پیمان عارف: ایران ، ترکیه و رفراندوم استقلال کردستان

نهایت سخن اینکه کشور مفروض کردستان نهایتا به عنوان سرزمین بسته نیازمند حمایت و اتکا به یکی از دو کشور قدرتمند همسایه یعنی ایران و ترکیه خواهد بود ؛خطر این کشور برای ترکیه بمراتب بیش از ایران است ؛
تبدیل این تهدید به فرصت برای ایران بمراتب امکان پذیر تر است تا برای ترکیه!

دولت باغچه لی رئیس حزب دست راستی حرکت ملی گرای ترکیه روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در واکنش به انشعاب صورت گرفته در اعتراض به دیکتاتوری او در درون حزب ، همچنین به مسئله رفراندوم اقلیم کردستان نیز پرداخت و با تهدید اقلیم کردستان به جنگ گفت:
این رفراندوم اگر برگزار شود و اقلیم به سوی استقلال برود ترکیه باید به کردستان اعلان جنگ دهد!
اظهارات باغچه لی در شرایطی بیان میشود که اردوغان و خلوصی آکار با دعوت از سرلشکر باقری به آنکارا در صدد جلب حمایت ایران برای حمله مشترک به قندیل و مقاومت مشترک در برابر استقلال اقلیم بودند و اظهاراتی هم که اردوغان دیروز در بازگشت از سفر اردن مطرح کرد حکایت از تلاش او برای یارگیری از ایران در برابر مسئله کرد دارد.
اردوغان ۳ هدف را در کوتاه مدت دنبال میکند:
۱- حذف پ ک ک از سنجار توسط نیروهای حشد الشعبی مورد حمایت ایران در حالیکه حشد الشعبی را بارها و بارها تروریست اعلام کرده و آشکارا مشارکت حشد الشعبی در آزادسازی تل عفر را خط قرمز ترکیه دانسته است.
تل عفری که نزدیک به ۱/۳ ترکمانان آن اساسا شیعه هستند!
۲- کمک گرفتن از ایران برای حمله وسیع به قندیل و بستن عقبه لجستیکی پ ک ک در حاج عمران توسط ایران و نهایتا وارد آوردن ضربه نهایی به پ ک ک که میتواند تا حدود زیادی موقعیت داخلی اردوغان برای انتخابات ۲۰۱۹ را نیز تثبیت کند.
۳- کمک گرفتن از ایران و دولت مرکزی عراق برای محاصره اقتصادی کردستان در صورت پافشاری دولت اقلیم برای برگزاری رفراندوم استقلال و حتی در صورت لزوم چنانکه باغچه لی گفته است حمله به خاک اقلیم که در مطلوب ترین حالت میتواند بصورت حمله مشترک با ایران و دولت مرکزی انجام پذیرد.
در مقابل همه اینها که میخواهد چه میدهد؟
در بخشی از سوریه که فرانسوی ها بعد از ساکس-پیکو بدان نام "سوریه مفید" دادند و از عفرین و عدلیب در شمال تا جولان در جنوب و حلب در شرق و لازقیه و ترتوس در غرب را شامل میشود ؛ در حال حاضر این تنها استان عدلیب است که خارج از کنترل دولت سوریه و در اختیار النصره و گروههای اقماری اش قرار دارد ؛
عدلیبی که پشت به استان انطاکیه ترکیه دارد و با حمایت لجستیکی و نظامی ترکیه سر پا ایستاده و اگر ترکیه با بستن مرز جلوه گوز پشتیبانی اش را از آنها قطع کند ارتش سوریه میتواند ظرف چند هفته عدلیب را نیز تحت کنترل خود درآورد.
بنظر میرسد امتیازی که اردوغان به ایران میتواند بدهد عملا محدود به عدلیب خواهد بود.
