توهین مُستتر در خطبه ۸۰ نهج البلاغه

این خطبه، به خاطر آوردن دلائل مبتذل، بی ارزش است و مهم نیست چه کسی گفته باشد. متاسفانه آیت‌الله طالقانی در کتاب «ترجمه و توضیح بخشی از نهج البلاغه»، توهین مستتر در آن نسبت به زنان را توجیه کرده‌اند و این در حالی است که خود علی گفته بود:
«انى لست فى نفسى بفوق أن اخطئ»(من فراتر از آن نیستم که خطا نکنم)، آری، او برتر از سؤال نیست و خدا نیز. خدا هم برتر از سؤال نیست

 

 

 

جوینده حقیقت با به کاربردن عقل سنجشگر و دلیری‌کردن در کار‌بستن فهم خویشتن، نمی‌تواند با دلائل سست و داوری‌های غیرواقعی سازش کند.

http://www.hamneshinbahar.net

 

 

 

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تمام ادیان توهين به عقلانیت بشری هستند. پیشرفت بشريت از غارنشينی تا فرود بر کره ماه مدیون تعقل اوست نه تدین او!
وقتی خود پاپ در واتیکان اعلام میکند که جهنمی وجود ندارد و ادم و حوا داستان سرایی است این التقاتیون هنوز در گنداب تعصب و کورذهنی دست و پا می زنند. یک جوانه ارجمند از هیچ جای اینان رست نتواند!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من سالها در محیط دانشگاهی اروپا رفت و آمد داشتم. کتاب نهج البلاغه را هیچ اسلام شناسی ، نمی شناسد و همچون کتابی در محیط علمی اسلامی اروپا وجود ندارد . فقط ایرانیها هستند که همچون جعلیاتی برای خود درست کرده اند. اگر کسی عنوان دیگری برای این کتاب در غرب میداند، مطرح کند!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام ـ من درمورد اسلام چیزی نمی دانم تنهامیدانیم که اسلام وتمام ادیان به پیروانش بیشتربصورت ارثی رسیده است۰یعنی اگرشما یامن اگردرهندوستان بدنیاآمده بودیم الان بودایی۰یااگردراروپابدینا آمده بودیم الان مسیحی وو۰۰۰ بودیم۰همه طبق خوانده وشنیده هامیدانیم که ازقرن پنجم به بعدحتی گویند خودقران ازنوشته های چوبی۰گلی۰پوستی جمع آوری شده است۰این نوشته هابعداز۴۰۰ یا ۵۰۰ سال جمع آوری شده پس همین نوشتجات هم میتوانند جعلی باشند۰وبخواهند علی راخراب کنند۰این حرف ونوشتجات دردهای امروزی مارا درمان نخواهندکرد۰امروزعصرعقلانیت۰منطق۰علم است۰امروزعصرقوانین حقوق بشری است۰امروزعصرمدرنیسم است۰علی وعمر۰حتی لنین۰استالین وهیتلرنیست۰فکرقانون علمی وعقلانیت ومنطق برای بشرباشید۰حقوق انسانی برای همه از زن ومرد وسیاه وسفید۰عرب وروس وتورک۰برای کل انسانهاباشید۰

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
احتمالا نهج البلاغه هم توسط شعوبیه دستکاری شده، در همین خطبه 80 هم رد پای روابط ظالمانه دوران ساسانیان با زنان بوضوح مشاهده می شود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اینکه خود نهج البلاغه هم از عربی بنام علی باشد جای شک و تردید فراوان میباشد .سطح دانش علی به ان اندازه نبوده که بتواند کتابی بنویسد . نه تنها علی بلکه روایات منسوب به خود محمد نیز جای شک و شبهه دارد . صدها هزار روایت از محمد تا امام یازدهم شیعه غیر عقلانی و نا ممکن است .بنظر میرسد که روایات و احادیث ترواش فکری مردمانی چند قرن بعد از محمد باشد که برای باقی ماندن اصول فکری و دینی و اخلاقی خود انها را به مجمد و دیگر اعراب نسبت داده اند .جالب است که بدانیم که شیعه از عمر و عثمان و ابوبکر اساسن حدیثی روایتی نقل نمیکنند در حالیکه ان سه نفر پس از محمد از رهبران فرقه محمدیه بودند .انچه میتواند به زندگی بدوی محمد نزدیک باشد همان همسری دختری 9 ساله بنام عایشه با محمد است.