یلدا جشن چند هزار ساله ایرانی و یا یکی از سنن ناصری؟

بسیاری مراسم شب یلدای ایران را آئیینی چندهزارساله نامیده و آگاهانه و یا ناآگاهانه از آن در جهت تحکیم پروژه ملت سازی آغاز شده از زمان رضا شاه استفاده می نمایند . بعضاحتی به این نیز بسنده نکرده "یلدا" را آئینی آریائی می خوانند و اسانس نژادپرستانه آنرا افزایش می دهند. ظاهرا ایرانیستها هنوز نمی دانند که درعصر اینترنت نمیتوان همانند دوران ناصری , جعلیات پارسی های هندی دربار دولت فخیمه را به خورد مردم داد.

اجداد مردمان شمال اروپا , پدیده طلوع خورشید را بعد از ماههای تاریک زمستان,"یول داگ" می نامیدند. آنها با آتش زدن "یول" (درخت) همراه با پایکوبی به استقبال "داگ" (روز) می رفتند تا خدایشان خورشید را باردیگر ملاقات کنند. سنت آذین درخت کریسمس در حوالی همین شب نیز, انعکاس دیگری  از  مراسم نامبرده می باشد که با آئین مسیحیت درآمیخته است. رومیان قدیم, روزهای پس ازشب یلدا را ساتورنالیا Saturnalia می نامیدند و طی مراسم خاصی حضور طولانی ترخورشید , پدر همه خدایان را,  جشن می گرفتد. مردم لهستان هوز هم یلدا (Winter Solstice) را با مراسم آشتی کنان و برگزاری مهمانی گرامی می دارند. جشن یلدا توسط کلیسای کاتولیک در قرن 16 , آئینی الحادی نامیده شده و ممنوع گردید. یلدا در خاورمیانه از جمله ایران به داستانها و اشعار شعرا راه پیدا کرد و بیشتر در معنی مجازی بکار برده شد و هیچ مدرک و سندی در دست نیست که مردمان فلات ایران تاپیش از سلطنت ناصرالدین شاه  آنرا همانند مراسم امروزی جشن می گرفتند و یا حتی یکی از روزهای مشخص تقویمشان بود. مراسم کنونی یلدا همانند آئینهای نوروزی هفت سین و غیره همه در زمان ناصرالدین شاه ابداع گردیدند. آجیل , هندوانه خوری, جشن و سرور  شب یلدای ایران را آئیینی چندهزارساله نامیدن و از آن در جهت تحکیم پروژه ملت سازی آغاز شده از زمان رضا شاه استفاده نمودن یش  از همه ذهن خود ایرانیستها را باجعلیات پرخواهد کرد.  بخشهای اولترا راستگرای این جماعت, بعضاحتی به این نیز بسنده نکرده "یلدا" را آئینی آریائی می خوانند و اسانس نژادپرستانه بر آن می افزایند. ظاهرا ایرانیستها هنوز نمی دانند که درعصر اینترنت نمیتوان همانند دوران ناصری , جعلیات پارسی های هندی دربار دولت فخیمه را به نام تاریخ و فرهنگ بخورد مردم داد. ( مظور از پارسی های  هندی اشاره به زرتشتیهائیست که  در زمان حمله اعراب به هندوستان گریختند وبنام پارسی های هند مشهورند. خانواده جی از مشهورترین آنها هستند که رسما  در استخدام سازما ن امنیت بریطانیا  بودند و در کودتای رضا خان پالانی هم نقش عمده ای داشتند)                                                                                                                                                        

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام-درست است من فکرکردم این مقاله رادنیزایشچی نوشته است.
مثل اینکه توقع زیادی ازیک چپ داشته این اشتباه رابه تحمیل کرده است.ازآقای مین ائللی هم عذرخواسته وهم تشکرمیکنم ؛که این مقاله رانوشته است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام اقای تورک اوغلی. این مقاله را دنیز ایشچی ننوشته لطفا یک بار دیگر به نام منتشر کننده این مقاله توجه کنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام-ساغ اول جناب دنیزایشچی ،منیم قانداشیم.
ائللرواراولسون.
شماسوادتان راسعی کنید،مثل همین مقاله تحقیقی درموردچلله ودیگرمسایل جامعه خودمان بکارگرفته وماراسرافرازکنید.
برادرم ،باورکن ماهمه مان دغدغه انسانیت وعلم ومنطق برای اجرای قوانین عدالتمندانه داشته وبه تفکرانسان های عالم نیازداریم.
می بینی یک مقاله کوتاه تحقیقی نوشته اید،چطورنژادپرستان برشماحمله میکنند؟
ولی وقتی مقالات شماودرراستای منافع اتینیکی آنهاست ،همه سکوت کرده ودوست دارند،ازخودمان برای آنهاستون های نگه دارنده ایجادشود.
من وقتی مقالات شمارامی دیدم ،باورکن اشکم درمی آمد.
ماسعی کنیم درتمام حرکات خوددقت نموده تانژادپرستان پرتوقع راشادنکنیم.
منتظرمقالات علمی شمابرای ملت به زنجیرکشیده خودهستم.مرتضی مرادپورامروز57 روزاست دراعتصاب غذابسرمیبرد.
این روشنفکرنماهاهنوزیک متن یک سطری برای نجات اوننوشته اند.
این است که چرامانباید...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب پسیانلو:
گویا شما اغاز بهار را با شب یلدا که اغاز زمستان است اشتباه گرفته ای
کدام جشن پایان سرما و اغاز روشنایی . یلدا شب اول زمستان و اغاز سرما هست

