"مرگ فیدلیو"

"مرگ فیدلیو"!
--------------------
هتل داران برنامه ای دارند که "فیدلیو" نام دارد.
با بستن و بکار گرفتن "فیدلیو"، مهمانان در هتل همۀ حساب خود را پیش از ترک هتل می پردازند.
تام کروز در فیلم " با چشمان باز"(واپسین فیلم پایان نیافته از سوی استانلی کوبریک ) به "فیدلیو" اشاره کرد.
در جهان سیاست هم "فیدلیو" بود.

 "مرگ فیدلیو"!

--------------------
هتل داران برنامه ای دارند که "فیدلیو" نام دارد.
با بستن و بکار گرفتن "فیدلیو"، مهمانان در هتل همۀ حساب خود را پیش از ترک هتل می پردازند.
تام کروز در فیلم " با چشمان باز"(واپسین فیلم پایان نیافته از سوی استانلی کوبریک ) به "فیدلیو" اشاره کرد.
در جهان سیاست هم "فیدلیو" بود.
"فیدلیو" در نود سالگی، پس از سال ها زندگی در عوام فریبی، دفاع از کمونیسم، سرکوب آزادی، به زیر فقر بردن مردم کوبا، دقایقی پیش، مُرد!
حساب "فیدلیو" بسته شد.

کیانوش رشیدی قادی
ششم آذرماه سال 7038 میترایی

 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آسوده بخواب فرمانده ؛ تاریخ در مورد بزرگانی همچون فیدل کاسترو، چه گوارا ، آلنده و دیگر رفقا قضاوت خواهد کرد. یاوه سرائی های این لمپن های سلطنت طلب ذره ای از بزرگیِ فیدل کم نخواهد کرد. فیدل با بیرون راندن دولت جنایتکار و امپریالیستی ایالات متحدۀ آمریکا از کوبا استقلالی نسبی را برای خلق کوبا به ارمغان آورد ولی بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی متاسفانه تک وتنها ماند و فشارهای امپریالیسم آمریکا از نو شروع شد و استخوانهای خلق و دولت خلقیِ کوبا زیر این فشار خرد شد. جالب است که این لمپن های سلطنت طلب از خبر درگذشت فیدل ابراز شادمانی می کنند. همانطور که امپریالیستهای غربی برای عراق و افغانستان دمکراسی و آسایش به ارمغان آوردند برای ما ایرانیها هم به ارمغان خواهند آورد!!! در دو واقعۀ 28 مرداد 1332 و انقلاب ضدسلطنتی سال 57، دولتهای امپریالیستی آمریکا و انگلیس، ضربات بزرگی بر پیکرۀ جریان آزادیخواهی -

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کیانوش رشیدی قادی... نتیجه خوبی و بدی های فیدل را به عهده تاریخ و ملت کوبا بگذاریم ولی ایشان در مملکت خود مرد. ولی دیدیم که آقای شاهنشاه آریا مهر که نوکری کشورهای غرب بود با آن سرطان مرگ بار چطوری در جهان آواره ماند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اینکه آمار با سواد در کشوری مثل کوبا ۹۷٪ هست خیلی خوبه به شرط اینکه مردم‌اش پول خرید و حق خوندن هر کتابی رو داشته باشند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلطنت طلبان مطرود مى توانند، گوشه اى از قضاوت تاريخ را در همين سايت در وجه اين نوشته ببينند. فيدل كاسترو هر چى بود هر چى كرد. إشراف زاده اى بود كه به خدمت توده هاى محروم كشورش در آمد. و هر چند مثل همه سياست مداران نقاط ضعف. و قوت خود را دارست، اما غارت گران سلطنت طلب و سرمايه داران ضد ملى ، نمى توانند قضاوتى عادلانه در مورد فيدل كاسترو و چگوارا ها داشته باشند. بوى گند سلطنت و سلطنت طلبان در طول تاريخ هنوز مشام ملت هاى جهان را آزار مى دهد. اگر هم تعداد انگشت شمارى از پس ماندگان اين رژيم ها هنوز در بعضى نقاط جهان وجود دارد. آنها هم زير نظر و مراقبت ملت و مجلس منتخب مردم ، مجبورند خود را با مردم همسو نمايند . هر چند خانواده هاى سلطنتى هم درست مثل جامعه روحانيت حامى سلطنت طلبان ، همواره در جامعه بي خاصيت و مصرف كننده و مفت خور بوده أند. جوامع پيشرفته امروزى ، نيازى به افكار قرون وسطائى

