سال های ابری در اقتصاد جمهوری آذربایجان و چشم انداز آن

آذربایجان بین سال های 2005 تا 2009 با افزایش درآمد های نفتی بالاترین رشد اقتصادی جهان را تجربه کرد... و با کاهش قیمت نفت در بازار های جهانی از سال 2014 به این سو مانند دیگر کشور های تک محصولی دچار بحران و کاهش شدید ارز های خارجی شد و....

سال های ابری در اقتصاد جمهوری آذربایجان و چشم انداز آن

جمهوری آذربایجان بعد از یک دوران پر رونق و پر شتاب اقتصادی و اجتماعی در سایه درآمد های نفتی، دوران سخت، دشوار و تعیین کننده ای را از سر می گذراند. از یک سو مخالفت های درونی با استفاده از نارضایتی های اقتصادی، فساد نهادینه شده و چالش های اجتماعی که با کاهش درآمد های نفتی و اجرای سیاست های ریاضت اقتصادی در حال گسترش است، فعال شده و از دیگر سو نیرو های برون مرزی که از سال ها پیش عوامل خود را به شیوه های گوناگون آموزش داده، در داخل کشور جابجا و پنهان کرده تا اندیشه های ارتجاعی خود را با استفاده از باور های مذهبی مردم ساده دل و زود باور گسترش دهند،به تکاپو و تلاش افتاده اند تا در فرصت مناسب وارد میدان شوند، و این کشور کوچک در جنوب قفقاز را از مسیر واقعی پیشرفت، بویژه سکولاریزم و مدرنیسم که تاریخ چند دهه در آن دارد منحرف سازند.

آذربایجان با منابع نفتی و جغرافیایی خود همواره مورد توجه بیگانگان و نیروهای امپریالیستی بوده، تا انقلاب اکتبر نمایندگانی از کمپانی های بزرگ نفتی و معدنی در باکو فعالیت می کردند. با وارد شدن جمهوری آذربایجان در ترکیب اتحاد جماهیر شوروی، این فعالیت ها به پایان رسید و آذربایجان در مسیر دیگری قرار گرفت. در جنگ دوم جهانی بار دیگر منابع نفتی آذربایجان، این بار از سوی آلمان هیتلری و شرکای پنهان وی مورد توجه قرار گرفت که در صورت دست یابی به آن می توانستند، سرنوشت جنگ را تغییر دهند، هرچند هیتلر نتوانست به آرزوی دیرینه خود برسد و کنترل چاه های نفت آذربایجان را در دست گیرد ولی داستانی با عنوان و هیاهوی نفت شمال با پایان جنگ ساخته شد که سال ها هم ادامه یافت.

جمهوری آذربایجان در ترکیب اتحاد شوروی جایگاه ویژه ای داشت، از یک سو تامین کننده انرژی بود و از دیگر سو بخشی از نیاز های غذایی ( 18 درصد در سال 1985 ) مانند غلات، انگور، میوه را همراه با پنبه ( 7 درصد ) و توتون تولید می کرد. از سال های پایانی دهه 60 تا نیمه های دهه 80 میلادی صنایع فلزی، پتروشیمی، استخراج سنگ آهن و تولید سیمان و برخی دیگر از صنایع رونق گرفت و در شهر سومقائیت، باکو و نخجوان فطب های صنعتی، گاهی با ابعاد بسیار بزرگی تشکیل شد. در نتیجه هنگام فروپاشی اتحاد شوروی، جمهوری آذربایجان در مقایسه با دو جمهوری دیگر قفقاز ( ارمنستان، گرجستان ) از اقتصاد پویا و رو به رشدی برخوردار بود و صادرت آن به دیگر جمهوری های شوروی از واردات آن پیشی بود.

با فروپاشی اتحاد شوروی ضربات سخت و سهمگینی بر اقتصاد آذربایجان وارد شد، بحران، ناامنی و تنش های قومی در نبود قدرت سیاسی و اداری جامعه را فراگرفت، گروه های پنهان و فرصت طلب در راستای منافع مالی و فکری خود از مخفیگاه بیرون آمدند. در این شرایط بحرانی حمله نظامی ارمنستان آغاز شد و بخشی از خاک جمهوری آذربایجان ( 20 درصد ) را تصرف کرد. جنگ با برقراری آتش بس در سال 1994 به پایان رسید و گروه مینسک برای صلح تلاش خود را آغاز کرد ولی تا کنون به نتیجه ای نرسیده، گاهی تبادل آتش در خط مقدم جوانانی را از هر دو طرف به کام مرگ می کشد. ادامه جنگ، بی ثباتی سیاسی و خلاء قدرت، بحران اقتصادی و سیاسی را عمیق تر کرد. کمبود کالا های مصرفی، فساد اداری و خشونت جامعه را فراگرفت، تورم در مدت کوتاهی تا 400 درصد افزایش یافت و توده های تهیدست و ضربه پذیر جامعه را تا نابودی پیش برد.( جمهوری اسلامی با بهره برداری از شرایط دفاتر و کمیته های امام را در مناطق محروم افتتاح کرد که بیشتر به جمع آوری جوانان و آموزش آنان مشغول شود ).

در پی آتش بس در جبهه های جنگ و تثبیت قدرت از سوی حیدر علی اوف از سیاستمداران توانمند و کهنه کار در سیاست اتحاد شوروی( عضو دفتر سیاسی و معاون اول شورای وزیران )، همکاری با بانک جهانی، سازمان جهانی توسعه و دیگر نهاد های اقتصادی، که جمهوری آذربایجان از سال 1992 به آنها پیوسته بود گسترش یافت، تورم به سرعت رو به کاهش گذاشت، در سال 1995 به 20 درصد و سپس به صفر نزدیک شد و اقتصاد این بار گرفتار رکود شدید گردید. علی اوف برای برون رفت از رکود و بحران، نیازمند سرمایه های خارجی بود، در این راستا جاذب ترین حوزه اقتصاد منابع انرژی بویژه نفت بود که انتظار افزایش شدید قیمت در آن پیش بینی می شد، در نتیجه تبلیغات وسیع و گسترده ای پیرامون منابع و ذخائر نفت و گاز مطرح شد که گاهی بزرگنمایی هم در آن به چشم می خورد. ( ذخیره نفتی بر اساس آخرین برآوردها 8 میلیارد بشکه، ذخائر گاز با کشف میدان شاه دنیز بالغ بر 750 میلیارد مکعب ) همسو با آن خصوصی سازی هم به سرعت ادامه داشت و رانت خواری هم بگونه ای در آن نهادینه می شد.

