نو انديشى در حركت ملى


نو انديشى
چيزى شبيه پوستى است كه از نسيمى كندند

 

نو انديشى در داخل حركت ملى بايد سر و سامان بگيرد. بسيارى با نو انديشى و تحليل گرى وقايع و مواقع حركت ما به خاطر سياست ورزى و منافع شخصى مخالفند و نو انديشى را رد مى كنند اما بنده بر آن مصرٌم.

نو انديشى اگرچه مخالفان سرسخت كلاسيك و سنتى دارد اما ما مجبور به گشودن راهى هستيم تا از وضعيت ايستاى فعلى بيرون بياييم.

نو انديشى مثل هلويى است كه بر روى هسته ى سفت شكل مى گيرد. آن هسته ( راديكاليسم و سنت ) را نمى خورند بلكه دورش مى اندازد.

بر اين اساس تصميم دارم آن هسته ى سفت و سخت را براى هميشه دور بيندازم و بى اعتنا به مخالفان و مهاجمان به كار خويش در زمينه ى انديشه ادامه دهم.

اعتقاد دارم سالهاى پيش رو سالهاى نو انديشى است. جار و جنجال كسانى كه از نو انديشى ضرر مى بينند كف روى آب است.

بايد اين حركت را پوست كند. موز را تا پوست نكنى به ملايمت و شيرينى و جانبخشى آن دست نخواهى يافت. نو انديشى دستى است كه اين پوسته ى ضخيم و مزاحم را مى كند.

من ساغ، سيز سالامات

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کیش بعد مات. بعضی مواقع ممکن است بسیاری از افراد مات شوند و به خود آیند انرژی خود را در جای بهتر صرف کنند. ولی این شخص که خود نو اندیش جلوه می دهد در حالی که مات شده است ولی اصلاح پذیر نیست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خدایار تیموری امروز شنبه 7 مرداد 1396 شمسی در صفحه فیسبوک ادعاهای محمد رضا لوایی را تکذیب کرد و اعلام نمود که این بیماری از سال 2014 میلادی در وی بوده و وضعیت وی در حال بهبودی است.

آقای تیموری همچنین اعلام کرده است که چندین نفر از دکترهای متخصص مغز و اعصاب از جمله دکتر مناف سید اعرابی تشخیص داده اند که عامل بیماری اش بیولوژیک و یا هر نوع عاملی شبیه به آن نیست و وی از طریق سرایت هر گونه عامل خارجی به آن مبتلا نشده است.

این فعال ملی همچنان اضافه کرده است، مطالب منتشر شده در مورد بیماری اش در اکانت هایی نظیر محمد هاشمی، گونئی ساوالان و در هر گونه پروفیل های ساختگی و حقیقی در فضای مجازی کذب محض بوده و در راستای رسیدن به اهداف کثیف برخی افراد صورت گرفته است.

https://www.gunaz.tv/fa

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
وقتیکه که صدای مظلوم آقا امام رضا طالبی از تلویزیون اسمشو نبر قطع می کردند ، این استاد و دانشمند از موضع فرصت طلبی سکوت را بر اعتراض ترجیع دادند فکر می کردند که آنها رهبریت آزربایجان را به او خواهند سپرد. حالا نوبت به خودشان که رسیده فریاد وا مصیبتا را سر داده اند، آیا رضا بعنوان یک انسان آزاده چه چیزی کمتر از شما دارد؟ تعداد نشر کتابهایش و یا قدرت قلمش؟ ولی شما در نهایت بی انصافی و بدور از پیمان نویسندگان، او را تنها گذاشتید. و صدای او در جوار سکوت شما قطع شد. قطع شدن صدای انسانی صاحب نظر مصیبتی است، و شما هم زیر این مصیبت را لمضا کردید و حالا خود دچار آن مصیبت شدید. اگر آزربایجان را از ته دل دوست داری، بمان و کسی را انگولک نکن، و در جهت آگاهی ملتمان گام بردار، و اگر فکر می کنی صاحب قلمی مافوق تصور بشریت هستی، قلمت را بر علیه دشمن آزربایجان بکار بربر نه بر علیه ملت مظلوم خود.،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
محمد ايماندار خان

