر جوان بلوچ اهل سنت فقط بدلیل بیان عقیده اش که تحت هیچ شرایطی توهین آمیز نبوده، اینگونه ظالمانه برخورد می کنند، زیرا می دانند که صدای بلوچ در هیچ رسانه ای حتی برونمرزی منعکس نخواهد شد. این ظلم و سکوت رسانه ای در مورد  حادثه شلاق خوردن چند دانش آموز بلوچ در منطقه بلوچ نشین جنوب کرمان (رودبار) هم سندیت دارد. مناطق بلوچ نشین جنوب و شرق استان کرمان جزو فقیرترین و محرومترین مناطق دنیا (و نه فقط ایران) هستند. این دخترکان دانش آموز بخاطر نداشتن سی هزار تومان (حدود ٨ دلار)  پول شهریه شلاق خوردند. این در حالی است که بر طبق اعتراف حسن نصرالله (رهبر حزب الله لبنان) ایران کل بودجه و هزینه های حزب الله و شیعیان لبنان را می پردازد.

هزینه سنگین نگهداری دو لشکر در بلوچستان

اذعان وزیر کشور به غلبه نگاه امنیتی در استان و مهمتر از آن بلعیدن بودجه های عمرانی استان توسط نهاد های نظامی و امنیتی، اعتراف به حقیقت تلخی است که فعالان سیاسی بلوچ در طی سالیان متمادی آن را جار می زدند. وزیر کشور معترف است هزینه نگهداری دو لشکر در بلوچستان دو برابر نیاز سرمایه‌ گذاری برای توسعه استان است.

وانگهی باید اضافه نمود که علاوه بر این دولشکر، هزینه حضور بخش وسیعی از سپاه، ارتش، نیروهای انتظامی، بسیج و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی گسترده در سطح استان سرسام آور است. همانگونه که وزیر کشور معترف است، اگر نیمی از این هزینه ها در طی فقط یک دهه گذشته صرف آبادانی و توسعه بلوچستان می شد، مشکل امنیتی و فقر در بلوچستان وجود نمی داشت. سرمایه گذاری دهها میلیارد دلار در پروژه های نظامی و امنیتی  در استان برای مقابله با گروهی مثل جندالله یا جیش العدل یعنی در عمل چند جوان بلوچ با کفش کتانی و کلاشینکف، از هر نظر مقرون به صرفه نبوده و نیست. "نگاه امنیتی به استان باید  تبدیل به نگاهی توسعه‌ای شود"؛  این جمله پیشنهادی از نگارنده نیست، بلکه جمله استاندار سیستان و بلوچستان است." نگاه امنیتی از این خطه باید هر چه زودتر پاک شود، چرا که سنگینی اش بسیاری از داشته های سیستان و بلوچستان را مغفول نگه داشته است" ؛ این نیز سخن استاندار سیستان و بلوچستان است.  حسن روحانی  در بنده ٩ بیانیه انتخاباتی شماره ٣ (حقوق اقوام، ادیان و مذاهب) قول داده بود " تغییر نگاه امنیتی نسبت به اقوام و فرهنگ‌های ایرانی و تبدیل ساختار و روش‌های سیاسی-امنیتی به نظام مدیریت علمی و کارآمد، به‌منظور استفاده بهینه از منابع بکر و سرشار مادی و انسانی این مناطق".  اما اعتراف وزیر کشور او مبنی بر غلبه "نگاه امنیتی" در استانهای وابسته به اقوام مثل بلوچستان، دلیل محکمی بر نقض وعده های مکرر و بیشمار دولت روحانی است.

 پروژه امحاء بلوچستان

 خواننده این سطور به یقین سخنان  خانم شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان را که گفته بود "روستایی را در سیستان و بلوچستان داریم که تمامی مردان آن روستا اعدام شده‌اند"، بیاد دارند و اینکه چگونه نهاد های امنیتی وی را مجبور به سکوت کردند. بیم آن می رود که این سخن وزیر کشور تداعی ذهنی دژاوو (آشناپنداری) همان سخنان فراموش شده معاون رئیس جمهوری ثابت شود، بشرطی که رسانه های برونمرزی اهمیت سیاسی و ثقل امنیتی سخنان وزیر کشور را درک و منعکس کنند. زیرا مشکل اساسی در "بودجه" یا جغرافیای منطقه یا وسعت استان یا دلیل دیگری نیست، بلکه در نگاه خصمانه ای است که نظام جمهوری اسلامی در عمل (و نه سخن) نسبت به مردم بلوچ دارد. این دشمنی دیرینه نه فقط در اعتراف وزیر کشور نهفته است بلکه در اعتراضات نمایندگان بلوچ مجلس و علما در طی هفته اخیر نیز نمایان است.  آنها به حذف نام بلوچستان از کتاب‌های درسی و سربرگ ادارات اعتراض کرده اند.

