راهپیمایی اعتراضی کم‌سابقه در استانبول علیه "رهبر خودکامه" ترکیه

راهپیمایی اعتراضی ترکیه به ابتکار کمال قلیچ داراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق، مهمترین حزب اپوزیسیون این کشور است که در روز ۱۵ ژوئن (۲۵ تیر) در آنکارا، پایتخت ترکیه آغاز شد و پس از طی ۴۵۰ کیلومتر به استانبول رسید.

راهپیمایی اعتراضی ترکیه که با نام "راهپیمایی برای عدالت" و علیه آنچه "رهبری به شیوه خودکامه" خوانده شده، روز یکشنبه نهم ژوئیه، به شهر استانبول رسید. خبرگزاری فرانسه راهپیمایی روز یکشنبه استانبول را بزرگترین تظاهرات اعتراضی علیه اردوغان از سال ۲۰۱۳ به این سو توصیف کرده است. همچنین هواداران کمال قلیچ داراوغلو این راهپیمایی را با "راهپیمایی نمک" گاندی در سال ۱۹۳۰ علیه قدرت بریتانیا در هند توصیف کرده‌اند

این راهپیمایی در اعتراض به حکم 25 سال زندان انیس باربراوغلو، نماینده مجلس ترکیه است که از سوی حکومت به انتشار اطلاعات محرمانه در روزنامه جمهوریت متعلق به اپوزیسیون متهم شده است.

قرار است که معترضان در پایان راهپیمایی خود مقابل زندانی که این نماینده مجلس از روز ۱۴ ژوئن در آن زندانی شده، تجمع کنند و کمال قلیچ داراوغلو نیز برای آنان سخنرانی کند.

اما این راهپیمایی اعتراضی در روزهای گذشته به راهپیمایی هزاران نفر برای مخالفت با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بدل شده است.

خبرگزاری فرانسه نوشته که رهبر معترضان ترکیه با "خودکامه" خواندن شیوه حکومت‌داری اردوغان اعلام کرده که اکنون مجلس ترکیه کارایی خود را از دست داده و کشور با دستورهای اردوغان اداره می‌شود. همچنین استقلال دستگاه قضائی ترکیه به کلی از بین رفته است.

راهپیمایی اعتراضی ترکیه در حالی به استانبول رسید که فرماندار این شهر ۱۵ هزار نیروی پلیس را برای مهار آن بسیج کرده است.

این درحالی است که اردوغان کمال قلیچ داراوغلو را به هم‌ردیف شدن با "تروریست‌ها" متهم و او را به پیگرد قضائی متهم کرده است.

برگرفته از: 
رادیو فرانسه
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آخر عاقبت مردمی که بزرگترین غارتگران اقتصادی آذربایجانی را مثل رضا ضراب پسر وپدر؛محمد رضا ذنوزی؛بابک زنجانی؛نماینده زمینخواربستان اباد در مجلس وریز و درشت دیگر داشته باشند و با حکومت همکاری کنند این میشود که ۳۹ سال پول به سمت ترکیه دلال سرازیر میشود وبا صنایع مونتاژ میشود قدرت اقتصادی. حالامردم دربند ایران و جنایت کهریزک را مسخره کنید. خودتان که با هر مقاله ای که خلاف دروغتان را ثابت کند هر روز کهریزکی میشوید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - فکرکنم .فردا پس فردا درتورکیه انقلاب بلشویکی یا پ ک ک ایی خواست تعدادی شود!!!!!
مجله مهاجر چاپ ونکوور شماره 46 درمقایسه ایی که ازارتش های قدرتمند دنیابعمل آورده اند،ارتش تورکیه را هشتمین ارتش دنیا قبل ازآلمان وایتالیا اعلام کرده است علاوه برآن یکی ازاصلی
ترین قدرت افتصادی دنیا دربیست کشورصنعتی است.
رشد اقتصادی ودرآمدسرانه تورکیه درده سال گذشته ازاکثرکشورهای اروپایی بالاتربوده است.
دوستان همیشه سعی کنید برای همسایه خیرخواه باشید.ازهمسایه
عاقل وسالم وخیرخواه ومرفه هیچ وقت کسی ضررنخواهددید.
اگراین همسایه باشما فامیل ونزدیک باشد ،که چه بهتر.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عاخر عاقبت مملکتی که سران فتنه اش در حصر خانگی نباشند و سبز و نارنجی پوشهایش مجازات کهریزکی نشوند این می شود که کشوری مانند تورکیه بدون نقت و گاز و مشهد و قم بشود قدرت اقتصادی به مراتب بهتر از دارندگان منابع غنی طبیعی ولی فاقد هوش ذاتی.