.................................................
مستندات تاریخی نشان میدهد که اقوام کرد در درون امپراتوری عثمانی بویژه پس از ایجاد سهویت و ساختار خلافت در آن بعد از سلطان سلیم هیچگاه پذیرفته نشدند و به همین دلیل بود که در سلسله جنگ های چالدران تا ذهاب بیشتر قبایل کرد در کنار شاه اسماعیل و شاه طهماسب شمشیر زدند.
بر خلاف عثمانی که آنچنان با مسئله کرد درگیر بود که در سور تا لوزان این مسئله به عنوان یکی از مسائل پر اهمیت مورد توجه قرار گرفت ؛ ایران هیچگاه با "مسئله کرد" مواجه نبوده و نه تنها کردهای کلهر و کرمانج شیعه همواره خود را بخشی از ایران و نگاهبان آن دانسته اند بلکه حتی عموم کردهای سنی سورانی نیز در طول ۵۰۰ سال گذشته از چالدران بدین سوی به ایران وفادار بوده و هیچگاه بصورت درون زا خواهان جدایی از ایران نبوده اند.
قصه جمهوری مهاباد را نیز به عنوان پروژه طراحی شده توسط شوروی و زیر بیرق ارتش سرخ نمیتوان حرکت درون زای جدایی طلبانه تلقی کرد.
لذا مسئله کرد اولا مسئله بقایای عثمانی است و نه مسئله ایران!
اقلیم کردستان نیز جایی است که استان سلیمانیه و کرکوک اش تحت کنترل مستقیم اتحادیه میهنی به عنوان دوستان دیرین ایران قرار دارد ؛
در اربیل نیز خاندانی حاکم است که گرچه در سالیان اخیر با ایران رابطه خوبی نداشته اما متولد ایران است و سالها در ایران زندگی کرده و حتی فارسی را نیز خوب میداند ؛ دور شدنش از ترکیه و نزدیک شدنش به ایران با اتخاذ سیاست منطقه ای واقع بینانه از سوی ایران کار دشواری به نظر نمیرسد.
چه آنکه وزیر خارجه ترکیه مولود چاوش اوغلو با درک اهمیت یارکشی در درون معادلات قدرت اقلیم دیروز در اربیل به دیدار قباد طالبانی فرزند مام جلال رفت ولی متاسفانه دستگاه دیپلماسی ایران در سالیان اخیر از هرگونه تعامل همگرایانه با پارتی و بارزانی ها دوری جسته است.
علاوه بر دوگانه پارتی-یکتی نباید از نقش گوران (تغییر) و نزدیکی آن با ایران از یک سوی و مخالفت مرحوم نوشیروان مصطفی و جانشینش عمر سید علی با رفراندوم استقلال نیز چشم پوشی نمود.
................................................
نهایت سخن اینکه کشور مفروض کردستان نهایتا به عنوان سرزمین بسته نیازمند حمایت و اتکا به یکی از دو کشور قدرتمند همسایه یعنی ایران و ترکیه خواهد بود ؛خطر این کشور برای ترکیه بمراتب بیش از ایران است ؛
تبدیل این تهدید به فرصت برای ایران بمراتب امکان پذیر تر است تا برای ترکیه!
لذا ایران درباره مسئله اقلیم کردستان می بایست راهی مستقل از ترکیه بر مبنای منافع ملی خود در پیش گیرد و اجازه ندهد مصالح ملی اش توسط رقیب منطقه نه چندان قابل اعتمادی چون اردوغان به گروگان گرفته شود.
یادمان نرود که اردوغان در سوریه نیز دیگر چیز زیادی برای معامله ندارد!

