در پی بمبارانِ پایگاه هوائی شعیرات در سوریه توسط آمریکا، روابط این کشور و روسیه پُر تنش شد

حملۀ نظامی آمریکا به پایگاۀ هوائی شعیرات در استان حمص در سوریه، ناخرسندی حامیان بشار اسد را برانگیخت. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، این بمباران را «حمله» به حاکمیّت یک «کشور مستقل» توصیف کرد و خواستار تشکیل فوری اجلاس شورای امنیّت سازمان ملل متحد شد. آمریکا، پیش از بمباران این پایگاه در شب پنجشنبه ۶ آوریل، روسیه را از قریب الوقوع بودن آن مطلع کرده بود.

 

بمباران پایگاه شعیران واکنش محتاطانۀ جمهوری اسلامی ایران را نیز در پی داشت. سخنگوی وزارت امور خارجۀ این کشور، حملۀ آمریکا را «قاطعانه محکوم» کرد و گفت چنین عملیِاتِ یکجانبه‌ای به تحکیم تروریسم در سوریه و پیچیده کردن وضع در این کشور و منطقه منجر می‌شود.

متحدان آمریکا و از جمله انگلستان، فرانسه، ترکیه، اسرائیل، عربستان سعودی و ... از این اقدام استقبال کردند.

وزیر امور خارجۀ فرانسه، ژان مارک اِرو، دخالت عملیّات نظامی آمریکا در سوریه را «محکومیّت» رژیم «جنایتکار» بشار اسد توصیف کرد و گفت این حمله هشداری است که به وی داده شده است. وزیر امور خارجۀ فرانسه از روشن شدن موضع آمریکا در این زمینه نیز ابراز خرسندی کرد و گفت «روسیه و ایران باید درک کنند که حمایت از بشار اسد عاقلانه نیست. ما خواستار زور آزمائی با آنان نیستیم، امّا با این حمله «پیامی» ارسال شده است.این یک «هشدار» است.

سخنگوی دولت بریتانیا نیز اعلام کرد که این کشوراز «اقدام آمریکا کاملاً پشتیبانی می کند و آنرا پاسخی مناسب به حملۀ وحشیانه‌ای می داند که سوریه با استفاده از سلاح شیمیائی انجام داد.

برگرفته از: 
رادیو فرانسه
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.