کنفرانس کردها در مسکو و بحث بر سر تقسیمات خاورمیانه در جنگ‌ جهانی سوم

از ساعت یازده صبح امروز کنفرانس کردها در مسکو پایتخت روسیه با شرکت نمایندگان شماری از احزاب سیاسی و مدنی کردستان آغازبکار کرد. هدف از برگزاری این کنفرانس که با عنوان "تقسیمات خاورمیانه در جنگ‌ جهانی سوم" برگزار شده است بحث و گفتگو در مورد مسائل موجود در کشورهای درگیر با مسئله کرد اعلام شده.

 

صلاح‌الدین سورو نماینده کنگره ملی کردستان در روسیه طی سخنانی در کنفرانس مسکو گفت علت اینکه از دل خاورمیانه سازمانی تروریستی مانند داعش بیرون بیاید و به بلای جان بشریت مبدل شود را باید در رویکرد دولت ملت‌های منطقه جستجو کرد. او با پیشنهاد مدل کنفدرالیسم دمکراتیك برای خاورمیانه تأکید کرد دولت-ملت‌های منطقه سعی در پاکسازی تنوعات هویتی در کشورهای دارای تکثر ملی و مذهبی کردەاند و امتحان خود را پس دادەاند.

سیمیون باگداساروف رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه و آسیای میانه در روسیه نیز از سخنرانان کنفرانس بود که گفت جمع شدن نمایندگان کرد دور یک میز پاسخی درخور به افرادی بوده که معتقدند کردها نمی‌توانند متحد شوند.

او روابط روسیه با کردها از جمله با نیروهای ی.پ.گ و پ.ی.د در شمال سوریه را قابل توجه دانست و گفت پروژه کردها برای سوریه قابل بررسی بوده و باید توافقی بر سر آن صورت بگیرد.

باگداساروف در عین حال هدف ترکیه از مداخله در سوریه را جلوگیری از تثبیت موقعیت سیاسی کردها خواند و آنرا بی‌فایده توصیف کرد.

آسیه عبدالله رئیس مشترک حزب اتحاد دمکراتیك هم در سخنرانی خود هژمونی خواهی ابرقدرت‌های جهانی در منطقه را در شکل‌گیری گروههای تروریستی و فجایع انسانی ببار آمده در خاورمیانه دخیل دانست و گفت اکنون که ائتلافی بین‌المللی برای مقابله با داعش شکل گرفته باید بطور جدی به کردها کمک شود.

وی با اعلام اینکه کردها پیش از تشکیل ائتلاف نیز بدون کمک‌های خارجی در برابر داعش ایستادگی کرده بودند گفت داعش اما از حمایت کامل ترکیه برخوردار بود.

آسیه عبدالله همچنین ارائه هرگونه راهکاری برای بحران سوریه در کنفرانس‌های بین‌المللی بدون مشارکت کردها را بیهوده خواند و در واکنش به قانون اساسی پیشنهادی روسیه که در آن بحث از اتونومی کردها شده بود گفت فراتر از اتونومی، خواهان سیستمی در سوریه هستند که خودمدیریتی، اراده اجتماعات و برابری زنان و مردان را بپذیرد.

رئیس مشترک پ.ی.د همچنین با انتقاد از جامعه جهانی گفت پس از حملات هوایی ارتش سوریه، هواپیماهای ترکیه نیز در مقابل چشم جهانیان اقدام به بمباران روژاوا و کشتار زنان و کودکان در نوار مرزی کردەاند.

آسیه عبدالله تأکید کرد نظام سوریه باید فدراسیون دمکراتیک شمال سوریه را به عنوان بخشی از کشور بپذیرد اگر نه هیچ راه دیگری وجود ندارد.

برگرفته از: 
Kurdane.com
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با روی کار آمدن ترامپ بازی امریکائی ها با صالح مسلم و PYD تغیر یافته و روسها از برگ کورد ها در بازی خاورمیانه وارد میدان شدند و حتی از چند منطقه کوچک که تحت کنترل کورد ها بود عقب نشینی کرده و به ارتش سوریه وا گذار کردند و ترامپ به عوض اوباما به همکاری با تورکیه اولویت میدهد یعنی ما از این ببعد شاهد چنین کنفرانس هائی خواهیم بود منتها روسها از یاد نبرند که در ایران حداقل ١٠-٢٠ برابر کوردهای سوریه کورد زندگی میکند و نادیده گرفتن کوردهای ایران پوچی این کنفرانس را نشان میدهد که روسها دنبال بازی با برگ کورد هستند نه حل حق و حقوق ملت کورد .