زرتشتیان اجساد مرده گان را دفن نمی کنند و پاسارگاد قبر کوروش زرتشتی نیست

با توجه به اسناد موجود و آنچه در سفرنامه‌ی افراد مختلف در دوران باستان نوشته شده، به نظر می‌رسد این آرامگاه حالتی زیارتگاهی داشته است و تا حدود اواخر قاجار به این بنا، قبر «مادر سلیمان» می‌گفتند. ناگهان حدود 150سال پیش نام این مکان به قبر «کوروش» توسط انگلیسیها!!! تغییر یافت. هنوز هم کسی از خود نمی پرسد چرا زرتشتیانی که مرده را نجس می شمردند و باید خوراک کرکسها میکردند به یکباره تصمیم گناه آلود دفن جسد کوروش را اتخاذ کردند!

هرودت که تنها چند ده سال بعداز مرگ کورش می زیسته, در کتاب تاریخ خود از کشته شدن کورش بدست تومریز ملکه ماساژتها در کرانه های ارس می نویسد. اینکه پارسها چگونه جسد را  از کنترل ماساژتها در اطراف رود ارس خارج کرده و هزاران کیلومتر تا پاسارگاد حمل کرده اند روشن نیست.  تنها با مومیائی کردن جسد میشد مانع از فاسد شدن و از هم گسیختگی آن تا محل دفن گردید که مطابق دین زرتشت این عمل معصیت بزرگی بود. با توجه به اسناد موجود و آنچه در سفرنامه‌ افراد مختلف در دوران باستان نوشته شده، به نظر می‌رسد پاسارگاد حالتی زیارتگاهی داشته است و تا حدود اواخر قاجار به این بنا، قبر «مادر سلیمان» می‌گفتند. ناگهان حدود 150سال پیش  نام این مکان توسط انگلیسیها!!!  به آرامگاه «کوروش»  تغییر یافت. هنوز هم کسی از خود نمی پرسد چرا زرتشتیانی که مرده را نجس می شمارند و باید خوراک کرکسها کنند  به یکباره تصمیم گناه آلود دفن جسد کوروش را اتخاذ کردند! . دقیقا بهمین دلیل هیچ  گوری از آنهمه پادشاه هخامنشی و ساسانی و غیره موجود نیست, چراکه خاکسپاری میت نجس, برابر باآلوده سازی خاک بوده و  در دین زرتشت گناه محسوب می شود. بر اساس آئین زرتشتی فارغ از موقعیت اجتماعی متوفی, تنها موبدان بعد از شستشوی کامل جسد با ادرار گاونر میتوانند آنرا به "دخمه" حمل کرده و خوراک کرکسها سازند. کسی بجز موبدان حق حضور در این دخمه هارا ندارد. عکس و فیملبرداری از این مراسم و داخل دخمه خلاف آیین زرتشتیست و بهمین دلیل تا زمان مالتیکوپترهای مجهز به دوربین, تصویری از داخل آنها موجود نبود. این روش امحا مرده گان تا زمان رضاشاه در یزد بکار برده می شد. پارسیان هند که در زمان اعراب به هندوستان گریختند هنوز هم از همین شیوه سنتی  برای مرده گان خود استفاده می کنند. بدلائل بهداشتی, رضا شاه زرتشتیان را مجبور به دفن اجسادشان کرد ولیکن دخمه ای در ضلع جنوب غربی آن تا 34 سال پیش که من دیدم  هنوز برپابود. موبد زرتشتی از توضیح در خصوص علت وجود دخمه  و اینکه چگونه میت را در آنجا دفن می کردند طفره رفت و ماهم زیاد سوال پیچش نکردیم و اصولا خیلی هم در آنزمان برای ما مهم نبود. البته در دخمه را گل گرفته بودند و داخل آن را نمیشد دید. در فیلم زیر از دقیقه 8:10 به بعد شیوه نابودی اجساد در دخمه زرتشتیان را میتوانید مشاهده کنید.

 

در کلیپ دوم  مراسم امحا میت در دین زرتشت  به تفصیل بیان شده است.

 

سوال دیگری که جوابی منطقی برای آن موجود نیست اینست که اگر این مکان گور کوروش کافر بوده چرا توسط سربازان متعصب عمر بن خطاب که تمامی مظاهر ادیان غیر سامی را, به عنوان نماد کفر نابود میکردند قبر کوروش را تخریب نکردند؟ فرض کنیم که اعراب صدر اسلام از وجود آن خبر نداشتند چرا دیگر مسلمانان در خلال صدها  سال حکومت اعراب آنرا ویران نساختند؟  تمامی شواهد نشان از این دارد که پاسارگاد قبر کوروش نیست و از ابداعات انگلیسیهای استعمارگر می باشد.