لوايى مهره نيست كه بسوزد. شما كه با ادبيات اطلاعاتى حرف مى زنيد بهتر است بدانيد لوايى با انديشه و كتابهايش زنده است. نه با جنجال و شو. از دوستان مى خواهم مكتب تبريز را بيشتر بشناسيم. از لوايى مى مواهم يك مطلب جامع در باره ى اين مكتب بنويسد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب سازاخ، علی و انونیموس،
اتفاقاً آقای لوایی انیشه نوینی را پایه گذاری کردند و آن مکتب تبریز بود که شوربختانه به همان قد و قواره مکتبخانه باقی ماند و پیشرفتی نکرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
متاسفانه یک عده وصف شاعرانه را با فلسفه اندیشه و علوم انسانی اشتباه گرفته اند. فکر می کنند هر چیزی که عقل شان می آید می نویسند یک تفکر فلسفی است. آقای لوایی هم از آن انسان هایی است که توهم دانستن دارد. فکر می کند که علامه دهر است. برادر عزیز عملکردت نشان داد که ظاهر و باطن تو یکی نیست و از لحاظ روجی نیاز داری که جنجال به پا کنی. بهتره بری سر کار و زندگی ات تا اینکه از این درماندگی نجات پیدا کنی. یک مهره وقتی می سوزد دیگر کسی به حرفهایش توجهی نمی کند. توطئه بازی دیگر بس است چون به جایی نرسیدی و الان کسی هم تحویلت نمی گیرد. با تشکر از مسئولین ایران گلوبال که فرصت بحث را برای همه فراهم می کنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
همين بحث آلترناتيو را دنبال كنيد؟ چه بايد كرد؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سازاخ و ali
با شما كاملا موافق هستم
من هم به لوائي توضيح دادم كه شما از حركت ملي و جنبش رهايي بخش انتقادات مبهم دارى، انتقادات هم معلوم نيستند كه جه هستند و الترناتيو هم نمي دهند، لوايي هم از جيزهايي كلايه نه انتقاد دارد ولي هيج الترناتيوي ندارد، برأي خيلي ها انتقاد راحت و اسان و بدون مسووليت است، مهم جايكزين است كه نمي دهند و ندارند و توان الترناتيو دادن را ندارند، جونكه خودش از جمله لوائي از همان جناح، از همان جريان فكرى و از همان قماش است وجيزي بهتر و بيشتر و متفاوت ندارد،
على جان من در جاى خودش انتقاد كردم و بسيار هم انتقاد كردم اما بيشتر از انتقاد راه حل عملي و الترناتيو آرائه دادم،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آنونیموس عزیز، برخورد انتقادی به حرکت ملی شبیه این داستان می ماند که همه بلدند لیراد بگیرند ولی کسی به فکر اصلاح نیست: نقاش جوانی چندین سال شاگرد نقاش بزرگی بود و تمامی فنون و هنر نقاشی را آموخت. روزی استاد به او گفت: دیگر شما استاد شده ای و من چیزی ندارم که به تو بیاموزم. شاگرد فکری به سرش رسید. یک نقاشی فوق العاده کشید و آن را در میدان شهر قرار داد. مقداری رنگ و قلمی در کنار آن قرار داد و از رهگذران خواهش کرد: اگر هرجایی ایرادی می بینید، یک علامت "×" بزنید! غروب که برگشت در کمال ناباوری دید که تمامی تابلو علامت خورده است. بسیار ناراحت و افسرده به استاد خود مراجعه کرد.
استاد به او گفت: آیا می توانی دوباره همان نقاشی را برایم بکشی؟ شاگرد نیز چنان کرد و استاد آن نقاشی را در همان میدان شهر قرار داد ولی این بار رنگ و قلم را کنار تابلو قرار داد و متنی که نوشت این بود: اگر جایی از نقاشی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ناشناس جان
از نوشتن نترس از ننوشتن بترس
کاش مرض همه نوشتن بود
قبول.شما لوایی را نچسب
از اندیشه های نوی خود بگو
