همنشین بهار: مریم میرزاخانی و، شهود هندسی قوی

با آرزوی بهبودی مریم میرزاخانی ریاضیدان فرهیخته و با وقار ایرانی اشاره کوتاهی به زندگی او می‌کنم. مریم حدود دو سال پیش از انقلاب، پا به عرصه هستی گذاشت. درآغاز می‌خواست نویسنده شود اما ذوق و شوق ریاضی و زیبایی های آن وی را به عالمی دیگر کشید. خودش گفته‌است: بدون علاقه داشتن به ریاضی ممکن است آن را سرد و بیهوده بیابید. اما زیبایی ریاضیات خود را تنها به شاگردان صبور نشان می‌دهد...

از ویدئو یا قایل صوتی دنبال کنید.

...

مقاله مربوط به این بحث:

http://www.hamneshinbahar.net/article.php?text_id=481

...

فایل صوتی

http://www.hamneshinbahar.net/mp3files/Maryam_mirzakhani.mp3

...

سایت همنشین بهار

http://www.hamneshinbahar.net

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر کیانوش توکلی

نظر : 
جناب ناظر ، تو جرأت نداری ،با نام واقعی بنویسی و آن وقت از همه ایراد می گیری، کامنت تو خلاف معیار ما بود .
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
دوستان.... کار بری به نام ( فقر فرهنگی ) که ترک ها را « فاقد همه چیز » و خود را ( با فرهنگ و دارای همه چیز ) می داند به آقای بهار پند و نصیحت می دهد و این آقای با فرهنگ کامنتشان را اینطوری به پایان می رسانند.(( اینها را باید فقط در درون ایران یافت و با کمان و توپ آرش به مرزهای اویغورستان نزد اجدادشان شلیک نمود.)). اولآ نمی دانستیم که آرش کمانگیر به آرش توپ گیر و یا آرش توپ شلیک کن معروف بود. اگر بود, حتمآ باروت توپ ها را در جنگ ایران و توران از چین با نرخ ارزان وارد میکرد . و آن داستان با فرهنگ ایرانی که ایشان برای معیّن کردن مرز ایران و توران جانش را در یک تیر گذاشت , مثل حقوق بشر کورش یک شارلاتان بازی «فرهنگی » است و ایشان این مرز را با شلیک توپ معیّن کرد و آقای کسرائی باید شعرش را عوض بکند. باری ...
اگر با فرهنگ بودن این چنین است .....همان بهتر بوُد که ما بی فرهنگ و بی فرهنگیم...
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
سالام - عجب متطقی ابن دانشمند ازخودبروزداد.
مثلن چون بچه من درتهران متولدشده فارس است.
یاچون 15 درصدمردم گیلان گیل هستند واسم استان توسط رضاشاه اللهی های ضدتورک گیلان گذاشته ده هرکس درگیلان باشد،گیلک است.
راستی.آقای همنشین بهاریازمستان اصلن فهمیدی چی گفتی؟
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
چهارمین کامنت! بنظر میرسد دمکراسی شما نیز از نوع ایرانیست! سه کامنت به محضر آقای همنشین بهار ارسال شد همه را مثل خیارشور و سرکه بامجان بایگانی کردید. آیا شما دمکرات هستید؟ آیا خواننده اجازه ندارد از همشهریتان آقای همنشین بهار با آن لهجه گیلکی اش که مدام به عالم و آدم نظر میده، بپرسد چه تخصصی دارد؟ ترس شما از چیست؟ آیا میترسید رسوا شود؟ هنوز یادمان نرفته این آقا زمانیکه در رکاب مرحوم رجوی شمشیر میزد، با چه گوشه و کنایه ای در ویدئو های صوتیش به مردم آزبایجان ریشخند میزد، ترکها را مسخره میکرد. گفتارهای کوچه بازاری ایشان هنوز هم در حافظه اینترنت باقیست. اگر ایشان در سایت شما رل دانشمند بازی میکند، آیا خواننده اجازه ندارد بپرسد چه تخصصی دارد؟ آیا شما نیز از روشنگری و آگاهی خوانندگان نسبت به معلومات ایشان هراس دارید؟! یعنی اینهمه سایت ایرانگلوبال از نظر محتوا توخالیست؟!
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
امروز رسانه های فارسی زبان در امریکا خبر دادند که وی بدلیل ابتلا به بیماری سرطان در بیمارستان بستری است . به امید بهبودی و شفای سریع وی !
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
تجزیه طلبان ترک چون می بینند که چیزی برای عرضه ندارند مدام چانه میزنند که فانی و بهمانی ترک است.
در مورد جایزه فیلم فرهادی ، اختمالا همین پان ترک شونیست ، اینجا نوشت که آن خانم فضانورد و آن دانشمند روی صحنه هم ترک هستند.
اگر ایرانیان بخواهند همین شیوه را در اینجا بکار ببرند باید روزانه از دهها ایرانی افتحارآفرین در جهان نام ببرند.
اپوزیسیون ایرانی باید در "زمین و هواد و دریا و درون و بیرون " این راسیتهای ضد ایرانی را شناسایی و در هم بکوبد چون اینها ضد انسان هستند و در ایران، همکار آخوند هستند و در خارج ،پادو اردغان بوده و از ارتجاعی ترین نیروهای منطقه دفاع میکنند. وجود اینها موجب شرم آذری های ایرانی است.
جناب بهار ! شما باید هدف ضد ایرانی اینها را متوحه شوی و حتی پاسخ به اینها ندهی .چون اینها چون فاقد همه چیز هستند ، کارشان در این سایت ایرانی فارسی زبان ، فقط پارازیت پراکنی است.
عدم انتشار شده: 
false
تصویر همنشین بهار