در سال های دهه 90 میلادی تعدادی از شرکت های بزرگ نفتی وارد باکو شده، کنسرسیوم بزرگی تشکیل دادند و احداث خط لوله باکو، تفلیس، جیهان را با 7 و نیم میلیارد دلار (1994 ) آغاز کردند که نفت باکو را به مدیترانه برساند، سپس در سال های بعد دو خط لوله دیگر یکی از خاک روسیه به بندر « نووروسیسک » و دیگری از خاک گرجستان به بندر « سوبسا » در دریای سیاه به امضاء رسید.هم اکنون 70 درصد از صادرات نفت باکو از این سه خط تحقق می یابد.

با آغاز این پروژه های عظیم گشایش چشمگیری در اقتصاد آذربایجان در هزاره سوم دیده شد ولی شاخص پیچیدگی آن را به سرعت کاهش داد و همه اقتصاد کشور را وابسته به نفت کرد که اینگونه اقتصاد ها نمی توانند رشد پایدار داشته باشند و از سوی دیگر هم پایه های استبداد را تقویت می کنند ( شاخص پیچیدگی در اقتصاد واژه جدیدی است که با آن توانایی و ناتوانی اقتصاد مورد بررسی قرار می گیرد، تولید کالا های دانش بنیان و با توجه به بازار جهانی تولید می شود، در نتیجه رشد پایدار و با ثبات است ) در کشور های نفتخیز و تک محصولی، همه فعالیت های عمرانی و اقتصادی کشور به نفت گره می خورد و با کوچک ترین نوسان در قیمت آن ( کاهش قیمت ) در بازار جهانی اقتصاد زمین گیر و بحران اجتماعی همراه با تنش خود را نمایان می سازد..

آذربایجان بین سال های 2005 تا 2009 با افزایش درآمد های نفتی بالاترین رشد اقتصادی جهان را تجربه کرد ( از 21 درصد تا 25 درصد )، تولید ناخالص داخلی را از 21 میلیارد دلار به 52 میلیارد دلار افزایش داد. جامعه به سرعت به سوی مصرف گرایش پیدا کرد، پروژه های عظیم در ساختمان سازی به اجرا درآمد و چهره باکو و برخی دیگر از شهر ها دگرگون شد. بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول بین سال های 2006 تا 2014 نفت و گاز سه چهارم تولید ناخالص داخلی و درآمد دولت و همچنین 90 درصد صادرات آذربایجان را تشکیل داد (به نقل از سایت رادیو زمانه ، 8 دی 1395 )، در این دوره ذخیره ارزی تا 37 میلیارد دلار افزایش یافت. تولید نفت با افزایش قیمت همسو بالا رفت و در سال 2011 به مرز یک میلیون بشکه رسید و در تولید نفت آذربایجان در رده 20 دنیا قرار گرفت. در این مدت خط لوله گاز باکو، تفلیس، ارزروم هم اجرایی شد. هم اکنون گاز آذربایجان به فدراسیون روسیه، گرجستان و اندکی هم به ترکیه صادر می شود، در رابطه با ایران هم بصورت معامله سواپ اندکی به ایران داده می شود که ایران هم به همان مقدار در اختیار جمهوری خودمختار نخجوان قرار می دهد.

با کاهش فیمت نفت در بازار جهانی از سال 2014 به این سو، آذربایجان هم مانند دیگر کشور های تک محصولی دچار بحران و کاهش شدید ارز های خارجی شد، در ماه های نخست از ذخائر ارزی خود استفاده کرد ولی با طولانی شدن افت قیمت نفت، بحران اقتصاد کشور را زمین گیر کرد، رشد اقتصادی با لغو و حذف پروژه ها به سرعت کاهش یافت. بیکاری همراه با تورم دولت را مجبور کرد تا ریاضت اقتصادی را بعد از سال ها دست و دل بازی به اجرا در آورد. در این راستا برای جبران کسری بودجه، مالیات ها را افزایش داد، بیش از 7 میلیارد دلار وام خارجی گرفت، خصوصی سازی را با فروش موسسات عمومی به افراد و شرکت های داخلی و خارجی افزایش داد و به مواد غذایی و مصرفی مالیات بست. در این میان ارزش پول ملی منات را به دفعات کاهش داد، تا جائیکه ارزش پول ملی تنها در سال 2016 به میزان 50 درصد سقوط کرد ( در سال 2015 در دو نوبت کاهش داده بود ). دولت برای پیشگیری از پیآمد های کاهش ارزش پول ملی آن را به نوسان سپرد و آزاد گذاشت، زیرا تثبیت ارزش منات ذخائر ارزی را می بلعید و حجم آن را به شدت کاهش می داد تا جائیکه موجودی آن در نیمه 2015 به کمتر از 4 میلیارد رسید( سایت رادیو زمانه، همانجا ) هم اکنون برخی از بانک ها از فروش دلار به مشتری های خود خوداری می کنند، و برخی هم با خطر ورشکستگی روبرو هستند، زیرا قادر به دریافت وام های خود نیستند و سپرده گذاری های مردم هم به شدت کاهش یافته است، در نتیجه بانک مرکزی جواز برخی از بانک های کوچک را لغو و آنها را از فعالیت بازداشته و همچنان به بانک های تجاری دستور داده تا از پرداخت دلار بصورت ریفاینانس(پرداخت وام از طریق دریافت وام دیگر) را از عملیات خود حذف کنند.

باکو با شدید ترین بحران اقتصادی خود روبرو شده است، بدهی های خارجی با کاهش ارزش پول ملی هر روز در حال افزایش است، دولت در تلاش است با فروش اوراق قرضه و جلب سرمایه های خارجی پروژه خط لوله انتقال گاز به اروپا را از میدان گازی « شاه دنیز » تا سال 2020 به پایان برساند و منابع ارزی خود را از طریق فروش گاز افزایش دهد.در این میان رکود همچنان ادامه خواهد یافت. مرکز پژوهشی « فیچ » پیش بینی کرده است که اقتصاد آذربایجان در سال 2016 با رشد منفی 3 و سه دهم درصد روبرو خواهد شد و درآمد سرانه کاهش خواهد یافت و در سال 2017 هم شرایط بهتر از این نخواهد بود، در نتیجه انتظار می رود که جامعه دستخوش حوادث و رخداد هایی شود که بخشی از آن در واکنش به بحران اقتصادی، کمبود و فساد گسترده اجتماعی و سیاسی است و بخشی دیگر با تحریک دیگران در مناطقی مانند نارداران و مشدآقا صورت گیرد که در آن نیرو های ارتجاعی تمرکز بیشتری دارند....

محمد حسین یحیایی

mhyahyai@yahoo.se.

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب سازاخ,
من رهروی هستم که " سیر انفس و آفاق میکنم " و به هیچ حزب و مذهب و مرامی پای بند نیستم و آرزوی من سعادت نوع بشر است و سعی دارم که شاید بتوان وظیفه غیر ممکن تفاهم بین " افراطی ها " را انجام داد و میدانم که " گفتا که یافت می نشود جسته ایم ما " و من " دنبال آنچه یافت من نشود " میباشم و اگر جسارتی شده است آنرا به بزرگواری خود ببخشید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" بانک جهانی‌ و آزربایجان وام ۴۰۰ چهار صد میلیون دلاری برای بودجه پروژهٔ خط لوله گاز تاناپ امضا کردند """ خبر خوش دیگر برای آزربایجان """
World Bank and the the government of Azerbaijan January 16 signed a $400mn loan agreement funding the TransAnatolian gas pipeline (Tanap) that will deliver Caspian gas to Turkey and Europe.
http://www.naturalgasworld.com/wb-and-azerbaijan-signed-tanap-loan-35395

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا peerooz عزیز امیدوارم که شما صادقانه به این سئوال من پاسخ دهید، آیا شما برای مشاعره و یا متک پرانی در سایت ایرانگلوال کامنت می گذارید و یا واقعا شخصی جدی و با خط فکری جدی به دنبال هدف مشخصی هستید‌؟ و یا همینجوری هر چه پیش آید خوش آید، برای پر کردن وقت بیکاری خودتان را سرگرم می کنید؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با توجه به کامنت های اعتراضی به مقاله و پوینت های منفی به کامنت, احتمالا شاعر در باره عاشق درست میگفت که " منظور ما, شنیدن نام تو بوده است. گاهی ز ناصح ار سخنی گوش کرده ایم ".

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر پوینت های پای کامنت معنایی داشته باشد, ۸۰ در صد شرکت کنندگان معتقدند که نتیجه نظر سنجی گالوپ که ۵۶ درصد مردم جمهوری آذربایجان جزو بهره مندان ناشی از فروپاشی شوروی نیستند غلط است و حقیقت باید چیزی غیر از این باشد و باوردارند که ۴۴ در صد راضی ها " اکثریت " را تشکیل میدهند. ساده ترین تفسیر این رویداد اینست که متعصبین چیزی جز عاشق نیستند که گمان دارند معشوق مظهر کمال خوبی هاست و وصال معشوق تمام درهای سعادت را به روی آنها باز خواهد کرد و به چیزی جز آن راضی نخواهند بود. تجربه زندگی نشان میدهد که در بسیاری از موارد چنین نیست. الله اعلم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
" هرکسی از ظن خود شد یار من ". ۷۵ در صد پوینت ها با قرائت من از نظر سنجی گالوپ موافقت ندارند. قرائت دیگر از این نظر سنجی نشان میدهد که تنها ۴۴ درصد از مردم جمهوری آذربایجان از فروپاشی شوروی راضی بوده و بهره برده اند. ۵۶ درصد در این گروه قرار ندارند. آیا اکثریت این مردم از فروپاشی شوروی بهره برده و راضی اند یا فقط آنها که از این اوضاع سود برده اند؟ نمیدانم. المعنی فی البطن مفسر.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
" نتایج نظرسنجی گالوپ در خصوص میزان رضایت و یا نارضایتی از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از کشورهای عضو" این اتحادیه در سال ۲۰۱۳ نشان میدهد که از ۱۱ کشور عضو این اتحاد ۷ کشور ( ۵۱ درصد ) این فروپاشی را مضر و فقط ۳ کشور آنرا مفید دانستند یعنی تعداد نا راضیان از فرو پاشی بیش ازدوبرابر راضیان ( ۲۴ در صد ) میباشد. ارمنستان با ۶۶ درصد ناراضی و ترکمنستان با ۶۲ در صد راضی در صدر جدول قرار دارند. هرسه کشور آذربایجان و ترکنستان و قزاقستان راضی از فرو پاشی, دارای منابع غنی نفت و گاز میباشند احتمالا این دلیل راضی بودن آنهاست. بدون داشتن این منابع احتمالا آنها هم سیستم شوروی را ترجیح میدادند. و این در حالی ست که امروزه دنیا به این نتیجه رسیده است که در اکثر قریب به اتفاق کشورهای کمونیست سابق , کمونیسم با شکست روبرو شده است.


عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ارمنی ها که 66درصدشان از فروپاشی شوروی ناراضی هستند نگران نباشند چون هم اکنون کشور ارمنستان فقط در کاغذ وجود دارد و در حقیقت تبدیل به یک استان روسیه شده. در ضمن آفرین به ترکمنها که فقط 8 درصدشان از فروپاشی ناراضی هستند که آنها هم احتمالا اقلیت روس ساکن در آنجا هستند و بهتر است زودتر گورشان را از ترکمنستان گم کنند. آمار گرجستان و اکراین عجیبه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ضمنا این نظر سنجی مربوط به سال 2013 می باشد و می توانید از طریق لینک زیر در وب سایت گالوپ مشاهده کنید.
http://www.gallup.com/poll/166538/former-soviet-countries-harm-breakup.aspx

