كه هيچ شهرى تورانشهر نمى شود


با من شهرى است كه
مى گرداندم گرد جهان !!!

 

 

مثل چشمهاى امانى به وقت تصادف، مثل دستهاى زهتابى به وقت نوشتن، مثل گلوى عاشقان تيراختور، مثل ساز آشيق هاى عاشق... اين وطن مثل همه ى گفته ها و ناگفته هامان از رهايى حامله است.

اين وطن، مخفيانه با ما جلسه مى گذارد، مخفيانه با كودكانمان بازى مى كند، مخفيانه با مُردگانمان خلوت مى كند.

وراى عقده ها و عقيده ها، وراى تعرّضات و اعتراضات، اين وطن، اتاق مراقبت هاى ويژه است.

من اين عاشق شدگى وطنى را مى شناسم. ائينالى پا به پاى ما شاعر شد، نويسنده شد، مبارز شد و رانده شد.

من اين عاشق شدگى وطنى را مى شناسم. شبستر پا به پاى زهتابى از زبان و تاريخ و فرهنگ آزربايجان نوشت و سر آخر تنها و بيكس در خانه ى خويش ترور شد.

من اين عاشق شدگى وطنى را مى شناسم. آراز پا به پاى صمد ماهى سياه و اولدوز شد. آراز پا به پاى صمد غرق شد...

 

من اين " جهان - وطن شدگى " اضطرابهايمان را مى شناسم. اگرچه جهان، جان من است اما آزربايجان در من تنفس مى كند. اگرچه جان تو جهان توست اما نٓفٓست هم آزربايجان توست.

اين تعرضات تربيتى و فرهنگى مسلط، اضطراب اساسى وطن ماست. مثل اضطراب اساسى كارن هورناى.

اين فرهنگ مسلط فارسى، اين فرهنگ وانمودگى و بلوف و بزرگنمايى، اضطراب وطن من است.

نسبت اين قوم حاكم با ما چيست؟ نسبت اين فرهنگ وانمودگى با ما چيست؟

نسبت اين تفكر سياه نماى اشغال و چيرگى و تاريكى با " عاشق شدگى جهان - وطنى " ما چيست؟

كه در تاريكى همه سايه اند، كه در تاريكى همه مشابه يكديگر قانع مى شوند. كه در تاريكى، اشغالگر و اشغال شده به يك اندازه سياه مى شوند.

كه در تاريكىِ اشغال، صورت بندى محيط ذهن انسان همه اش سياهى و بى صورتى است.

كه سياهىِ ايرانيّت، تاريخ انديشه ندارد و همه اش تاريخ تسلط و خشونت است.

كه هيچ شهرى تورانشهر ما نمى شود.

تبريز تميزم مى كند. استانبول پاكم مى كند. كركوك به چالشم مى كشد...

من شهرهايى ديده ام كه " تاجر - سياسى " هستند. كه چون سگان مامور، استخوان هاى تورانشهرمان را مى جوند و حال مى كنند.

من شهرهايى ديده ام كه تروريست اند. كه منتظر لحظه اى اند تا تير خلاص بر مغز تورانشهر شليك كنند.

بعدش تبريز را در كوچه هاى آنكارا مى گردانم و مى چرخانم. كه جهان ليلاست و تبريز مجنون.

كه " عاشق شدگى جهان - وطنى " تبريز را جهان، اين معشوقه ى سيّاس ادراك نمى كند. كه اين معشوقه در آغوش همه ى پايتخت ها مى خوابد.