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما با ای مقاله خودتان با خودتان بازی میلنید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای و یا خانم ژن تـــرک.... مطمئن هستید که حالتان خوب است؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شکی نیست که تمام ملل وجوامع ازقدیم الایام بخصوص درنیمکره شمای پایان سرما وتاریکی را جشن گرفته ومبارک میشمردند. وهرچه زیست گاه جوامع نزدیک تربه مدارات شمالی تربود منطق حکم میکند که آن هارادراین جشن ها پرهیجان تروجدی تربدانیم. والبته که کلمه یلدا یکی ازمشتقات وازه سامی ولد.ولادت.یلد.یولد.بامفهوم نوزائی وآغازحیات است. هرمطلبی رامتاسفانه دستاویزحمله وتوهین به کسانی میکنیم که قرن هاست باهم زندگی کرده ایم (باتشنجات وبرخوردهایی که طبیعی بودند).بایدکه درراه زمینه جینی برای هرچه دوستانه ترکردن همزیستی وهمسایگی مان دردنیایی که سرنوشت همگی مان درآن مبهم بوده وبه آسانی میتواند دست خوش منازعات وتوافقات قدرت هاباشد کوشاباشیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بنظر میرسد که جناب دیرنج مین ائللی مانند بسیاری دیگر بی اختیار و با وسواس قهری Obsessive-Compulsive disorder به هرچه نام ایران و ایرانی ست حساسیت داشته و به همیناندازه به شمال اروپا و ناتو ارادت دارند. ایشان چند وقت پیش در باره گرفتاری بلوچ ها و حمله ناتو به لیبی و عراق و افغانستان و غیره فرمودند عراق و لیبی, فرهنگ و شعور استفاده از فرصت را نداشتند که مانند افغانستان [ علاوه بر رفاه و آزادی ] 5 ملیون دختر هم در مدارس آن مشغول تحصیل اند. !!!

بهر حال مراسم یلدا و یا ساتورنالیا Saturnalia و یا Winter Solstice و یا همانطور که جناب lachin در پای گفته خانم هما ارژنگی به درستی گفته اند " « اینکا های » امریکای لاتین مخصوصآ کشور ( پرو) که بنیان گذاران اولین فرهنگ بومی این قاره بشمار میروند , [ هم ] جشنی با نام جشن INTI RAYMI دارند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یک چیزی را هم فراموش کردام بنویسم:
اگر همان رضا پالانی نبود الان پسر سمیتقو در تبریز پادشاه کردستان بود شما ها هم داشتید کوردی حرف میزدید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دیرنه:
شب یلدا نام یکی از اصلی ترین شب ها در نجوم ایرانی است که به عنوان طولانی ترین شب سال در همه گاه نامه ها و زیج های خورشیدی امده
زور بیخودی نزن چون یلدا را نمیتوانی برای تورکان "ایل" کنی همان طور که نتوانستید سومری ها را "ایل" کنید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ژن ترک ، ژن مغول است . .... ژنی ضد ایرانی . ژنی اردغانی و اسرائیلی. ژنی اسکاتلندی و امریکایی . ژنی ضد فارس . ژنی ضد .. . کینه ای و انتقام گیر . تنگ نظر. زیاده خواه . ... فریبکار. .. . غیرمنطقی . هوچی . جنجال برانگیز. تیره خواه . ناامید . سرگردان ...
پاسخ ایران و ایرانی، به آذری تجزیه طلب ترک مغول ، در زمان مناسب سرکوب و نابودی و تار ومار آنان خواهد بود .
وظیفه اپوزیسون از هم اکنون شناسایی آنان برای پاداش خیانت آمیزشان میباشد.
جانوران گرگ صفت ضد انسان در قرن 21 باید خنثی گردند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
باد اسایش گیتی نزند بر دل ریش.
صبح صادق ندمد تا شب یلدا نرود.
سعدی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اینگونه جشنها مختص فرهنگهای باستانی همه دنیاست و شخصآ برای مردم جادر نشین و بزچران طرک که با همچپنین فرهنگی بیگانه است متاسفم.