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نتایج نظرسنجی گالوپ در خصوص میزان رضایت و یا نارضایتی از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از کشورهای عضو
بی جواب هیچکدام زیانبار سودمند
11 15 51 24 مجموع
12 10 66 12 ارمنستان
14 8 61 16 قرقیزستان
10 10 56 23 اکراین
8 18 55 19 روسیه
10 12 52 27 تاجیکستان
22 10 42 26 مولداوی
21 15 38 26 بلاروس
21 9 33 37 گرجستان
18 8 31 44 آذربایجان
19 12 25 45 قزاقستان
22 9 8 62 ترکمنستان
طبق این نظر سنجی مشاهده می شود که درجمهوری آذربایجان،45 درصد این فروپاشی را مفید، 31 درصد زیانبار، 8 در صد هیچکدام و در واقع نسبی و 18 درصد هم بدون پاسخ گذاشته اند. یعنی تنها سی درصدصراحتا آن را زیانبار دانسته اند که می توان حدس زد که ازکدام طبقه سنی ویا اجتماعی می باشند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شوما اکثرا .. شعر تلاوت مینمایید.!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یارادیجیلیق عزیز این موضوع قبرس و ارتباط آن با ارتقاع اقتصاد و جایگاه آزربایجان بسیار جالب است، تیز بینی‌ ژئوپولتیکی شما واقعا قابل تحسین است، (( ۲ دو شریک استراتژیک، ترکیه و آزربایجان )) برای اتحاد قبرس وارد نبرد دیپلماتیک در سطح جهانی‌ با روسیه شده اند. حتما روسیه تمام تلاش خود را می‌کند که قبرس متحد نشود و سلطهٔ گاز پروم بر اروپا، ادامه یابد. من حتی در خواب هم تصورش را نمیکردم که اتحاد قبرس، به نفع منافع اقتصادی آزربایجان است و ترکیه و آزربایجان به طور پنهانی‌ و آشکاراً برای رسیدن به این هدف، همکاری میکنند. رژیم شاهنامه خوان ایران هم، با تخریب خاورمیانه، و حمایت از تروریست‌های کمونیست پ کا کا، در خیال خام خود، می‌‌خواهد به اهداف خود، برسد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در اولین فرصت باید زمینه برای تجزیه جمهوری تورکان در کشور کثیرالمله به نام جعلی"جمهوری اذربایجان" فراهم شود اقوام تالشی با جمعیت 1.5 ملیون و لزگی با جمعیت 1.5 و اوار و روس و تات هم با جمعیت نیم ملیونی منتظر خلاص شدن از زندانی با نام جهنم جمهوری اذربایجان اند
رئیس جمهور جمهوری اشغال شده تالش مغان "سرهنگ همت اف" در تبعید اجباری از کشور اشغال شده اش به سر میبرد در حالی که رژیم نژاد پرست شغال گرای باکو مشغول تاراج منابع نفت تالش از میدان های مشترک در مرز دریایی ایران هستند
در اینده ای نزدیک باید داوطلبان خلق های دربند این کشورک نحس در ایران اموزش داده شوند و همراه با اسلحه برای ازادی کشورهایشان به جنگ تورک زبانان عرب زاده بروند
این 300 ملیون دلاری هم که هر سال کمیته امداد به باکو میفرستد باید صرف تهیه مواد منفجره برای بمب گذاری بر علیه اشغالگران باکویی شود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب یحیائئ
اشنایی بنده با مفاهيم اقتصادی بحدی هست که بتوانم تشخیص دهم که برداشت شما از مقوله " بیماری هلندی" نارسا است. این مقوله به شکل زیر عمل میکند.
کشوری دارای منابع طبیعی است مثلا نفت یا مس. با فروش اینها کشور پولدار میشود و ارزش پول ان کشور بالا میرود.
در نتیجه قیمت صادرات محصولات دیگر آن کشور بالا میرود و این کشور نمیتواند با ديگران رقابت کند و صادرات غیر نفتی یا غیر مسی کم میشود یا از بین میرود. این مسئله تنها به دلیل سوء مدیریت نیست بلکه پارامترهاي بازار هم دخیلند.
راه برون رفت از این مسئله بسيار پیچیده است و برای اکثریت کشورهای تک محصولی غیر ممکن. در امریکای لاتین کشورها بعد از حدود دو قرن استقلال تک محصولی باقی مانده اند مثل شیلی که 50% صادراتش مس است.
راه دور نرویم. آخرین باری که چیزی خریدید که made in Russia باشد کی بود. درآمد روسیه با ان عظمت نفت و گاز و ...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این یارادیجیلیق/yaradiciliq از کاروانسرای مهران باهاری بازم که گرد و خاک بپا کرده به زمین و زمان ناسزا میگه! جناب یحیایی جدیشان نگیر، از سربازا ن....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" خبر خوشی‌ که به اقتصاد آزربایجان کمک شایانی خواهد کرد """ گفتگوهای دیپلماتیک "" پیرامون اتحاد دو سوی قبرس "" با موفقیت ادامه دارد. این یعنی‌ ارتقاع اهمیت " ترکیه، آزربایجان " در دریای مدیترانه، اتحادیه اروپا و بازار گاز "، همچنین ورود نیروهای ناتو به لهستان، اهمیت ترکیه را، برای غرب و روسیه، افزایش داده است و دوباره جایگاه ژئوپلتیکی ترکیه در صحنهٔ جهانی‌، مانند ستاره‌ای درخشان، آسمان تاریک را، روشنائی می‌‌بخشد. UN chief backs Cyprus reunification talks as they enter critical phase
http://www.telegraph.co.uk/news/2017/01/12/un-chief-backs-cyprus-reunification-talks-enter-critical-phase/

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به نظر من اقتصاد آزربایجان شمالی این پتانسیل را دارد که از یک اقتصاد تک محصولی خارج شود. در مقاله محمد حسین یحیایی هم می توان واقعیت را دید هم غرض ورزی را . واقعیت از آن جهت که در هر صورت حکومت فعلی آزربایجان شمالی حاصل کودتای روسی-فارسی حیدر علیف است و این نوع حکومتها هر چقدر هم اصلاح شوند باز از نظر ماهیت مشکل دارند. در سه سال اخیر الهام علیف سعی کرد تا این دولت کودتایی را تا حدی اصلاح کند و به قول معروف گریم کند و در بعضی زمینه ها هم موفق شد. مثل اصلاحاتی که در ارتش آزربایجان ایجاد کرد ولی باند کمونیستهای باقی مانده از زمان علیف پدر همچنان مانع اصلی اصلاحات سیاسی و اقتصادی در آزربایجان هستند . اینجاست که می بینید که غرض ورزی یحیایی خودش را نشان می دهد زیرا اگر ایرادی به اقتصاد و سیاست آزربایجان شمالی باشد نه بخاطر استقلال این کشور بلکه بخاطر تاثیر مخرب تفاله های کمونیستی اتحاد منحوس

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" چرا آزربایجان، از اتحاد دو سوی قبرس، نفع خواهد بود؟ """ کوریدور جنوبی و خط لوله گاز تاناپ، سلطهٔ روسیه بر بازار گاز اروپا را، خاتمه خواهد داد. لوله گاز " صلح " که از تامار، بخش مدیترانه‌ای اسرائیل شروع، از آبهای قبرس عبور کرده، از طریق ترکیه راهی‌ اروپا خواهد شد، هژمونی بیشتر روسیه را خواهد شکست. بدین منظور "" روسیه با خرید میادین ظهر مصر "" قصد صادرات گاز، از مصر به اروپا را دارد. عملی‌ شدن این یعنی‌ هژمونی کامل بازار گاز اروپا توسط روسیه و زیان ترکیه و آزربایجان و دیگران، تحقق‌ " لوله گاز صلح " به " اتحاد قبرس " وابسته است. گفتمان‌های پوچ و بی‌ حاصل کمونیست‌ها و جامعه شناس‌های ساده لوح تحصیل کرده خارج، نگذاشته مباحثی اینچنینی، مطرح شوند و تمام " میادین فکری ما " توسط این گوره کمونیست / جامعه شناس‌های ساده لوح تحصیل کرده خارج، صرف بود یا نبود " پان تورک " کزائی شده یا مباحث باطلی مثل