نمى دانم اما مى خواهم يك نتيجه ى غافلگير كننده در پايان داشته باشم:

من سگى را مى شناسم كه شهريار در كودكى بر صورت آن شاشيد. سگ قورباغه شد، آهو شد، خرگوش شد، فرشته شد اما هر چيزى كه شد بوى شاش شهريار را مى داد. اسم آن سگ، نژادپرستى و خودبزرگ بينى بود. خلاص.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب لوایی بسیار بسیار ازشما ممنون
متاسفانه بعضی ها هنوزهم نمی دانند برای چی مبازره می کنند و درکدام جبهه قرارگرفتند.
جبهه شاهی و شیخی که حکومت را ازآن خود ودیگران را فاقد صلاحیت برای اداره جامع می دانند تمامیت خواه وشوونیست و نژادپرست هستند.
گروه سومی مردم ایران هستند
معیارشان حقوق بشرو آزادی برابر برای همه ملت های ایران زندگی ایرانیان برپایه قانون که براساس نیازمرم تدوین شود وتوسط مردم ونمایندگان آنها قابل تغییراست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای استخانلو...لطفآ قبل از نوشتن حقایق تاریخی, اندازه ای تحقیق بکنید و بعد بنویسید .این جمله مشهور (( -عفو ، لازم نیست اعدام شود! )) در زمان خلخالی جلاد بوجود نیامده است. این جمله را موقعی که ما وارد کلاس اول دبیرستان امیرخیزی در تبریز شدیم , معلم ادبیِّات ما آقای ( شوقی) که ادبیّات را بطور (( تجزیه و ترکیب )) یاد میداد, اهمیّت علامت گذاری در دستور زبان را با این جمله آغاز کرد. این زمانی بود که انقلاب خنده دار(( سفید )) ویا مضحک تر از آن ( انقلاب شاه و مردم ) افتاده بود و لی هنوز از حزب رستاخیز خبری نبود. اگر سن شما از من کمتر است پس اطلاعات ( اشتباهی ) را برای شما داده اند. خلخالی جلاد حتی وقت نامه خواندن را هم نداشت که پرونده ها را بازرسی بکند چه برسد به پاسخ دادن....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" چرا با لاچین عزیز موافقم؟ "" اگر در بحبوهه جنگ ارمنستان با آزربایجان، یک عده چپی و کمونیست ترک آزربایجانی پیدا می‌‌شدند و با هر دلیل قانع کننده ای، به جبهه ارمنستان می‌‌پیوستند و با ارامنه، بر علیه آزربایجان می‌‌جنگیدند، باید به عنوان خائن به وطن، محاکمه سهرائی شوند. مجاهدین خلق همچنین مسئول جان ترک هائی هستند که تنها به دلیل " ترکی حرف زدن و خواهان رسمی‌ شدن زبان ترکی در ایران " با توطئه کادر رهبری مجاهدین و مافیای سپاه، در " نبرد بدون محاسبه شده، دیمی، غیر تاکتیکی، غیر استراتژیکی """ فروغ جاویدان """ مانند گوشت قرمز، جلو سگان مافیای سپاه، انداخته شدند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای بهمن موحدی... من به مجاهدین حمله نمی کنم بلکه عقایدم را در باره « کادر رهبری » در میان می گذارم. رهبر این سازمان که معلوم نیست در کدام گورستان خوابیده است , بخاطر اینکه عقاید سیاسی و مذهبیش را در جامعه استبدادی به پیش ببرد, خیلی از جوانان این مملکت را به کشتن داد. من با جوانان فریب خورده و شستشوئی معزی شده این سازمان کاری ندارم.درست مانند حزب توده و آقای کیانوری ها بخاطر عقاید استالینیستی, خیلی از افسران و درجه داران را رهسپار اعدام , ساواک و زندان کرد.
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای لاچین, به چه دلیل شما به مجاهدین حمله می کنید و پای آنها را به میان می کشید؟! واقعاً چه لزومی برای این کار می بینید؟! شما با من مشکل دارید و نظرات من به مذاقتان خوش نمی آید حالا چه علتی دارد که به بهانۀ من به مجاهدین حمله کنید؟! اینجانب نه عضوی از تشکیلات مجاهدین هستم و نه کوچکترین رابطه ای با آنها دارم.
به امید روزی که ملت هرچه سریعتر این رژیم پست و پلید را سرنگون کند و خائنین را به دادگاههای خلقی بکشاند . که به طور قطع در دادگاههای خلق، تجزیه طلبان در کنار آخوندها و پاسداران نشسته اند
این را هم باید بگویم که مجاهدین می‌توانستند مانند سایرگروهها و دیگر احزاب تنها به تقبیح جنگ بسنده کرده و به شعارهای ضد جنگ اکتفا کنند، اما تحمل کشته شدن روزمره هزاران هموطن چیزی نبود که برای مجاهدین قابل‌ تحمل باشد. مجاهدین با گذشتن از نام و ننگ، به مقابله عملی با جنگ‌طلبی خمینی پرداختند تا