دویچه وله فارسی (خبرگزاری آلمان) تنها خبرگزاری فارسی زبان برونمرزی بود که به این موضوع پرداخت. علاوه بر پروژه حذف نام بلوچستان، نقشه محو بلوچستان و تقسیم آن به استانهای کوچکتر نیز در دستور کار قرار گرفته است. چند روز پیش حسینعلی شهریاری نماینده "ضدبلوچ" و اصولگرای مجلس در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از وزیر کشور پرسیده بود چرا طرح تقسیم استان عملی نشده است.  در مصاحبه با دویچه وله فارسی این حقیقت را بیان کردم که در نامگذاری و تقسیمات کشوری استان فعلی بهمراه  بخش‌هایی از مناطق بلوچ‌ نشین در خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان همیشه به عنوان ایالت بلوچستان یا فرمانداری کل بلوچستان شناخته شده بود. در سال ۱۳۳۶ بنا به ملاحضات سیاسی  واژه سیستان به آن اضافه شد و به استان "بلوچستان و سیستان" تغییر نام یافت. بعد از انقلاب در سال ۱۳۵۸ واژه سیستان ارجحیت پیدا کرد و استان به "استان سیستان و بلوچستان" شناخته شد. در طی چند سال اخیر پروژه ای آشکار آغاز گشته تا اسم استان را با حذف کلمه بلوچستان به "استان سیستان"  تغییر دهند. و در کنار آن پروژه تقسیم استان به استانهای کوچکتر در دست اجرا است؛ که از نظر مردم بلوچ هیچ معنی دیگری بجز دشمنی با هویت، موجودیت و تاریخ مردم بلوچ ندارد.

 متاسفانه اینگونه بنظر می رسد که برخی از نیروهای افراطی و ضد بلوچ با علنی کردن نقشه های پنهانی خویش و در خدمت گرفتن عوامل بومی در صدد محو هویت و موجودیت تاریخی مردم بلوچ و بلوچستان هستند. شوربختانه سکوت خوش بینانه مردم بلوچ و امتناع رسانه های فارسی زبان برونمرزی تبانی کنندگان این پروژه ضد ملی و ضد ایرانی را تشویق به پیشبرد اهداف خود کرده است. اجبار کردن بلوچها  در زندگی کردن  با امکانات و شرایط ۱۰۰ سال قبل به زور سر نیزه بخش از این پروژه است. زیرا تقسیم بلوچستان تحت بهانه تسریع توسعه و پیشرفت و فقرزدایی توجیح پذیرتر است. تبدیل بلوچستان به یک پادگان بزرگ نظامی نیز علاوه بر تبلیغ و تشدید "ذهنیت امنیتی"  برای روزی است که اگر مردم به امحاء نام و موجودیت بلوچستان اعتراض کردند، ابزار سرکوب از قبل آماده شده باشد. و اینگونه است که بلوچها باید با امکانات و شرایط ۱۰۰ سال قبل زندگی ‌کنند تا توجیح پروژه های نیمه پنهان عملی و معقول تلقی گردد.

 عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

 آبان ۱۳۹۵

doshoki@gmail.com

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با دیدن این تصاویر و خواندن این متون جگر آدم میسوزه... اینها هموطنان ما هستن به دور از هر انچه که زبان یا مذهب و دینی ک دارند... اصلا اینها رو هموطن حساب نکنیم اقلا از دریچه انسانیت بهشون نگا کنیم ... هیچ احدی به فکر توسعه مناطق محرم سیستان و بلوچستان نیس.. وقتی میگیم ایران یعنی همه اقوام نه فقط یه قوم خاص تو ایران هیچ کس به اون یکی برتر یا پست تر نیست... ما مسلمانیم.‌ یه دین داریم یه خدا داریم و یه پیامبر داریم.. بنظرمن این دور از عدالت وانسانیته.. حتی از نیازهای اولیه خودشونم محرم هستن .. خدا پشت و پناه تمامی محرومین و رنج دیدگان باشه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آلمان و ژاپن و کشورهای مشابه از نظر سیاسی و نظامی عملا اشغال شده و مستعمره امریکا میباشند. امریکا در آلمان ۳۷ و در ژاپن ۳۲ تاسیسات نظامی دارد که در صورت بروز جنگ سپر بلای امریکا باشند. و اینها جدا از پیمان ناتو است که خرج آنرا باید کشورهای میزبان تا حد دو درصد درآمد نا خالص ملی مهیا نمایند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اخیرا وزارت دفاع آمریکا اعتراف کرده است که در سوریه سلاح های اورانیومی را به کار برده است که حاوی (“depleted” uranium (DU) میباشند. زمانی که گلوله حاوی این ماده به تانک و وسائل مشابه بر خورد کند DU آزاد شده و توسط باد کیلومترها پخش میشود و غذا و آب و مدارس و بیمارستان ها را آلوده کرده و عمر فعالیت رادیو اکتیوی این ماده اقلا چهار و نیم میلیارد سال یعنی ابدی ست و ورود آن به بدن موجب سرطان ریه, استخوان و کبد و ناهنجاری های مادرزادی میگردد.

در گذشته آمریکا در نواحی پرجمعیت عراق ۳۸۰ تن و در بوسنی ۵ تن و در کوسوو ۱۰ تن و مجددا در عراق ۱۷۰ تن و در افغانستان مقدار نا معینی از این فضولات پس مانده رادیو اکتیو را برای " گسترش دمکراسی "!بکار برده است.

