لهجه ى ما آدمتان كرد و مُجرم شد ( دلنوشته اى براى اين لهجه ى اجبارى )

لهجه ى ما
چكيده ى زبان شماست

 

 

لهجه ى ما شناسنامه ى ماست. لهجه ى ما سهند و ساوالان و حيدرباباست. لهجه ى ما شهريار و محمدتقى جعفرى و ديگر بزرگان ماست. لهجه ى ما كروكى جغرافيايى است كه محصور شده است. لهجه ى ما ترك هاى تهران و شيراز و اصفهان و ديگر نقاط ممالك محروسه است.

لهجه ى ما معلول ستمِ آموزش و پروشِ زبانِ اجبارى فارسى است. ما مجبور نيستيم زبان شما را بُريده و ابتر حرف بزنيم و شما هم مجبور نيستيد لهجه ى ما را تحمل كنيد، پس قانونى وضع كنيم كه هركس به خانه ى زبان خويشتن برگردد.

لهجه ى ما شاهان تُرك بودند كه ساليان سال برايتان حكومت كردند. لهجه ى ما برايتان قانون ياد داد، برايتان سياست و مدنيت ارزانى داشت، شما را از بيابانگردى و كويرنشينى نجات داد و به شهرنشينى پيوندتان زد.

لهجه ى ما ( به درستى يا به خطا ) از شما دفاع كرد و حالا هم دارد به جاى آنهمه محبت با توهين زبانِ شما رو به رو مى شود.

آرى، يك چيز، انكار ناشدنى است و واقعيت دارد، و آن اينكه لهجه ى ما ايرانِ قاريشميشِ شماست اما زبانِ ما آزربايجان خودمان است.

لهجه ى ما ساليان سال معلم شما شد و تربيت و ادب يادتان داد، لهجه ى ما ميرزا حسن رُشديه، پدر فرهنگ جديد شما شد و برايتان درس و كلاس و مدرسه رو به راه كرد، برايتان حساب و هندسه و تاريخ و جغرافيا ياد داد، و حالا همان لهجه در قوانين شما مجرم محسوب مى شود.

باور ما اين است شما در اختيارِ زبان خويش كه بمانيد ديگرى ستيز و خاطى و جانى بار خواهيد آمد، همان بهتر كه در آغوش لهجه ى ما آرام گيريد و محبت و عشق و انساندوستى بياموزيد
نترسيد، لهجه ى ما آدمتان مى كند.

دو راه بيشتر پيش رو نداريد؛
يا دروازه ها و قانون هايتان را فرو بريزيد تا ما آزادانه به زبان خود برگرديم،
و يا اينكه از لهجه ى ما گم شويد برويد بيرون.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خوش مغز
در زبان عربی هم گ وجود نداره و کاملترین زبان دنیاست. در زبان روسی ح و ه وجود نداره ولی صد شرف داره به زبان هندوعربی شما

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقایان فارص اولا من الان شما را اگر کلمه تورکی اقا را بردارم چی بگم؟؟ شما ادعای فرهنگ میکنید ولی متاسفانه هنوز بیفرهنگی در شما غوغا میکنه ، نژادپرستی انقدر کورتان کرده که هذیان میگید ، کمی مطالعه کنید بعد همه چیز حل میشه ببینید شما تنها فارصی را بلدید برای همین نمیتونید درست تصمیم بگیرید خوب وبد در کنار هم معنا پیدا میکنند اگر مقایسه فارصی با تورکی هست که اصلا حرفش را هم نزنید مثال علمی بیار .
درسته شما تورکی متوجه نمیشید ولی ما تورک متولد شدیم ولی مجبور شدیم فارثی مدرک بگیریم برای همین شما ضعف فارصی را نمیدانید ، اقایی غرب را با گربه هم خانواده میدانند ودیگری گ را به ق تشبیه میکند واقعا خنده داره مثل کسی که از مکانیکی سرشته نداره ولی میخاد ماشین همسایه را درست کنه ، ما هر چقدر اینجا بحث کنیم اقایان فارص قبول نخواهند کرد ولی یک جمله میگم والسلام در فارثی حرف ق. وجود خارجی نداره که

