از ارسال سلاح به حوثی ها تا حضور نظامی سپاه در یمن

*”رویترز” به نقل از منابع اطلاعاتی کشورهای غربی و خاورمیانه نوشت که جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی از شورشیان حوثی در یمن سلاح های پیشرفته در اختیار این گروه گذارده و در عین حال مشاوران نظامی خود را به این کشور اعزام کرده است. همین منابع به “رویترز” گفته اند که در جریان ماه‌های گذشته جمهوری اسلامی ایران نقش نظامی به مراتب مهم‌تری در جنگ داخلی یمن برعهده گرفته است.

 “رویترز” به نقل از یک مقام ارشد حکومت ایران افزوده است که ماه گذشته قاسم سلیمانی، فرماندۀ سپاه قدس، با فرماندهان سپاه پاسداران در تهران دیدار و با آنان دربارۀ تقویت بنیه نظامی شورشیان حوثی یمن گفتگو کرد. همین مقام افزوده است که در جریان این ملاقات فرماندهان سپاه پاسداران بر سر افزایش کمک های نظامی و مالی به حوثی ها با یکدیگر توافق کردند.

رویترز سپس افزوده است که یمن صحنۀ حقیقی جنگ نیابتی (میان ایران و عربستان) در منطقه است و نتیجۀ این جنگ آیندۀ مناسبات قدرت در منطقه را تعیین می کند. افزایش پشتیبانی نظامی و مالی ایران از حوثی ها و حضور گسترده تر سپاه پاسداران در جنگ داخلی یمن گویای نفوذ فزایندۀ جناح تُندروی حکومت اسلامی ایران به ویژه سپاه پاسداران است که حضور وسیعی در جنگ ها و منازعات مختلف منطقه دارد.

در روزهای گذشته فرماندۀ سپاه پاسداران ایران، محمد علی جعفری، در سخنرانی ای در قم انقلاب اسلامی را در حال حاضر به محافظه کاری متهم کرد و خواستار صدور هر چه گسترده تر انقلاب اسلامی و دخالت های نظامی سپاه پاسداران در جنگ های جاری منطقه شد. او گفت : “همۀ مسئولان نظام باید خود را با پیشروندگی شتابان انقلاب اسلامی در دنیا هماهنگ کنند.”

افزایش کمک های نظامی ایران به حوثی های یمن نگرانی عربستان و دیگر کشورهای سنی منطقه را برانگیخته است. یکی از رهبران کشورهای عرب منطقه در گفتگو با “رویترز” از ایران خواسته است که صدور شیعه‌گری به یمن و دیگر کشورهای منطقه را متوقف کند.

“رویترز” به نقل از یک مقام پیشین امنیتی ایران نوشته است که هدف تهران از تقویت نظامی حوثی ها در واقع تحکیم سلطۀ خود در کل منطقه است. همین منبع افزوده است که رهبران تهران قصد دارند حوثی ها را به یک گروه شبه نظامی قدرتمند نظیر حزب الله لبنان تبدیل کنند تا با سیاست های عربستان در منطقه مقابله کنند. هدف تهران از این اقدام محاصرۀ عربستان سعودی، توسعۀ نفوذ خود در منطقه و ایجاد اهرم های فشار است. پرسش این است : آیا گسترش دخالت های نظامی سپاه پاسداران در جنگ های منطقه نهایتاً وقوع جنگ مستقیم با ایران را باعث نمی شوند؟

منابع اطلاعاتی می گویند که جمهوری اسلامی ایران سلاح های خود را به وسیلۀ کشتی یا از طریق سومالی به یمن می فرستد. در فاصلۀ سال های ٢٠١۶-٢٠١۵ نیروی دریایی فرانسه و استرالیا طی چند نوبت کشتی های حامل سلاح های قاچاق جمهوری اسلامی ایران را برای حوثی های یمن در آب‌های منطقه توقیف کرد.

 

یک مقام وزارت دفاع آمریکا به “رویترز” گفته است که از جمله تجهیزاتی نظامی ارسال شده از سوی حکومت ایران برای حوثی های یمن می توان به موشک های دوربرد اشاره کرد که قادرند اهداف خود را در درون خاک عربستان مورد حمله قرار بدهند. همین منبع افزوده است که تهران پهپادهای “ابابیل” را در یمن به کار می گیرد. این پهپادها قادرند اهداف مهمی را در زمین نظیر رادارها و سامانه های موشکی “پاتریوت” هدف حمله قرار بدهند.

 رادیو فرانسه

منبع: 
رادیو فرانسه
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.