جشن یلدا

ویدئو
جشنی دگر در گردش گردونه‌ی مهر؛
آغاز روز چیرگی بر تیرگی‌ها؛
جشنی به پاس اولین روز زمستان؛
روزی به دنبال شب زیبای یلدا

یلدا هزاران ساله جشنی آریایی
جشنی سپند و پر فروغ و گرم و زیبا
در آخرین شام بلند و سرد پاییز
یادآور اسطوره‌های مانده برجا

 

یلدا نماد زایش مهر ایزد نور
«میترا» خجسته ایزد نور سحرگاه
آیین او مهر و وداد وعهد و پیمان
تابان فروغ مینوی روشنگر راه

در شام یلدا سفره‌ای میگسترانم
از دانه‌ها و میوه‌های سرخ ورنگین
چون تاج گلگون مینهم بر سفره خویش
در دانه‌های لعل فام نار شیرین
یک سرو زیبا در کنارش مینشانم
فرخ نمادی از کهن آیین دیرین
وان سرو سبز و تازه را آرایه سازم
با رشته‌های نازک سیمین و زرین

 

سروی که در پندار ایرانی سپنتا
وز فتنه باد خزانی بی گزند است
در شام یلدا تا طلوع صبح فردا
بر مجمر پر آتشم عود و سپند است
در جمع یاران میبرم شب را به پایان
شامی که گرم و شادمان و دلفروز است
از شادی فردا دلم در سینه لرزان
فردای یلدا نوبت «خورشید روز» است

جشنی دگر در گردش گردونه‌ی مهر
آغاز روز چیرگی بر تیرگی‌ها
جشنی به پاس اولین روز زمستان
روزی به دنبال شب زیبای یلدا

از: هما ارژنگی

*   *   *   *   
پی‌نوشت‌ها:
الف: یلدا واژه ای سریانی به چم(معنا) ی زایش است. شب زایش مهر ایزد نور و روشنایی است. در آغازین شب زمستان و بلندترین شب.
ب: میترا- مهر ایزد نور و روشنایی و دشمن تیرگی و تباهی است. او ایزد عهد و پیمان – راستی و داد گستری و دشمن دروغ و پیمان شکنی است.
ج: سرو- درخت سرو در فرهنگ ایرانی جایگاهی ویژه دارد. در آیین مهر و در باور مهریان- سرو درختی همیشه سرسبز ست که در برابر سرما پایداری می‌کند - از اینروی مهریان در شب زایش مهر آنرا می‌آراستند و هدیه ها در پایش می‌نهادند. در بالای آن ستاره‌ای سیمین یا زرین به نشانه‌ی ماه یا خورشید میگذاشتند ودرخت را با رشته‌های ابریشمین می‌آراستند. این آیین به شکل امروزین در شب زایش مسیح همچنان برگزار میشود..
د: خورشید روز- آغاز دیماه و نخستین روز زمستان را (خرم روز) یا ( خوره روز) و یا ( روز خورشید) می‌نامند و آنرا از آن اهورا مزدا می‌دانند / زیرا از آن پس روزها به بلندی می گرایند و خورشید بر تیرگی چیره میشود.