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام و عرض ادب خدمت دوستان: داریوش در کتیبه بیستون در باره فرجام فرورتیش چنین نوشته( فرورتیش از فرماندهان ماد بود بر علیه داریوش قیام کرد و شکست خورد ) فرورتیش را دستگیر کردند و پیش من آوردند. من بینی-گوشها و زبان اورا بریدم و چشمانش را در آوردم. اورا به زنجیر در دربار من نگه داشتندو همه مردم سلحشور اورا دیدند. آنگاه فرمان دادم اورا در اکباتانه (همدان) بر نیزه نشاندند (یعنی نیزه را از ما تحت فرو میکردند تا سینه و نیزه را به زمین میکوبیدند و اعدامی به تدریج سر نیزه جان می داد) و مردانی را که نخستین هواخواهان او بودند در اکباتانه درون دژ به دار آویختند. مراجعه شود به تاریخ ماد صفحه 403.
انوشروان به اصطلاح عادل برای دفاع از موبدان زرتشتی با حیله مزدکیان را یک شب جمع کرد و همه را قتل وعام کرد.
شاپور ذوالکتاف اعراب اسیر شده را کتف شان را سوراخ می کرد و تناب رد می کرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در زبان ترکی حرف ق وجود ندارد! من همکاران ترکی دارم که به جای ق، حرف گ را تلفظ میکنند. مثلا به جای قابل ندارد، میگویند گابل ندارد! حالا پان ترکها ادعا میکنند زبانشان کامل است!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به ریزا
اگه ترکمن و ترک یکی هستند شما چرا خودتون رو ترک می نامید؟ در ضمن گویا فراموش کردی که کلی از چنگیز تعرف و تمجید کردی و او را فرزانه خواندی؟! حالا چرا از اینکه مغول باشی خجالت زده ای؟ همه شاهان خونریزی که به آن افتخار می کنی ترکمن بودند یا مغول یا ازبک که آنهم شاخه ای از مغول است. این وسط شما برای ترک چه تاریخ و افتخاری داری؟ هیچ!
ترک یا درست تر ترکمن نام کلی بوده که ایرانیان به ده ها قوم و قبیله ی مغول تبار زردپوست داده بودند چون نام انها را نمی دانستند. ترکهای اصلی یعنی آنها که در شاهنامه اسمشان آنها یهودیان کوهستان قفقاز و دیگر قبایل آن مناطق بودند.
در فارسی به جهات جغرافیایی خاور و باختر و نیمروز و اپاختر می گفتند. البته همان شرق و غرب هم فارسی است و نه عربی. غرب همان گرب است به معنی سیاهی و تیرگی که از اون گربه درست شده به معنی حیوان سیاه رنگ
باید از هم از ایراگوبال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ما اگه نمتونستیم که اسممان تورک نبود بالا به دوستت نوشتم برای شما هم مینویسم. : مارال. حیران جیران ولی شما حتی یک لغت نمی تونید بنویسید که در اول وسط یا اخرش ق باشه چون همه اش تورکی هستند هر چند ما به اصل ارث بردن زبانها از یکدیگر اعتقاد داریم وی نه اینکه کلا از یکزبان دیگر تشکیل شود،تورکی هم لغاتی از دیگر زبانها گرفته ولی نه اینکه ان لغت در تورکی نباشد ولی فارثی از لغاتی تشکیل شده که خارج کردن انها موجب حذف کلی ان میشود چون لغت جایگزین ندارد اگر میشد مطمئن باشید حدادعادل با هزینه سالانه یازده میلیارد تومان به جز لغات خنده دار نتونسته لغات بدرد به خوری تولید کنه در حالی که اختراعاتش هم اکثرا از کلمات دیگر زبانها وگاها بی معنی درست شده مثل بال گرد که گردش تورکی هستش . حالا من چند تا لغات مثال میزنم که شاید خیلی ها هم ندونن که تورکی هستش مثل عروس آسمان چرخ چراغ چاقو آغاز وخیلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام و عرض ادب خدمت دوستان مثل اینکه در این دوستان آریا نسب نژادپرست به همان پاشنه می چرخدو از اظهار نظر های بی پایه واساس شان دست بردار نیستند. از نظر نژادی هخامنشیان و ساسانیان نه تنها مال ایران نیستند که هیچ بلکه اهل خاورمیانه هم نیستند. هخامنشیان آریایی