نوروز و راه بهاران

بر لبِ دل ها و گوشه چشم های حزین
خنده و شادمانی رقصان شد.
راز و رمز نوروز و بهار پیروزی
در جانِ چشمه و چمن و دشت پیچان شد.
در گپ و گذارِ پیشواز نوروزی
هستی شنگول، دست در دستِ بهاران شد.

نوروز و راه بهاران

با بزمِ شعله و دمِ دهل و سورِ سرنای چهارشنبه سوری

در دلِ زمستانِ سوگواران

 موج گرما و شادی و امید برپاشد.

با شکستِ سوز و زورِ سرما

در کمرِ زمین و زمان و زندگان

شوقِ کرشمه و شفقِ نوا هویداشد.

دوباره با بوی بهار

اگرچه گرسنه و بیکار و تنگدست

لبخندِ زندگی بی قرار و امید، پایکوبان شد.

بر لبِ دل ها و گوشه چشم های حزین

خنده و شادمانی رقصان شد.

راز و رمز نوروز و بهار پیروزی

در جانِ چشمه و چمن و دشت پیچان شد.

در گپ و گذارِ پیشواز نوروزی

هستی شنگول، دست در دستِ بهاران شد.

در آن بالای منابر و سرای گریه و سوگ

خشم عجوزه ی ترسان، وه چه سخت رسوا شد.

شاه دیوان، مطرود به درگه بهار 

نشسته روسیاه، و دم به هذیان شد.

 

بهار و نوروزستیزان

 

ای پاسداران غمگینی و افسردگی

نوروزستیزان، شادی گریزان

دزدان نان و آب و شادی سرای ما

پایداران عزا و مویه و خمودی،

جغدانِ جاربلندِ زمستانِ سرخوردگی بدانید!

گوش لطیفِ راه بهاران

دیگر از قساوت شمایان فرمان نمی برد، کوس ِپایان شبِ ستمِ سرماست.

کامِ نوروزِ رهائی، شیرین بارش را بسته

چهارنعل بسوی آرزوهای ماست.

و رویش سبزه و شکوفه های تازه،

 آبستنِ پگاهِ پیدایش فرداهاست.

 و عروس زندگی

مستانه می رقصد و سربه پاست.

اینک، این فصلِ خجسته مال ماست.

 

بهنام چنگائی 28 نوروز 1395

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر بهنام چنگائی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای yaradiciliq سلام؛
باورم بر این است که شما قطعا نادان و بی خبر از چند و چون زندگی ناگوار قریب به اتفاق مردمان جهان نبوده، و البته می دانم شما کم و بیش می دانید که زندگی در سراسر جهان برای پانینی ها که امروز به 99 %ها معروف شده اند بسیار سخت و طاقت فرسا می گذرد؛ ستم ها، محرومیت ها و مضیقه های حیاتی ای که تنها شامل چند کشور نمی باشد.

ولی چرا شما تنها به چند کشور بسنده می کنید؟ پرسشی ست که برابر امروز و فردای خوشبیانه ی شما ایستاده است. مواظب باشید که غافلگیرش نشوید؛ چراکه ساختار مطلق جهان امروز سرمایه سالاری تکقبی و بی رقیب است.

بهتر است چشم بی طرف خود را بسوی حقایق جامعه متضاد و متناقض سرمایه سالاری نئولیبرال بازکنید و بهتر در گُل سرسبد آنها( اروپا و امپریالیسم آمریکا) فقر و گرسنگی پوشیده را ببنید! و بعنوان یک انسان نوعدوست، جایگاه خود را در این میانه ی نابرابری ها روشن کنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهنام عزیز، در هیچ کشور دنیا، ۹۹ درصد مردم، به خاطر تکه‌ای نان، همدیگر را نمیکشند به جز کشور‌های کمونیستی ونزوئلا، کرهٔ شمالی‌، اریتره، حتی شما عزیز، با وجود مهاجر بودن در یک کشور امپریالیستی یا کشوری که به دلیل حمایت مالی‌ امپریالیسم " مارشال پلن آمریکا برای اروپا " قادر بودید برای سال نو، آجیل، نخود کشمش، پسته، ودکا، بوقلمون سرخ کرده تهیه بفرمائید، مردم ونزوئلا، هیچ کدام این شانس را نداشتند، حالا مرد‌ها به کنار، این ظلمی که به زنان در کشور‌های کمونیستی ونزوئلا، کرهٔ شمالی‌ و اریتره می‌‌شود کمتر از سنگسار اسلامیست‌ها نیست. آیا کمونیزم و جهادیون در ظلم به زنان و بشریت، با هم سر رقابت دارند، بهنام عزیز، سال نو پر برکتی را براتون آرزو دارم.
تصویر بهنام چنگائی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب yaradiciliq سلام؛
من هم سال نو را بشما شادباش می گویم. همدردی شما با مردم ونزوئلا قابل تحسین است.

اما دوست گرامی بیکاری، فقر، تنگدستی و ناامیدی میلیاردها انسان را در سراسر جهان تهدید می کند و آرامشی برایشان نگذاشته و نمی گذارد. زیرا از قلب امپریالیسم آمریکا تا جنگ و قحطی زدگان آفریقا و خصوصا کشورهای بخش شرقی آن، در تسخیر نبود نان دچار شده است. و مرگ از گرسنگی میلیون ها بی پناه را روزانه رهسپار نیستی می کند. در ونزوئلا لااقل فقر تعدیل دولتی می شود.