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" استراتژی درست آزربایجان """ آزربایجان در حال جایگزینی """ گاز """ به جای """ نفت """ است، کشور هائی که اقتصاد آنان، وابسته به صادرات "" نفت "" است بیشتر از کشور هائی که اقتصاد آنان به صادرات "" گاز "" وابسته است دچار بی‌ ثباتی می‌‌شوند. """" Azerbaijan’s future likely to hinge on gas, condensate """"""
""" Under last month’s agreement development of the project will continue through 2050. """"
http://www.offshore-mag.com/articles/2017/01/azerbaijan-s-future-likely-to-hinge-on-gas-condensate.html

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" واضحاتی که یک کارشناس اقتصادی میداند """ ۱-قیمت بالای نفت ارتباط مستقیمی‌ با تقاضای بالای بازار دارد. ۲- بازار تحت تاثیر کشور هائی با "" اقتصاد غیر نفتی‌ "" است. ۳- هر وقت اقتصاد کشور‌های غیر نفتی‌ به زانو بی‌ افتاد، اقتصاد کشور‌های نفتی‌، دچار آسیب می‌‌شود. پرسشی که باید از توده‌ای / کمونیست ما کرد این است که """ آیا یک گیاه خوار، حکم به استعمال گوشت میدهد؟ """، از کی‌ اقتصاد متنوع وارد گفتمان کمونیست‌ها شده؟ آزربایجان تمام تلاش خود را می‌کند که اقتصاد این کشور، از وابستگی به نفت و گاز، رها شود، ولی‌ تاکید یک کمونیست به لزوم داشتن یک اقتصاد متنوع، مثل آن جامعه شناس‌های ساده لوح تحصیل کرده خارج میماند که می‌‌خواهند با "" پست مدرنیسم و پسا ساختار گرائی، مشکلات چاه جمکرانی خاورمیانه را، حل کنند.""

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" توده‌ای ما را، آمار و ارقام، ارضا و اقنا نمیکند """ جناب دکتر آراز، آزربایجان با احراز رتبه ۳۷ در اقتصاد رقابتی‌، بهترین عملکرد را در بین اقتصاد‌های "" پست سویت / پست شوروی "" داشته، اقتصاد‌های غیر نفتی‌ نیز در دنیای متلاطم امروز، به نفس افتاده اند، آیا اقتصاد یونان، ایتالیا، پرتغال، هند نفتی‌ است که به زانو افتاده اند؟ واقعیت این است که ما در حال """ عبور از گفتمان‌های ۳ سه‌ گروه """ چپ‌ها / کمونیست‌ها / توده ای‌ها -- جامعه شناس‌های ساده لوح تحصیل کرده خارج -- و شاهنامه پرستان "" و قرائت های پوچ و تهی آنان پیرامون جامعه، اقتصاد و تحولات اجتمائی هستیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ریشه زبانی و گویشی تمام اقوام ایرانی از تالش ها و گیلک ها و مازنی ها و خراسانی ها و کردها و بختیاری ها و لرها و تاتها و آذری ها ( به غیر از ترکی ) و سیستانی ها و همه و همه در زبان پارسی و گذشته این زبانه بعد اونوقت پانترکان محترم انتظار دارند مردم ایران به این زبان صحبت نکنند و اون رو نشر ندهند و این زبان رسمی مملکت نباشد وگرنه بهشون پانفارس گفته میشه از طرف این عالیجنبان! و در قاموس پانگرگ ها هم که میدونید پانفارس یعنی فاشیست! واقعا آدم نمیدونه از اینهمه چی بگم به کجا پناه ببره!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دکتر راز، با سلام شما پزشگ هستید شاید با برخی از واژه های اقتصادی آشنایی نداشته باشید و شاید هم بدقت نوشته بنده را نخوانده باشید، مقایسه اقتصاد نروژ و یا ایالات متحده با جمهوری آذربایجان درست و سازنده نیست. برای آگاهی شما واژه جدیدی وارد اقتصاد شده با عنوان شاخص پیچیدگی که اقتصاد را برای تولید در حوزه های گوناگون آماده می سازد، اقتصاد های وابسته به نقت که به آن بیماری هلندی هم گفته می شود محدوده عملکرد اقتصاد را محدود می کند که شوربختانه اقتصاد جمهوری آذربایجان هم گرفتار آن شده و این موضوع را کادر اقتصادی آذربایجان بیان می کنند، بنده نه غرض ورزم و نه مخالف جمهوری آذربایجان، دیدگاه اقتصادی دارم و بر اساس داده های خود جمهوری آذربایجان آن را بیان کرده ام، با تعجب از برداشت و تعصب شما شاد باشید یحیایی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب یحیایی
زور زیادی زده اید. بعنوان پزشک عرض کنم که این مسئله باعث ناراحتي دستگاه گوارش در بعضی نقاط حساس ممکن است بشود. تحلیل اگر میفرمایید حداقل به فاکت ها بچسبید. چند تا فاکت در زیر می آورم تا ببینیم حقیقت چیست.
-در سال 2016 نرخ بیکاری در آذربايجان 5%، در فرانسه 10%، در نروژ 4.8% و در ارمنستان 18% بود و
افت نرخ رشد اقتصادی در 2016 در آذربایجان 3.9%، در نروژ 0.5% و در ارمنستان 2.6%.
- در سه ماهه اخر امسال پیش بینی میشود نرخ رشد اقتصادی در آذربایجان 0.9%، در نروژ 0.5%و در ارمنستان 2.8%
باشد.
-موازنه تجاری آذربايجان در 2016 برابر مثبت ١٣١١٨٩٤٠٠٠ دلار ، فرانسه منفی٤٣٧٧٠٠٠٠٠٠ یورو ، آمریکا منفی٤٥ میلیارد و ارمنستان منفی١٧٣ ملیون دلار بود. کل صادرات ارمنستان بالغ بر ٣٤١ ملیون شد!
- درصد بدهی دولت نسبت به درآمد ناخالص در آذربايجان 16%، در فرانسه ٩٦%، در امریکا 104% و در ارمنستان