های غرب هستند که به ایران مهاجرت کرده اند و ساسانیان اریایی های شرق هستند که به ایران مهاجرت کرده اند. به غیر از هموطنان بلوچ که آریایی هستند تمام ایرانیان فارس ها ترک ها کرد ها لر ها ترکمن ها بختیاری ها ووووو ارمنستان جمهوری آذربایجان گرجستان ترکیه سوریه عراق لبنانی ها آسوری ها قبرسی ها 25% یهودی های صفاردی اهل منطقه خاورمیانه هستند واکثرا دارای هوپلو کروپ 172-JM هستند بغیر از اردنی ها و فلسطینی ها که به منطقه خاورمیانه مهاجرت کرده اند. این مردمان در حدود 36000 سال پیش در منطقه قفقاز ساکن شدند بعد از شروع دامداری و کشاورزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تو هر موقع توانستی با ان لهجه ات ورود ممنوع شرق غرب جنوب شمال بکید ،تو انقدر بیسوادی که نمیدانی تورکمن با تورک هیچ فرقی نداره نژادمان یکیست ، تو هم قیافه ات به افغانی ها میخوره چون همنژاد ،میشه بگی به کدام تاریخ وبزرگانت افتخار میکنی چند تا نام ببر ما هم بشناسیم .فقط دقت کن تورکها را به حساب فارث ننویسی مثل ابن سینا همدانی وتورک را فارس ننویس در ضمن ما مثل شما لحجه نداریم چنانکه حرف. ق اصلا در فارثی نیست ولی حرف ر در اول کلمه با ر شروع نمیشود به جز در اول لغت مارال فارثی نیست فیلسوف تو انقدر بیسوادی که نمیدانی مغولی ربطی به تورکی نداره، چند کلمه یاد گرفتی فکر میکنی باسوادی حالا تو تنها یک کلمه بگو که داخلش ق باشه فقط یک کلمه نتونستی خفه شو . با تشکر از ایران گلوبال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
باز ایران گلوبال در قفس زابلی ها را باز کرد و ریختند در کامنت های ایران گلوبال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلجوق و قاجار و قزلباشهای صفوی و عثمانیها ترکمن بودند و از مغولستان به اطراف مرو خراسان آمدند و از آنجا به روم رفتند و بعدا عده ای از آنها که علوی شدند به آذربایجان آمدنذ . شما میراث ترکمنها را از خود می دانید در حالیکه خود را ترک می دانید و از ترکمن نامیده شدن ابا دارید گویی ترک و ترکمن دو نژاد جدا هستند در حالیکه زبان ترکی آذری محصول اختلاط ترکمنی با زبانهای محلی آذربایجان می باشد همانطور که به علت همین اختلاط با مردم بومی ظاهر مغولی در مردم آذربایجان ژن مغلوب است هر چند در مناطقی مثل ارومیه و دهات اردبیل ژن غالب است. قیافه همین نویسنده هم گویای اصل و ریشه آنها می باشد.
به اصل ترکمنی خود بازگردید و زبان و لهجه اصیل و ناب ترکمنی را بجای لهجه آذری جایگزین کنید باشد که رستگار شوید و از عنایات تیمور و چنگیز ( آن مرد فرازانه و محتاط) برخوردار گردید!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای یاور.. آنچه شما به آن ( لهجه لندن ) معیار میدهید ( فونوتیک BBC ) است که به لندن ربط ندارد. این فونوتیک حاصل کوشش های هیئت تحریری دیکشنری آکسفورد بمدت چندین سال است که توانسته اند این زبان را چنان به دنیا اراعه بدهند که تمام افراد مملکت انگلستان ویا کسانی که با زبان انگلیسی اشنائی داشته باشند بتوانند با این زبان , به اخبار داخلی و خارجی گوش بدهند. در تمام کالج های زبان انگلیسی انگلستان حتی در اسکاتلند هم ,تدریس زبان انگلیسی هم برای داشجویان خارجی , با این فونوتیک تدریس می شود. من دانشجوی زبان انگلیسی را در اسکاتلند بودم. در امتحانات نهائی و در قسمت ( گفتگو و محاوره ) صدای من مثل تمام دانشجویان , ضبط شد و به ( کمبریج فرستاده شد ) تا استادان بعد از شنیدن صدای من , نمره مرا دادند. تازه این فقط برای امتحان زبان بود . ولی موقعی که شما به یک دانشگاه در اسکاتلند بروید, بیش از