و بدنیست بدانید که پوپولیسم و ناسیونالیسم و راسیسمِ امثال ترامپی، متأثر از نارضایتی ها و خیزش های گسترده ی اجتماعی در آمریکا و اروپا، و از شدت فقر و بیکاری و تلنبار ثروت در دست گروه هاست، که در سطح جهان نزاع برای کسب نان و کار را در صدر مسالل روز و جاری نوع انسان قرارداده است. و ترامپ ها ابزار تحریف این مبارزه ی بحق هستند! اما تاکی؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهنام عزیز سلام، سال نو بر همه مخصوصا شما کمونیست گرامی‌ مبارک باد، بیائید در این لحظات شادی، مردم بدبخت ونزوئلا را فراموش نکنیم، "" جنگ نان "" در ونزوئلا شروع شده، انصاف نیست بشریت در قرن ۲۱، چنین در عذاب باشد.
"Bread war" hits Venezuela
http://seekingalpha.com/news/3251879-bread-war-hits-venezuela

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هی هات گسترۀ ایران دامیست همه در دام
از خواب اپوزسیون خوشحال
این بد نکبت خون آشام
اعدامی ما هر روز دست کم دوازده تاست
ای اپوزسیون خارج تکرار همین مدام
آمد بهار آمد ، گر مایه درش پیداست
دستی به دست هم دگر بس است اعدام
پرسیدم من از آتاش ، خود چند مرد حلاجی
گفتا زدیم حرفی توکلش با بادام


تصویر بهنام چنگائی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام جناب سازاخ؛

چقدر زیبا، نوعدوستانه و امیدبخش است که شما در همبستگی با کارتون خواب ها نوشته اید، این همدردی و همنوائی مرا بسیار مسرور می کند.

حالا چرا، همزمان به کمونیستها متلک و سنگ پرانی می کنید، دلیل اش را نمی دانم. لابد فکر می کنید که ما مسبب بی سرپناهی ها و بی دادرسی های تنگدستان و زمینگیران و بی خانمانان می باشیم!؟

اما، خود شما بهتر از هرکسی می دانید که هویت سیاسی اجتماعی، و تفکر طبقاتی من مستقیما با مبارزه سازش ناپذیر طبقاتی علیه ساختار ضدبشری سرمایه سالاری گره خورده، موجودیت یافته و می یابد؛ و بیش از پیش هم خواهدیافت.

پس بهتراست باهم هرچه بیشتر راه همدردی کنونی شما را با همراهی های آگاهگرانه و بیدارباشانه بپیمائیم و مشترکا علیه روابط برده سازی و بی سرپناهی، دیدگاه های مان را بهم پیوند دهیم و چاره ی کارتون خوابی را با تدبیر جمعی و با همدیگر بهتر و کاراتر بررسی کنیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
امیدواریم که در ایام عید سعید نوروز ماشینهای شهرداری، کارتون خوابهای بدون تقویم و بدون سرنوشت را زیر نگیرند، و خواب آنها را در هوای سرد خون آلود نکنند، حالا نان مسکن آزادی پیشکش کمونیستهای باستان گرا ، آرمیده در آغوش کاپیتالیسم و امپریالیزم باد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب ناظر سلام؛
بی کم و کاست حق با شماست. بله درست است، تا آنجا که به زندگی واقعی توده ها و مردمان تنگدست کار و بیکار برمی گردد، رژیم فاسد و تبهکار ولائی و مافیاهای غارتگر او دمار از روزگار زحمتکشان و تهیدستان و کارگران درآورده است. برای بسیاری مادران و پدران ندار، در این نوروز نه امکان دادن هدیه ای به فرزندان شان میسر است و نه پختن یک قرمه سبزی نوروزانه. من با تمام وجود همدرد آنان هستم و خون جگر می خورم.

بله، بهانه ای در این بازار ستمزدگی مذهبی، برای افسانه سرائی وجودندارد. آری من نیز بسان شما رنجور و مغمومم. زیرا آشکارا قریب به اتفاق مردم درمانده و لهیده گشته اند. بسیاری از کودکان کار و بی سرپرستان و جوانان هیچ امیدی به زندگی بهتر ندارند. زندان ها پُر است از انسان های گرانقدری که تن به ریای دینمداران نداده اند. در این عید، بسیاری از کارگران ماه هاست که هنوز حقوق دریافت نکرده اند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهنام خان! با شکم سیر تو رفاه خارج نشسته برای مردم شعر مخوان. مردم ایران هفتاد درصدش محتاج نان شب است. جشن نوروز خوب است اما برای میلیونها انسان فقیر و کسانیکه محتاج نان شب اند، نو روز با شکم گرسنه چه معنا دارد؟ بقول خودتان: " بزمِ شعله و دمِ دهل و سورِ سرنای چهارشنبه سوری" برای مردمی که شب و روز سرکوب میشوند، در کشوریکه آزادی نفس کشیدن وجود ندارد، آیا صحبت از شور و شنگ و شنگولیت جائی دارد؟، بیهوده شور و احساسات و رفاه شخصی ذهن خود را به جای افکار مردم بیچاره ایران نگذار. مردم از خواندن چنین مطالبى سرشان را تکان میدهند، میگند، ايشان انگار نفسش از جای گرمی می آید و تو باغ نیست!