انقلاب شکست خورده ضد استبدادی بهمن 1357

از یکسال پیش از انقلاب، صدای شکستن تخت و تاج بگوش میرسید. دیگر سایه وحشت ساواک، زندان، شکنجه و دیکتاتوری پاسخ نمی داد. بحران سیاسی با بحران اجتماعی – اقتصادی گره خورد و سیل اعتراضات در گلو تلنبار شده جامعه، در بهمن ماه 1357 بشکل انفجار کور بر سر نظام سلطنتی فرود آمد.

 

از یکسال پیش از انقلاب، صدای شکستن تخت و تاج بگوش میرسید. دیگر سایه وحشت ساواک، زندان، شکنجه و دیکتاتوری پاسخ نمی داد. بحران سیاسی با بحران اجتماعی – اقتصادی گره خورد و سیل اعتراضات در گلو تلنبار شده جامعه، در بهمن ماه 1357 بشکل انفجار کور بر سر نظام سلطنتی فرود آمد.
نظام تک حزبی رستاخیزی نسلی را پرورش داد که دنیا را تنها از تریبون آزاد روحانیت شیعه می شناخت و از همینرو مساجد سوت و کور، ستادهای سازماندهی سیاسی قدرت نوین در ایران شدند. روز 22 بهمن و تسخیر مراکز نظامی – سیاسی نظام سلطنتی، در دل خود پیام های آینده سیاسی را هم اعلام کرد.

نویسنده سخن امروز، خود شاهد تسخیر مراکز نظامی توسط مردم بود. هنگامی که شورشیان علیه استبداد دست به غارتگری زدند و افراد با چندین کاپشن در بغل، اسلحه بر دوش و .. مشاهده شد، شگفت زده گفت: مگر برای غارتگری بپا خاستید؟

همانجا این تناقض انقلاب بهمن، در ذهن قد برافراشت؛ که چگونه آزادی بدون آگاهی میسر است؟ شورشیان بی باکی که پادگان سلطنت آباد را تسخیر کردند، تا حد غارتگر تنزل یافتند و آن صحنه غم انگیزی که در ذهن من حک شد، الگوی فردای سیاسی-فرهنگی حکومت اسلامی شد و 38 سال در اشکال گوناگون، سازمانیافته و سیستماتیک در ایران ادامه یافت.

اکنون باشندگان ایران بار دیگر از استبداد جان شان به لب رسیده و هر لحظه می تواند خشم فروخفته آنها شعله ور گردد. جنبش های خودبخودی و نزدیک بین به تغییر شکل اکتفاء می کنند و فاقد توانائی پیکار ریشه ای با استبداد هستند. از اینرو بار دیگر اهمیت روشنگری، آگاهی و سازماندهی در جامعه برجسته میشود.

ما باید همچنان سیاست تحقق اهداف انقلاب مشروطه و بهمن را سرلوحه برنامه مان قرار دهیم. انقلاب مشروطه تلاشی برای نفی استبداد، حکومت قبیله ای، دخالتگری دین در حکومت، و برقراری جمهوریت، پارلمانتاریسم و لائیسیته در ایران بود.

به نظر می رسد که اهداف ذکر شده بالا به نیازهای فوری جامعه ایرانی ارتقاء یافته و نیروی آگاه ( اما بی شکل سیاسی) در جامعه آماده اند تا برای تحقق انها هزینه کنند.

حکومت اسلامی مانع جدی برقراری آزادی، جمهوریت، دمکراسی و لائیسیته در ایران است و هرچه عمر این غده چرکین طولانی تر گردد، عوارض ان بیشتر و نجات ایران و ایرانیان دشوارتر می گردد.

اکنون مردم در اشکال گسترده اعتراضات خود را بیان می کنند و از فقر، فلاکت و بیداد حکومت اسلامی جان شان به لب رسیده است. اگر خشم و نارضایتی مردم توسط در یک جنبش سیاسی لائیک دمکراتیک تبلور سیاسی – سازمانی نیابد و بعنوان نیروی سیاسی-اجتماعی پا بمیدان سیاست در ایران نگذارد، ما بار دیگر غافلگیر و شگفت زده؛ شاهد شورش ها، فداکاری ها و از جان گذشتگی های مردم نزدیک بین خواهیم بود که جاده را برای ارتجاع دیگر فرش می کنند.