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب تبریزلی "
شما دقیقا مشخصات ژنتیکی مردم کنونی اذربایجان را نوشتی که 70 درصد مارکر های نژادی عربی(56 درصد J و 14 درصد t , l)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بالاخره توانستی یک واژه تو"ر"کی پیدا کنی که با حرف "ر" اغاز شود یا همچنان همان "توکی" هستی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقا چرا الکی کامنت میگذاری کی من ای کامنت را گذاشتم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
افرین به نظر منهم بهتره این عربی و تورکی را از گویش فارثی جدا کنیم تا اینها لال شوند ببینیم به کدام گویش میخواهند حرف بزنندولی از کره ماه یک گویشی پیدا میکنیم تا کارمان راه بیفته ولی باور کنید اگر زحمتش را بکشید و اینکار را بکنید کل دنیا از دستتان راحت میشوند چون دیگر همه از دست فهش حای شما راحت میشوند یکی همین مسی بدبخت . فارثی فقط به درد فحش دادن میخوره والبته قیزبازلیخ که واقعا در هیچ زبانی نمیشود مخ کسی را مثل گویش شیرین فارثی زد در ضمن حصرت گوروش هم این گویش را قبول نداشت که استوانه را حتما با این گویش اختراع ببخشید درست میکرد .با تشکر از ایران گلوبال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من با نظرات کاربران مجاهد خلق و راه حل موافقم. وجود زبانهای زیاد در یک کشور، باعث عقب ماندگی آن کشور است. زبان فارسی که زبان نوشتاری ایرانیان است و باید حفظ گردد. زبان انگلیسی هم زبان بین المللی است و باید یادگیری شود.باقی زبان ها به درد نمیخورند و فقط باعث عقب ماندگی است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما خودت را ناراحت نکن بدبخت چوپان که میگویی تورکیست چگونه زبانی داری که شصت درصد لغاتت عربیست ، وسی درصد تورکی مثل اینکه شام زیاد خوردی حالت خرابه برو نگاه کن تو هنوز الفبای عربی را فارثی میدانی ، مثل اینکه یادت رفته این تورکها بودند که تمدن به شما یاد دادند تورا سلجوقیان از هندوستان اوردند وحالا مدعی شدی ، از کدام زبانت حرف میزنی همان که شرق وغرب وشمال وجنوب اگر عربی نباشد نمیتوانی بگویی؟؟ یا قاپیدیم که ما به یک حیوان دیگر استفاده میکنیم یا قاطی کردی یا هزاران کلمه بدبخت اگر تورکها نبودند الان داشتی یا تورکی مینوشتی یا عربی این از من تورک هستش که لهجه ات را نگه داشتیم برایت ولی تو افسوس که نمیفهمی !!،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به نظر من یکی از دلایل عقب ماندگی ایرانیان، همین تعدد زبانهای مختلف است. بهترین راهکار، حذف تمام زبانهای مادری است. فقط باید زبانهای فارسی و انگلیسی در ایران تدریس شود. زبان عربی هم باید حذف شود، چون به درد ما نمیخورد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نوشتن را چه کسی به چه کسی آموخته را از زبان فردوسی نفرت گوی و ضد زن بشنویم
نبشتن به خسرو بیاموختند
دلش را به دانش برافروختند