این گوی و این میدان
از تزهای خودت و یا بهترین های ازربایجان بگو
والله کسی جلودار نیست
خوشحال می شویم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست عزیز، چند کلمه بنویسم تا شاید به حال شما موثر واقع شود.
لوایی بیخودی سر خود را شلوغ کرده است. او از این کار لذت می برد. بعضی ها دوست دارند مطرح باشند و اسمشان در این و آنجا باشد. این برای آقای لوایی بد نیست، هیچ نباشد آرامش روحی بدست می آورد. ایشان هر روز با نوشتن چند پاراگراف در مورد چیزی حال میکنند. مهم نیست موضوع چه چیزی باشد. گهی از بی انصافی فارسیسم و گهی از دل غمگین، آرزوها و احساسها.
من از این خوشم نمی آید که ایشان از موضع عالی رهبری و روشنفکری سخن می فرمایند و تعدادی هم براش کف میزنند. سوال این است که آیا ایشان ایده و تئوری تازه ای دارند؟ خیر - آیا مشکلات سیاسی و تئوریک اذربایجان را حل نمودند؟ نه - آیا سازمانده اعتراضات و مبارزات توده ای هستند؟ نه خیر - آیا رهبری حزبی فعال را بعهده دارند؟ نه خیر - آیا شخصیت سیاسی شناخته شده در مجامع داخلی و خارجی هستند؟ نه خیر
پس چی؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ممد جان نه شما بروید و نه احمد اوبالی، همه تان با ما بمانید و سعی کنید و سعی کنیم همدیگر را تحمل و درک کنیم ، ما ها که با هم پدر کشتگی نداریم، عدم توافق رفتاری اخلاقی و آلرژی بیش از حد به همدیگر و تاثیر منفی نفت پاشان و آتش بیاران معرکه، که خیلی دوست دارند همه ما حذف شویم و همدیگر را مثل خوره و جذام بخوریم. البته با حذف خود، خوشی آنها را فراهم می کنیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خخخ
لوایی علیه چی کودتا کرده?
لوایی باند دارد و جنایتکار است?.خخخ
این لوایی با هیچ دلار و تومنی اگر اینهمه کار می کند واقعا یک نابغه است.
مردی بدون هیچ تشکیلات و سرمایه ای افتاده به جان میلیونرها و سازمانها. خخخ
باید مجسمه اش را ریخت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای که خربوزه زیر یغل می فرمایید . لوایی با خطاهای استالینستی خودش ، خودش را حذف کرد.
او از کدام نواندیشی کذای حرف می زند. یک کار مفیدی از او نام ببر . اگر ادعا دارید یک نمونه از کارهای ایشان نام ببر !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لوايى برو به سلامت. كار درست همينه. با آدماى كثيف سر و كله زدن كثيفت مى كند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای لوایی شما تکرار مکررات و کلی گویی میکنید. متدهای شما ، که از دایره انتقاد فرا رفته و هدف تخریبی دارد، هیچ بار "نو اندیشی" ندارد. روش شما در تقابل با مخالفان خود همان متد آشنای استالینیستی - مجاهدی است . شما با کمال تاسف خوانندگان خود را دست کم میگیرید. با نوشتن " نواندیش" شما نواندیش نمیشوید، تفکر انتقادی در هر لحظه راه را برای نادرست بودن فرضیات باز نگه می‌دارد ، شما تا کنون با صدور حکم ارتداد دیگران و بر چسب تهمت های بسیار سنگین برای کسانی که مخالف خود میپندارید کار دیگری نکرده اید، این روش آشنای تمامی ایدئولوژیهای توتالیتر است. اینجا نتنها اندیشه‌ای تولید نمیشود بلکه "باور" به افترا و کوشش برای حذف دیگری تولید میشود. جایی که اندیشه غایب است ، نواندیشی هم پیدا نخواهد شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لوايى را سه جبهه مى كوبد
پانفارس ها
حكومت ايران
خود ليدر خوانده ها