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
از لحاظ قواعد شعری، سروده خانم هما ارژنگی ، عیب و اشکالی ندارد. تنها می خواستم سراینده محترم را متوجه این نکته سازم که چیزی بنام نژاد آریائی هیچوقت وجود نداشته است . در چنین صورتی سخن گفتن در باره "جشن اهورائی" نیز، امر بیهوده ای محسوب میگردد. نژاد آریائی، ساخته و پرداخته کلک بازیهای مستشرقین اروپائی است . در دنیای امروز نه تنها نژاد ناب و خالصی وجود ندارد ، بلکه هیچ تیره و قوم و ملتی را بر دیگر اقوام و تیره ها و ملت ها، کوچک ترین برتری و مزیتی نیست. آنکه انسانها را در جوامع طبقاتی از هم دیگر متمایز میسازد، این اصل مسلم است که افراد به کدام طبقه اجتماعی، تعلق دارند.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
جناب لاچین
یک منبع برای داستان تورکی تخیلی تان ارائه میکنید یا کلا شما همیشه اینگونه ..میشوید یا برای شب عید "سیاه " شده اید
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
در ضمن شب "چیلله" یا همان چله از چهل(40) میاید دارای دو شب میباشد
چله تابستان و چله زمستان
در هر دو مورد زمانی که چهل روز از هر کدام سپری شده باشد شب چهلم را شب چله میگویند
همین عدد جهل یک مراسم را هم برای مردگان در روز چهل ام میگیرند با نام چهلم
بیچاره ان قومی که هیچ ندارد و اینگونه خوار و خفیف مجبور به دزدی ان هم کاملا ضایع از دیگران است که برای جشن مصادره ای اش هم واژه ندارد
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
جناب ایرج:
شما نوشتید که یلدا یک واژه عربی به معنی زایش است
خب حالا این واژه عربی را تجزیه و ترکیب کن از چه ریشه ای است اسم است یا فعل یا حرف جامد است یا مشتق
منتظر ایم
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
این پانترکی که از طرز نوشتنش مسخرگی میبارد میخواهد زنگ تفریح سایت شود.ولی ازهمینکار هم عاجز است. با "عاریا" نوشتن نمیتوان بی منطقی و حقارت درون را گل مالی کرد. تازه جرات هم نکرده اسم ترکی برای خودش بگذارد و اسم ایرانی گذاشته تا الکی به آن افتخار کند . به این میگویند هویت طلب!!
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
زمانی که یونسکو در ثبت جهانی چوگان و دلمه و مولوی و فرطوسی و گنجوی و نوروز و خیلی های دیگر محلی بر کرسی شعر های عاریا چی ها نمی گذارد یعنی مطالعاتی که انجام می شود نشان دهنده دروغ های شاخدار کوروش پرست ها در مصادره عناصر فرهنگی ملت های غیر پارس پندارعست.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
شب چله همه مردم ایران شاد باد و سپاس بخاطر این چکامه بسیار زیبای خانم هما ارژنگی.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آذری تجیزیه طلب بیمار است چون با زمین و آسمان و دریا سر جنگ دارد و حسود است و عقده دارد و کینه میورزد به فرهنگ و تمدن و تاریخ و زبان و مشاهیر ایران و همسایه های دیگر کرد و ارمنی و فارس . جون مغول تباران فاقد همه چیز هستند. تنها اظهار وجودشان انکار و نفی و ایراد به دیگران است . آذری ترک دهها هزار سال دیگر خدمتکار و مزدبگیر همسایه گانش خواهد بود چون فاقد فرهنگ و تمدن و تاریخ است . مخرب و مازوخیست است .
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
شما طرکها بهتر است از جشنهای خودتان بیشتر اطلاع رسانی کنید و تا این اندازه نگذارید تا همه به کیفیت حسود و ضد شادمانیتان پی ببرند.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
دوستان ... همانطور که متوجه هستیم کاربر گرامی « فریاد» انگشت به یک مسئله مهم ( بیماری آریا گرائی ) میزنند و بطور صحیح اشاره میکنند که زیبائی های فرهنگی مردم را نبایستی با این مفاهیم آلوده ساخت.. « اینکا های » امریکای لاتین مخصوصآ کشور ( پرو) که بنیان گذاران اولین فرهنگ بومی این قاره بشمار میروند , جشنی با نام جشن INTI RAYMI دارند که همان winter solstice و یا شب چلّه معروف است .
https://www.youtube.com/watch?v=4OShU3lQaGs

https://www.youtube.com/watch?v=Tf4ZwWm4n3E
....................................
این جشن دراروپا و در انگلستان و در محل (( استون هنج)) هم برپا می شود ولی این (( اریا گرائی )) باعث به بالا آوردن ابروهای خیلی از خواننده گان می گردد. اجازه دهید تاریخ (( استون هنج آریانی )) را دو باره باهم مرور بکنیم همانطور که نوشته شده است استون هنج هم ...
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
لم یلد و لم یولد .یلدا که یک لغت عربی به معنی زایش می باشد درجریان تورک ستیزی های اخیر بجای چیلله گجه سی یا همان شب چیلله انتخاب شد.کپی برداری های ناشیانه از روز عشاق بجای ولنتاین گرفته تا چیلله گجه سی نشانگر نداشتن اعتماد به نفس در فرهنگ سازی دارد.عاریا چی ها اگر تلاششان را بر رفع عیوب نا اندیشندگی خود معطوف دارند نتایج به مراتب بهتری خاهند گرفت.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
بانوى گرامى، شما را به جان هر كه را كه دوست داريد، دست از سر اين اريا بازى ها برداريد و اينهمه بهانه به دشمنان ما و نارفيقان خانگى ندهيد . فرهنگ ايران و گذشته هاى اساطيرى آن و ايين مهر و مهربانى هاى مرمانش بدون ارياگرى همچنان زيبا و پر افتخار هست و هيچ نيازى به اين واژه هاى اضافى كه تنها موجب بى بهايى اين فرهنگ مى شود نيست .
زيبايى هاى فرهنگى اين مردم را نبايد با چنين مفاهيمى آلوده ساخت . شب يلداى شما شاد باشد، مرا از اين سفارش هموندانه و بى غرضانه ببخشيد .
عدم انتشار شده: 
false