این خسرو همان آریایی اصیل و پدر بزرگ شماست که با شاخ و برگ عورت خود را می پوشاند و وارد فلات ایران امروز شده بود. بومیانی که در دست خسرو اسیر شده بودند به خوسرو گفتند ای یاغی ما را نکش برای شما چند چیز یاد میدهم. برات یاد می دهم چطوری مثل آدم لباس بپوشی و در کنارش دل تاریک تو را با نوشتن روشن می کنم!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بسیار فکر خوبی است. من موافقم. باید زبان فارسی در تمام استانهای ایران فراگیر شود و تمام زبانهای مادری از بین برود. یکی از علل عقب ماندگی یک کشور، فراوانی زبانهای مختلف است. زبان عربی هم باید حذف شود. فقط زبان های فارسی و انگلیسی باید تدریس گردد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

در انگلستان لهجه های مختلفی از انگلیسی صحبت میشود اما لهجه لندن معیار است و طبق شنیده ها مثلا یکی از شروط استخدام در رسانه های دیداری و شنیداری توانایی سخن گفتن به لهجه لندن است . این یک راه برای استاندار سازی است یعنی همانطور که مثلا یک فارسی کتابی استاندارد داریم باید فارسی گفتاری استاندارد و یکسانی هم در کشور داشته باشیم که بعلت مرکزیت تهران لهجه این شهر معیار شده است و به لطف رادیو تلویزیون فراگیر ملی تقریبا مردم تمام کشور خصوصا نسل جدید هنگام فارسی حرف زدن در محیطهای رسمی مثل ادرات و دانشگاه و مدرسه یا در برنامه ای تلویزیونی با همین لهجه صحبت می کنند ولو اینکه در محیط خانه و خانواده و جمع های خودمانی با همان لهجه محلی خودشان حرف بزنند. حسن این وضعیت این است که ارتباط را بین مردم مناطق مختلف آسانتر می کند. هر چند بسیاری از مناطق کلا لهجه محلی را به کودکان آموزش نمی دهند
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در زبان فارسی رایج در ایران لهجه های فراوان وجود دارد از جمله: تهرانی، اصفهانی، شیرازی، کرمانی، رشتی، لاریجانی،خراسانی، لهجه های جنوب و غیره.
حالا منظور قانون « منع استخدام معلم با لهجه» چیست و کدام لهجه را عملا لهجه حساب نمی کند چندان روشن نیست. ظاهراً طرفداران این قانون لهجه ی تهران را نه لهجه بل « زبان فارسی سالم» حساب میکنند و باقی را قابل ایراد. اگر منظور این باشد باید گفت « استخدام معلم تنها در انحصار لهجه ی تهران است». و دیگران نباید استخدام شوند. ولی واضح است که هدف این نیست و صاحبان چنین فکری نمیتوانند در همه ی مناطق فارس نشین آنرا پیاده کنند. و از تهران معلم صادر کنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
كوتوله تر از مجاهدين مگر مخالفى داريم؟
شما كه بدتر از ملاها داريد از اسلام سياسى قاتل حرف مى زنيد.
سرى به سايت لجن تان بزنيد.
نكند امثال تو ايران را آزاد خواهند كرد؟ع

