تاجیکستان ایران را به حمایت از تروریست های تاجیکی متهم نمود

وزارت کشور تاجیکستان ایران را به حمایت از تروریست های تاجیکی متهم نمود. با حمایت مالی ایران، قتل های زنجیره ای سیاستمدارن، دانشمندان و روزنامه نگاران سالهاي 90 در تاجیکستان صورت گرفته است.

 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فیلم مستند نمایش داده شده در شب سه شنبه در کانال تلوزیونی تاجیکستان، وزارت كشور تاجیکستان، ایران را به حمایت مالی از تروریست ها در سالهای 90 متهم کرده است.

به نقل از این فیلم مستند، قتل سیاستمداران، دانشمندان و روزنامه نگاران تاجیکی در سال 90 با حمایت مالی از ایران و بر اساس دستورات مستقیم عبدالحلیم نظر زاده معاون سابق وزیر دفاع تاجیکستان صورت گرفته است. 
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی درگیری داخلی در تاجیکستان بین نیروهای طرفدار دولت و گروه های مخالف، در سال 1993 جنگ داخلی در این کشور به وقوع پیوست که این جنگ تنها در ژوئن 1997 به پایان رسید.

همه اتهامات در این فیلم بر اساس شهادت و اعترافات سه شورشی دستگیر شده علیه عبدالحلیم نظر زاده یعنی: تقی مراد عاشوروف، عبدالقدیر عبدالایف، سیم الدین قدرتوف صورت گرفته است. 
این سه فرد در جریان بازجویی اعتراف کرد که در سالهای 90 در یک پایگاه های آموزشی در ایران آموزش دیده اند. پس از آن آنها گذرنامه ایرانی دریافت کردند. 
به نقل از اعترافات این سه فرد، در سال 1993 به دستور نظر زاده اقدام به قتل فرعلی کنجایف سخنگوی سابق پارلمان تاجیستان در سال 1998، قتل خانم روزنامه نگار آتاخانا لطیفی در سال 1996 و همچنین برخی از دانشمندان مشهور تاجیکی من جمله محمد اوسیمی، یوسف اسحاقی، مینخوجا گولیاموووا و همچنین کشتار 20 افسر پایگاه ارتش روسیه در تاجیکستان اعتراف نمودند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.