امروز مصادف با انقلاب ضد استبدادی بهمن 1357 است، انقلابی که هدف شریف آن توسط حکومت اسلامی بخاک سپرده شد. در اینروز، ما بار دیگر به امر مبارزه برای پی گیری اهداف شکست خورده دو انقلاب مشروطه و بهمن، و ایجاد جنبش جمهورخواهانه و لائیک دمکراتیک برای تحقق آنها تاکید می کنیم.

منبع: 
ایرانگلوبال
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
می فرمایند: "ما باید همچنان سیاست تحقق اهداف انقلاب بهمن را سرلوحه برنامه مان قرار دهیم."
آخر چقدر یک فعال سیاسی میتواند در خواب و هپروت باشد؟
اهداف انقلاب بهمن، به معنی مردمی و ملیونی آن و نه به معنی 4 تا روشنفکر محبوس در خیالات خود، اسلام بود. خدا پدر ملا ها را بیامرزد که بیش از 5% اسلام را هنوز تنوانسته اند فرو کنند.
باور کنید حرف هایتان یا مفهومی برای نسل جوان ندارد و یا مورد تنفرشان است.
بس کنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
رژیم سلطنتی شاه دقیقا مثل ساختمان پلاسکو بود ،آتش نشانان به قصد نجات دادن ساختمان از آتش فداکاری زیاد کردند اما ساختمان بعلت کهنگی زیاد فرو ریخت .
دقیقا کار شاهپور بختیار هم مثل کار آتش نشانان بود ،گر چه بختیار از روی تیز بینی قصد داشت ،نظام مشروطه را حفظ کند اما بافت فرسوده سلطنت بر سرش فرو ریخت.
البته سیستم مشروطه هم سیستم معیوبی بود ،
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقبال عزیز،
هر چه بهتر شدن سایت آرزوی من است. همیشه آماده‌ام در حد وقت و توان برای به اجرا درآمدن تصمیمات شما گردانندگان سایت، در زمینه فنی یاری رسان باشم.
زنده باشی
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
درود به کیانوش و اژدر عزیز؛
قاعدتن مطلب جدا نوشته میشود و سپس به سایت منتقل میشود.مشکل کمبود وقت و انلاین نویسی است. من با زمان ویرایش 10 تا 20 دقیقه موافق هستم. و بر این باورم که حتی می توان حق ویرایش را از همه گرفت. من با این موضوع مشکلی ندارم. مسئله من اقدامات غافلگیرانه است!
آنچه مهم هست همانا ضوابط شفاف، مدون و اعلام شده است. من هرگز نمی توانم با این سبک کار موافق باشم که فردی مقاله ای درج کند و به بهانه ویرایش، نظرش را پس از 24 ساعت تغییر دهد.
اژدرجان ممنون از توضحاتی که دادی و نوشتی (نقل به معنی) که آمر خودسری کیانوش و شما تنها عامل اجرائی دستورات خودسرانه هستید.
در مورد قضاوتی که در مورد کیانوش دارید لطفن مرا شریک نکنید. من موضوع را نه با "بی‌مسؤلیتی" بلکه با سبک کار محفلی و برخورد اراده گرایانه تبیین می کنم.