 

اینکه این مکان آرامگاه کوروش هخامنشیست یا نه ظاهرا یک مسئله تاریخیست و زیاد مهم جلوه نمی کند. لکن از انجائیکه  جامعه ایرانی تفاوتی مابین اسطوره و تاریخ  قائل نیست و بدتر از آن تاریخ را منبع مشروعیت سیاسی می داند و حق و حقوق مادرزادی انسانهائی را که غیر خودی تعریف می کند کتمان  می نماید پتانسیل برخورد خشونت آمیز مابین ملتها را بطور خطرناکی افزایش داده است.  دگماتیسم منتج از این تفکر, حل  تفاوتها را با استناد به قوانین بینالمللی و از طرق صلح آمیز تقریبا غیر ممکن ساخته است.

 

13 اکتبر 2016

 

 

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مشکل این آقا چیز دیگری است اگر زرتشتیان هم دفن میکردند او یک چیز دیگر میگفت مساله اصلی ایشان این است که ایران نباید محوری در تاریخ داشته باشد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دیرنج یا همان لاچین:
مذهب زرتشتی در زمان ساسانیان مذهب رسمی شد نه اشکانیان و نه هخامه نشیان زرتشتی نبودند یکی از دلایل بی توجهی به انها هم همین بوده
بنونیست کتاب، دین ایرانی، بنونیست در زرتشتی ندانستن هخامنشیان پیشروی دیگر محققان بوده‌است. با توجه به روایات مورخان یونانی و سنگ‌نبشته‌های باقی مانده از زمان هخامنشیان
هم از نظر باورها و عقاید و هم از نظر مراسم با آئین کهن ایرانی مطابقت دارد، آئینی که در ضمن پرستش اهورامزدا، ایزدان متعدد و نیروهای طبیعت نیز پرستش می‌شدند. این آیین به باورهای ودایی بیشتر از آیین زرتشت نزدیک است.[۳]
هنریک ساموئل نیبرگ نیبرگ عقیده دارد که در ساخت‌های بنیادین آئین هخامنشیان هیچ‌یک از ویژگی‌های اساسی آئین زرتشت دیده‌نمی‌شود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یوسف آزربایجان گرامی‌ اعتراض شما منطقی‌ است، با تشکر