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" آیا سرمایگذاری در یونان، به نفع آزربایجان است؟ """ اشاره کردم که آزربایجان قصد خرید DESFA د سفا یونان را دارد. یونان از "" کمبود ساختار اقتصادی "" رنج می‌‌برد، به همین سبب، همکاری چند بعدی "" آزربایجان و ترکیه "" در چگونگی‌ نزدیکی‌ به یونان، حیاتی‌ است. اقتصاد یونان ور شکسته است ولی‌ هنوز وارد "" لیست دولت‌های رفوژه شده "" نشده، آزربایجان حمایت یونان در همکاری با ترکیه در "" اتحاد قبرس "" را تسهیل می‌کند. ترکیه سهمی به آزربایجان در ساخت لوله گازی که از دریای مدیترانه شروع شده، از قلمرو قبرس عبور کرده، از ترکیه به اروپا میرود، می‌‌دهد، قبرس در مقابل تمام تروریست‌های کمونیست پ ک ک را تحویل ترکیه می‌‌دهد. دو کشور آزربایجان و ترکیه، برای تثبیت اقتصاد یونان، سرمایگذاری در یونان را، گسترش می‌‌دهند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" سترون سازی آنها و توانمند سازی ما """یکی‌ از اهداف لابی ارمنی و کشور ارمنستان، تیره کردن و خراب کردن را بطهٔ بسیار خوب کشور "" ترکیه و آزربایجان "" بوده، این هدف لابی ارمنی را در ایران، چپ‌ها / کمونیست‌ها / توده ای‌ها به عهده گرفتند و با نظریه پردازی پیرامون """ پان ترک کزائی """ به خدمت "" محور ارمنستان، رژیم شاهنامه خوان ایران، تروریست‌های کمونیست پ ک ک و تروریست‌های داعش و شیعه حشد ال شعبی‌ پیوستند. سیاست ترکیه در "" عادی سازی روابط با عراق و تثبیت صلح در سوریه "" کوه‌های قندیل عراق و سوریه را برای کمونیست‌های تروریست پ ک ک نا امن خواهد کرد و ترکیه با تروریست‌های کمونیست پ ک ک ، در خاک خود خواهد جنگید، و کدام ابلهی نمیداند اگر تروریست‌های کمونیست پ ک ک در داخل ترکیه جایگاهی‌ داشتند دیگر چه نیازی به کوه‌های قندیل بود. افکار پوسیده کمونیستی در حال عقب نشینی از خاورمیانه هستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب سازاخ,
چون جنابان نادرپور و براهنی کشمکش داشته اند باید گمان را از یقین برتر شمرد؟ آیا کسی اگر بتواند, به آقا بالا سر احتیاج دارد ؟ مسلما خیر. ولی آیا این مقدور است ؟ یک نمونه حق تعیین سرنوشت در خاور میانه را نام ببرید تا من هم مرید شما گردم. اما " عاقبت بیان نظریات سیاسی با زبانفارسی، آنهم با شعر به کجا خواهد انجامید؟" مسلما به لوبیا خوردن داریوش و فعل شنیع پدر با او که گند آن حتی اینترنت را نیز پر کرد. سالم باشید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای peerooz عزیز، این ارتباطات دیجیتالی است که مرزهای قراردادی قدرتهای بزرگ را شکسته، آگاهی ملتها از حفظ منافع ملی و زبان مادری و فرهنگ و موسیقی ملی خود، در اثر توطعه هیچ دولتی اتفاق نیافتاده، برخورد اینچنینی یعنی به زیرسئوال بردن شعور ملتها و تحقیر آنها به روشهای نوین و با فاکت آوردن از نادر نادرپور که ایشان بخاطر ترک بودن دکتر رضا براهنی، او را درخت عرعر خطاب کرده بودند، و یا جمالزاده پانفارسیست، پایگاه فکری شما را بیشتر نمایان می کند، با استفاده از شگرد های دائمی، ترساندن از لولو امپریالیزیم و باساختن دشمنی فرضی، رهائی از چنگ روس و فارس را معادل بازیچه شدن به حیله های شیطان بزرگ القاء کردن، و ملت ترک آزربایجان هر آن همانند کودکان صغیر و یتیم و بی سرپرست باید از ترس لولو بپرند بغل روس و فارس دایه های مهربانتر از مادر، آقای عزیز آزربایجان سالهاست که این شگردها را شناخته و

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مساله مطرح شده - گرچه ذکر نشده است - این است که در اثر کاهش قیمت نفت, بسیاری از کشورهای تک محصولی دچار مضیقه مالی شده اند و این یک حقیقت است و به کسی توهینی نشده است. حال چگونه جناب یحیایی از خود چنین دفاع میکنند که " بنده از آزادی، دمکراسی و حق تعیین سرنوشت که یک خواست جهانی است حمایت می کنم و به آن باور دارم. " برای من قابل درک نیست مگر آنکه نتیجه فشار " پان ها " باشد. مردم را فریب دادن زشت است, خود را فریب دادن مصیبت است. خود فریبی یعنی انکار واقعیت. از جمهوری آذربایجان شروع کنیم. جمهوری آذربایجان نه به علت دلاوری های خلق آذربایجان از ایران جدا شد و نه از اتحاد جماهیر شوروی. جمهوری آذربایجان مانند تمام کشورهای خاورمیانه محصول کشمکش قدرت های جهانی ست, خود را فریب ندهیم. یک کشور را در خاورمیانه نام ببرید که محصول حق تعیین سرنوشت باشد و چه خونها که در راه این سراب ریخته نشده و

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" خبر خوش برای جمهوری آزربایجان """ به احتمال زیاد، آزربایجان مبلغ پیشنهادی برای خرید و صاحب امتیازی خط انتقال گاز یونان را خواهد برد. خبر را بیشتر بخوانید >>> gas transmission system operator DESFA to Azerbaijan’s Socar. """ دوستان بدانند توده‌ای ما، از یک طرف از تروریست‌های پ ک ک حمایت می‌کند، از طرفی‌ دیگر، از کودتای آخوند گولن، که هر دو، اقتصاد ترکیه را نابود خواهند کرد، و "" عواقب این نابودی اقتصاد ترکیه، به نابودی اقتصاد آزربایجان خواهد انجامید. خبر خوش برای توده‌ای >>> دورانی که امثال شماها در نقش آتش افروز و آتش نشان ظاهر شوند سپری شده. لطفا کامنت اولی‌ من را یکبار دیگر بخوانید.
http://www.ekathimerini.com/215104/article/ekathimerini/business/break-over-work-on-review-can-resume

