پوتین: وضعیت سوریه یادآور شروع حملۀ آمریکا به عراق است

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هشدار داد که کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه با هدف مقصر جلوه دادن رژیم بشار اسد صورت گرفته است. پوتین نگفت که چه کسانی می‌توانند عاملان حملۀ شیمیایی باشند. اما پس از سخنان پوتین، وزارت دفاع روسیه مسئولیت این "حرکات تحریک‌آمیز" را به گردن مخالفان رژیم دمشق انداخت.

 

روز سه‌شنبه ١١ آوریل/٢٢ فروردین در مسکو، ولادیمیر پوتین بعد از دیدار با همتای ایتالیایی خود، با اشاره به حملۀ شیمیایی در خان شیخون سوریه گفت: "ما از چند منبع مختلف اطلاعاتی کسب کرده‌ایم که نشان می‌دهد این نوع حرکات تحریک‌آمیز (استفاده از سلاح‌ شیمیایی) در سایر مناطق سوریه، از جمله در حومه‌های جنوب دمشق در حال تدارک است".
پوتین افزود: "می‌خواهند باز هم "موادی" را استفاده کنند و بعد دولت سوریه را متهم نمایند".

پوتین گفت که با رئیس جمهوری ایتالیا، سرجیو ماتارِلا، در بارۀ وضعیت سوریه گفتگو کرده و سپس افزود: "این وضعیت، من را به یاد وقایع سال ٢٠٠٣ می‌اندازد. در آن زمان، نمایندگان آمریکا در شورای امنیت ادعا کردند که در عراق سلاح شیمیایی پیدا کرده‌اند. پس از آن، حملۀ نظامی به عراق را شروع کردند که این کشور را به ورشکستگی کشاند و برآمدن تروریسم و ورود داعش به صحنۀ بین‌المللی را به دنبال داشت".

چند دقیقه بعد از این اظهارات پوتین، وزارت دفاع روسیه مخالفان رژیم بشار اسد را متهم کرد که "مواد سمی" را در مناطق خان شیخون و غوطۀ شرقی – نزدیک دمشق – استفاده کرده‌اند تا دولت سوریه را مقصر جلوه دهند و آمریکا را به واکنش وادارند.
وزارت دفاع اعلام کرد که "رژیم بشار اسد هیچ نفعی در کاربرد سلاح شیمیایی ندارد. علاوه بر این، بین سال‌های ٢٠١٣ تا ٢٠١۶، سلاح‌های شیمیایی دولت سوریه تحت نظارت سازمان‌های بین‌المللی نابود شد".
حملۀ شیمیایی در غوطۀ شرقی در سال ٢٠١٣ رخ داد. بعد از آن، رژیم دمشق با پیشنهاد مسکو پذیرفت که سلاح‌های شیمیایی‌اش را نابود کند.

حملۀ اخیر شیمیایی که واکنش نظامی آمریکا را به همراه داشت روز ۴ آوریل در خان شیخون رخ داد.

برگرفته از: 
رادیو فرانسه
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ضمن سلام و عرض ادب قبل از تحقیقات محققین بی طرف نمیتوان به گردن کسی انداخت. بمب هایی که ازهواپیما و هلی کوپتر انداخته می شوند با بمب هایی که در زمین کار گذاشته می شوند کاملا متفاوت هستند به راحتی میتوان شناسایی کرد در بمب هایی که از هوپیما یا هلی کوپتر انداخته می شوند پره هایی در انتها دارند که هنگام سقوط سر به پایین سقوط بکنند و منفجر بشوند در حالی که در بمب های زمینی نیازی به به این پره ها نیست. علاوه بر این انفجار شیمیایی در منطفه مخالفین اسد بود که محققین بین المللی راحت میتوانستند وارد آنجا بشوند و تحقیقات بکنند و آنجا هم در اختیار اسد نبود که جلو محققین را بگیرد متعجبم چرا قبل از تحقیق به فرود گاه دمشق حمله کردند. علاوه بر این مشود با ستلایت از مناطقی که بمب ها از آنجا به هواپیما منتقل شده رد یابی کنند این سیاستمدار ها هزار چهره دارند نمیشود به این ها اعتماد کرد. شاد باشید انزابی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از زبان دیگران .(حزب توده , خائن به‌‌‌ همه خلقها ، خیانت در همه فصلها : محمد حسین توتونچیان
۲۱ فروردین ۱۳۹۶ جنگ سياسي, مقالات

حسین توتونچیان

اولین حمله شیمیایی اسد به خلق مظلوم سوریه در تابستان ۲۰۱۳ در منطقه غوطه شرقی‌ بود که بیش از ۱۰۰۰ نفر از مردم سوریه را به طرز غم انگیزی به کام مرگ برد. امان نامه آن حمله را اسد از طریق رژیم ایران از اوباما دریافت کرده بود .به همین خاطر دنیا با چشمانی باز اما وجدانی بسته از روی آن فاجعه عبور کرد و بر الام و اندوه مردم ستمدیده سوریه هیچ دولتی مرحمی ننهاد. اینبار اما کلی‌ گویی‌های آقای تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و لاس زدنهای ترامپ و پوتین ، دیکتاتور سوریه را به این اشتباه استراتژیک انداخت که گویا هنوز هم امان نامه اوباما اعتبار دارد . ادامه در سایت افتابکاران .