مرکل پس از نشست جی ۷: آمریکا دیگر شریک قابل اعتمادی نیست

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از نشست سران هفت کشور صنعتی جهان از موضع‌گیری رئیس جمهور آمریکا ابراز ناامیدی کرد. او در سخنرانی خود در مونیخ خواهان نزدیکی بیشتر کشورهای اروپایی و به‌ویژه همکاری فشرده‌تر با فرانسه شد.
مرکل با اشاره به موضع‌گیری ترامپ و هم‌چنین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تأکید کرد: «ما اروپایی‌ها باید سرنوشتمان را واقعا در دست خودمان بگیریم.»
 
 

نشست سران هفت کشور صنعتی جهان در ایتالیا و موضع‌گیری مخالف دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در این نشست اثرات خود را برجای گذاشته است. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز یکشنبه ۲۸ مه (۷ خرداد) در مونیخ سرخوردگی خود را از برخورد هیئت آمریکایی در نشست جی ۷ چنین ابراز کرد: «زمانی که ما می‌توانستیم خود را به طور کامل به دیگران بسپاریم به پایان رسیده است.»

مرکل با اشاره به موضع‌گیری ترامپ و هم‌چنین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تأکید کرد: «ما اروپایی‌ها باید سرنوشتمان را واقعا در دست خودمان بگیریم.» او در عین حال گفت که این طبیعی است که مناسبات دوستانه کشورش با آمریکا و بریتانیا حفظ خواهد شد.

نقش ویژه امانوئل مکرون

صدراعظم آلمان گفت که امید به ادامه روابط دوستانه و حسن همجواری با روسیه و سایر کشورها باقی است اما "باید بدانیم، ما خود برای تعیین سرنوشتمان باید مبارزه کنیم." او به نقش برجسته فرانسه و رئیس جمهور جدید این کشور امانوئل مکرون در این زمینه اشاره کرد. 

سران هفت کشور صنعتی جهان در نشست روزهای جمعه و شنبه (۲۶ و ۲۷ مه) در سیسیل ایتالیا به نتایج محسوسی دست نیافتند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با برخورد انتقادی خود، این نشست را بحرانی کرد. تلاش ترغیب ترامپ به وفاداری نسبت به توافق‌نامه اقلیمی پاریس ناموفق ماند. رئیس جمهور آمریکا در این اجلاس گفت که نظر قطعی خود را در این زمینه در هفته آینده اعلام خواهد کرد.

توافق پاریس که در سال ۲۰۱۵ میلادی حاصل شد، گامی بزرگ در راه مقابله با گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی بر اثر گازهای گلخانه‌ای محسوب می‌شود.

بیانیه پایانی اجلاس گروه هفت نشان می‌دهد که رئیس جمهوری ایالات متحده موافق توافقنامه پاریس نیست و در زمینه خط مشی تجاری و بحران پناهجویی هم با دیگر اعضای گروه هفت اختلاف نظر دارد

برگرفته از: 
DW
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام الیکیم
با نشکر از آقایyaradiciliq تکرار برای درک بهتر مطلب
یکشنبه, می 28, 2017 - 17:09
نام:
yaradiciliq
نظر:
""" سران گروه هفت و سرنوشت اورپا """ اروپا باید به تنهائی عادت کند. آن تنهائی با ۱- سیاست ترامپ و آمریکا ۲- خروج انگلیس فقط تشدید خواهد شد. اگر بزرگترین فرودگاه دنیا که بیخ گوش اروپا در استانبول ساخته می‌‌شود تبدیل به """ قلب تپندهٔ جاده ابریشم """ شود، شاهد ذوب شدن یخ‌ها بین اروپا و ترکیه خواهیم بود. من آهنگ آب شدن این یخ‌ها همین الان می‌‌شنوم چونکه عمرم را با خواندن جامعه شناسی‌ به هدر نداده ام.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حالا دیدید کامنت من پیرامون "" اروپا باید به تنهائی عادت کند "" چقدر درست جایگاه ژئوپلتیک اروپا را ارزیابی کرده بود؟ ما وارد "" پایان دوران دولت‌های رفاه در اروپا شده ایم ""، آمریکا پول مفت و مجانی‌ ندارد که خرج اوروپائی کند، دیگر مارشال پلن آمریکا برای اروپا در کار نیست، این اروپا پیر و فرتوت یا باید ۲ درصد از کّل "" gross domestic product (GDP) "" به ناتو بدهد / یا حمایت از تروریست‌های کمونیست پ ک ک ور دارد و با ترکیه وارد اتحاد شود / و یا به زیر یوغ پوتین روسیه برود.