«خورشید من» 'O sole mio یکی از زیباترین آهنگ‌های تمام دوران

این بحث یه یکی از زییاترین آهنگهای تمام دوران O sole mio (اوسوله میو) یعنی خورشید من، اشاره دارد. با آرزوی سلامتی و طول عمر برای یکی از برجسته‌ترین هنرمندان موسیقی سنتی ایرانی استاد محمد رضا شجریان، به این موضوع می‌پردازم.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
O sole mio (اوسوله میو) یک آهنگ ناپلی ایتالیایی به معنی «خورشید من» است. شعر آن را جیوانی کاپورو Giovanni Capurro سال ۱۸۹۸سروده و ادواردو دی کاپوا Eduardo di Capua روی آن آهنگ گذاشته‌است.
بعدها کاسبان هنر از این اثر زیبا سودها بردند اما سراینده و آهنگساز آن از فقر مردند... ادواردو دی کاپوا ۱۹۱۷، و جیوانی کاپورو ۱۹۲۰
هرچه غمناک است عمیق نیست اما آنچه عمیق است غمناک است....

O sole mio را خوانندگان بزرگ جهان ازجمله انریکو کاروسو، لوچیانو پاواروتی، پلاسیدو دومینگو، آندره بوچلی، دومینیکو مودونیو، رابرتو مورولو، فرانک سیناترا،...

وخیلی های دیگر خوانده‌اند. الویس بریسلی، ترانه «حالا یا هیچوقت» It's Now or Never را بر وزن آن خوانده‌آست. همچنین «پینو دانیلا» ترانه There's No Tomorrow را.

این قطعه به صورت اپرای مدرن و همچنین به صورت بدون کلام هم اجرا شده است...

ترانه O sole mio درواقع به عشق که شبچراغ زندگی است و به «او» اشاره دارد که هر کسی در زندگیش داشته و دارد و بسیار هم زیباست. تنها تنزه‌طلبان دورو که در خلوت و جلوت ادا و اطوار درمی‌آورند، خود را به آن راه می‌زنند!

این ترانه حزین و زیبا، بیشتر به آهنگ آن مشهور است. آهنگ غمناک و عمیق آن. در مقدمه ویدئوی «هجوم اعراب به ایران زمین» بخشی از آن را گذاشته‌ام.

...

همنشین بهار

http://www.hamneshinbahar.net

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
آیا این ترانۀ زیبا را با همین محتوا با همین ملودی اگر بنگالی ها یا بلوچ ها و......خوانده بودند آین آقا با همین شوق ذوق بهش می پرداخت ؟ هر گز !!! غرب زدگی در پشت قویها ایستادن در خون ما ایرانیان هست !!!! این عمر موجب بد بختی آیندۀ ما خواهد بود !!! آیند شاهد ما !!! امیدوارم این آقا این انتقاد را به دید خصم از من نبیند .
عدم انتشار شده: 
false