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پیمان عارف با حرف های نا متعارف
آذربایجانی خجالتی مانده اندر تعارف
خود را با التماس ترک اصل جا می زند
پشت پرده به ملت خود پشت پا می زند

توصیه برای دوست عزیز تورک اوغلو برای رفع اشکالات نوشتاری با تلفن
... بجای مستقیم نوشتن زیر کامنت ، اول در قسمت mamor نوشته و اصلاح کرده بعد از همان جا شعر می کنی به واتساپ یا تلگرام از آنجا کپی می کنی به ایرانگلوبال و مشکل نوشتاری بهتر شده و مفهوم اصلی کامنت شما واضح می شود .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سازاخ عزیز می خواستم نکاتی در مورد شخصیت مغشوش پیمان عارف بنویسم. ولی چون میدانم مثل کامنت های قبلی سانسور می شود منصرف شدم. به همین اکتفا می کنم که دوست عزیز وقتت را برای به اصطلاح هدایت این افراد تلف نکن. ما آزربایجانی ها باید تکلیفمان را با این موجودات سریعتر مشخص کنیم تا مثل دوره پیشه وری از پشت خنجر نخوریم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - جناب عارف،هرکس امکان دارد،فکر کند که ازنظر خود به ملت و یا به سرزمین خود خدمت میکند،
این نظر شخصی شماست،
درسیاست ،تشخیص آن در کوتاه مدت سخت است ،ولی واز لحاظ اقتصادی اگر کسی درسرزمین خود راه یا پل یا کار خانه ایی درست یا ایجاد کند،باز ده کارش سریع عیان میشود،
برای روشن شدن موضوع شما و مهر هایی که مثل اوایل انقلاب
حزب توده و مجاهدین و طرفداران حکومت بر گردن این و آن می کوبید، اکنون شما این کار را میکنید.
ملت آزربایجان به فرزندان صادق ،عاقل،دوراندیش،صالح وو،،نیاز
دارد،که بسیار دارد.
با انگ اردوغانی،پان،علی افی،راه شما حتی نیاز به زمان دور برای قضاوت در باز ده ندارد،شما از هم اکنون کار های ضد تورک،آذربایجانی میکنید.
آقای حقیقت خواه نماینده سابق اردبیل،پزشکیان،قاضی پور،
سعادت استاندار آزربایجان غربی،میرحسین موسوی،خامنه ایی،
شما،...همه دم از خدمت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب علی بی تورک اوغلو مسئول کامنت ها من نیستم و خدا نکند که باشم. تا حالا چندین کامنت من هم حذف شده. یادتان باشد ما داریم در زمین حریف بازی می کنیم پس باید خیلی دقت کنیم که اشتباه نکنیم. هر کامنت که می نویسی قبل از ارسال دوبار بخوان

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بله از نظر علمی قابل توجیه است و به آن سندرم استکهلم می گویند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - جناب بی نام ،من درهمان لحظه اول ،شاید یک دقیقه نشده بود،اصلاحیه و پوزش خواستم،
ولی مسئول کامنت،فکرکنم،که خود شما هستید،آنرا مثل دیگر متن ها پس از سه روز چاپ نکرده، پس از آن نیز چهار بار متن
و جواب شما را نوشته ام ،
که هیچ کدام چاپ نشده است،
این یکی از شاهکارهای مسئول محترم کامنت ،است.
خداوند تا ظهور مهدی موعود،جهت حل شدن کل مشکلات ما راداری دهد.
شما را هم بر اه راست هدایت،و این مته،ایراد گیری الکی را ازدست دوستان بگیرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عزیز جان این ادعای دشمنی با مردم آذربایجان را از کجا آورده اید؟
در میانه میان سالی هستم و در این عمری که از حداوند گرفته ام سرافرازانه بر زبان و هویت آذربایجانی خود پای فشرده ام. نه تنها سو و چورک را آموخته ام که زبان ترکی را نیز بدان حد میدانم که گمان میکنم کمتر مدعی هویت طلبی زبان مادری اش را بدان حد بداند. حال مشتی حقوق بگیر میت ترکیه و اردوغانیست پلید که بنام آذربایجان جنوبی در کافه های آنکارا و استانبول دیرنیش های شبانه از خود بروز میدهند میخواهند چنین وانمود کنند که پیمان عارف دشمن آذربایجان است ؛ دروغی بیش نیست!
حضرات ظاهرا خود و کارفرمایان شان را مترادف آذربایجان گرفته اند و مخالفت با خود را نیز مترادف مخالفت با آذربایجان.
نه عزیز جان من و ما از دلسوزترین برای آذربایجان نباشیم یکی از دلسوزترین فرزندان آن دیار افتخارآفرین هستیم.
با احترام: پیمان عارف