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" بدون پرداختن به مقوله کارآفرینی، توران شهر، به فارسستان شهر می‌‌رسد """ ضمن تشکر از جناب لوائی، باید روی اولویت‌ها کار کرد، اولویت‌ها کدامند؟ ۱- فاکتور "" روحیه بالای کارآفرینی "" در جوامع ترک را، وارد ادبیات مردم بکنیم، جامعه شناس‌های ساده لوح خارج کشور، به دلیل وابستگی‌ به طناب پوسیدهٔ چپی و کمونیستی، روی این فاکتور کار نکرده اند. ۲- رنسانس اقتصادی و استراتژی رسیدن به آن برای آزربایجان جنوبی، تبیین و کالبد شکافی شود. ۳- نقش لجستیک در " رسیدن جوامع به هر دو فاکتور مدرنیزم و مدرنیته " وارد دیسکورس حرکت ملی‌ شود،فاکتور لجستیک نیز، مانند فاکتور کارآفرینی، توسط جامعه شناس‌های ساده لوح تحصیل کرده خارج، در گوری دفن شده.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زبان فارسی پان ترک مخالف ایران و ضدفارس زبانان در این سایت !
....... کادرهای رهبری این سازمان بایستی " دادگاه نظامی صحرایی" بشوند و به اعمال ننگین خود برسند.
........ در................................محاکمه.....سزای........
این تحزیه طلبان که حتی زبان سیاسی اجتماعی مردم ایران را در زمان شاه و شیخ نخوانده و ندیده اند حالا در اروپا دولت تعیین میکنند.
حوش بحال بهمن موحدی که اینها منقد نوشته هایش هستند.
آدم بیاد فارسی نویسی خلحالی می افتد که با جابجا کردن بک ویرگول و کما ،دهها نفر را اعدام کرد.
آن جمله این بود - عفو ، لازم نیست اعدام شود ! --- و خلخالی نوشته بود " عفو لازم نیست، اعدام شود !"
واقعا تجزیه طلبان خارج نشین ترک، ابتذال و" تراژدی "ارتجاع آخوندی را به "کمدی "تبدل کرده اند . بقول رفیق کارل مارکس.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان... اجازه بدهید به ادبیِّات سیایسی مجاهدین را از طرف آقای بهمن موحدی بار دیگر نظری بیاندازیم.. ایشان نوشته اند که (( استقلال طلب به کسی می گویند که برای آزادی مردم و میهنش از چنگ اشغالگران خارجی مبارزه می کند)) ... این آقایون درست برعکس, در جنگ ایران و عراق با صدام همدست شدند و برای اینکه (( مردم و میهن )) را دو دستی در چنگ اشغال گران خارجی قرار بدهند, , مبارزه کردند... پس همانطور که قبلآ اشاره شده است, کادر های رهبری این سازمان بایستی (( دادگاه نظامی صحرائی )) بشوند و به اعمال ننگین خود برسند. به امید هر چه زودتر آن روز..
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
درد ملت ایران وابستگی قومی یا پیوستگی به ایل و طوایف نیست، چون این مفاهیم اساساً منسوخ شده و در مدنیت امروز جایگاهی ندارند. در دنیای امروز، انسانها بدون درنظر گرفتن قومیت یا پیشینه قومی یا مذهبی شان شهروند و حایز حقوق مدنی و شهروندی شناخته می شوند. مشکل ملت ایران نهادینه شدن استبداد و رژیم فاشیسم مذهبی هار حاکم بر ایران است که درمان این مرض هم بدون هزینه دادن و اتحاد و پیوستگی عموم مردم ممکن نمی شود.
این را هم باید بگویم که وحدت تمامیت ارضی هرکشوری ، مرز سرخ آن کشور می باشد. تمامی کشورها برای حفظ یکپارچگی سرزمینی خود ، حق هرگونه اقدامی را برای خود محفوظ می دارند، حتی اقدامات قهرآمیز و نظامی را. کشورهای اسکاندیناوی نیز که از دمکرات ترین و آزاد ترین کشورهای جهان هستند، به هیچ وجه اجازه نخواهند داد که خدشه ای به تمامیت ارضی کشورهایشان وارد شود حتی اگر دست به اقدامات قهرآمیز و نظامی بزنند.
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نمونه ای ازشرم آورترین مطالبی که از سوی منفورترین گروه بیگانه گرای تاریخ ایران یعنی تجزیه طلبان مطرود گفته می شود :
«"تجزيه ايران باعث پيشرفت كشورهاي جدا شده از ايران خواهد گرديد از جمله قسمت فارسستان"» !!!!
تجزیه طلبان این نکته را خوب بدانند که ماموران اطلاعاتی و امنیتی رژیم ضدایرانی و ضدبشری جمهوری اسلامی هم اینک با سوت و کف و خشنودی ازاینگونه اظهارات تان استقبال می کنند. ماموران بدنام وزارت اطلاعات آخوندی از تجزیه طلبان استفاده می کنند تا ملت ایران را بترسانند و از سرنگونی رژیم منصرف کنند.
اساساً حقی به نام ترویج تجزیه طلبی یا طرح موضوع تجزیه طلبی برای تارنماهای اپوزیسیون و یا هر رسانۀ دیگری وجود ندارد( استقلال طلب بودن با تجزیه طلب بودن از زمین تا آسمان تفاوت دارد، استقلال طلب به کسی می گویند که برای آزادی مردم و میهنش از چنگ اشغالگران خارجی مبارزه می کند، اما تجزیه طلب کسی است که