لابد چنین مضراتی در مقابل رهایی از " فقر مطلق و جانکاه این مردمان " وکسب استقلال برای مردمانی که " فرهنگ و شعور استفاده از فرصت را " را ندارند
تصویر دیرنج مین ائللی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بسیاری از سوریها دلشان میخواست که ناتو دخالت کند ولی بنا به دلائلی ناتو تمایل نداشت.
تنها یک قلم نفع مردم افغانستان ازسقوط طالبان اسلامگرا , تحصیل 5 ملیون دختر در مدارس است.
امریکا دو بمب اتمی بر سر ژاپن ریخت اما مردمش شعور استفاده از فرصت را داشتند و بجای کینه توزی و تاریخ سازی و منم منم, یک ویرانه را به کشوری بهتر از آمریکا تبدیل کردند.
آلمان تماما با خاک یکسان شد, اما فرصت شکست فاشیسم را قاپیده و در عرض 20 سال, اقتصادی برتراز غالبین جنگ ساخت.
عراق و لیبی, فرهنگ و شعور استفاده از فرصت را نداشتند و به محض حذف چماق قذافی, به دریدن شکم همدیگر به شیوه صدر اسلام بازگشتند. امریکا و بقیه تنها بدنبال منافع خود هستند و میتوان کره و سنگاپور بود و باهم رشد کرد و یا کوبا بود و گرسنگی کشید و یا بدتر عراق بود و در خون شنا کرد. مشکل از خود این کشورها و اسلامیت منطقه است نه امریکا و دیگران.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دیرنج مین ائللی,
" کار را که کرد آنکه تمام کرد". اکنون که زبان به نصیحت جناب دو شوکی گشوده اید مانند نصیحت به سوری ها توصیه بفرمائید که اگر ۵ سال پیش ناتو اقدام کرده بود اکنون " فقر مطلق و جانکاه این مردمان " وجود نداشت و مانند افغانستان و عراق و لیبی کشور مستقل خودشان را داشتند!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب یوسف عاظربایجان
کسی منکر فقر نیست ولی بلوچ ها هم خودشان به ثروتمند و متوسط و فقیر تقسیم میشوند
در همین تایپک عکسی از دختر بچه ای بلوچ با 5 یا 6 کیلو طلا بود که اگر کل طلا های طایفه من را جمع کنند ثلث طلا های این دختر بچه نمیشد (البته عبدالستار دوشکی حذف اش رد)
پس فقیر همه جا هست البته بلوچ ها اربابان قاچاق سوخت و مواد مخدر در ایران اند که سالیانه بیشتر از یک میلیارد دلار گردش مالی دارد (در ایران)
اینکه تا یکی دست اش به دهن اش میرسه دیگه بلوچستان به کلاس اش نمیخوره و جای زندگی کردن براش نیست میره تهران یا مشهد یا دبی زندگی میکنه و حاضر نیست بماند و در استان خوداش برای بقیه هم نوع هاش کار درست کنه تقصیر بقیه نیست

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوشکی وقتی خبری از طرف رسانه ها در باره سیستان و بلوچستان می شنود زود بیدار می شود و دست به قلم می شود
این سیستان و بلوچستان از نظر زندگی حتی بدتر از ان است که خواننده گان فکر می کنند یا رسانه ها می گویند
دوشکی عضو شورای ملی رضاپهلوی است . و حسابی سرش برای اینده ایران بخصوص تهران برای دمکراسی گرم است.
ایشان دیگر ملیتهای ایران را برسمیت نمی شناسند و انها را قوم و قبیله می نامد .
و گرنه ایشان می توانست هر هفته یک مقاله با عکس از بلوچستان منتشر کند و همه را انچه بر ان منطقه محروم می رود اشنا کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دلیل فقر مردم ایران این است که تبریز توسعه یافته ترین شهر و شهر بدون مهاجر خارجی و حتی داخلی است.
هر چی بودجه و امکانات و صنعت هست به تبریز فرستاده میشود هر چی مهاجر و جنگزده خوزستانی و عراقی و افغان بوده به شهرهای دیگر چون اقامت مهاجر خارجی در آذربایجان و اردبیل و ... ممنوعیت قانونی دارد! کسی هم جرات اعتراض ندارد.
همین دریاچه ارومیه بدلیل انتقال آب به تبریز و ساخت سدهای زیادی برای رونق کشاورزی ارئومیه بوده است که حالا جنجال می کنند برای دریافت بودجه جدید برای پرآب کردن ریاچه خشک شده با اجرای طرحهای عجیب و غریب در حالیکه دریاچه های آب شیرین بسیاری مثل بختگان و هامون و گاوخونی و.. خشک شدند
تبریز با پولهای کارخانجات صنعتی دولتی 3 تیم در لیگ برتر فوتبال و چند تیم در دسته یک دارد اما بسیاری استانها یک تیم هم ندارند. تراکتور به همراه پاس و ابومسلم و سپاسی شیراز همه زیر نظر یک نهاد بودند!
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان گرامی ، نظر و اندیشه در ایران گلوبال کاملا آزاد است اما کسانی که با اسامی تحریک آمیز(زنده باد فارستان)، توهین آمیز و نژاد پرستانه (آنتی ترک) و یا تحت نام افراد مشهور اپوزیسیون ( مسعود رجوی، منصور حکمت و.....) کامنت می گذارند، عدم انتشار خواهد خورد. در این زمینه حاضر به هیجگونه گفتگویی نیستم . شما می توانید ، نامی برای خود
Anonymousانتخاب نکنید و یا از هر نام دیگر بجز موارد بالا را انتخاب نمائید. در غیر اینصورت وقت خود و ما را تلف می کنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یاشار کمال نویسنده معروف تورکیه یک کتابی بشکل رومان دارد که اسمش هست « مملکتیمین منظره لری » یعنی مناظر مملکتم .در این رومان نویسنده آنچنان فقر و درمانگی انسانها را در مناطق مختلف تورکیه به روی کاغذ آورده که چندین بار چاپ این کتاب رکورد قبلی اش را شکسته و لی متاسفانه نوشتن یک صفحه از حقایق ملت بلوچ مورد پسند برخی حضرات واقع نشده حضرات اینها واقعیت این جامعه است چشم شما فقط بالا شهر تهران را نبیند اینها مناظر مکانی است که ایران نامگذاری شده