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
منم بابک خرمدین از آذربایجان : کوروش کبیر پدر ما ایرانیان فرهنگ آ ن متعلق به دوران پیشا زرتشت می باشد. که بسیار بسیار تفاوت دارد با آیین توحیدی بطور مثال فر کیانی جایش با فر ایزدی تغیر دادند , سه تا یکتای بوده ونه یکتای سه تا یکتای را روم تبدیل به پدر بسر روح القدس کرد ,در فرهنگ پیشا زرتشت حتی شیطان یا اهریمن هم وجود نداشت آب مظهر روشنی بود نه خورشید آتش مظهر گرمی و جان بود نه نور آ ن. آتشکده مظهر قداست جان بود پرستاری از آتش به معنی مقدس بودن جان بوده نه عب هر جانی زن ,مرد کودک سیاه سفید و و و . خود زرتشت با ۱۸ گاتهایش مورد قبول است اما موبدان زرتشتی الهیات زرتشتی را ابداع کرده اند همانند شیعه ترکی صفوی و الهیات شیعه که از لبنان آخوند وارد کردند و کتب اربعه نوشته شد و بطور خلا صه ایدولوژی سازی کردند . در دوران جدید هم میبینیم .
پاینده و جاوید باش ای ایران گهواره تمدن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای yazichi به این جمله شما اعتراض دارم و امیدوارم تکرار نکنید عین جمله شما « شما آدم خوارهای رجوی و کمونیست‌ها که از تورک نفرت دارید به قدرت برسید ». ببینید این جمله شما شایسته یک فرد مدافع حقوق ملی نیست چرا که ما به دیدگاه و عملکرد ها میتوانیم انتقاد کنیم ولی همه را در یک پاکت گذاشتن و آدمخوار خواندن درست نیست .با تشکر .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هر چند جریان اخوندی و چپی اساسن ضد ایرانی بودند ولی از زمان رسیدن اخوندها با کمک چپها به قدرت این ایران ستیزی که باز هم ابزار دست غرب و تجزیه طلبها شده بیشتر شده است .
شما درتمام تاریخ پس از جنگ المان یک یهودی را پیدا نخواهید کرد که به بزرگان ادب المان توهین کند.
شما سیاه پوستی را نمیشناسید که به شاعران امریکائی بدو بیراه گفته باشد
شما یک افریقائی را نام برید که به ادیبان غربی توهین کند ولی چند ترک که در ایران متولد شده اند نمک نشناسی میکنند. در غرب با این افراد چه میکنند ؟
چپ و دینی و افرادی مانند رضا براهنی نویسنده تجزیه طلب جریانی ضد بشری و عوامل سرسپرده بیگانه هستند . پیشه وری و سران حزب توده و فدائیان در این کارزار ضد ایرانی نقش اول خیانت و.. وبی وطنی را اجرا میکنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تمامی این دروغها بخاطر کنار زدن تورک زبانها از اقتدار سیاسی توسط انگلیس ها ترتیب داده شد و با یک کودتای ننگین رضا میر پنجه استبل دار روسها شاه میشود و زبان عقیم دری « فارسی » بشکل زبان اجباری زبان رسمی میشود و تورکها با آنکه کار آئی و صلاحیت ادراره داشتند از سیستم بشکل آرام کنار گذاشته شده و فارس زبانها جاگزین میشوند تا جائیکه تورکها امروز بجز یکی دو وزیر دست چندم مثل راه ترابری هیچ پست مهم حکومتی را از زمان رفسنجانی ندارند .نه وزیر کشور نه وزیر دفاع نه وزیر امور خارجه و نه رئیس جمهور .و این سید علی ٥٠ در صد تورک « پدر » ٥٠ در صد فارس « مادر » هر چه زودتر بمیرد آنقدر برای آذربایجان بهتر . خلاصه اینکه این شونیستهای وامانده سر گیجه شده اند چون دنیای اینترنت و ماهواره پته اینها را به آب انداخته و دنیای معلومات مثل همین نوشته آقای دیرنج راه گریز و چاخان شونیستها را بسته و این شونیستهای

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهمن موحدی ( بامدادان )، دوران شعار، رجز خوانی و شاهنامه خوانی تمام شده، تحلیل ارائه بده، همه چیزتان تقلیدی، ساختگی، کذایی و دروغین است. یک نظریه پرداز ندارید. یک نویسنده در سطح جهانی‌ ندارید. یک روشنفکر ندارید. به قول یارادیجیلیق یک دوبی، استانبول و باکو ندارید ولی‌ مشهد، چاه جمکران، قم، شابدالعظیم دارید چونکه در مدرنیته و شهر نشینی شکست خورده اید، تمام عمرتان خودتان را مثل کلاغ تکرار کرده اید آن هم در قالب زبان شاعران که غنای زبان فارسی‌ با فقط ۲۷۰ فعل ساده بهتان اجازه داده است. عرصه چنان به شما تنگ شده که دست به تفسیر فلسفی‌ از شاهنامه زده اید و بدین طریق، صبح تا شب، خودتان را مثل طوطی، به تکرار عادت داده اید. ما تورکان آزربایجان نخواهیم گذاشت شما آدم خوارهای رجوی و کمونیست‌ها که از تورک نفرت دارید به قدرت برسید. این رقص را نگاه کن، در روز سر بریدن کوروش توسط تومورس آنا، ما اینگونه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پان ترک که میگفت تمام تاریخ و دین و فرهنگ و اسامی ایرانی دروغ هستند ، حالا گفته های خودرا که تهوع کرده بود دوباره مزه میکند. او نمیداند که تعداد زیادی از شاهان ایران زردشتی نبودند و یا مراسم دفن عوام ، شامل شاهان نمیشد . فرزندان مغول فاقد پلورالیسم در تفکر هستند . سیاه وسفید ، اردغان یا ترور، چنگیز یا سیاوش.
حسادت و عقده و دروغ و بی هویتی و بی وطنی و خیانت ، کمکی به تجزیه طلبان آذری مغول نخواهد کرد چون ایرانی 7 هزار سال است که پوزه مغول و عرب و یونان و رم و انگلیس و امریکا را خون مالی نموده و این بار ستون پنجم دشمنان ایران را برای همیشه بسوی دیوار چین خواهد فرستاد و قره باغ را بندر آزاد قفقاز خواهد نمود تا بادکوبه ساحل شنا گردد.