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اسامه مجدی .. چرا از کیسه فارسها خرج می کنی؟ خحالت می کشی مردم بدانند تو ارمنی هستی؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
روزی گذشت پادشهی از گذرگهی
فریاد شوق بر سر هر کوی و بام خاست
پرسید زان میانه یکی کودک یتیم
کاین تابناک چیست که بر تاج پادشاست
آن یک جواب داد چه دانیم ما که چیست
پیداست آنقدر که متاعی گرانبهاست
نزدیک رفت پیرزنی کوژپشت و گفت
این اشک دیدهٔ من و خون دل شماست
ما را به رخت و چوب شبانی فریفته است
این گرگ سالهاست که با گله آشناست
آن پارسا که ده خرد و ملک، رهزن است
آن پادشا که مال رعیت خورد گداست
بر قطرهٔ سرشک یتیمان نظاره کن
تا بنگری که روشنی گوهر از کجاست
پروین، به کجروان سخن از راستی چه سود
کو آنچنان کسی که نرنجد ز حرف راست. روان منزهش شاد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زمانی زنده یاد جمالزاده کتابی نوشته بود به نام خلقیات ما ایرانیان که گویا مورد سوء استفاده عبد الناصر قرار گرفت که به شاه سرکوفت بزند و در نتیجه جمالزاده مورد غضب شاه قرار گرفت و امتیازاتی را از دست داد. اشتباه جمالزاده این بود که باید در مقدمه کتاب و با حروف برجسته مینوشت که خلقیات ما ایرانیان مانند سایر مردم خاورمیانه. اکنون جناب یحیایی هنوز وقت دارند که بگویند اوضاع جمهوری آذربایجان مانند اوضاع ایران و عراق و عربستان و امارات و مصر و لیبی و غیره و از خود رفع اتهام بنمایند, چون به قول زنده یاد پروین " کو آنچنان کسی که نرنجد ز حرف راست ؟ ".

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تاریخ دروغ های شما را چنین فاش میکند . نوشتید " با وارد شدن جمهوری آذربایجان در ترکیب اتحاد جماهیر شوروی " دروغ میگوببد لنین با ارتش سرخ باصطلاح آزادیبخشش حکومت قانونی آزربایجان را سرنگون کرد .آزربایجان وارد نشد آزربایجان را با ارتش تا دندان مسلح شده داس چکشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و همان سوسیال امپریالیستی ناجوانمردانه با کشتار تصرف کردند . بیش از هفتاد سال فقط و فقط به عنوان یک مستعمره بکار گرفتید .در این هفتاد سال کدام کارخانه را رفقای شما در آزربایجان ایجاد کردند ؟! نوشتید " جمهوری آذربایجان ترکیب اتحاد شوروی جایگاه ویژه ای داشت، " کدام جایگاه ویژه ؟! همان که خاکش را جدا کرده به ارمنستان و سایر جمهوری بخشیدید ! سخن کوتاه زمینش را نفتش را دارو ندارش را غارت کردید موقعی که بزور مردم ستم دیده با اردنگی بیرون تان کردند آزربایجان را به خاک و خون کشیدید .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نابودی جمهوری اذربایجان و تجزیه ان در راه است
جمهوری اذربایجان هم به زودی به چهار کشور لزگستان اوارستان و تالشستان تقسیم میشود بعلاوه کشورک ترکستان
همان طور که ارتساخ جدا شد و امروز در هوای گندیده اذربایجان تنفس نمیکنند نابودی به اصطلاح جمهوری اذربایجان هم ارزوی 70 درصد ساکنان غیر تورک ان کشورک است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای یحیائی عزیز! آیا شما دلال بازار بورس فرانکفورت، توکیو، و نیویورک و یا دلال تراست و کارتهای بین المللی و نماینده صندوق بازار جهانی پول هستید؟ که برای مغشوش نشان دادن اقتصاد یک کشور نو پا تبلیغات پانفارسیستی راه انداخته ای؟ شما این حرفها را، که گویا اقتصاد آزربایجان تک پایه ای است، به کی میخواهید بگوئید؟ به ما...؟ عرض به محضرت، در دور بر خودم چندین کارشناس اقتصادی میشناسم کرسی استادی دارند، وقتی مطلب شما را میخوانند، با طنز مخصوصی در تلفن میگویند؛ آیا این آقا ستون پنجم است؟ مدام مهمیز پاشنه خود را بر گلوی کشور آزربایجان شمالی میفشارد؟ شما که اینهمه به مسائل انگشت میگذارید که کشور آزربایجان شمالی اقتصادش تک پایه ای و بر محور نفت و گاز است؟ آیا از نظر خودت کشف تازه ای کرده ای؟ با چنین تبلیغات ارزان و پیش پا افتاده، برای خوشایند پانفارسیسم حلقوم می دری؟!
نمی دانم سواد شما

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" چرا توده‌ای ما، فاقد توانائی‌ها و ظرفیت‌های یک کارشناس اقتصادی است؟ """ هر.. در دنیا میداند که اقتصاد دنیا، روز‌های سختی را پشت سر میگذارد، پس برجسته کردن اقتصاد ابری آزربایجان، کشف بزرگی‌ نیست. "" پس یک کارشناس چگونه نظر می‌‌دهد؟ ""، ظرفیت گسترش اقتصاد یک کشور را، از خلال غبار‌ها و ابرهای تیره، برملا می‌کند. بفرض، با ترامپ، آمریکا واردات "" فولاد و آهن چینی‌ از طریق ویتنام و کامبوج را خواهد بست "" این فرصتی برای ترکیه، به عنوان کشوری با صادرات بالای فولاد و آهن است. مثالی دیگر، با ترامپ، آمریکا از قدرت گیری آلمان، جلوگیری خواهد کرد، تجارت ترانس آتلانتیک، بیشتر طرحی برای از دست ندادن بازار اقتصاد‌های نو ظهور توسط آلمان و اتحادیه اروپا بود. اگر این استراتژی آلمان زیر ترامپ محقق نشود، آلمان و اتحادیه اروپا باید دنبال بازار‌های جدید باشند و این فرصتی برای ترکیه است. آزربای

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای peerooz عزیز طلاق گرفتن از همسران مستبد مشکلات جواری را هم بهمراه دارد، ولی آیا که با فتوای حکام شرع باید بسوزی و بسازی؟ طبیعی است شروع استقلال سخت است ولی رهائی از یوغ روسهای زور گو و پانفارسیسم زیاده خواه، شهامت لازم دارد!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مدت ها بود که من به دلائل شخصی علاقه ای به خواندن مقالات جناب دکتر یحیایی نداشتم بر این باور که ایشان هم یکی از " پان ها " میباشند و از " پان ها " جز نظرات افراطی که نقطه نظر آنها تنگ و " تونلی " است و آنرا به اشکال مختلف تکرار مکرر مینمایند انتظاری نباید داشت. این مقاله از این جهت توجه مرا جلب کرد که - به نظر من - توسط چنین شخصی نوشته شده است.

