سازمان ملل ترکیه را به کشتار وسیع کردها متهم کرد

سازمان ملل متحد ترکیه را به نقض فاحش حقوق بشر و تخریب و خشونت گسترده در عملیات علیه شبه‌نظامیان کرد در جنوب شرقی این کشور متهم کرده است. همزمان ترکیه اعلام کرده که ۷۱ نیروی کرد را در سوریه کشته است.
سازمان ملل متحد می‌گوید، از ژوئیه ۲۰۱۵ تا کنون نیروهای امنیتی ترکیه در عملیات علیه کردهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و گرو‌های نزدیک به آن دست به "تخریب گسترده، کشتار و دیگر موارد شدید نقض حقوق بشر" زده‌اند.

سازمان ملل خواستار تحقیق در مورد کشتار وسیع و دیگر موارد نقض حقوق بشر در جنوب شرقی ترکیه از سوی دولت این کشور شده است.

در گزارش زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل آمده است، حدود دوهزار نفر کشته شده‌‌اند و تمامی منطقه ویران شده است. شکنجه و خشونت علیه زنان اعمال شده است. بین ۳۳۵ تا ۵۰۰هزار نفر که اکثرشان کرد هستند آواره شده‌اند. به علاوه، در تصاویر ماهواره‌ای دیده می‌شود که خانه‌ها در حملات ویران شده‌اند.

سازمان ملل متحد از آن جا که اجازه نیافته مأموران تحقیق خود را به منطقه بفرستد باید برای ارزیابی خود به منابع مختلف و تصاویر ویدئویی تکیه کند.

در این گزارش از سایر رویکردهای نیروهای امنیتی ترکیه نیز سخن به میان آمده است. طبق این گزارش، در اوایل سال ۲۰۱۶ در شهر جزیره حدود ۱۹۰ نفر بدون غذا و دارو در زیرزمین‌های خود محبوس شدند، قبل از آن که در درگیری‌ها کشته شوند.

همزمان ارتش ترکیه اعلام کرد که ۷۱ شبه‌نظامی کرد وابسته به گروه یگان‌های مدافع خلق را در هفته گذشته در عملیات "سپر فرات" در سوریه کشته است.

به گفته ترکیه، این افراد از گرو‌ه‌های یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) بودند. ترکیه در این عملیات از حمایت شورشیان سوری برخوردار است و می‌گوید، می‌خواهد نیروهای گروه "دولت اسلامی" (داعش) را از این مناطق بیرون براند.

برگرفته از: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گاهی سازمان ملل عکسهای تغلبی که در اینترنت هرروز جا به جا میشود میشود بعنوان مدرک بر علیه ترکیه بکار میبرد. یادم میآید که عکس هایی هم از جنوساید ارامنه مثلا بدست ترکهای عثمانی منتشر شد که از واقعیت دور بود. میتوان گفت که هرچند ترکیه اقتصادش شکوفا میشود به همان اندازه نیز دشمننانش بیشتر.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ببینید! کردها ترک نیستند و از خدا بخواهند که در ترکیه میتوانند زندگی نداشته باشند. چند ملیون کرد دارند الان آزاد توی کشور ترکیه بدون اجازه و پاسپورت قانونی رفت وآمد میکنند؟ چه بد میشد که توی پاسپورتشان نوشته میشد، ملیت کرد. الان که فهمیدم که خانم ماندگار ترکه بخودم گفتم که فردا نوشته میشه که نه خیر ایشون آسیمیله شده و اصلا داخل ترکها نمیشه. اصلا خودم هم نمیدونم چی مینویسم خدا بداد برسه!