اسرائیل خواهان قطع کامل غنی سازی اورانیوم از سوی ایران شد
09.05.2012 - 23:43

 با ورود اعلام نشده کاترین اشتون به اسرائیل، که صبح امروز انجام شد، نماینده دیپلماسی اروپا مسئولان اسرائیل را در جریان مذاکرات اتمی میان ایران و کشور های پنج بعلاوه یک قرار داد.
به گفته یک مقام مسئول دولت اسرائیل –که مایل به افشای نامش نبود- نتان یاهو در این گفتگو ها مواضع دولت اسرائیل را نسبت به مذاکرات آینده بر سر پرونده هسته ای ایران در بغداد به اطلاع خانم اشتون رسانید.
اسرائیل اعتقاد دارد که توافق با ایران باید بر سر سه نکته انجام گیرد و همزمان تقویمی ارائه گردد که بطور مشخص روشن کند که هر کدام از این اقدامات سه گانه در چه زمانی به مرحله اجرا در خواهند آمد.
سه محور مورد نظر اسرائیل عبارتند از :
-قطع کامل غنی سازی اورانیوم 
-خروج کلیه مواد غنی سازی شده قبلی از کشور
- تخریب تاسیسات اتمی زیر زمینی که در نزدیکی شهر قم بر پا شده اند.(خبرگزاری فرانسه مدعی است که منظور مرکز هسته ای فردو در مناطق مرکز ی ایران است.)
با توجه به تغییرات پر اهمیت کابینه اسرائیل که همین امروز پس از ائتلاف جدید حزب کدیما با حزب حاکم لیکود انجام گرفت،در مذاکرات امروز با کاترین اشتون، معاون جدید نخست وزیر و رهبر حزب کدیما-شائول مفاذ – و نیز اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل هم شرکت داشتند.
تهران و گروه کشور های پنج بعلاوه یک دور جدید مذاکراتشان درباره پرونده اتمی ایران را روز چهارده آوریل گذشته در استانبول آغاز کردند و قرار شد که ادامه آن روز بیست و سه ماه مه در بغداد برگزار شود.
اسرائیل که امروز با شروط سه گانه خود برای مذاکرات آینده میان ایران و کشورهای بزرگ جهان به میدان آمده است، تا بحال بارها جمهوری اسلامی ایران را تهدید کرده است که تاسیسات اتمی این کشور را مورد حمله نظامی قرار خواهد داد.

نوشتۀ بیژن برهمندی

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

رادیو فرانسه

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما