توضيح يك اشتباه

نوشتار قبلى را دست نمى زنم و چون آن سلسله از نوشتارهايم ادامه خواهد داشت خواستم با اين متن، جداگانه توضيحاتى بدهم.

 

 

به اعتقاد من حركت ما بالا ندارد عمق و گستردگى دارد. مبارزات مدنى به دليل عدم خشونت , عمودى نيستند افقى و بازند. ساختمانى و مرتفع نيستند. مثل دريا باز و وسيع و عميقند.
بنابراين منظور من از بالايى هاى حركت يعنى آنهايى كه در سطح اند مى باشد. در مقاله ى قبلى منظور من از بالايى ها يعنى سطحى هايند. همه ى تشكيلات ها و فعالين داخل و خارجى منهاى عده اى معدود، اعماق اين حركت اند و من اعتقاد بر آنها دارم و مى ستايمشان. روى سخن من با لمپنيسم موجود در حركت كه آلت دست سازمان هاى اطلاعاتى شده اند مى باشد. پارگرافى از متن قبلى را مى آورم:
" نگذاريد اين حركت، تحت تاثير بازى هاى سازمان هاى اطلاعاتى داخل و خارج از ريل خارج شود. سازمان هاى اطلاعاتى هنوز عمق اين حركت را درك نكرده اند و نخواهند كرد. آنها مى خواهند كنترل اين حركت دست خودشان باشد و در اين راه ملت و زبان و آزربايجان را پيرهن عثمان ساخته اند. آنها مى توانند در سطح اين حركت به جار و جنجال و هوچيگرى ادامه دهند ( تداوم لمپنيسم و شارلاتان بازى هاى آنها نشان از اين سطحى بودنشان و در سطح بودنشان دارد) اما اعماق اين حركت، دست آنها نيست و آنها نمى توانند به اعماق ما نفوذ كنند. زيرا بهتر مى دانند كه در اين صورت غرق خواهند شد. آنها مى توانند يكى دو روز عوامفريبى كنند و حركت ما را بازيچه ى زورآزمايى هاى خويش سازند اما از اين نكته غافلند كه اين حركت بازى هاى آنها را به هم خواهد زد. "

يعنى مى خواهم بگويم اعماق اين حركت دست فعالان و تشكيلات هاى صادق ماست. منظور من از بالايى ها كسانى هستند كه در سطح بازى مى كنند و آلت دست اند. از آنجا كه احتمال دادم و با مراجعه ى مردم كه خواهان توضيح بودند اين اشتباه ذهنى را در رساندن پيام خويش قبول دارم و از محضر بزرگانى كه آزرده شده اند معذرت مى خواهم. اگر بعضى دوستان مفهوم بالايى ها را مثل من تعبير نكرده اند اين تقصير آنها نيست بلكه تقصير ذهن فرّار من است. نحوه ى نوشتارى من درست نبوده كه چنين تعبيرى به دست آمده است.
به هر حال من مصمم بر نقد خويشتنم و در اين راه سوء برداشت ها و سوء يادداشت ها اتفاق خواهد افتاد. لطفاً گوشزدم كنيد تا اصلاحش كنم.
با تشكر
محمدرضا لوايى

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لوائی عزیز شما معمولا نوشته ها و یا کامنتها دیگران را نمی خوانید و اکثر سئولات آنها را بی جواب می گذارید و یا افراد مجهولی که هیچگونه مسئولیت کلامی ندارند جواب شما را می دهند، تمام راهها که به گوناز ختم نمی شود، شما اگر جای رپضا طالبی بودید چه کار می کردید؟ من از پشتکار و عشق احمد و جواد به آزربایجان نهایت رضایت را دارم
ولی از بعضی خصوصیات فردی ایشان و جواد خیلی ناراحتم، احمد جاواد حاج صالح ایلدریم و همه آنهائی که قلبشان برای آزربایجان می تپد ،جان و دل و روح من هستند و من هرگز آنها را در سایتهای غیر آزربایجانی تخریب و زیر سئوال نمی برم، من آزربایجان و ملتم را آنقدر دوست دارم که خودم را در مقابل وطنم فراموش می کنم. و دست دوستداران آزربایجان را می بوسم، اگر خودت را فراموش کنی و به رهائی آزرربایجان بیندیشی، همه ناملایماتی ها روبراه می شود و همه چیز را غبا دید مثبت نگاه می کنی،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب لوائی عزیز! انحصار طلبی کم و بیش یک خصلت ذاتی است. مثل خندیدن، حسد ورزیدن، دوست داشتن، کینه ورزیدن، عاشق شدن، محبت کردن، نفرت ورزیدن... و امثالهم. جنگ و ستیز نیز محصول طبیعی این ماهیتهای درهم آمیخته است. کم و بیش هیچکس مبرا از حرص و حسد، و دوست داشتن، نفرت ورزیدن، و جنگ و ستیز نیست. این خصوصیات، یکی از خصیصه های تشکیل دهند هویت انسانی است. خصیصه هائی که بعضی از آنها را انسان بصورت ذاتی، بعضی را در محیط اجتماعی کسب میکند. من نیز از بعضی رفتارهای انحصار طلبانه احمد آقا خوشم نمی آید. منهم از بعضی رفتارهای جاواد آقا خوشم نمی آید. اینها نزدیکتر از پدرم به من نیستند، من از بعضی رفتارهای پدرخودم نیز خوشم نمی آید. حتا با آن مسئله دارم. اما اینها همه اختلافات شخصی است.من اجازه ندارم اختلافات شخصی را بزرگش کرده به سطح جامعه بکشانم. باید دقت کرد، حرکت ملی یک حرکت همگانی و عمومی است. ربطی به