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب تورک اسلم 41 اسم
مادر تورک قره چی شما ظاهرا خیلی عادل تشریف داشتند که 42 تا اسم روی شما گذاشتند از تورک وکورد و ارمنی و بلوچ و عرب که دیگه هیچ کس هم برای نوره دیده ان 42 نفر (شاید هم بیشتر) اعتراض نداشته باشد
تصویر دیرنج مین ائللی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دلیل فقر مطلق و جانکاه این مردمان, نداشتن استقلال و کشور خودشان است و بس. اگر سرزمینشان, منابع روزمینی و زیرزمینیشان را در اختیار و کنترل خود داشتند, وضعیت اقتصادیشان بمراتب بهتر می بود.زندگی در این شرائط و در قرن 21 , در کشوری با درآمدهای کلان نفتی را تنها در ایران فارس محور میتوان شاهد بود. با احترام, خود آقای دوشوکی نیز مقصرند چراکه راه حل میانی توافق با شوونیستها و ایرانیستها ئی که هرگز از تمامیت خواهی دست نخواهند کشید را به استقلال بلوچستان ترجیح می دهند و مردم بلوچ را گمراه می کنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

جناب پسیانلو همین الان تعداد زیادی مهاجر غیر قانونی در اروپا در خیابانها می خوابند و اروپا دارد همه را بیرون میکند. دنیا پر است از فقیر و بیچاره اما ما در ایران نمی توانیم هر بیگانه ای را به خاطر فقرش به داخل مرزها راه بدهیم . شما دلت میسوزد اینها را ببر خانه ات. همین روشنفکربازیها باعث براه افتادن این بساط تجزیه طلبی شده است. عربهای شیعه بخاطر حمله وهابیهای عربستان به نجف و کربلا به ایران می آیند امروز دنبال تجزیه هستند. بلوچ با گردن کج و با التماس می آید بعد هم از بینشان ریگی و جند فلان و جیش بهمان در می آید و با پررویی نصف مملکت را بلوچ نشین معرفی می کنند و هر جا یک روستای مخروبه ای را تصاحب کرده اند و کپیری علم کرده اند را ملک چند هزار ساله بلوچها می نامند در حالیکه همه شان مهاجران نهایتا دویست ساله هستند و اکثرشان در همین 30 سال اخیر با رها شدن مرزهای شرقی بخاطر جنگ ایران و عراق به