لوايى موى دماغ خيلى هاست. بايد حذف شود. اين مقاله هم بوى خداحافظى لوايى را مى دهد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حرکت ملی آزربایجان بدون اوبالی و کوناز می تواتد موفق بشد. اوبالی چهره ای بد از خود ساخته و تمام شده است. الان هم دست و پا می زند. اطلاعات و عواملش هم نخواهند توانست نجاتش دهند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حرکت ملی آزربایجان امروز در نقطه صفر قرار دارد . عمل در حرکت ملی صفر است ولی ماشالله به حرف فلک را هم سوراخ می کند. اولین قدم در راه رسیدن به اهذاف حرکت ملی ایجاد یک مدیای مستقل بی طرف و فراگیر است. تلویزیون احمد اوبالی یک تلویزیون خصوصی است و نباید انتظاری از آن داشت. این تلویزیون خودش را به حد یک تلویزیون دو نفره تنزل داده و البته به ما هم ربطی ندارد چون صاحبش خودش است. ولی کسانی که به اوبالی می پرند لطف کنند استارت تشکیل یک تلویزیون بی طرف و فراگیر را بزنند. واقعا زشت است برای کسانی که روز و شب تورکچولوق و ملتچیلیق و و چلیق چلیق می کنند ولی عرضه ایجاد یک تلویزیون ندارند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حمله به ایران نزدیک و قطعی است. ترامپ در باتلاق impeach افتاده و هرچه بیشتر مانور میدهد فروتر میرود. شکست خورده در سیاست داخلی تنها شانس را در سیاست خارجی میبیند. جنگ با ایران برد بزرگی برای اوست.
- منحرف کردن افکار مردم از وضعيت خود
- همراهی استراتژیک با اسرائيل و اعراب در منطقه
- خالی کردن جیبهای اعراب پولدار با فروش سلاح و تبدیل امریکا به بزرگترین صادر کننده نفت و گاز
- ضربه استراتژیک به روسیه و چین و سوریه
- بردن اغتشاش و نا آرامی به مرزهای روسیه.
تشکیل یک جبهه برای مدیریت حرکت آزربایجان حیاتیست. این جبهه لازم نیست کامل، بدون نقص و اعضای آن عاشق همديگر باشند. شرط حداقل که ان هم منافع اذربایجان است کافی است. خود مختاری یا استقلال مسئله بعدی و با همه پرسی تعیین خواهد شد. این جبهه مذاکره با دول خارجی را در راستای منافع اذربایجان به عهده میگیرد.
الان وقت شعر و شاعری و..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نواندیشی یعنی چی؟ از نظر شما نواندیشی به چه معنا است؟ بهتر است با ابهام سخن نگویی. آیا اندیشه های سوسیالیستی نواندیشی است؟ آیا اندیشه های اسلامی و ناسیونالیسم فاشیستی نواندیشی است؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای لوایی هر کس دیگری را بهانه کرده دست به زشت ترین اعمال می زند . حال اگر شما راست می گویید ، دیگران بد هستند شما خوب باشید دست از تخریبات کودکانه نزنید. تازه بخواهی نخواهی شما دیگر وجهتان را از دست داده اید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای لوایی
ترسم اینکه مثل ..../.... خلخالی بشویی
دراول انقلاب فارس ها به خلخالی می گفتند آیت الله خلخالی وبه رفسنجانی می گفتند حجت الله اسلام رفسنجانی
ولی درآخر کار دیدیم به رفسنجانی گفتند آیت الله ولی به خلخالی گفتند خر خالی
کلی گوی نکن مبهم صحبت نکن درخدمت فارس ها نباش.
حرفی مانده گار بزن روشن فکر فارس را به چلاش بکش
روشن فکر فارس که درمقابل غرب حقیر ی است وهرچه غرب می گویدطوطی وار تکرار می کنی ولی درمقابل ملت های ساکن جغرافیایی ایران ظالم ستمگراست.
بگو ای روشن فکر فارس اگر درگذشته دانشگاه جندی شاهپور داشتید درآن دانشگاه به چه زبانی تدریس می کردند ویا به چه خطی می نوشتند؟
چرا ؟
یک کتاب ازآن دانشگاه توهمی نمانده است.
مسایل اقتصادی راکه توهم با تعبض است مطرح کنید .
