خیانت جلال طالبانی و سخنی با رهبران حزب دمکرات کُردستان ایران

پس بدین ترتیب اگر در آن هنگام تحقیقات جنایی گسترده ای انجام نشد، به این دلیل نبود که دلیل یا مدرک اثبات جرمی از تروریستهای رژیم وجود نداشت، بلکه مصلحت اقتصادی دولت اتریش چنین می طلبید که از پیگیری خون قاسملو و همراهانش در مقابل یک قرارداد نفتی با رژیم ولایت فقیه درگذرد.تا سالها و بعد از انتشار نامه های یک سردار سپاه پاسداران به محمد نوریزاد، کسی نمی دانست در جریان این ترور معاون مجلس شورای اسلامی رژیم ایران یعنی تروریست جعفر صحرارودی در هنگام ترور دکتر قاسملو از ناحیه گردن تیر خورده...
https://iranglobal.info/sites/default/files/video_zip_20170714_222334_0.mp4
 
در ۲۲ تیرماه ۲۸ سال پیش، دکتر عبدالرحمان قاسملو دبیر کل وقت حزب دمکرات کُردستان ایران و دو تن از یارانش به نام های عبدالله قادری و فاضل رسول، در جریان دیدار و گفتگویی پنهانی با نمایندگان ظاهرا دیپلومات رژیم جمهوری اسلامی ایران در آپارتمانی در شهر وین در پایتخت اتریش کشته شدند.
اما تاکنون و با توجه به اقدامات همه جانبه ای که از سوی خانواده های مقتولان و نهادهای پیگیر حقوق بشر ایرانی و خارجی برای بازگشایی این پرونده به عمل آمده است و علیرغم قول و وعده های گوناگون دولت اتریش در طی ۲۸ سال گذشته، تقریباً هیچ گشایشی در روند پیگیری این پرونده حاصل نشده و این کشور همچنان راه پرهیز کردن از آشکار ساختن این جنایت و ترور سیاسی را برگزیده است.
 
آری، پس از سالها سرنوشت این پرونده در ابهام کامل و به جای نرسیده است. اکنون این پرسش را باید از رهبران کنونی حزب دمکرات کُردستان ایران اینگونه مطرح کرد که چرا علیرغم ترور دکتر قاسملو و نقش مستقیم جلال طالبانی(رهبر حزب اتحاد میهنی کُردستان عراق ) در آن، باز هم حزب شما متحمل خطا و سهل انگاری دیگری در رستوران میکونوس برلین آلمان شدید. چرا دکتر سعید شرفکندی که بعد از ترور دکتر قاسملو عهده دار رهبری حزب شده بود، تنها با تٲخیری چند ساله و البته بازهم با نقش جلال طالبانی و اشخاصی دیگر توسط بخشی دیگر از دیپلومات تروریست های رژیم جمهوری اسلامی ترور گشت؟!
 
بارها اما رهبران حزب دمکرات پرونده ترور دکتر قاسملو و جریان دادگاه آن و تحقیقات مربوطه را یک موضوع سیاسی دانسته اند و نه یک مسئله حقوقی. چون به باورها آنان در آن زمان که این حادثه تروریستی روخ داد، خود قاتلان هم حضور داشتند و در اختیار پلیس اتریش بودند و بنابر بر یک مصلحت سیاسی و بهتر بگوئیم اقتصادی از سوی حکومت اتریش، این تروریستها نه تنها تعقیب نشدند بلکه تا فرودگاه آنها را اسکورت کرده و سالم و سرحال به رژیم ایران تحویل داده شدند.!!
پس بدین ترتیب یعنی اگر در آن هنگام کار موثر یا تحقیقاتی جنایی انجام نشد، به این دلیل نبود که دلیل یا مدرک اثبات جرمی وجود نداشت، بلکه مصلحت اقتصادی دولت اتریش چنین می طلبید که از پیگیری خون قاسملو و همراهانش در مقابل یک قرارداد نفتی با رژیم ولایت فقیه درگذرد.
تا سالها و بعد از انتشار نامه های یک سردار سپاه پاسداران به محمد نوریزاد، کسی نمی دانست در جریان این ترور معاون مجلس شورای اسلامی رژیم ایران یعنی تروریست جعفر صحرارودی در هنگام ترور دکتر قاسملو از ناحیه گردن تیر خورده و زنده یاد قاسملو از خود دفاع کرده بود.
 