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عجیب ترین موردی که برای کاربران سایت سوال برانگیز است، اینکه چرا یک شخص " زابلی " که خودش را از هر فارسی " فارس تر" بحساب می آورد، مادرش به جای اینکه یک نام فارسی ( داریوش، کوروش و...) روی فرزندش بگذارد ، نام عربی _ افغانی برایش انتخاب کرده (اسامه مجددی).؟؟؟؟؟؟؟!!!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب تورک 42 اسم
تورکی که اشکارا به مادر خوداش هم رحم نمیکند و پدراش را جلیل خان نارویی معرفی میکند چه اندازه "شرف" برایش باید قائل شد؟؟؟؟؟؟؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از نظر یک ایرانی شریف وباوجدان وعاشق انسان وانسانیت این گذران زندگی بلوچ ها باید که موجب شرم وسرافکندگی باشد. رذالت وبی شرمی هم باید حدی داشته باشد که بادیدن فلاکت وبدبختی مردمی که همیشه تاریخ ازیک طرف طبیعت ناسازکار آتش بلاوخشک سالی برسرشان ریحته وازیک طرف دیگرچکمه پوشان لهشان کرده اند ومیکنند شادمانه بشکن بزنندکه این هاکافی نیست وفلان کاروفلان کاردیگرراهم تانابودی کامل این سیاه بختان باید که پی گرفت.ایرانی بدهکاربلوچ است.ونه فقط ایرانی که هرانکس که نام انسان رایدک میکشد.هیچ امیدوچشمداشتی ازلمپن های معلوم الحالی که کمین کرده اندتاباران ناسزا رابه این قبیل افشاگری هاببارانند ویاحکومتی های سرنیزه به دست که هردودوروی سکه هستندنیست روی سخن من با وجدان های بیداروباکسانی است که هنوز بقایای انسانیت دروجودشان نمرده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب محمد یا همان تورک 43 اسم
این سکه ها یا سکا ها یا سگزی یا سیستانی همانهایی هستند که یک طایفه شان میشوند ماساژت ها که تامریس یا به قول .... توکی تومروس در شمال شرق ایران کورش را کشت
اگر سکا ها سگ هستند چرا سگ های ولگرد اویزون ملکه سکاها تومروس شده اند و عو عو کنان دائم به کشتن کورش توسط او افتخار میکنند
البته تومروس و سکاها ی چشم ابی تورک نبودنند ولی این خاصیت سگان ولگرد هست که استخوان از بقیه میدزدنند چون خودشان از اجدادشان جز یک الت تناسلی پرستی چیزی به ارث نبرده اند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب پروا :
مکران کوچکترین ربطی به بلوچ ها ندارد مکرانی ها همین الان هم وجود دارند که به انها بشاگردی میگویند که بازمانده مکرانی های قدیم اند
شما سفرنامه "ژنرال سر پرسی سایکس" را که خوداش 30 سال کنسول انگلیس در کرمان و سیستان بوده دانلود کرده مطالعه کنید خیلی چیزها برای شما روشن خواهد شد از عکس و نقشه گرفته تا موقعیت دقیق مکان ها شما جز نام بردن از دو سه طایفه بلوچ اثری از بلوچ ها در این منطقه نمی یابید ( ان هم عشایر) به هر حال سفرنامه های خارجی ها درباره این قسمت زیاد است خوانندگان مراجعه کنند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب جما تورک فرزند مرحوم جلیل خان نوشته ای
بلوچها به عنوان یک ملت از قرن دهم میلادی توسط تاریخدانان و جغرافی دانان عرب «بلوص» و یا قوم «بلوچ» نامبرده میشوند. متالفان قرون وسطی (ال- مقدسی، ابوال- قاسم ابن هیکل و غیره) این بخش شرق میانه را قبل از نادرشاه بلوچستان نامیده اند
این جغرافیدانان در کدام کتاب در کدام صفحه همچین چیز هایی نوشته اند ؟؟؟؟؟ اسم و رسم ندارن؟؟؟؟؟؟؟؟ شماره صفحه و نام کتاب ندارند
برای اولین بار در زبان عربی بر خلاف قانون زبان عربی (چ) در اثر معرب شدن به جای (ج) به(ص) تبدیل شده لااقل جاعل اش باید این اندازه سواد میداشت که در عربی چ به ج تبدیل میشود نه به ث
واژه بلوص را با مخرج درست عربی تلفظ کن تا از خنده روده بر بشی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب جما نارویی تورک:
لرد کرزون در قرن 19 زندگی میکرده اتفاقا خود انگلیسی ها بودنند که بلوچ ها را به این منطقه کوچانندند
میرخدابخش در قرن 20 کتاب اش را نموشته به روباه گفتند کو شاهد ات گفت دم ام
ما خواستیم سند و مدرک یا یک تکه کاغذ یا یک نوشته یال سنگ یا سفال یا میخ طویله با قدمت بیشتر از 200 سال نشان بدهی این دیگه فارسی هست که شما هم میتوانید بخوانی بلوچی نیست که شما نه میدانی نه میتوانی بنویسی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من در تعجبم که چرا این باند زابلی ها از اسم زابلی بدشان می آید و با گفتن یک زابلی بهشان انگار فحش .. بهشان دادید. این اسامه زابلی خودش خودش را بالاخره لو داد ( آدم که زیاد حرف بزند و نخود هر آشی بشود عاقبتش همین می شود) و خواستار ایجاد استانی بنام سیستان برای قوم زوابل شد این هم عین جملش "سیستان ما هم که تکلیف اش معلوم هست". حالا آقای زابلی چرا بهت زابلی می گن بهت بر می خوره الله و اعلم. آخه مرکز سیستان زابله پس چرا این زابلی(سیستانی) بدش می یاد. آقای اسامه اگه بهت بگیم اسامه بن سیستانی خوشت می یاد؟!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بلوچها به عنوان یک ملت از قرن دهم میلادی توسط تاریخدانان و جغرافی دانان عرب «بلوص» و یا قوم «بلوچ» نامبرده میشوند. متالفان قرون وسطی (ال- مقدسی، ابوال- قاسم ابن هیکل و غیره) این بخش شرق میانه را قبل از نادرشاه بلوچستان نامیده اند. بلوچستان بین سالهای 1872- 1891 توسط حاکمان وقت انگلیس، بویژه مامور سیاسی انگلیس گلداسمیت به سه قسمت تقسیم بندی شد، بلوچستان شمالی (افغانستان) ، بلوچستان شرقی (هند) و بلوچستان غربی. همزمان با تشکیل کشور پاکستان در سال 1947، در 11 اگست همان سال استقلال بلوچستان از هند توسط رسانه های ان دوره انگلیس و رادیو دهلی اعلام گردید. که متاسفانه بعد از گذشت مدتی نه چندان زیاد به اشغال ارتش انگلیس - پاکستان در امد. مکران نام تاریخی بلوچستان است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از نظر تاریخی سرزمین بلوچستان حدودی تقزیباً مشخص دارد که تاریخ نویسان مختلف با بیش و کم تفاوت آنرا ذکر کرده­ اند.

" لُـرد کرزن" حدود بلوچستان را چنین بیان کرده است "بلوچستان سرزمینی است که در میان رودخانه هیلمند(هیرمند)، دریای عرب، کرمان و سند قرار دارد." در انسائیکلوپیدیای اسلام حدود سرزمین بلوچستان چنین آمده است "بلوچستان از جنوب شرقی فلات ایران یعنی جنوب بم، صحرای کرمان و کوه بشکرد شروع شده و تا غرب سند و پنجاب امتداد مییابد."