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
محمدرضا لوایی حقیقتا برای این کار ساخته نشده است و گه گاه از سر دلتنگی مطالبی می نویسد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستانی از دور و نزدیک آمدند و انجمن قلم آذربایجان در تبعید را تشکیل دادند. بعد از مدتی چندین عضو این انجمن کنار کشیده و استعفای عضویت دادند. چرا؟ چه عاملی سبب این استعفاها شد؟ مگر همه این روشنفکران به آزادی سخن؛ به آزادی عقیده و پلورالیزم سیاسی اعتقاد نداشتند؟ شاید در پشت پرده مسائلی هست که سبب این استعفاها و کنار کشیدنها شده . در هر صورت درد آور هست. باید دردها راشناخت و بدنبال معالجه آنها رفت.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من همیشه میخواهم بدانم که چپها از توده ای تا فدائی در باره تمامیت ارضی ایران چه فکر میکنند ؟
انها در تارنماهای خود اشاره ای به این گونه مقالات و نظرات ندارند .ولی ما میدانم پشت سر انها قدرت ترور استالین و لنین ایستاده است . من میخواهم بگویم فردا خلی دیراست و شما چپها با شعار ها ی خود میدان قتل عام مردم و ترور های ناخواسته را بوجود اورده اید.مسئله با چند شعار ضد سرمایه داری و سرود انترناسیونال و ترور سرمایه دار حل نخواهد شد .به این کامنت زیر توجه کننید که نه یک جوان کم سن وسال بلکه ادمی پابه سن گذاشته و با گذشته چپی نوشته است .جنگ ترک وکرد راما در ترکیه شاهد هستیم و این نباید سرمشق ما شود ..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقایی لوایی : مطمن باشیدحرکت ملی ازربایجان به دعواهای شخصی بین شما او احمد اوبالی اعتنای ندارد . بهترشما بهانه به دست این وان برای گل الود کردن حرکت ندهید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
باز هم ناشناس؟ یه اسمی برا خودت بذار مثلا پانترک در سایه ؛ ضمنن ٱقای لوایی با زبان بی زبانی میگوید که همه پانترک ها ول معطلند و جنبش به گل نشسته و هیچ عمق ٬ ارتفاع و عرضی ندارد و حتا یک باریکه آب لجنی هم نیست .حالا تو سایه بشین و ننه من غریبم در بیار . تجزیه طلبان پانترک٬ پانعرب ٬ پانکرد وپان بلوچها بدانند که بلحاظ ژیوپلیتیکی و ژیواکانومی هیچ شانسی ندارید به نقشه ایران بدقت نگاه کنید راهنمایی میکنم و برای اینکه از توهم بدرآیید پیدا کنید چرا هسته داخلی نقشه ایران فارس زبان و یا لهجه های نزدیک به آن است و پیرامونشان زبانهای دیگر ٬این راز ماندگاری ایران است و به نظر میرسد استاد لوایی به این راز که تاریخی حداقل ۲ هزار ساله دارد پی برده و نرمک نرمک در حال عقب نشینی است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اینکه می خواهید به اشتباه خود اعتراف کنید خوب است اما توضیح شما مسئله را بزرگتر و بد تر کرده است.ا گر حرکت ملی مثل دریا عمیق است، سطح آن کسانی هستند که عملأ رهبری حرکت را به دست گرفته اند و دیده می شوند. شما نمی توانید سطح آن را وابسته به سازمانها قلمداد کنید. چه کسانی در آن سطح قرار دارند؟ اسم بنویسید یا حق ندارید یک قسمت از این حرکت را تخریب کنید. مگر شما قاضی هستید که در مورد همه حکم صادر می کنید؟ با چه سندی؟ بر علیه کدام اشخاص؟ اصلأ معیار شما بر کسانی که "در سطح " هستند چیست؟ لطفأ بیش از تخریب نکنید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در کامنت مقاله دیگرتان از شما پرسیدیم که "آنها" کی هستند؟ نتزس بگو، مبهم گویی و کلی گویی نکن. والا انتقاد و نقد شما الکی است. مشخصا بگو اطلاعات چه کارهایی انجام داده است؟ آدمهایش کی هستند و چه کردند؟ دلایل تان چیست. به جزئیات بپردازید. شما حرفی ندارید و فکر می کنید چیزی کشف کردید که دیگران نمی دانند. بالایی و پایینی، سطحی و غیر سطحی چه مفاهیمی هستند که بکار میبرید؟ مردم را نادان حساب نکنید لطفا.