اگرچه آشکار شد که تروریستها در وین با شهید قاسملو و با همراهی دکتر فاضل رسول و عبدالله قادری نشست داشته اند و همچنین رژیم ایران در پوشش مذاکره برآن بوده تا حضور آدمکشان خود را در رابطه با حل مشکلات و مسائل مردم کُرد در کُردستان ایران و یافتن یک راه حل مسالمت آمیز برای این مسائل توجیه کند. البته مدارکی بدست آمده نشان داد که نقش پر رنگ جلال طالبانی در اقناع رهبر حزب دمکرات کُردستان ایران بسیار موثر، تا اینکه موفق شده بود آنها را به کمینگاه که همان اتاق مذاکره بود بکشاند.
 
جالب است بدانید کاک مصطفی هجری ـ رهبر کنونی حزب دمکرات کُردستان ایران در مصاحبه چند سال پیش با رادیو فردا و درست در بیست و دومین سالگرد ترور دکتر قاسملو چنین می گویند:
 
"به اعتقاد من دکتر قاسملو اعتماد بیشتری به جمهوری اسلامی ایران داشت. ایشان بنا بر تحلیل خودشان بر این باور بودند که بعد از خاتمه جنگ خسارت بار ایران وعراق، وقتی جمهوری اسلامی ایران بعد از آن همه کشتار و ویرانی اعلام آمادگی می کند که با عراق وارد مذاکره شود به این معناست که مسائل و مشکلات داخل ایران را هم حل و فصل کند. نکته دیگری که در جلب اعتماد دکتر قاسملو موثر بود این بود که قبل از آن نیز جلسه ای با حضور جلال طالبانی در این مورد برگزار شده بود و در آن جلسه نخست، نمایندگان ایران توانسته بودند تا حدی اعتماد دکتر قاسملو را جلب کنند. در هر حال این، یک انتقاد بر عملکرد شهید قاسملو بود که نمی بایستی به جمهوری اسلامی ایران اعتماد می کرد و می بایستی دولت اتریش را در جریان این دیدار قرار می داد تا از جانش محافظت به عمل می آمد. یا اینکه حداقل از تعداد دوستانی که در آن زمان در اتریش بودند به محل مذاکره دعوت به عمل می آمد تا بتوانند امنیت جلسه را تامین کنند".
اما بنده با سخنان جناب هجری در مورد باور زنده یاد دکتر قاسملو به رژیم جمهوری اسلامی در مورد ادامه گفتگوها موافق نیستم، چون دکتر قاسملو در مصاحبه خود با بخش فارسی بی بی سی و تنها چند صباحی قبل از ترور می گویند:  "بنده تنها نماینده لایک مجلس خبرگان بودم و قرار بود به تهران بروم اما شب قبلش خمینی مرا دشنام داد و هدف آنها از مذاکره هم تنها اتلاف وقت بود".
 
پس با دلایل و مستندات زیادی می شود گفت جلال طالبانی روباه زیرک و دست آموز، یک دلال حیله گر بود که حاضر شد دکتر قاسملو و همراهان ایشان را خیلی ساده به جمهوری اسلامی بفروشد. البته در قضایای دیگری هم شخصیت و نقش جلال طالبانی بیشتر شناخته می شود، رویدادهایی همچو بمباران شیمیایی حلبچه، حمله نیروهای سپاه پاسداران به پالایشگاه کرکوک، سرکوب احزاب مخالف از طریق همکاری با رژیم ایران و نیز اجازه به نیروهای سپاه پاسداران برای حمله به مقر اصلی حزب دمکرات کُردستان ایران در نزدیکی شهر کوی سنجق اقلیم کُردستان عراق.
 
 مقصر اصلی راکد ماندن پرونده ترور دکتر قاسملو تا این زمان واضح است و ایشان قربانی یک معامله تجاری بین دولت اتریش و رژیم جمهوری اسلامی شده است، اما تاکنون هیچکدام از رهبران حزب دمکرات به خود جرٲت نمی دهند نقش شوم طالبانی را برملا سازند.
اگرچه همه آنها می دانند همسر آقای فاضل رسول در تماسی تلفنی به جلال طالبانی می گوید: " قرار نبود که همسر من هم کشته شود"!
 