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب مجددی بجای فرستادن بلوچها به آذربایجان و اهواز و .. که فکر خوبی هم هست اگر همین چند میلیون مهاجر عراقی و افغان را در آذربایجان و دیگر مناطق پردردسر جا می دادیم وضع امروزمان ان نبود. در حالکیه همه اینها را در استانهای تهران و خراسان وو اصفهان و یزدو و کرمان و شیراز و خلاصه هر چه مردم وطنخواه بود جا دادیم و آن بیچاره ها را گرفتار بیشترین آسیبهای اجتماعی می کردیم
فقط کافی بوده هزاره شیعه را به میان بلوچ و کرد و ترکمن می فرستادیم. تاجیک فارسی زبان سنی را بمیان آذری و عرب و ...
خودمان سیاست نداشتیم و تاوانش را فرزندان ما خواهند پرداخت. برهم زدن انسجام جمعیتی اولین کار برای مبارزه با جداسری قومیتها می باشد.
فرصت تاریخی را از دست دادیم. فقط کافی بود مهاجران روزی چند تا دعوا و چند تا تجاوز و قتل می کردند و باعث بیکاری در مناطق قومی ایجاد میشدند آنوقت کار این تجزیه طلبان تمام بود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عجب بلبوشوه و ** تو ***ی است توی این ایران گلوبال
چرا اینها همه اینقدر ناراحت شدند؟
دکتر دوشوکی شخصیت بسیار محترم و بسیار شناخته شده ای است در اپوزیسون
اینها چرا احترام نمی گزارند؟
من که گیج شدم
کریم بخش
ما بلوچها به دکتر دوشوکی احترام می گذاریم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

در تاریخ یعقوبی آمده:
پنج پور پایتخت مکران است. از بین بنج بور رود سند( یا مهران) می گذرد!
بلوچها نیز ساکن مکران بوده اند.
یعقوبی مینویسد : کرمان، شرق آن بلاد سند و غرب آن فارس و شمال مفازه سجستان و جنوب آن دریا. یعنی تا قلب پاکستان فعلی جزو کرمان بوده است.
کرمان تا رود سند امتداد داشته و منتهای شرقی آن مکران نامیده میشده( مترجمان و مصححان متون تاریخی بخاطر ناآشنایی با مکران بیشتر مواقع مکران را به کرمان ترجمه و تصحیح کرده اند و این باعث کلی سوءبرداشت شده است.
در قرون اول اسلامی از رود سند و از کوهستانهای غرب پاکستان و از فرغانه تاجیکستان جزو کرمان و سیستان و خراسان بوده است. در تمام متون تاریخی تا دوره قاجار مطلقا منطقه ای بنام بلوچسان یا افانسنان دیده نمی شود تا سروکله انگلیس پیدا میشود!
بلوچها از مکران قدیم جنوب پاکستان امروزی و افغانها از شمال پاکستان فعلی به سمت غرب آمدند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اولین کاری که دو.لت اینده ایران بای بکند این هست که بلو.چ ها را به اذربایجان کوچ بدهد این طرح یکبار قبلا برای زابلی ها اجرا شد که استان ترکمن نشین گلستان را کاملا تغیر جمعیت داد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این هم لینک سایت هایی که طبق معمول رفتی کپی پیست کردی:

http://chanf.ir/News/print/170/

https://www.instagram.com/p/BFwTErjnylS/

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب جما نارویی یا 21 اسم دیگه که با ژوان میشه 42 اینجا عبدالستار دوشکی بلوچی میداند به بلوچی بنویس چرا هیچ کدان از شما بلوچ نام ها بلوچی نمیتوانید بنویسید
البته اگر ننویسی "اگر دوشکی بخواد چرا که نه بلوچی مینویسم"
تنها کولی های ایران هم با نام"قره چی" در اذربایجان زندگی میکرددند زمانی که این استان 400 هزار هم جمعیت نداشته 100 هزار تا کولی در ان زندگی میکردنند از همان اذربایجان هم به اروپا رفتند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دكتر عبدالستار دوشوكي، شما و آقای دکتر رضا حسین بر که جزو ایرانیان اصیل هستید و زاده رستم دستان و یعقوب لیث صفاری هستید بهتر است با مراجعه به پانیرانیستهای عزیزی چون، سرور اسامه مجددی و برادر دیروز و رفیق امروز جناب بهمن موحدی(بامدادان) مشکلاتتان را مطرح فرمائید نا مبردگان که جزو افراد قدر قدرتی هستند که همه گونه بودجه برای شما می توانند از دولت فارسمدار رژیم جمهوری اسلامی و هر رژیمهای دیگر سکولاریست دمکراتیک در آینده دریافت کنند، لاف زدنهای غربتی ها را جدی بگیرید، عینک دودی یادتان نرود، که بدون عینک دودی تحویلتان نمیرگیرند،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ولی انصافا ان قسمت شرق استان کرمان محروم ترین نقطه دنیا هست از همه جالب تر بود چون کلا انجا کویر لوت هست گرم ترین نقطه کره زمین
بلوچ نشین هم نیست چون کلا کسی جرئت زندگی انجا را ندارد حتی شتر هم اونجا زندگی نمیکنه باور نمیکنی برو ببین
خیلی هم محروم هست حتی جاده شوسه هم نداره چون کویر لوت هست کسی جرئت نداره تو دمای 75 درجه ساننیگراد بره اونجا جاده بسازه
یکبار اب با دمای 75 درجه رو دست ات بریزی سوختگی درجه 2 ایجاد میکنه با تاول فراوان
اگر ایران به جای انرژی هسته ای میرفت اونجا صفحات خورشیدی میساخت نه تنها برق همه ایران تامین میشد بکه صادرات برق هم داشتیم
لطفا دفعه دیگه که فله ای نقشه ایران را جلوی خودتان پهن میکنید و همه مناطق را به زور بلوچ میکنید به این نکته ها هم توجه کنید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در گذشته سرزمین زابلستان در افغانستان اسمش سجستان یا سگستان بود سگستان یعنی سرزمین سگ ها. چرا به آن سرزمین لقب سرزمین سگها داده اند داستانی طولانی دارد. بعداها سگستان به سیستان تبدیل شد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 