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - این چندین اصلاح و پوزش از لحظه نوشتن،متن است،
ولی چه کنم که مسئول کامنت،شوخی دارد،چاپ نمی‌کند.
تا مته ازدست شما بیفتد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پیمان عارف گرانقدر، شما بعنوان ترک آزربایجانی چرا بر علیه ملت خود در آزربایجان جنوبی شمشیر می کشید؟ چه منافعی و چه عقده هایی این انرژی را به شما تحمیل میکند؟ که شما اینگونه خود را دشمن خونین ملت خود تصور می کنید؟ آیا تا بحال فکر کردید بعنوان یک ترک زبان که سو و چورک را از مادرت یاد گرفتی، چرا اینقدر برخورد دشمنانه با زبان و ملت خود دارید؟ فکر می کنید از نظر روانشناسی انکار کیستی یک مرض و ضعف شخصیتی نمی باشد؟ ، آیا از نظر علمی ،، ‌خود انگاری قابل توجیه است؟؟؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب علی بی تورک اوغلو شما ظاهرا خیلی از مرحله پرت تشریف دارد. عارف کسکین و پیمان عارف یک شخص نیستند. عارف کسکین یک شخصیت ملی آزربایجانی در ترکیه است. پیمان عارف عضو سابق جبهه ملی از عوامل جمهوری اسلامی تبعید شده به بیروت و زیر سایه شیخ حسن نصرالله فعالیت می کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مهمترین مسئله ای که از دید خود دور میکنید این حقیقت انکار ناپذیر است که کل عراق متعلق به ایران است، این احمقانه است که ایران با حمایت از یک طایفه به نام بارزتانی بخواهد قدرت خود در عراق را تضعیف کند وقتی ایران میتواند همه عراق را تحت قدرت خود دراورد احمقانه است که با امثال بارزانی همکاری کند. من فکر نمیکنم بقیه ملت عراق و دولت مرکزی آن از استقلال بخشی از خاک خود حمایت کنند و در کنار ایران مورد نظر شما قرار بگیرند. و ایران این را درک میکند که نقد عراق بهتر است از نسیه کردستان.

علاوه بر این مواردی که شما مطرح میکنید بدون اشاره به روابط این اقلیم با دشمنان ایران و تاثیر ان کشورها بر امنیت داخلی ایران و تاریخچه گروههای سیاسی کرد و ضدیت انها با ایران واحد است.

azergun@uw.edu

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خدمت این ناسیونالیست فارس پرست پناه برده به آغوش حزب الله لبنان عرض کنم که این" کردستان مفروض" برای شما متوهمان تارومار شده در بهمن 57 چیزی بالاتر از افغانستان و تاجیکستان نخواهد بود. مضافا، در بازار انرژی ترکیه رقیبی تازه خواهید یافت. رقیبی که آرزوی پولدارهایش خریدن خانه در یکی از محلات استانبول است. متوجه شدی؟ کردها در کردستان خودمختار پول جمع می کنند تا در ترکیه خانه بخرند و بچه هایشان را برای تحصیل به آنجا بفرستند! تو برو به فکر مرز پرگوهر باش که اگر عرضه برپایی یک دموکراسی حتی و حتی در سطح دموکراسی ترکیه داشت آن موقع مجبور بودید برای تشکیل کابینه ائتلافی از فارسستان تا آزربایجان را پای پیاده بیایید تا در تبریز با احزاب آزربایجانی مذاکره کنید. تحلیل های ژئوپولیتیک پیش کش.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - این تئوری ،بیشتر نظر کشورهای اروپایی و خصوصا انگلیس را ترویج میکند،
باغچه لی،دیروز درسالگرد پیروزی ملازگرد بر حکومت روم اعلام کرد،که قندیل را باید با خاک یکسان کرد.
شما میدانید،که جمهوری اسلامی نیز با دولت تورکیه،در برخورد
باسیاست،غرب در بر خورد با دنیای اسلام یکی است.
غرب و اسرائیل ،درمورد کورستان، برای جا پا درست کردن استعماری هم فکر هستند،
از طرفی درست است،که تعدادی پان ایرانیست و عوام غرب در درون ایران در 39 کمک شایانی به غرب و اسرائیل کرده اند،
باید قبول کرد،ایران درحمایت از بشار اسد،هرکاری توانست کرد،
در مورد کوردها،بدتر از سوریه را میکند،حتی شده با اسرائیل
همکاری می‌کند تا نورد ها را خاموش کند،
تورکیه،جای خود دارد.
بهمین دلیل ،این نظر انگلیسی پسند جناب عارف کئسگین،
در مورد کوردها،بتوسط حاکمیت ایران بهیچ وجه مورد قبول ایران نمیتواند باشد..