تندرستی و شادی تان پایدار باشد.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقبالی و دیگر دوستان گرامی / قرار شد که زمان ویرایش به 24 ساعت و تعداد دفعات ویرایش به 10 بار افزایش پیدا بکنه، لطفا نظر خودتان را بگذاراید ا
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقبال عزیز،
به هیچوجه مایل نبودم در زیر مقاله شما درباره انقلاب ایران، به موضوعی خارج از آن پرداخته شود ولی این خواست خود شما بود زیرا می‌دانستی که توضیح و حکم غیرواقعی شما، توضیحی از جانب مرا به دنبال خواهد داشت.
شما به درستی برای "مسول فنی" 3 علامت سؤال و 3 علامت تعجب گذاشته‌ای. "به درستی"، زیرا سایت اصلا "مسؤل فنی" ندارد. من زمانی این مسؤلیت را به عهده داشتم ولی همانگونه که بارها اعلام کرده‌ام، مدت زیادی است که این مسؤلیت را ندارم و از دوش خود افکنده‌ام. با این وجود، هرگاه کیانوش به من مراجعه می‌کند، تا آنجا که توانسته‌ام، در زمینه فنی به او یاری رسانده‌ام. یعنی هر کاری هم در سایت انجام داده‌ام، برخلاف ادعای شما، "خودسرانه" نبوده است.
البته من شخصا از این حکم شما متعجب نشدم زیرا می‌دانم تفکر شما بر اساس تئوری توطئه است. این تفکر همواره با شما بوده و احتمالا خواهد بود.
محدودیت امکان ویرایش هم خواست خود کیانوش بود. اگر هم لزومی به اطلاع رسانی به شما و دیگران وجود داشته است، این کار، وظیفه خود کیانوش توکلی است و نه من. ولی من و شما خوب می‌دانیم که کیانوش تا چه اندازه بی‌خیال است و گاها نیز در کمال بی‌مسؤلیتی عمل می‌کند.
مثلا در مورد همین کامنت شما، وظیفه کیانوش بود که به شما توضیح دهد. امروز صبح هم در تماسی که باهم داشتیم، قرار شد توضیح را در هیمنجا بنویسد ولی این کار را نکرد و به دست فراموشی سپرد! شاید هم دلیل دیگری دارد.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقبالی جان / اولا متن تصحیح شده را در متن مقاله ات گذاشتم 2- تقریبا سه ماه پیش تصمیم گرفتیم که حداکثر 5 بار ویرایش برای هر کار بر ؛ منتها متاسفانه به اطلاع شما نرساندم . مسئولیت این کار بعهده من بود و مسئول فنی مقصر نیست . 3_ پیشنهاد شما هم را با مسئول فنی در میان می گذارم . دلایل فنی در ادامه کامنت امده است:
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یوزش از خوانندگان:

تا کنون مطالب در صفحه سایت نوشته میشد و بلافاصله ویرایش میشد.

مسول فنی‌ (؟؟؟!!!) به دلیل این که فرد دیگر تا ۱۶ بار نوشته‌هایش را تغییر میدهد (به قول آقای توکلی)؛ بیخبر(بدون ابلاغ فرمان) امکان ویرایش را گرفت. البته این سبک کار خودسرانه برای من ناآشنا نیست.
با یوزش از خوانندگان متن ویرایش شده در بخش کمنتار درج میشود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" کشوری با انقلاب شکست خورده در همسایگی کشور دیگری با اقتصاد موفق و دارای روحیه کار آفرینی انقلابی‌ """ باید با پتک به سر "" قهر مزخرف انقلابی‌ کمونیستی / مذهبی‌ کوبید تا "" روحیه کار آفرینی "" بستر جامعه را با افزایش " طبقه متوسط " آماده پرش به انقلاب صنعتی‌ کند. شاهنامه خوانان شانس آورده اند که کشوری مثل ترکیه بغل گوششان در حال تبدیل شدن به اقتصادی "" ۳ سه‌ تریلیون دلاری "" است. گزارش را بخوانید """ ترکیه تا سال ۲۰۳۰ دارای اقتصاد ۳ تریلیون دلاری خواهد شد """. فقط خواهشاً ۱- کمونیست‌هایتان از کمونیست‌های تروریست پ ک ک حمایت نکنند. ۲- از کودتای آخوند گولن در ترکیه حمایت نکنند. گزارش را بخوانید. Turkey's GDP to increase to $3T by 2030, says PwC
>>> http://www.newstalk.com/Futures-bright-for-postBrexit-Britain-says-PwC >>>>
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
رژیم و سیستم حکومتی شاه در رابطه با نیروهای سیاسی مخالف مانند مصدقی ها و توده ای ها ، و انقلابیون پیشتاز و آگاه و قهرمان که همانا فدائیان خلق و مجاهدین بودند ، برخورد و ماهیتی بسیار خصمانه و جنایتکارانه داشت، اما شوربختانه با آخوندهای رذل و کثیف و مرتجع مهربان بود و با رافت آریامهری برخورد می کرد!
زنان، مردان و جوانان که سودایی بجز استقلال و آزادی در سر نداشتند، توانستند با حضور یکپارچه خود در صحنه، همگام و همراه با نیروهای انقلابی، بزرگترین انقلاب قرن بیستم را رقم بزنند.
مردم ایران که رخت بر بستن بساط ظلم و جور از ستم شاهی و خجسته بهار آزادی و تداوم آن را به امید نشسته بودند، دیری نپائید که از آنچه که بر سر آرمان و اهداف انقلاب رفت، سرخورده شدند.
خمینی خون آشام که پست‌ترین و متحجرترین قشری که خاستگاه و جایگاه آنان نه در بطن اجتماع که همانا تاریکخانه‌ها و حجره‌های دربسته بود -


عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
انقلاب اسلامی خمینی شکست نخورده!، چپ و راست شکست خورده اند! انقلاب الان نزدیک چهل سال است، با بریدن نفس امت مسلمان، به حول و قوه امام امت، به امید حضرتش، ترمز بریده، میره تا کرب و بلا پیش آقای اسد برای زیارت اعمه اطهار. در ضمن تابحال نزدیک 3.000.000.000 دلار! از برکت بخششهای امام امت، حاج آقا خامنه ای، که به توصیه اتحادیه اروپا، و سیا صورت میگیرد، به جیب اسد بطور مفت و مجانی سرازیر شده است. در بهترین هتلها در آغوش فاحشه های مدرن میلولد. بهترین مشروبات را میخورد. بهترین غذاهای مغذی را میزند تو رگ! ملت آریائی عزیز و یکپارچه ایران واحد! نواده کوروش کبیر، صلوات الله علیه و صلم نیز! به عشق حضرتش!، از شدت فقر، شبها گرسنه میخوابند! به این میگن پیشرفت!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقبال عزیز انقلاب، کودتا و حمله نظامی ممالک قدرتمند باعث زیر و رو شدن بافت جامعه می شود ، و در نتیجه در یک آن کلیه تجربیات مدیریتی یک جامعه نابود می گردد، شوخی نیست جامعه در یک چشم به هم زدن سیستمی را از دست می دهد که محصول سالیان سال تجربه است، متاسفانه در جامعه ایران شناخت در رابطه با مدیریت و نقش آن در جامعه فوق العاده ضعیف است و در نتیجه ارزشی برای آن قائل نیستند، تجربه نابود شده را قهر انقلابی می نامند، انقللاب سفید ملاکینی را از بین برد که می توانستند با تجربیات مدیریتی خود تمام روستا ها را به سیستم کشت و صنعتی تبدیل کنند، زمین های بزرگ کشاورزی به باغچه های عقیم تبدیل شدند و کشاورزی نابود شد، در انقلاب 57 تجربیات فنی مدیریتی کارخانجات نابود شد، و در عراق و سوریه و لیبی کودتا و حمله نظامی همه تجربیات فنی و مدیریتی نابود شد و روز از نو و روزی از نو.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جان کلام را در همین سخن اقای اقبالی میتوان یافت ..ما باید همچنان سیاست تحقق اهداف انقلاب مشروطه و بهمن را سرلوحه برنامه مان قرار دهیم. انقلاب مشروطه تلاشی برای نفی استبداد، حکومت قبیله ای، دخالتگری دین در حکومت، و برقراری جمهوریت، پارلمانتاریسم و لائیسیته در ایران بود.) متاسفانه در سال 57 این گونه نشد و از همان اغاز در کردستان و ترکمن صحرا و خو زستان ادعای خود مختاری و جنگ با امپریالیسم جای خود رابه اجرا هدف انقلاب مشروطه داد .ان انقلاب از همان اغاز محکوم به شکست بود چرا که دین اساسن به مخالف اجازه مخالفت نمیدهد . انچه اقای اقبالی نوشته اند فقط با حکومت بختیار میتوانست /میتواند عملی شود که هم دیر امد وهم اگاهانه از همه سو کوبیده شد .اگر کلام اقای اقبالی معیاری برای اینده کشور ما باشد همه سازمانها و احزاب باید دست از
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پاراگراف آخر اصلاح میشود:
امروز، مصادف با انقلاب ضد استبدادی بهمن 1357 که هدف شریف آن توسط حکومت اسلامی بخاک سپرده شد، بر مبارزه برای پی گیری اهداف شکست خورده دو انقلاب مشروطه و بهمن، و ایجاد جنبش جمهورخواهانه و لائیک دمکراتیک برای تحقق آنها تاکید می کنیم.