مع الاسف رهبران کنونی حزب دمکرات برخلاف عملکرد جانانه زنده یاد دکتر قاسملو و استقلال فکری و سیاسی ایشان، اینک در اقلیم کُردستان زمین گیر شده و به جای اینکه در فکر خلق ایده های سیاسی تٲثیرگذار باشند و یا در سطح وسیع یک ائتلاف قدرتمند با اپوزسیون ایرانی مطرح را تشکیل دهند، به دو طیف اکثریت طرفداران بارزانی و اقلیت مخالفان او تقسیم شده اند. 
انگار رهبران کنونی حزب دمکرات کُردستان ایران شعار "مرگ بر سازشکار" بخشی از رهبران عشایری کو مه له در آن زمانرا که اینک از رهبران حزب متحد کنونی آنهاست (سازمان انقلابی زحمتکشان ـ کومه له جناح مهتدی) را فراموش کرده اند که در اوج زحمات و تلاش های سیاسی دکتر قاسملو برای شکست خمینی در سالهای نخست مبارزه مردم کُردستان ایران، شدیدا سنگ اندازی می کردند و اکنون هم از مسببین و بانیان گرفتاریهای نبود اتحاد سیاسی در بین اپوزسیون کُردستان ایران محسوب می گردند.
 
در اوج تٲسف باید اذعان کرد، این روزها شعار رفراندوم تبلیغاتی مسعود بارزانی چنان بخشی از رهبران حزب دمکرات کُردستان ایران را مجذوب و ذوق زده کرده که حزبشان بیشتر به جناحی از حزب بارزانی شبیه شده تا یک حزب سیاسی مستقل کُردستان ایران جهت ادامه مبارزه و پیشبرد خواسته های ملی ـ دمکراتیك مردم در کُردستان ایران.
اما امیدواریم دیدار جنجالی اینبار جلال طالبانی از تهران همزمان با بیست و هشتمین سالگرد ترور زنده یاد دکتر قاسملو و گفتگو با لاریجانی و معاون قاتل و جانی او (جعفر صحرارودی) که زخم یادگاری از دکتر قاسملو را بر گردن خود دارد،  درس و عبرت سیاسی بس بزرگی باشد برای رهبران حزب دمکرات کُردستان ایران که هرگز ذره ای از شجاعت و کیاست قاسملو را به ارث نبرده اند.
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به آریا ایرانی،
شما فقط یاد گرفتید طرف مقابل خود را نکوهش کنید. هر وقت سوزنی در عقل سیاسی خود زدید مشکلی نیست جوالدوزی هم به دیگران بزنید. شادروان قاسملو به گواهی تاریخ ابر مرد تاریخ سیاسی ایران بود و تنها متعلق به کردستان نبود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
قاسملو یک توده ای و عامل غرب بود، چرا از او دفاع می کنید آقای شیخ احمدی، مگر خودتان معتقد نیستید احزاب دمکرات و کو مه له و کلا احزاب کلاسیک کردستان ایران تاریخ مصرفشان تمام شده.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
قاسملو نماینده فئودالیزم در کردستان و رهبر یک حزب تروریست بود که در قاچاق انسان و مواد شرکت دارد و هر روز سربازان ایرانی را میکشت، ربطی به جمهوری اسلامی ندارد هر دولتی در جهان چنین اشخاصی را یافته و میکشد. کار جمهوری اسلامی درست بوده است. در سایت موساد اسرائیل این سازمان با افتخار مسئولیت ترور تروریستهای مخالف زیادی را درسرتاسر دنیا رسما اعلام کرده است، خود امریکا هنگام کشتن تروریستها با افتخار آن را اعلام میکند این کاری است که هر کشوری در دنیا وظیفه دارد انجام دهد. صرف چپ بودن و مخالف بودن این روئسای عشیرت با دولت فعلی نمیتواند دلیل کافی برای حمایت از آنها برای اوپوزسیون باشد تا از صدای امریکا و من و تو تا بی بی سی برایش اشک بریزد.

ملت ایران بر خلاف شما فکر میکند کلا چپها و اوپوزسیون با این کارها و بی عرضگی سیاسی خود مورد تنفر ملت ایران است.