اصالت حركت ملى آزربايجان در چيست؟

سركوبگرىِ بعضى ها كم كم دارد تعريفى ناشايست از حركت ملى ارائه مى دهد. اين سركوبگرى، اصالت حركت را نشانه رفته است.

 

 

 

 

و اما اصالت حركت ملى آزربايجان در چيست؟

باور ما به اصالت فرهنگى، اصالت سياسى، اصالت اقتصادى و يا هر نوع اصالتى كه باشد در قالب و چهارچوب حركت بايد زمينه ساز تقويت ارزش هاى آن باشد.

نه فرهنگ را مى توان به سركوب سياست واداشت و نه سياست را به سركوب فرهنگ.

موضوع، تعامل و توافق فرهنگ و سياست در عرصه ى حركت ما مى باشد.

ما سئوالاتى از اين دست را در اتاق انديشه ى خويش بايد جدى تر دنبال كنيم.

ما بايد شيوه هاى جديدى را جهت مقابله با سركوبگرى پى بريزيم. من سالهاست كه با سركوب بيرون، با استعمارگرى و استبداد مى ستيزم و شما مى توانيد با يك جستجوى ساده به مقالاتم دست يابيد.

ذات حركت ما مبارزه با سركوبگرى است و براى همين حتى اجازه ى رشد سركوبگرى را در درون هم به هيچكس نخواهد داد.

اعتقاد دارم سركوبگرىِ وحشتناكى در درونمان شكل گرفته است. اين نوع سركوبگرى با پنهان شدن در زير نام ملت و زبان و هويت و فعالان، و همچنين با همكار خواندن مخالفانش با دشمن و پانفارسيسم و ... دارد مسير امثال خامنه اى ها و ديكتاتورها را طى مى كند.

در داخل حركت ما شرايط براى رشد ديكتاتورى و همچنين شرايط براى رشد دموكراسى فراهم است.

بارها گفته ام كه ما اين حركت را با شرايط دموكراسى پيش خواهيم برد و اصالت حركت ما در درون اين شرايط، حفظ خواهد شد.

اصالت حركت ما پرهيز از خشونت و نفرت عريان است. اصالت حركت ما با منطق و آينده نگرىِ شكل و شمايل مبارزه ى ما ترسيم مى يابد. اصالت حركت ما تمركز بر يك فرد نيست بلكه تثبيت تكثّر است.

اين متن را در آينده ى نزديك بيشتر خواهم شكافت. اما آنچه بايد در آن دقيق شويم اين است كه بعضى از خودخواهى ها و تك روى ها و سركوبگرى ها مى رود تا اصالت اين حركت را در جامعه ى جهانى زير سئوال ببرد. من براى همين لازم مى بينم تا از اصالت حركتمان با اين پيش مقدمه دفاع نمايم و سعى خواهم كرد تا تعريفى دقيق ( البته نه صد در صد دقيق، چون به هر حال فقط از منظر يك نفر نوشته مى شود) از اصالت حركت ملى آزربايجان را در منظر خوانندگان و جهان باز بگويم.

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لوايى راهى را در فضاى سنگين و پر از سركوب حركت گشود كه بايد مديونش باشيم
آفرين

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من فقط یک سوال از ایشان دارم
چطور شده که شما ،جناب ! به آن درجه ای رسیده اید که می تواند در مورد اصالت حرکت اظهار نظر بفرمایید ؟
چه کسی به شما چنین مقامی داده است ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
محمد جان واقعا شما تصمیم دارید که نقاط ضعف احمد را برای اسامه و موحدی و کرمی و اقبالی دراین سایت موشکافی بکنید؟ حداقل سعی کنید حداقل در سایتهای آزربایجانی و بزبان ترکی اینکار را بکنید،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نوشته را خواندم مانند نوشته قبلی باز هم اتهام زنی و نکته مفید و قابل استفاده نیافتم. بهتر از نویسنده محترم یک کمی درباره اصالت جنبش های اجتماعی بیشتر مطالعه کند. متن این نوشته با تیتر آن فرسنگ ها فاصله دارد. نوشتن به تفکرات خیالی نیست. یک کمی از مارکس، انگلس، هگل، وبر، سارتر یاد بگیرید لطفا. آنها زحمت برای بشریت زحمت کشیدند افرادی مثل لوایی می آید یک اظهارنظر هایی می کند که واقعا شرم آور است. در دنیای مدرن زندگی می کند هنوز یاد نگرفته اند که نقد سالم چیست؟ از ویژگی دموکراتیک ایران گلوبال است که چنین نوشته هایی را منتشر می کند و گرنه مردم توجه چندانی به این توهمات و اتهامات نمی کنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ناشناس
اسناد هم چاپ خواهد شد
نگران مباش

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای لوائی،
با یک نگاه کوتاه به عکس العمل مردم به نوشته های اخیر شما و مروری کوتاه به کامنتها، کاملأ معلوم است که باید صادقانه به اشتباهات عمیق خود اعتراف کنید و به اتهام زدنهای بدون سند، عمومی کردن کدورتهای شخصی و شریک کردن فعالین در مسائل خود ترمز بزنید. ایکاش جرئت عذر خواهی از لایه های بالایی این حرکت را داشته باشید و به تخریباتها پایان دهید و بیش از خود را خراب نکنید. هم وطن شما

