رفتن به محتوای اصلی

زرتشتیان اجساد مرده گان را دفن نمی کنند و پاسارگاد قبر کوروش زرتشتی نیست
14.11.2016 - 00:59

هرودت که تنها چند ده سال بعداز مرگ کورش می زیسته, در کتاب تاریخ خود از کشته شدن کورش بدست تومریز ملکه ماساژتها در کرانه های ارس می نویسد. اینکه پارسها چگونه جسد را  از کنترل ماساژتها در اطراف رود ارس خارج کرده و هزاران کیلومتر تا پاسارگاد حمل کرده اند روشن نیست.  تنها با مومیائی کردن جسد میشد مانع از فاسد شدن و از هم گسیختگی آن تا محل دفن گردید که مطابق دین زرتشت این عمل معصیت بزرگی بود. با توجه به اسناد موجود و آنچه در سفرنامه‌ افراد مختلف در دوران باستان نوشته شده، به نظر می‌رسد پاسارگاد حالتی زیارتگاهی داشته است و تا حدود اواخر قاجار به این بنا، قبر «مادر سلیمان» می‌گفتند. ناگهان حدود 150سال پیش  نام این مکان توسط انگلیسیها!!!  به آرامگاه «کوروش»  تغییر یافت. هنوز هم کسی از خود نمی پرسد چرا زرتشتیانی که مرده را نجس می شمارند و باید خوراک کرکسها کنند  به یکباره تصمیم گناه آلود دفن جسد کوروش را اتخاذ کردند! . دقیقا بهمین دلیل هیچ  گوری از آنهمه پادشاه هخامنشی و ساسانی و غیره موجود نیست, چراکه خاکسپاری میت نجس, برابر باآلوده سازی خاک بوده و  در دین زرتشت گناه محسوب می شود. بر اساس آئین زرتشتی فارغ از موقعیت اجتماعی متوفی, تنها موبدان بعد از شستشوی کامل جسد با ادرار گاونر میتوانند آنرا به "دخمه" حمل کرده و خوراک کرکسها سازند. کسی بجز موبدان حق حضور در این دخمه هارا ندارد. عکس و فیملبرداری از این مراسم و داخل دخمه خلاف آیین زرتشتیست و بهمین دلیل تا زمان مالتیکوپترهای مجهز به دوربین, تصویری از داخل آنها موجود نبود. این روش امحا مرده گان تا زمان رضاشاه در یزد بکار برده می شد. پارسیان هند که در زمان اعراب به هندوستان گریختند هنوز هم از همین شیوه سنتی  برای مرده گان خود استفاده می کنند. بدلائل بهداشتی, رضا شاه زرتشتیان را مجبور به دفن اجسادشان کرد ولیکن دخمه ای در ضلع جنوب غربی آن تا 34 سال پیش که من دیدم  هنوز برپابود. موبد زرتشتی از توضیح در خصوص علت وجود دخمه  و اینکه چگونه میت را در آنجا دفن می کردند طفره رفت و ماهم زیاد سوال پیچش نکردیم و اصولا خیلی هم در آنزمان برای ما مهم نبود. البته در دخمه را گل گرفته بودند و داخل آن را نمیشد دید. در فیلم زیر از دقیقه 8:10 به بعد شیوه نابودی اجساد در دخمه زرتشتیان را میتوانید مشاهده کنید.

Missing media item.

 

در کلیپ دوم  مراسم امحا میت در دین زرتشت  به تفصیل بیان شده است.

 

Missing media item.

سوال دیگری که جوابی منطقی برای آن موجود نیست اینست که اگر این مکان گور کوروش کافر بوده چرا توسط سربازان متعصب عمر بن خطاب که تمامی مظاهر ادیان غیر سامی را, به عنوان نماد کفر نابود میکردند قبر کوروش را تخریب نکردند؟ فرض کنیم که اعراب صدر اسلام از وجود آن خبر نداشتند چرا دیگر مسلمانان در خلال صدها  سال حکومت اعراب آنرا ویران نساختند؟  تمامی شواهد نشان از این دارد که پاسارگاد قبر کوروش نیست و از ابداعات انگلیسیهای استعمارگر می باشد.

 

اینکه این مکان آرامگاه کوروش هخامنشیست یا نه ظاهرا یک مسئله تاریخیست و زیاد مهم جلوه نمی کند. لکن از انجائیکه  جامعه ایرانی تفاوتی مابین اسطوره و تاریخ  قائل نیست و بدتر از آن تاریخ را منبع مشروعیت سیاسی می داند و حق و حقوق مادرزادی انسانهائی را که غیر خودی تعریف می کند کتمان  می نماید پتانسیل برخورد خشونت آمیز مابین ملتها را بطور خطرناکی افزایش داده است.  دگماتیسم منتج از این تفکر, حل  تفاوتها را با استناد به قوانین بینالمللی و از طرق صلح آمیز تقریبا غیر ممکن ساخته است.

 

13 اکتبر 2016

 

 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

دیرنج مین ائللی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.