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان فعال در ايران گلوبال توجه فرمايند به واكنش موحدي و استخانلو چقدر در مقابل استقلال خواهي و حق تعيين سرنوشت ملت شريف آزربايجان زمين وزمان را به هم مي دوزند و مي خواهند جغرافياي بنام ايران را سرپا نگه دارند روزي كه سازمان ملل تشكيل شد شامل پنجاه كشور بود الان سازمان ملل بيش از 200 كشور عضو دارد دوستان اين 150 كشور از كره مريخ نيامده اند بلكه از تجزيه كشورهايي مانند ايران بوجود آمده اند چرا بيش از حد به استقلال آزربايجان حساسيت نشان مي دهيد تشكيل يافتن كشورهايي با يك ملت براي همان ملت باعث خوشبختي وپيشرفت وهمدلي بيشتر بين همان ملت مي شود تجزيه ايران باعث پيشرفت كشورهاي جدا شده از ايران خواهد گرديد از جمله قسمت فارسستان زيرا همراهي وهمدلي بين ملت واحد بيشتر از ملتهاي گوناگون بوده و عاملي مهم در پشرفت ترقي مي گردد اگر دوستان در اين سايت به فكر ملل خود هستند كمكي جدي به فدراتيو يا تجزيه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
امثال این پانترکها هیچوقت اشاره ای به اقوام تحت ستم "به معنای واقعی!" حکومت علیف در اران "جمهوری جعلی و خود خوانده اذربایجان!!!! نمیزنن! هیچوقت نمیگن که اقوام تالشی وتات و لزجی وکرد و ...هیچ نقشی در دولت! اطلاعات و ارتش و حکومت این ممالک محروصه ندارن! ...برعکس ایران که همواره متعلق به اقوام بوده و ارتش و دولت وهمه جاپر از اذریها ولرها و گیلانی و کرد و مازندرانی و تالشی و... ..... شرم بر شما وفاشیست پانترکیسم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب ناشناس از بحثهای تکراری لوایی و مزدک خسته شده گویا خیلی می خواهد هر چه سریعتر مملکت به فاز نظامی و سوریه ای شدن برود!
بزنید به سر و کله هم تا این اجانب به آرزویشان برسد شما ترکها و کردها هم زور بزنید یک افغانستان دیگر در منطقه درست خواهید کرد که بلای جان خود و همسایگان خواهد بود.
به جناب راز هم باید بگویم چیزی به اسم چه باید کرد از اینها در نمی آیدئ چون وظیفه شان نفرت پراکنی است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تورك اوغلى و راز و ناشناس
راه باز و جاده دراز. گر تو بهتر مى زنى بستان بزن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
" را در كوچه هاى آنكارا مى گردانم و مى چرخانم تبریز "
شما را در ترکیه به ترک بودن قبول دارند که تبریز را روی دست گرفته در آنکارا به گردش رفته ای؟ اگر استانبول تو را پاک می کند در اروپا چه می کنی؟ کرکوک تو را به چالش می کشد چرا نرفتی از آنها در برابر داعش و کردها دفاع نکردی؟ ارومیه با رانت هم مذهبی با قدرت در دستتان است چشم به کرکوک داری؟! با شعر گفتن از اروپا می خواهی آذربایجان را آزاد کنی و کرکوک را هم به آن سنجاق کنی؟ فقط حرف می زنید و نفرت پراکنی می کنید بر علیه فارسهایی که بخاطر هم مذهبی با شما تنها پشتیبان شما در برابر بلعیده شدن بوسیله کردها و ترکیه سنی هستند.