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سلام. آماج عزیز. یر برک اولسا اوکوز اوکوزدن گورر. فارسیش میشه اگر زمین سخت بشه گاو گاو دیگه را مقصر میدونه. قیناما..... مبارزه ملی در راه ملت ما خیلی سخته.ما به این نازک نارنجیهای خودمون اینطوری میگیم جگر شیر نداری سفر عشق نرو.! ا زنهای ما قویتر از مردان ما مشکل و درد اساسی ملی ما را فهمیداند. ایکاش رهبر حرکت ملی یک زن بود . دیدی دوباره زدم تو رگ ایکاش..!!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این متن ابتدایی است و چیز قابل عرضی ندارد. از سوی دیگر متنی آشفته است، اصالت، سیاست، فرهنگ و سرکوبگری درونی و بیرونی اصلا به هم نمی خورند و خواننده بیچاره باید خودش آن را تعبیر و تفسیر کند.
دوست عزیز اگر حرف داری بگو ، دیگر این فلسفه بافی چیست؟
بخشی از فعالین آذربایجانی انتظار نقد جدی از شما داشتند. هر چند که من امید چندانی به نقد سازنده و عمیق شما ندارم. چون میدانم که شما از لحاظ فکری با احمد اوبالی اختلافی ندارید و ایدئولوژی و عقاید شما یکسان است.همین باعث شده بود که اوبالی بخشی از برنامه های تلویزیونی را به شما سپرده بود.
من فکر نمی کنم که اختلاف شما واقعا اختلاف سیاسی یا ایدئولوژیک باشد. شما هر دو تورک گرا، پانترکیست و بوزقوردچی هستید و از افراطیون ترکیه و آذربایجان شمالی تغذیه فکری و غیره میکنید. اختلاف شما سلیقه ای است و یا

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مسائل را شخصی تلقی نکنیم. جلو انتقادات را نگیریم. حرکت ملی آذربایجان تنها با انتقادات سازنده جلو خواهد رفت. کیش شخصیت و مقدس کردن اشخاص بزرگترین مانع جلو رفتن جنبش خواهد بود. مبارزان داخل کشور نباید اهمیت زیادی به خارج بدهند. وضع خارج بدتر از آن هست که فکر میکنیم. پائین بودن سطح دانش سیاسی اکثر فعالین، حسادت، منم-منم بازی، خود شیفتگی، بی احترامی به زنان، وابستگیهای پوشیده به سازمانهای عفریتی داخلی و خارجی و... امراض اجتماعی - سیاسی هستند که اکثر باصطلاح فعالین خارج از کشور دچار آنها هستند. 30 سال 40 سال 50 سال هست در اروپا و آمریکا و کانادا زندگی میکنند، با فرهنگ ااروپا و آمریکا آشنائی دارند. میبینند آزادی چقدر زیباست، میبینند دموکراسی چقدر پر ارزش هست، میدانند برای نجات ملتشان باید متحد باشند.... ولی قادر نیستند یک تشکیلات درست - حسابی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای لوایی ضمن سلام و تشکر از شما وهمه فعالین : حرکت ملی آذربایجان روی دوش ملیون ها آذربایجانی است هر تغییراتی اتفاق بیافتد بدست آنها خواهد افتاد تحصیل کرده های خارج از کشور سخنگوی ملیون ها آذربایجانی داخل هستند نه رهبر آنها اگر رهبری انتخاب بشود از داخل همان مردم انتخاب خواهد شد که صداقت شان را برای حرکت ملی آذربایجان اثبات کرده اند. لطفا اختلافات جزیی مان را در مدیای فارس زبان مطرح نکنیم که مو جب جری شدن نژاد پرستان ضد ترک خواهد بود و نفاق ما بین خودمان .که دلیل شکست ماهمان نفاق بین ما بوده است اتحاد ما رمز پیروزی ماست شاد باشید انزابی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نه فرهنگ را مى توان به سركوب سياست واداشت و نه سياست را به سركوب فرهنگ.....!؟ .....! سیاست با اصالت هیچ وصلتی ندارد ولی اصالت با سیاست آری...! بحث اصالت و سیاست دو بحث کاملا جداست.! اصالت ذات است سیاست مات..! یک مسله را با صراحت کامل خدمت شما عرض میکنم.....! لوایی و هر کس دیگری که کار سیاسی میکند باید بداند که هرگونه اتهام و لکه و گناه و نارو همیشه در کمین شما حواهد نشت...! اوبالی و لوایی مشکل شما در آنجاست که کار و پیشه شما کاملا سیاسی است ولی خودتان منکر آن....! این دیگر چگونه صیغه ای است نمیدانم.....! شما اگر رسما اعلان کار سیاسی خود را بکنید طبعا فشارهای جانبی تان معنا و مفهوم خاص خود را خواهد داشت....! اولا تکلیف خود را با کار سیاسی تان مشخص کنید ثانین من به هر دو شما ...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عجله نكن
گفته كه بيشتر هم مى نويسد
تو بلدى بنويس

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اصالت آن در آنجاست که شخصی مثل تو بیش از 7 جمله در اینجا نمی تواند بنویسد . چون حرفی برای گفتن ندارید و ول معطلید.