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ادمیان کوچک با کوچک کردن بزرگان, انهم با درشت گویی, سعی در بزرگ کردن خود دارند. زمانی که چپ رادیکال تنها راه نجات انسانها از دست سرمايه داری مسلح به نظر می رسيد کاسترو کاری کرد کارستان. اگر 98 % مردم ايران در مورد خمینی اشتباه کردند چرا او نکند . وضعيت کوبا را با هاییتی مقایسه کنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فیدل به کوبا استقلال ملی آورد و رهبر و قهرمان استقلال ملی کوبا است. کوبا در تمام حیات خودش در محاصره سیاسی، اقتصادی، نظامی بود. حزب کمونیست و فیدل توانستند کشورشان را در برابر امریکا با حداقل امکانات سر و پا نگه دارند. فیدل برای پیدا کردن متحد بین الملی تلاش میکرد . هر سیاستمداری میداند که با در جهان از حمایت قطبها و کشورهای قدرتمند برخوردار شود. فیدل بی تردید میدانست که ایران کشوری سرمایه داری و ضد دمکراتیک است و انسانها را اعدام میکند اما برای کوبا، برای مردم کوبا مصلحت این بود که کشوری مثل ایران از کوبا حمایت کند . کوبا میخواست با کسب حمایت ایران و کشورهای ضد امریکایی قطب قدرتمندی در برابر امریکا که خطر دائمی برای کوبا بود ایجاد کند.
نویسنده اگر اندکی سیاست میدانست متوجه میشد که سیاست خارجی بخش مهمی از کشورداری است. کوبا در سیاست خارجی و بین المللی از ایران دفاع کرد اما در

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عجب استدلال غریبی دارند این نویسنده مقاله. لابد نلسن ماندلا رهبر مبارزات ازادیبخش افریقای جنوبی نیز دیکتاتور نامیده میشود چون بدیدن حکومتیان ایران پرداخته و ملیونها مردم افریقا در سوگ مرگش دست به ٌسینه زنی ٌ زدند ودر عین حال امثال اقای دونالد ترامپ و جرج بوش پسر نمایندگان دموکراسی و ازادی ملت ها محسوب میشوند. عجبا!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای رشیدی قادی خیلی علاقه داری مشهور بشوی؟ مثل اینکه شما کمتر از رئیس جمهور ، یا شاه ،یا کل یک کشور اظهار نظر نمی کنی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کمونیسم مرامی قابل دفاع نیست و معایب زیادی دارد ولی عظمت " فیدلو" از همین پیداست که با این مرام ناقص, پنجاه سال در برابر بزرگترین قدرت امپریالیستی تاریخی دنیا مقاومت کرد و سربازان جزیره کوچک کوبا سالها به نبرد های آزادی بخش آفریقا و آمریکای لاتین کمک کردند. همین امروز هم پزشکان کوبایی در آفریقا به مداوای بینوایان میپردازند. آنها که کوبا را دیده اند از فقر و خرسندی مردم حکایت ها میکنند که " خدایا منعمم گردان به درویشی و خرسندی ".

