حمایت اردوغان از دوحه؛ «ترکیه به اعزام نیروی نظامی به قطر سرعت می‌بخشد»

لشکرکشی های ترکیه همچنان ادامه دارد و گوئی به سرش زده این کودک لجوج جاه طلب! هر دست درازی به سرزمین دیگر، خود گردابی برای فزون طلبان و سلطه طلبان است. ترکیه با اعزام نیرو به قطر و ریختن هیزم در بحران منطقه، به استقبال یک جنگ جهانی می رود. جنایتکاران حاکم بر ایران، عربستان و ترکیه، زندگی مردمان منطقه را به بازی گرفته اند و به نظر میرسد که پیامد درازمدت این روحیه تجاوزکارانه، همانا از هم پاشیده شدن ترکیه،عربستان و نابودی حکومت اسلامی در ایران است.
رادیو فردا نوشت:
 
۲۰/خرداد/۱۳۹۶

 

رجب طیب اردوغان در کنار وزیر خارجه ترکیه

 

رئیس‌جمهوری ترکیه ضمن حمایت از قطر و رد اتهام‌های وارد شده از سوی چند کشور عربی در مورد حمایت دوحه از افراد و گروه‌های تروریستی، می‌گوید دولتش به طرح اعزام نیروهای نظامی به قطر سرعت می‌بخشد.

رجب طیب اردوغان، ۱۹ خرداد ماه خواستار پایان‌دادن به انزوا و محاصره قطر شد و گفت «تا کنون من هیچ نشانه‌ای از حمایت قطر از تروریسم ندیده‌ام».

عربستان سعودی و شماری از متحدان آن؛ مصر، امارات متحده عربی و بحرین، با متهم کردن قطر به حمایت از افراد و سازمان‌های تروریستی و نیز دخالت در امور داخلی خود با پشتیبانی از گروه‌هایی مانند اخوان‌المسلمین و حماس، روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. آن‌ها خواستار خروج شهروندان آن کشور شده و مسیرها و پایانه‌های هوایی، دریایی و زمینی خود به این کشور کوچک در خلیج فارس را نیز مسدود کرده‌اند.

این کشورها روز پنج‌شنبه فهرستی منتشر کردند که می‌گویند سازمان‌ها و چهره‌های مرتبط با تروریسم و مورد حمایت قطر را در بر می‌گیرد. ساعاتی بعد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، قطر را متهم کرد که «به طور سنتی» و در «سطوح بالا» حامی تروریسم بوده و از این کشور خواست «سریعاً به حمایت خود از گروه‌های تروریستی پایان دهد».

قطر اتهام‌های وارد شده را رد کرده و آن‌ها را فشارهای خارجی برای تغییر مسیر سیاست‌های دوحه توصیف کرده‌است. دولت ترکیه، از دیگر حامیان قطر در منطقه، نیز به حمایت از آن کشور پرداخته‌است.

رجب طیب اردوغان گفته است کشورهای عربی «نهادهایی که پایه‌گذاری شده‌اند تا خدمات مختلفی ارائه کنند را با عنوان گروه‌های تروریستی معرفی کرده‌اند… چنین چیزی نباید رخ دهد. من این نهادها را می‌شناسم».

آنکارا که مانند دوحه از حامیان شماری از گروه‌ها مانند اخوان‌المسلمین به‌شمار می‌رود، طرحی برای اعزام مستشاران نظامی به قطر داشته که اردوغان تاکید کرده اجرای آن شتاب خواهد گرفت. طرح اعزام نیرو ۱۷ دی ماه به تصویب پارلمان ترکیه رسیده بود.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین تاکید کرده دولتش تلاش خواهد کرد تا قطر با کمبود مواد غذایی و نیازهای پزشکی روبه‌رو نشود. قطر به‌طور گسترده‌ای وابسته به واردات نیازهای اولیه، از جمله از طریق مرز زمینی خود با عربستان سعودی‌ست که اکنون مسدود شده‌است.

اردوغان تاکید کرده «بعضی‌ها هستند که از حمایت ما از برادران قطری، و ارسال غذا برای آن‌ها راضی نیستند. مرا ببخشید! ما به پشتیبانی همه‌جانبه از قطر ادامه خواهیم داد».

روز جمعه، با وجود انتقاد رئیس‌جمهوری ایالات متحده از قطر، وزارت خارجه آن کشور، ۱۹ خرداد ماه خواستار آن شد که محدودیت‌های کشورهای عربی علیه قطر رفع شود و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید محاصره دوحه، در مسیر تلاش‌های ایالات متحده برای مبارزه با گروه داعش مانع ایجاد کرده است.

قطر، محل حضور هزاران نفر از نیروهای نظامی ایالات متحده است که شمار عمده‌ای از آن‌ها، در کنار ده‌ها فروند هواپیمای نظامی در پایگاه هوایی العدید مستقر هستند. دوحه و واشینگتن، پیش از این تاکید کرده بودند که وقایع فعلی تاثیری بر همکاری‌های نظامی دو طرف نخواهد گذاشت.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پاکستان هم نیرو اعزام میکنه دوست ندارم تو منطقه جنگ بشه اما اگه قرار بشه ترجیح میدم بین کشورهای سنی منطقه باشه تا اینکه اونا متحد علیه ایران باشند در مورد قطر یقین دارم ایران حتی یک نیرو هم اعزام نمیکنه وقتی هر دوطرف سنی حتی اگه جنگ بشه مثل اسرائیل نظاره میکنه همچنان که خون حتی یک سرباز شیعه 12 امامی رو به خاطر حوثی ها وزیدی های 4 امامی نریخت و به حمایت سیاسی ومالی اکتفا کرد به هرحال بذاره سلاحهای انبار شده امریکایی رو سر وهابی های عربستان وسنی های قطر فرو بریزه حالا اگه ترکیه وپاکستان سنی هم درگیر شدند بازم کشته هاشون از هردوطرف به نفع ایران واسرائیل این وسط که تو اقلیت هستند تو این منطقه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تورکیه به ایران نشان میدهد که قدرت منطقه او است نه ایران. اگر ایران قدرت دارد جکش را در بیارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقبال خان علبه ترکیه سمپاشی نکن! شما حرف اردوغان نیستی! شما بفکر رژیم تروریسم پرور جمهوری اسلامی ایران یاش. رژیمی که منطقه خاورمیانه را بدست تروریستهای حزب الله، حماس، طالبان، داعش و دیگر گروهای تروریستی شیعی به خاک و خون کشیده منجر به کشته شدن 600.000 نفر ازمردم بیگناه سوریه شده است ، با حمایتهای چند صد میلیاردی از بشاراسد جنایتکار! سفره مردم ایران را خالی، مملکت را به ویرانه بدل کرده است.