این را بگویم که من کومونیست نیستم و کومونیسم را فرضیه ای آرمانی میدانم ولی حقیقت اینست که برخلاف کامنت های نوشته شده در پای این مقاله که احساساتی و حمله به پیام آور است طبق بسیاری از آمار ها در روسیه و کشورهای جماهیر شوروی جز کشورهای بالتیک هنوز بیش از ۵۰ در صد مردم بر فروپاشی شوروی متاسفند و کافیست که در جستجو گر گوگل به این مطلب مراجعه شود. این هم نمونه هایی از آن :

از واشینگتون پست : Why do so many people miss the Soviet Union?

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یحیایی عزیز، شما با ادعای دفاع از آزادی، دمکراسی و حق تعیین سرنوشت، مدرکی ارائه نفرمودید که تازه ترین آنکت تهیه شده در جمهوری های سابق شوروی که اکثریت قاطع مردم این جمهوری ها اظهار تاسف از فروپاشی شوروی می کنند. در کجا و در کدام آمارگیری غیر کمونیستی مندرج گردیده است، تا ما مطمئن شویم که این آرزوی قلبی شما و یا روایتی است شفاهی از ماموران پیر و پاتال جیره خوار کا گ ب و یا سران حزب کمونیست که حالا همگی بیکارند و با ٣٠٠ روبل حق سوسیال بجای ودکا و کالپاسای روسی مجبورند قوروت بجوند و مثل مردم عادی زندگی کنند و با آویزان کردن مدالهای داس و چکش به سینه و یقه و بازوی خود، همانند مغازه خرّازی، مثل خانها و خوزه یین های دوره فئودالی به مردم امر و نهی بکنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بیشتر طنز بود تا مقاله و نوشته قابل تامل

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای تهرانلی محترم از کامنت های شما بی نهایت تشکر میکنم ولی هر از گاهی از بکار بردن جمله ها شاید بدلیل جلوگیری از طولانی شدن کامنت صرفه جویی میکنید وبه متن کامنت صدمه میزند مثال " در برابرارتش تا دندان مسلح روس، " بهتر بود نوشته میشد ، در برابر ارتش تا دندان مسلح شده اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی که نوسینده مقاله هنوز هم بدان افتخار میکند . همان هایی که قرار بود انسان های طراز نوین شوند یک نمونه آن همین مقاله نویس می باشد . یا " ازچنگ ناسیونال شوونیسم روس " رساتر میشد . از چنگ سوسیال ناسیونالیسم و شوونیسم روس . در خاتمه جاسوسی " چپ " ایران در تمام دوران حیات کشور مادر باصطلاح پرولتا آبروی برای چنین افرادی باقی نگذاشته است . در خاتمه امیدوارم بابزرگی خودتان اگر جسارتی کردم ندیده بگیرید .
از شما واز سازاخ گرامی که زحمت میکشید بار دیگر تشکر میکنم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست عزیز جناب تهرانلی، نوشته پیش رو نه عملکرد سیاسی و نه دشمنی با آذربایجان است و برای خوشآیند کسی هم نوشته نشده است، هدف از آن هشدار به اقتصاد های تک محصولی است که به شدت به نوسانات بازار جهانی واکنش نشان داده اقتصاد را از رشد پایدار باز می دارد. رشد اقتصادی و سیاسی در منطقه مرز های سیاسی و قراردادی را در می نوردد و در همه کشور های منطقه تاثیر می گذارد، از این رو هر رخداد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در کشور های منطقه بویژه جمهوری آذربایجان و ترکیه تاثیر مستقیمی در ایران خواهد گذاشت. از آن گذشته در کجای نوشته طرفداری از این و یا آن کشور شده که شما را آشفته کرده؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای یحیائی همه اش وارونه نوشته اید یا عبارت دیگر همه اش را دروغ نوشته اید و نوشته هایتان همه اش خوش خدمتی به فارسها است. اگر خواستید کلمه بکلمه جوابتان را می نویسم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سازاخ عزیز با سلام، از اینکه نوشته بنده در رابطه با اقتصاد آذربایجان را خواندید، خوشحالم. فروپاشی شوروی در سال های نخست بدون شک ضربه به اقتصاد آذربایجان زد و در دراز مدت اقتصاد را به نفت متکی کرد یعنی اقتصاد را محدود و ضربه پذیر کرد. در رابطه با کشور های نفتخیز، استقلال سیاسی و اقتصادی حرف و حدیث فراوان است.استقلال واقعی را باید در چندگانگی و پویایی اقتصاد جستجو کرد، از آن گذشته در تازه ترین آنکت تهیه شده در جمهوری های سابق شوروی نشان می دهد که اکثریت قاطع مردم این جمهوری ها اظهار تاسف از فروپاشی شوروی می کنند. بنده از آزادی، دمکراسی و حق تعیین سرنوشت که یک خواست جهانی است حمایت می کنم و به آن باور دارم. شاد و پایدار باشید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مطلب فوق، ارزش علمی ندارد. نگارنده اندیشه های کهنه پان ایرانیستی و پانفارسیستی خود را به نحوی از انحا در لابلای سطور تبلیغ میکند. خواننده از خود میپرسد؛ شما را چه کار، به کار آزربایجان!؟ آیا دیوار پائین تری گیر نیاوردی؟! اگر اینهمه چرات داری چرا با آخوندهای منحوس رژیم پانفارس تهران شاخ به شاخ نمیشوی؟! آیا جناب محترم آقای یحیائی هنوز به این نکته از مفهوم، نرسیده است توجه داشته باشد، یکی از نکات مهم و اساس کار سیاست، داشتن جرات لازم و شهامت و بی باکی است. معنای آن اینست هرگاه کسی بخود اجازه دخالت در مسائل سیاسی را میدهد، باید شهامت و جرات لازم را برای بیان حقایق داشته باشد. والا گفته هایش پشیزی ارزش نخواهد داشت. ایشان اغلب با تبلیغ تلویحی ایران ـ فارس برای خوشایند پانفارسهای دور برش، متاسفانه پان ایرانیستهای خجالتی را در ذهن خواننده تداعی میکند! ایشان اگر بدون تحلیل درست مسائل،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای یحیائی بعد از خواندن این متن [[(با فروپاشی اتحاد شوروی ضربات سخت و سهمگینی بر اقتصاد آذربایجان وارد شد، بحران، ناامنی و تنش های قومی در نبود قدرت سیاسی و اداری جامعه را فراگرفت، گروه های پنهان و فرصت طلب در راستای منافع مالی و فکری خود از مخفیگاه بیرون آمدند.)]] از مقاله شما به آدمی اینچنین القا می شود که حیف شد شوروی از هم پاشید و استقلال آزربایجان شمالی باعث بدبختی و بی پدر شدن آنها گردید و ما هم هر روز باید دعا کنیم که سایه پانفارسیسم هنوز بر سر ملت ترک آزربایجان جنوبی است، و استقلال باعث بدبختی ملتها می شود.