تو پایت به آنکارا برسد بخاطر شیعه بودن همه جور زیر ذره بین هستی، دست از پا خطا کنی دستگیر شده بعد از یکی دو ماه حبس در یابنجی شعبه به ازبکستان رد مرز خواهی شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هر روز متنی از لوایی هست و صد متن از بهمن موحدی.
حرفهای شما تکراری و سطحی هستند. کمی به قلم خودتان اقلا احترام بگذارید. سیاه کردن صفحه به آدم اعتبار و عظمت و شهرت نمی آورد. خیلی با دیدن اسم و عکس و پرچم شما فوری رد میشوند. کمی هم به این سایت رحم کنید و استاندارد و اعتبار ایران کلوبال را پایین نیاورید.
امروز مرحله دیگری از مبارزه است و کسی به بیان احساسات ملی گرایانه یک فرد توجهی ندارد. مبارزه تورکها به تئوری، اندیشه، تشکیلات دمکراتیک و غیره نیاز دارد نه چیزهای بی ربط شاعرانه.
مخالفت بهمن هم به هر چیزی لوس شده است من از لجاست و داغ ایران پرستی موجدی به استقلال و تجزیه ملتها رو آوردم. بس است دوستان. دو مقاله خوب بنویسید بهتر از صد مقاله الکی و مخالفت است. آدمها را از خودتان بیزار کردید و این انتقاد دوستانه من به شما است و خودتان را از چشم نیاندازید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای لوایی!
احساسات لطیف شما نسبت به مقوله ترک و آزربایجان بر همه دنیا اثبات شده است. ادبيات عاشقانه شما از رمئو و ژولیت و لیلی و مجنون جلو زده!
بهتر نیست مسایل عملی و تشکیلاتی جنبش را به بحث بگذاریم؟
پیشنهاد میکنم تیتر بعدی مقاله شما " چه باید کرد" باشد.
همانطور که چند ماه قبل نوشتم جنگ در راه است و آمادگي ما ترکها صفر!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - تورانشهری ویاتوانچلیلیق توهم وفرافکنی بیش ازحدبرای سرکوب حقوق مدنی است.
تورکی به این میگویند قوباقدان گئلمیشلیک.
دردو روز گذشته 12 نفر بایک کودک خردسال درقلعه بابک دستگیرشده است.
آشیق غفارابراهیمی با 18 نفردیگردرتبریز دستگیرشده است.
حبیب ساسانیان ومیرزایی اعتصاب غذا کرده اند.
مرتضی مرداپور ازمرخصی به زندان خود رامعرفی کرده است.
من نمی دانم باچه رویی فرزندان خود رنج دیده ما که عاشق آزادی وآبادی سرزمین خودهسنند،به این افراد یابه دیگرچالشگران
انگ حزب اللهی وبوزقوردالله وووو...که شایسته حرفش رابمیان