" فیدلو " سر انجام پس از نود سال در کوبا و میان مردم محبوب خود وفات یافت. در مقایسه, دیکتاتور دیگری بنام ظل اله, اعلیحضرت همایون شاهنشاه بزرگ ارتشتاران فرمانده - پدر همین " شاهزاده رضا پهلوی، یگانه شاهزادۀ ایرانیان! " که جناب قادری چندی پیش در همین سایت مقاله ای نوشتند - در بدر با التماس به راکفلر و کیسنجر چند روزی را بیمارستان های امریکا گذراند و دور از وطن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ارتحال جانگداز رفیق شهید فیدل، یار وفادار امام(ره)را به تمام عمله ها و چاه کن ها و فاضلاب باز کن های جهان تبریک و تسلیت عرض می کنیم و ارادت تمام کمونیستهای جهان را به شاهزاده رائول کاسترو برادر و جانشین ایشان اعلام می داریم و امیدواریم که در آن دنیا در کنار رفیق راهزن استالین و رفیق پینه دوز برژنف در زیر درختان سیب و انار بهشت و حوریان دائم ابکاره، از خوردن آب کوثر چشمه های اسمیرنوف و ماسکوسکایا سرمست شوند و از نهایت عیاشی بهره مندشوند، ««از طرف کمونیستهای معلول جسیمی و روحی زندانهای جمهوری اسلامی ایران»»

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
غیر منصفانه است که کاسترو را دیکتاتور نامید ، جا داشت آقای کیانوش رشیدی اشاره ای به دستاوردهای انقلاب مردم کوبا میکرد از جمله ریشه کن کردن بیسوادی و آموزش رایگان در تمام سطوح برای همه،، بهداشت رایگان برای مردم کوبا و... من شخصا بر این باورم اگر انقلاب کوبا روی نمیداد کشور کوبا وضعیت بهتری ازهمسایه گانش هاءیتی ودومنیکن آزاد ودمکرات !!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عکس فیدل کاسترو با لباس سفید، انتخاب "ایران گلوبال" است. من با گذاشتن این عکس در کنار نوشته ام موافق نیستم. فیدل کاسترو تا پایان زندگی اش یکی از پشتیبانان رژیم اشغالگر جمهوری اسلامی در ایران بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خب مبارک باشه الان داره در دیار مارکس کیف میکنه انشالله بقیه رفیق هاش را هم بکشه ببره پیش خوداش با همدیگه کیف کنن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من برای اینکه بدانم سوسیالیسم مورد ادعای سرخ پوشان خون اشام چیست به کوبا رفتم . بیش ازان نیز به قبله تجزیه طلبان مشهور مانند پیشه وری به شوروی و بویژه باکو رفته بودم. انچه دیدم نامی جز فقر و بدبختی و دستگاه بیگر و بند نداشت .کاسترو در حقیقت هنرپیشه تاتر واقعی جنائی و وحشت بشری سوسیالسم بود که سناریوی ان را لنین و مارکس نوشته بودند و سیاهی لشگر ان را مردم عادی تشکیل میدادند و بلیط فروشان ان در کشور ما ایران عده ای توده ای و فدائی در کشور ما بودند . فیدل ازادی را قربانی سوسییالیسم کرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چپها در شوروی سابق ، به سیاست های ناتو و امریکا، لقب انتقام جویان، داده بودند .
به نویسنده این خبر که با دمش برای مرگ افتخارآمیز یک مبارز 90 ساله، این چنین گردو می شکند یاید گفت-
در طول حکومت 70 ساله ننگین پهلوی و 1000 ساله شاهنشاهی ملوک الطوایفی ، بت ها و رهبرانت به اندازه نیمی از عمر فیدل به کردار و گفتار و پندار نیک ، دست نزدند و نتیجه رذالت شان ، آخوند و داعش شیعه بوده است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سینه زنی در کوبا
-------------------
از دقایقی پیش سینه زنی، به شیوه ای دیگر در کوبا آغازشده است.
حتی اگر همۀ ، تاکید می کنم "همۀ" شهروندان کوبایی در آیین های سینه زنی و به خاک سپاری یکی از بزرگترین دیکتاتورهای سدۀ بیست و بیست ویک میلادی که فیدل کاسترو نام دارد، شرکت کنند، یقین من در دیکتاتور و ضد آزادی بودن کاسترو تغییری نمی کند، چرا که هزاران نفر در ایران، پس از مرگ خمینی ، او را به خاک سپردند.
و هرگاه فراموش نکنیم که "فیدل کاسترو" یکی از بزرگترین پشتیبانان رژیم اشغالگر جمهوری اسلامی در ایران بود و حداقل یکبار با خمینی جلاد دیدار کرد.