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من از اول این روزها را پیش بینی میکردم، و ابر ها تذکر دادم که در پس ریش این روحانی هزاران شیطان خوابیده است،
جناب اوغلی، این جمله شماست که پیشبینی بسیار خردمندانه ای کرده بودید، اما متاُسفانه چون این تمامیت خواهان کامنت شما را دیروقت روی سایت میآورند و سعی دارند که وقت از وقت بگذرد تا کامنت شما خاک بخورد و کسی که باید آنرا بخواند و به عمل آن بپردازد، نتواند در اثنا وقتش آن را بخواند. شما سعی کنید کامنتتان را پیش از ساعت ده شب بنویسید و بفرسید چراکه در این زمان است که مسئول کامنتها از سر کارش برمیگردد.
زنده باشید
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این ناسیونالیستهای کوتولۀ قومیتگرا و پان ترکیستهایی مانند محمدرضا لوائی می کوشند مبارزات مردم را به نفرت قومی منحرف کنند و در واقع به نفع رژیم ضدبشری جمهوری اسلامی در صف متحد مردم برای آزادی و برابری تفرقه و دشمنی ایجاد کنند. و این دقیقاً خط وزارت اطلاعات رژیم است. رژیم پلیدجمهوری اسلامی، ناسیونالیسم ترک و تفرقه و کینۀ قومی را برای اهداف شوم خود تقویت می کند. سال 57 با حربۀ مذهب انقلاب ضدسلطنتی خلق ایران را سر بریدند، اینبار گویی میخواهند با به میدان آوردن ناسیونالیسم قومی و ایجاد تفرقه و کشاکش قومی مبارزۀ مردم را به شکست بکشانند. وظیفۀ ما این است که اجازه چنین سناریوی سیاهی را ندهیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این مقالات ونظریه ها نه درمخالفت با نظام پلید اسلامی است ونه درخدمت مردم ایران.من مطمن هستم که کارمندان میهنپرست ساواک سابق وسربازان گمنام امام زمان کنونی در دل خود به این مخالفان سیاسی نظام سرتا پای پلید اسلامی
میخندند.این گروه خطری برای نظام ندارند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - این بخشنامه آموزش وپرورش اولین حرکت اصلاح طلبان دروغین و اعتدالیون،عوامفریب است.
هنوز دولت دوازدهم آغاز بکار نکرده چهره کریه شوونیستی خودرا نشان داد.
من از اول این روزها را پیش بینی میکردم، و ابر ها تذکر دادم که در پس ریش این روحانی هزاران شیطان خوابیده است،
تورکان،پان ایرانیست،و تمامیت خواه هنوز جوهر رای خود خشک نشده باید از روحانی و تیم او هدیه خود را دریافت میکردند.
در طی چهار سال حکومت روحانی هرکس تشخیص عوامفریبی روحانی را ندیده باشد،بفکرم یا شب کور است و یا خود را بخواب زده است.
در ثانی سکوت حدادعادل در طی این انتخابات ،موضوع را کاملا
روشن ساخته بود.
دوست دارم ،کسانیکه در گروه تلگرامی جمتا ودیگر گروه های
طرفدار حمایت از انتخابات و آنهم از این باند مافیایی سیاسی اگر
کوچکترین احساس مسئولیت در مقابل ملت تورک،دارند موضع خودرا نشان داده مارا در مقابل این بخشنامه نزادپرستی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقاي لوايي گويا اين فارس جماعت شونيسم تصميم كبري جهت تجزيه ايران را گرفته اند ودر اين مورد از ملتهاي ساكن گوي سبق ربوده اند و با انتخاب وزيران فارس در كابينه توسط روحاني وگزينش معلمان فارس زبان بدون لهجه در آموزش وپرورش استارت تجزيه را زده اند وخود نيز بر اين بارو رسيده اند كه تجزيه جغرافياي ايران هر چه زودتر بهتر ...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لهجه ى ما معلول ستمِ آموزش و پروشِ زبانِ اجبارى فارسى است؟
من تا بحال نمیدانستم که لهجه لری و بختیاری و ترکی من معلول فارس ها هستش!
خدا بداد برسه! دیگه چی؟ حتماَ لهجه شما در آمریکا و در آلمان هم معلول زبان آلمانی و یا انگلیسی است!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای لوایی،
شما یاوه های مشتی عربده کش نان به نرخ روز خور را جدی نگیرید و به نوبۀ خود به نفاق در میان ایرانیان دامن نزنید. تقی زاده و کسروی و ایرانشهر و شهریار نیز فارسی را با لهجه صحبت می کردند. افغانی ها لهجۀ ما ایرانی ها را مسخره می کنند. گیلک ها و مازندرانی ها و کردها و اصفهانی ها نیز فارسی را با لهجه صحبت می کنند. لهجۀ درست فارسی لزوماً لهجۀ تهرانی نیست. پای صحبت یک مشهدی بنشینید ببینید فارسی را چگونه صحبت می کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چون زبان تان ناتوان است و الفبا و کتاب لغت و خط ندارید ، شما با لهجه تان توانستید خدمتکار ایرانیان گردید . حتی شاهان مهاجم تان هم اشهدین گفتند و زبان و خط پارسی را در خدمت گرفتند . قومی که دام چران باشد و به ایران برای دامپروری کوچ کرده ، دارای زبان نبوده و مجموعه لغاتش زیر 300 است . اسامی تان هم همه ایرانی فارسی عربی اسلامیست. یا همچون مغولها از اسامی جانوران و حیوانات استفاده کرده اید. ما شما را آدم خواهیم کرد چون بشما زبان نوشتاری خودرا آموختیم. ورود تان به خاورمیانه 4 قرن هم نیست یعنی قومی بیگانه و مخرب و ستون پنجمی و طلبکار و زیاده خواه. در میان تان چهرههای مغولی تاتاری ازبکی ترکمن قیرقیز اویغوری چه بسیار. وطن تان در شرق مغولستان یعنی در اویغورستان و پشت کویر تلخ مکان است.همان جایی که آرش کمانگیر ، تیر حامل جانش را شلیک نمود تا توران کوچ داده شود. یکروز باید در خاورمیان آسیمیله