نیاوردن است.بکارمیبرند.
جناب لوایی .باورکنید ،که ملت ما لیاقت خیلی بالاتر دارند،
هرکس بخواهد ،بما انگی زند رحم به آنها خیانت به تمام مظلومیت ملت ماست.
اگراین اشخاص ازملت ماباشد،با او ما بهیچ وجه شوخی نخواهیم داشت.
یادتان باشد،این حقیر ،درقبل ازانتخابات به همه درتلگرام این
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دیگ سیاه نژاد پرستی را بنگرید که به سایرین می‌گوید نژادپرست! پان ترک ها و جدایی طلبان آذربایجانی نماد بارز نژاد پرستی و خود بزرگ بینی هستند و مضحک آنجاست که به دیگران برچسب نژاد پرستی و خود بزرگ بینی می زنند!!!
گستاخی پان ترکها به جایی رسیده است که چشم طمع به سرزمین های عربی دوخته اند!
آقای پان ترک! شهر "کرکوک" متعلق به اعراب است.
پان ترکیسم از بدو تاسیس ، سیاست غصب سرزمینهاى ملل دیگر و برپایی یک وطن مشترک برای ترکها در این سرزمینهای اشغالی را در پیش گرفته است و فعالیتها و تبلیغات چندش آور و نفرت انگیزی را در راه رسیدن به این هدف شوم به راه انداخته اند.
باری ، پان ترکها و جدایی طلبان آذربایجانی باید با واقعیت کنار بیایند و این موضوع را به خود بقبولانند که ملت بزرگ ایران به هیچ وجه اجازه عرض اندام به آنها نخواهند داد. آذریایجان ملک مشاع ملت ایران است و بخشی جدایی ناپذیر از خاک ایران است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نوشته های" رمانتیک راسیستی مبتذل تکراری " نمی توان بیش از 7 جمله باشننذ. چون هدف فقط جنجال . به به هم قومان. عکس و نام خود. برای چند ساعتی در این صفحه است. ایرانیان در سایتهای دیگر به مسائل مهم ایران و جهان و مردم و آخوند می پردازند . باید پرسید چرا سپاراتیستهای آذری و ازبک بجای نقد دولت برنامه ریز، به تنفر قومی میان مردم می پردازند . اصلا کسی در ایران میداند توران و مغول و ازبک کیست و چیست ؟ تجزیه طلبی ترک همیشه متحد آخوند و داعش و اردغان و ارتجاع بوده و خواهد بود. مردم ایران در روز موعود در درون ایران پاسخی خواهند داد تا درسی شود برای بشریت و شونیسم مازوخیست خودآزار که روزانه نیاز به چند گرم مواد تنفرآمیز ضد انسانی دارد. به امید روزی که سیاوشان اینها را بیابند رئال و نه دیگیتال.