نظر : 
زنده باد ایران و جای جای آن ازجمله آذربایجان. آذربایجان عزیز
اما، مریم میرزاخانی متولد تهران است.
با احترام: همنشین بهار
عدم انتشار شده: 
false
تصویر همنشین بهار

نظر : 
دوست محترم سلام بر شما
خواهش می‌کنم لطف کنید و «پیچیده‌ترین مسایل ریاضی را به زبانی ساده و قابل فهم»، خود جنابعالی(در همین سایت) بنویسید و شرح دهید. همه استفاده می‌کنیم و من هم سپاسگزارم.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اینجا(در این سرگذشت نامه) جای بحث پیرامون Algebraic geometry (هندسه جبری) و دیفرانسیل و...نیست. اگر واقعاً پرسش پیرامون اینگونه مقولات است، خیلی پیشتر در ویکیپدیا نوشته‌ام.
با کمال احترام: همنشین بهار
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
زنده باد بانوی گرامی دختر نابغه آذربایجان پروفسور مریم میرزا خانی . باشد که تنویر دانش و نبوغ بی نظیر ایشان در علم ریاضی همچون خورشیدی دمان در گستره شکوفائی دانش بشری نقش بی نظیر خود را ایفا نماید. تا جهان در این فراسو در سایه علم و دانش چنین نوابغی بسوی یک زندگی پر از صلح و صفا و همزیستی مسالمت آمیز رهنمون گردد. زنده باد آذربایجان! سرزمین نوابغ! سرزمین قهرمانان! سرزمین استعداد های بی نظیر.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
لطفن وقتی از differential/ algebraic geometry دانشی ندارید و هنر بیان پیچیده ترین مسایل ریاضی به زبانی ساده و قابل فهم را ندارید لطفن برنامه تهیه نکنید لااقل این حوزه رو به اهلش واگذار کنید این حیطه علمی دیگه بسان تفسیر صحبتهای روحانی و رییسی و دیگر چلمن های نظام تو کمپینهای انتخابات نیست....
عدم انتشار شده: 
false