وضیعت زندانیان مدنی را درنزد سازمان عفو بین المللی مطرح کنید.
البته شما بزرگوارید حتما این دلسوز خواهیدبخشید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - آقاقادرعزیز.شماهم آتش تنور را زیادنکن.
حرکت ملی آزربایجان راهیچ کس وهیچ نیرویی نمی تواند
برای اوبالی.لوایی.قاضی پور.عظیمی قدیم.قدرتی. یا برادیگرکسان مصادره کرد.
همه جورتفکردر درون حرکت ملی وجود دارد.ازچپ وازپان ایرانیست وازمذهبی وغیر دردرون حرکت ملی وجود دارد.
ماهمه این رامیدانیم وهرکس نیزمیتواندلغزشی دراوباشد.
اصل اصلاح خوداست.
مامعتقدبه معصوم بودن نیروهای درون حرکت ملی نیستیم.
نمی خواهند شخصیتی بت نما یا ولایت فقیه درست کنیم.
اوبالی ولوایی هردو عزیزان ماهستند.
ماهشدارمیدهیم که اشتباه نابخشودنی نکنند.
به هرکس وناکس اعتمادنکند.
گوناز تی وی هیچ وقت خراب نشده ونخواهدشد.
هرکس قبولش نمیکند.بسمه الله خودش یکی بهترازگوناز
درست کند.
پای گونازراوسط نکشید که هرناکسی حق انتقاد ندارد.
درست است که گونازاشکالاتی دارد.ولی بازهم گل سدسبد تلویزیون های ایران است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - آقای لوایی ،اگریادتان باشد،درهنگامیکه فراکسیون تورکان ایران درمجلس تشکیل شد،زیادگرد وخاک کردی.
همان زمان هم درتگرام هایی که گفتگومیکردی خدمت شما عرض کردم ،صبورباش.فورا نظرنده.اختلاف نینداز.
همان زمان اجبارا شاید سه چهارمرتبه ازشما خواهش کردم،
که این حرف ها اختلاف انداخته ودودش به چشم مبارزین حرکت
ملی میرود.
گفتم هرقدمی که برای ما ازطرف هرکسی برداشته شود،
بایدجشن گرفته وآنرانتیجه فرزندان گمنام مبارزخودبدانیم.
مدتی سکوت شد.ولی هنوزهم این حرف ها مقداری ازآسیب هاراترمیم نکرده است.
نگو که شما ساکت نبوده و باچپ رویی خود میخواستی
کودتا کنی.
اکنون جوابت چیست؟
دوران انفورماتیک.دوران شفافیت است.اگرکسی گربه ایی را
آزاردهد.یک ساعت دیگردنیا میفهمد.
جناب لوایی درک زمان خودش یک انقلاب درمغز هرکس است.
دیگردوران جعلیات ودروان پنهانکاری تمام شده است.
بهمین خاطر هیچ دیکتاتوری وحکومت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اوبالی از اول بود و نبودش فرق نداشت اما گوناز هم با ندانم کاریهای اوبالی سوخت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای لوایی
بی خیال شانتاٰزها و تخریبات محکم به راه خود ادامه دهید. فقط راهتان را از بیسوادها و خاین ها جدا سازید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته بعد از بر ملا شدن توطئه های شما بر علیه حرکت ملی آذربایجان در گوناز تی وی من اگر جای شما بودم ترجیح می دادم بطور کلی خودم را مات کرده و از تمامی فعالیت ها بدور باشم. صحبت های مملو از اتهامات کذب شما نشان داد که در ظاهر روشنفکر نمایی می کنی و فتنه ای بیش نیستی. به هر حال توصیه می کنم عذر خواهی کنی و گرنه فعالان حرکت ملی تو را به پای میز عدالت خواهند کشاند و پاسخ گو خواهی بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حرفهای بی طرفانۀ و اعتدال ما سانسور می شود من مجبورم بصورت رادیکال بخدمتان عرض کنم که گفته هایتان تماما دروغ و شانتاژ هست . شما مخالف هر نوع اعتدال و مخالف عقلانیت هستی .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هدف افرادی مثل شما فقط اینست که با 5 جمله ، اسم و تصویر خودت را اینجا چند ساعتی بهرور کنی. وگرنه اینگونه موضوعات پیچیده ، با شعر و رمانتیک و شعار و تنفر راسیستی ، روشن نمیشوند.
اپوزیسون ایرانی مچ امثال شما را سالهاست که خوانده اند و تنها یک سرنوشت برایتان را در حال ورق زدن هستند.