در کمنتار قبلی خودم فراموش کردم به جنابعالی پبشنهاد کنم که بجای نوشتن (برخی از نیروهای افراطی و ضد بلوچ) اسم آنها را بنویسید که زابلی شیعه افراطی ولایتمدار هستند که همیشه از آنها بعنوان ابزار سرکوب و آلت دست استفاده می شود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در نخستین تقسیمات سیاسی در زمان رضاخان در سال1307 شمسی کل کشور پارس (ایران) به چهار ایالت(استان) و 12 ولایت تقسیم شد، چهار ایالت عبارت بودند از: 1-آذربایجان 2-فارس و بنادر 2-خراسان و سیستان 4-بلوچستان و کرمان. ده سال بعد در دومین تقسیمات سیاسی در16 آبان سال 1316 حکومت پهلوی منطقه کرمان را از بلوچستان جدا کرده و منطقه بلوچستان از جنوب نهبندان تا تنگه هرمز استان مَکُّران نامیده شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دوشکی جای دیگری نوشته ای:
مناطق بلوچ نشین جنوب و شرق استان کرمان جزو فقیرترین و محرومترین مناطق دنیا (و نه فقط ایران) هستند.
به عرض مبارک میرساند که جنوب استان کرمان اصلا بلوچ نشین نیست و تماما "بشاگردی" هستند بشاگردی ها قومی مستقل با زبانی مستقل هستند که با زبان زازاهای ترکیه بسیار شباهت دارد هر چند که ریشه هرمزگانی دارند
تعداد 8000 نفر هم بیشتر نیست:
برای خوانندگانی که با دموگرافی جنوب شرق اشنایی ندارند
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D8%AF%D9%87:%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7
%D9%82_%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%86%DB%8C_%D8%AF%D8%B1_%D8
%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86_%D8%B1%D9%88%D8%AF%
D8%A8%D8%A7%D8%B1_%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من با تجزیه استان "سیستان و بلوچستان " به سه استان "سیستان" و"بلوچستان "و "مکران" کاملا موافق هستم به چند دلیل
یک در این استان غیر از قوم با فرهنگ و متمدن بلوچ اقوام دیگه ای هم هستند که بلوچ نیستند و نباید فدای سر بلوچ ها بشوند
دوم اینکه این معضلاتی که بالا به شما نوشتی معضلات بلوچ ها است نه بقیه مردم
سوم تجزیه استان برای بلوچ ها هم خوب هست میتوانند با بزرگانشان صلاح الدین فاروقی و عبدلمالک ریگی و بقیه ....خوش باشند بقیه اقوام هم در استانهای خودشان مثل ادم زندگی میکنند و دعا میکنند به خدا که
زنهار از قرین بد زنهار ......وقنا ربنا عذاب النار
البته خامنه ای تورک خیلی وقته که نجوای سواحل "مکران" را سر داده سیستان ما هم که تکلیف اش معلوم هست
برای اشنایی بیشتر با اقوام این استان در ادامه کامنت به معرفی اقوام استان میپردازیم(که بدانید اینجا همه بلوچ نیستند)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در ضمن جناب دوشکی فراموش کردام چیزی را یاداوری کنم:
این گفته شما درباره بلوچستان و تاریخ ان و اینکه جنوب استان کرمان و سیستان و خراسان جنوبی در تاریخ بلوچستان نامیده شده اند مطلقا صحت ندارد
منطقه سیستان به همرا خراسان جنوبی از زمان های قدیم با نام سیستان تحت حکومت خاندان خزیمه علم قرار داشت که معرف ترین این خاندان امیر اسدالله علم نخست وزیر شاه بود اینها از زمان مامون عباسی حاکمیت سیستان به مرکزیت قائن را داشتند و اینکه نام سیستان در سال 1336 بر این منطقه گذاشته شده جعلی بیش نیست
و اما درباره نام این استان: بر اساس کتاب حدود العلم این ناحیه ای که شما بلوچستان با نام تاریخی میخوانید یک ایالت بزرگ
بوده با نام کرمان این نام تا سال 1336 هم با نام ایالت "کرمان و بنادر" وجود داشت نام بلوچستان از این تاریخ از نام یک شهرستان ( ایرانشهر و اطراف ) با تجزیه یک استان بزرگ به وجود امد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب اقای دوشکی :
تبعیض در ایران قومی نیست که شما بحث را به قومیت و بلوچ میکشانید ایا سیستانی ها بیشتر از شما ها دارند؟؟؟
در ایران نهاد کمیته امداد سالیانه 300 ملیون دلار را صرف پرداخت کمک به شیعیان تورک جمهوری اذربایجان میکند بدون اینکه ربطی به کشور ایران داشته باشند تا زمانی که این نگرش جای خود را به توجه به مردم ایران نداده همین هست
بعد از ان من هم بلوچ های ایران را از نزدیک ایران را میبینم و هم بلوچستان پاکستان و هم بلوچ های افغانستان را دیده ام در ایران وضعیت بلوچ ها قابل مقایسه با پاکستان نیست در پاکستان برای رفت و امد از شهری به شهر دیگه از چهارپایان استفاده میشود در افغانستان بار را با کاروان شتر جابه جا میکند

تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دکتر دوشوکی گرامی ؛ سایت خبری سازمان مجاهدین خلق ایران، دستگیری خانم آمنه عیسی زهی را پوشش خبری داده و چندین بار این خبر را پخش کرده است. در ضمن خبر شلاق خوردن دخترکان معصوم در جنوب استان کرمان را نیز تمامی رسانه های اپوزیسیون اعم از چپ و راست به تفضیل اعلام کرده اند و پوشش خبری داده اند و تاکنون مقالات و تحلیل های بسیاری در مورد این جنایت رذیلانه در رسانه های اپوزیسیون درج گردیده است.
جناب دکتر دوشوکی گرامی ، این را بدانید که قلب مردم ایران به درد می آید وقتی می بینند که هموطنان بلوچ شان در فقر ومحرومیت وحشتناکی دست وپا می زنند و بغض گلوی مردم را می گیرد وقتی می بینند بسیاری از مادران بلوچ به نوزدان خود چای می دهند به این دلیل که به خاطر گرسنگی و سوء تغذیه ، شیری در سینه های خود ندارند و پولی هم ندارند که شیرخشک بخرند. وای وای از این ستم آخوندی !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب اقای دوشکی الان بولان بلوچ و اسلم ریگی و جما نارویی و خدابخش بلوچ دسته جمعی امده برای شما به بلوچی کامنت میگذارند چون ظاهرا در اذربایجان تورکانی هستند که فرزند مرحوم جلیل خان نارویی هستند
کلا بلوچی هم برای شما مینویسند به جای خنک کردن خودشان با نام"عبدالزابلی" همین الان پسر جلیل خان شروع میکنه با شما بلوچی مکاتبه کردن البته تورکی هم بلد هست چون مادر شان تورک اند
صبر کن همین الان مینویسه به بلوچی ثلیث برات کامنت میگذارند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زندگی تو کشور غریب همه جا سخته. بلوچها باید به وطن اصلی یعنی حاشیه رود سند برگردند تا راحت شوند.
اینقدر هم زاد و ولد نکنند. حضورشان در ایران بجز هزینه برای مملکت چیزی نداشته و نخواهد داشت. فقط برای دریافت یارانه زاد و ولد می کنند و عمده قاچاق سوخت و مواد و حتی قاچاق انسان توسط اینها انجام میشود. هنوز گرد راه پاکستان از رخت و لباسشان پاک نشده ادعای ارضی به استانهای دیگر هم دارند. همین نام بلوچستان هم هیچ ریشه تاریخی ندارد.
آن عکس حذف شده و آن دختر طلاکاری شده وضع خیلی از بلوچهایی است که تو کار قاچاق هستند بقیمت بدبخت کردن مردم ایران با قاچاق سوخت و مواد و انسان. عکسهای فعلی هم یک عده مهاجر غیر قانونی پاکستانی هستند که باید رد مرز شوند. جالبه زیر یک چادر 12 متری 13 بچه زندگی می کنند!
بلوچ طایفه ای ازافغان است نام فامیلی همه به زای ختم میشود قیافه و
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
انتقاد خانم یا آقای عکس در مورد عکس انتخابی من بجا و منطقی بود. این انتقاد را می پذیرم و بر مبنای آن عکس را عوض کردم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
همه اینها را خودات نوشتی حداقل یک پاراگرافاش را با بالوچی نوشتن کرداهی تا زابلیون باور داشت تو بالوچی. بالوچستان را فرزندان کوراش کبیر شخم زد با بامب بشکه ای همانطوار که حلب را شخم زا د . ایران فقط پارس آریایی زابلی چه شیعه چه سنی. تورک به صحرای مانقوردستان عراب به المکلای یمن کورد به قندیل . همه را شخم زد با دست زابلیون با بامبهای بشکه ای اهدایی از جانب روسهای آریایی .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عکس این دختربچه بلوچ ساکن تهران با 2 کیلو طلای زینتی آویزان به او ، چه معنی را اینجا باید القا کند .
این مقاله در سایتهای چپ بدون تصویر این دختربچه منتشر شده.
این منافق بازی و دو رویی برای چیست ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جمهوری اسلامی دشمن همه مردم ایران است. اگرچه بلوچهای عزیز بیشترین ظلم ها را متحمل شدند.
به امید آزادی ایران و ایرانیان

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مگر در سایر نقاط ایران وضع بهتر است ؟ موضوع را راسیستی نکنید .!
در بلوچستان پاکستان وضع بهتر است ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مقاله ای بسیار روشنگرانه و عالی بود در مورد ظلم و ستم به هموطنان عزیز بلوچ. طبق معمول تشکر از دوشوکی عزیز